TOPlist

Kupujeme novou powerbanku. Jak správně vybrat a čeho se vyvarovat?

powerbanku

S nízkou výdrží baterií dnešních smartphonů roste popularita záložních bateriových zdrojů – tzv. powerbanky. Pokud se chystáte na dovolenou nebo máte v plánu trávit delší čas mimo civilizaci, určitě zvažujete, jak udržet mobilní telefon při životě bez zásuvky. Řešením jsou právě powerbanky, které dokážou váš telefon několikrát nabít. Na co si dát při nákupu pozor a jak správně vybrat powerbanku? To si dnes povíme.

Nekupujte podezřele levné powerbanky

Jedním z faktorů, které rozhodují o kvalitě powerbanky, je cena. Myslíme tím, abyste se vyhnuli nákupu podezřele levných baterií s obrovskou kapacitou. Ve většině případů totiž uvedená kapacita baterie neodpovídá té skutečné. Na čínském obchodě jsme si jednu takovou podezřelou powerbanku koupili. Vyšla nás přibližně na 150 Kč a nabízela úžasnou kapacitu 12 000 mAh (5 V, 2,1 A). Jelikož v praxi nabila telefon stěží pouze jednou, řekli jsme si, že ji rozebereme a podíváme se, co se ukrývá uvnitř. V hloubi duše jsme totiž očekávali něco takového:

fake-powerbank

Powerbanka – z čeho se skládá a čemu se vyvarovat

Do ruky jsme vzali kladivo a dali jsme se na rozebírání baterie. Věřte nebo ne, i nekvalitní baterie může na první a možná i druhý pohled vypadat naprosto normálně. Docela nás překvapilo, že baterie po rozebrání skutečně obsahuje bateriové články a řídící elektroniku. Zapojení baterie se jevilo v pořádku. Předpokládáme, že problém bude v kvalitě použitých bateriových článků, jejichž kapacita neodpovídá údajům uváděných na obalu baterie.

Powerbanka – z čeho se skládá?

Powerbanka - z čeho se skládá?

Jak vybrat správnou powerbanku?

Před koupí powerbanky si promyslete, jak velkou kapacitu baterie vůbec potřebujete. Nám se v praxi osvědčilo vybírat powerbanku, která nám telefon nabije alespoň 2x až 3x. Powerbanky s větší kapacitou mají poté vyšší hmotnost a rozměry, což může být překážkou při cestování. Jak zjistím, kolikrát mi powerbanka nabije telefon? Je to jednoduché. Budeme vycházet z kapacity baterie našeho telefonu. Například OnePlus 2 má kapacitu baterie 3 300 mAh. Kapacitu baterie vašeho telefonu naleznete zpravidla přímo na jeho baterii nebo můžete použít Google. Když budeme chtít, abysme náš telefon (OnePlus 2) nabili 3x, budeme potřebovat powerbanku se skutečnou kapacitou 3*3300 mAh = 9900 mAh. No, ve skutečnosti je to trochu jinak.

xiaomi baterie - obsah baleni

Skutečná kapacita powerbanky

Už vím, jakou kapacitu powerbanky potřebuji, takže hurá do obchodu! Bohužel, to ještě není vše. Na powerbankách bývá zpravidla udávaná celková kapacita bateriových článků, ze kterých se powerbanka skládá. Abychom správně vybrali powerbanku, musím brát v poraz, že bateriové články v powerbance mají napětí 3,7 V. Nicméně telefon se z powerbanky nabíjí při 5 V. Musíme tedy přepočítat kapacitu powerbanky na požadovanou kapacitu při 5 V.

Příklad výpočtu skutečné kapacity powerbanky

Jako příklad uvedu fiktivní baterii, která má kapacitu 10 000 mAh (jak už víme, tato hodnota je uvedena při 3,7 V). Převod na skutečnou kapacitu provedu následovně:

10 000 mAh (10 Ah) x 3,7 V = 37 Wh / 5 V = 7 400 mAh (7,4 Ah)

Z výpočtu vyplývá, že skutečná kapacita baterie, která je pro nás důležitá, je 7 400 mAh. K tomu musíme připočítat ještě ztráty cca 20 % (kvalitní baterie mají ztrátu pouze 10 %) a výsledek je následující:

7 400 mAh * 0,8 = 5 920 mAh

Pokud váš telefon má baterii o kapacitě 2 000 mAh a vy jste si mysleli, že si telefon nabijete 5x (5*2 000 = 10 000 mAh), tak jste byli na omylu. Ve skutečnosti si telefon nabijete cca 3x (2,96*2 000 = 5 920 mAh) a s odřenýma ušima.

Univerzální vzoreček

Pokud vám tyto vzorečky nic neříkají, tady máte jeden, do kterého si dosadíte to, co zaručeně znáte, a na základě toho můžete přijít do obchodu a říct, že chcete powerbanku s touto kapacitou. Více řešit nemusíte.

a = x*y*1,2*5/3,7

a … kapacita powerbanky uvedená na obalu, kterou zakoupím v obchodě (při 3,7 V)
x … kapacita baterie vašeho telefonu v mAh
y … požadovaný počet nabití

Rychlost nabíjení je důležitá

Ihned po tom, co si ujasníte, jakou kapacitu powerbanky potřebujete, nezapomeňte se pozastavit i nad rychlostí nabíjení. Levnější powerbanky nabízí výstup na nabíjení 1 A. Ty lepší zvládají 2 A a nabíjí vám tak telefon téměř 2x rychleji. Nejmodernější powerbanky už nabízí i rychlejší nabíjení s proudem vyšším než 2 A, ale to zpravidla vyžaduje vlastnit i telefon, který tuto funkci podporuje. Rada tedy zní – vybírejte powerbanku, která umí poskytnout nabíjení při 2 A. Tento údaj zpravidla naleznete na obalu powerbanky, hned vedle uvedeného napětí 5 V.

0004618_original-asus-zenpower-9600-mah-powerbank

Závěr

Pokud již máte jasno v tom, jak správně vybrat kapacitu baterie, nezbývá, než navštívit eshop a nějakou si pořídit. Doporučujeme vybírat na základě ohlasů a rad. My sami upřednostňujeme baterie značek Xiaomi nebo Asus. V případě nákupu v zahraničí si vždy dávejte pozor, abyste koupili originální baterii a nestalo se vám to co nám – uvnitř powerbanky byly použity neodpovídající bateriové články.

Zakoupili jste někdy levnou powerbanku, která nesplnila očekávání?

Tomáš Očadlý
O Autorovi - Tomáš Očadlý

Tomáš se narodil jako hračička, odjakživa utrácel své těžce ušetřené peníze za geekoviny, takže smartphony a tablety ho nemohly minout. Systém Android si ho našel… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (31)