Co mají společné rozmazaná tekoucí voda a trhané video? ND filtr
- Mobily dnes dokáží produkovat kvalitní fotky i videa
- Nedostatek světla zvládají bez větších problémů
- Když je ale světla moc, neobejdeme se bez pomoci hardware
Tekoucí voda
Ač se to může zdát podivné, příliš mnoho světla může být stejně velký problém, jako příliš málo světla. Při pohledu na fotografie Mléčné dráhy mobilem za čtvrtinu výplaty bych dokonce řekl, že příliš jasný den je mnohem větší výzva, než hluboká noc. Proč? Připomeňme si můj článek o expozici, kde vysvětluju vztahy mezi clonou, citlivostí, časem a osvětlením. Čím více světla, tím musíme použít menší clonu, nižší citlivost a kratší čas. U mobilu s clonou nehneme, pokud nejste šťastným majitelem Xiaomi 14 Ultra, nejnižší ISO je 50 (pořád lepší, než 64 u mé Z8), nejkratší čas naštěstí je 1/12000 sekundy, což stačí snad i na atomový výbuch. Takže super, jdeme fotit. Třeba tekoucí vodu. Toto jsem fotil ještě na ultrazoom Olympus C740 UZ v roce 2009:
Jdeme fotit
Najdeme si tedy nějaké hezké místečko, uděláme fotku a… Něco je špatně. Voda není rozmazaná. Proč? Protože byl relativně jasný den a expoziční čas u této fotky je 1/180s. Počkáme tedy na nějaký mrak, který osvětlení stáhne a zkusíme to znovu: Je to lepší? Ne, je to jen méně na houby. Expoziční čas 1/50 s je pořád moc krátký. Přepneme tedy do manuálního režimu a nastavíme nejnižší ISO a čas 1/10s: Jako vážně? Je to sice mázlé, ale taky z toho bolí oči! Naštěstí máme v tašce sluneční brýle nebo v lepším případě ND filtr. [alert-note-svetandroida title=“ND filtr“ icon=“star“]ND filtr je speciální fotografický či filmový filtr, který slouží k omezení světla. To ND znamená neutral density, jakože nemá vliv na barvy. Další hodnotou je intenzita filtru, udává se jako poměr ztráty světla, můj má hodnotu 8, takže můžu posunout EV o hodnotu 8, v našem případě 8x prodloužit expoziční čas.[/alert-note-svetandroida] Výsledek vidíte zde: Je to focené na stejné hodnoty, jako předchozí fotka, ND filtr mně ale srovnal jas na rozumnou hodnotu. Zde se můžete podívat, jak jsem to fotil: Protože jsem neměl rozumný způsob uchycení, vyvolal jsem akci focení pomocí příkazu Bixby. A ještě malou demonstraci toho, jak výrazný efekt ND filtr vlastně má.Jak na trhané video
Posuňme se od tekoucí vody, což je sice super věc, ale zkusíte si to jednou, k něčemu, s čím se setkáváte možná častěji, než si uvědomujete. Když natáčíte video v jasném dni, možná jste si všimli, že pohyb zachycený na videu je jakoby trhaný. Čím to je? Video má dva základní parametry: rozlišení a snímkovou frekvenci. Čím vyšší rozlišení, tím jemnější detaily, čím vyšší snímková frekvence, tím plynulejší pohyb. Ono je to trochu složitější a hodně závisí na expozičním čase. Videa jsou vlastně složena z řady obrázků, které se rychle promítají za sebou. Tyto obrázky nazýváme snímky. Snímková frekvence udává, kolik snímků za sekundu je zobrazeno. Běžně používané snímkové frekvence jsou například 24, 30 nebo 60 snímků za sekundu. Expoziční čas je doba, po kterou je otevřená závěrka fotoaparátu nebo kamery, aby mohl snímač zachytit světlo a vytvořit jednotlivý snímek. Expoziční čas je vyjádřen v sekundách nebo zlomcích sekundy (například 1/50 nebo 1/100 sekundy). Nyní k vztahu mezi expozičním časem a snímkovou frekvencí:- Rychlý expoziční čas a vysoká snímková frekvence: Pokud máme rychlý expoziční čas (například 1/100 sekundy) a vysokou snímkovou frekvenci (například 60 snímků za sekundu), videa budou detailnější. Kamera zachytí více snímků za sekundu, což způsobí hladší pohyb, protože změna pozice objektů je rozložena do více snímků.
- Pomalý expoziční čas a nízká snímková frekvence: S pomalým expozičním časem (například 1/24 sekundy) a nízkou snímkovou frekvencí (například 24 snímků za sekundu) budou videa méně ostrá a spíše “klipovitá”. Kamera zachytí méně snímků za sekundu, což může způsobit, že rychlé pohyby v obraze nebudou tak ostré a mohou být rozmazané, což ale působí měkčeji a plynuleji.
Závěr
Pro někoho to může být překvapivé, ale příliš mnoho světla může být větší problém, než když je světla málo. S nedostatkem světla si mobily dokáží poradit a ty lepší umí i eliminovat rozmazání vzniklé dlouhou nebo opakovanou expozicí. Ale pokud je světla příliš mnoho, nezbývá, než ubrat. A při slunečném dni je ND filtr nejlepší možnost.Narazili jste na problém s příliš intenzivním osvětlením?
Zdroj: vlastníO autorovi
Libor Foltýnek
Libor Foltýnek je redaktor s rozsáhlými zkušenostmi v oblasti technologií a fotografie. Jeho práce je charakterizována důkladným výzkumem, poutavým vyprávěním a praktickými radami, které zpřístupňují… Více o autorovi