TOPlist

S jakou navigací pojedete na dovolenou? (Hlasovačka)

Sdílejte:
Karel Kilián
Karel Kilián
7.4.2018 11:19 (11.4.2018 12:57)
Ikona komentáře 56
S jakou navigací pojedete n
Chytré mobilní telefony svými funkcemi nahradily celou škálu elektronických zařízení. Jedním z oblíbených způsobů využití je navigace, kde smartphony poskytují řadu výhod, ale i nějaké nevýhody. Otázka, kterou se budeme zabývat v rámci tohoto kola Víkendové hlasovačka a diskuze, zní: s jakou navigací pojedete na dovolenou?

Obsah článku

Online, nebo offline?

Díky loňskému zrušení roamingu v rámci Evropské unie nemusí letos řidiči spoléhat jen na offline navigace. Online navigace přitom nabízejí celou řadu výhod, počínaje častější aktualizací mapových podkladů, přes znalost uzavírek, až po dopravní informace v reálném čase. Současně s tím tyto aplikace také sbírají data od svých uživatelů a získávají tak vždy aktuální přehled o průjezdnosti jednotlivých komunikací. Pokud tedy například na hlavní městské třídě vznikne dopravní zácpa, dokážou reagovat tím, že další řidiče povedou po objížďce.
S jakou navigací pojedete na dovolenou?

S jakou navigací pojedete na dovolenou?

Hlavní (a patrně jedinou zásadní) výhodou offline navigací je schopnost fungovat bez připojení k Internetu. To ocení především uživatelé, kteří z nějakého důvodu nemají mobilní data, případně jich mají jen omezený objem. Mapové podklady je pak nutné stáhnout (nejlépe přes Wi-Fi) a uložit do paměti zařízení, respektive na paměťovou kartu. V případě offline navigací je dobré zajímat se především o četnost aktualizací map.

Online navigace vědí o dění kolem sebe

Typickým zástupcem online navigací jsou Mapy Google (byť také umí fungovat v offline režimu), které jsou schopné na základě sledování svých uživatelů detekovat případné dopravní komplikace. Částečně také mají přehled o dopravních uzavírkách, nicméně z vlastních zkušeností můžeme potvrdit, že v tomto směru citelně pokulhávají. Na popularitě stále získává také další navigace, spadající pod křídla vyhledávacího giganta – Waze. Tu můžeme označit doslova jako komunitní projekt, neboť mapové podklady vznikly díky komunitě dobrovolných editorů. Komunita se také stará o zadávání uzavírek, které zejména v Česku funguje opravdu velmi dobře. Prakticky se vám nestane, že by vás Waze vedlo do ulice, kde probíhají (předem ohlášené) stavební práce. Také tato navigace si udržuje přehled o průjezdnosti jednotlivých segmentů a plánuje trasu tak, abyste do cíle své cesty dorazili v co možná nejkratším čase. Kromě toho lze přímo z aplikace hlásit ostatním uživatelům přítomnost policejních hlídek, nebezpečné situace na vozovce či další situace, které mohou řidičům komplikovat život. Waze nepodporuje offline režim především z toho důvodu, že by tím přišla o svou zásadní přidanou hodnotu, kterou jsou dopravní informace a schopnost na ně reagovat.

Offline navigace oceníte, když nemáte připojení

Existují i kombinace online a offline mapových podkladů. Typickým zástupcem jsou Mapy Google, kde si uživatel může vybrat, zda chce uložit mapu zvolené oblasti, nebo jestli dá přednost online podkladům. Podobně fungují i české Mapy.cz, kterým však, na rozdíl od Googlu, chybí dopravní informace. Z bodu A do bodu B vás tedy povedou pokaždé stejnou cestou, bez ohledu na dopravní zácpy. Nutno podotknout, že zejména automobilová navigace není pro Mapy.cz prioritou. Kde ovšem tato aplikace exceluje, jsou turistické a cyklistické mapy. K typickým zástupcům offline navigací patří například populární Sygic, TomTom, Mapfactor Navigator či Dynavix. I do těchto aplikací postupně pronikají funkce, závislé na internetovém připojení, zejména informace o uzavírkách a dopravních komplikacích. Většinou se však jedná o prémiová vylepšení, za která je nutné platit. Offline navigace oceníte především pokud se hodláte pohybovat v oblastech bez dostupného připojení, případně v zahraničí mimo EU, kde jsou často velmi vysoké sazby za datový roaming. Mobilním navigacím konkurují zejména navigační systémy, integrované přímo do palubních počítačů vozidel. Jejich největší výhodou je schopnost fungovat i bez družicového signálu, protože palubní počítač přesně ví, jakou rychlostí auto jede, jakou vzdálenost ujelo, kdy a kam zatočilo. I v tunelech nebo podzemí tak dokážou poměrně přesně dedukovat, kde se reálně nalézají. Kladem je i skutečnost, že napájení zajišťuje akumulátor vozu, takže není nutné řešit jejich dobíjení.
Navigace integrované v autech mají své výhody

Navigace integrované v autech mají své výhody

Jak vybrat nejlepší navigaci na dovolenou?

Odpověď na otázku z nadpisu není jednoduchá. Hodně záleží na osobních preferencích řidiče/uživatele. Dá se říci, že prakticky každé aplikaci chybí alespoň jedna funkce, ve které jiná vyniká. Je tedy na vás, s jakou navigací pojedete – zda dáte přednost permanentně aktualizovaným dopravním informacím, nebo jestli spíše oceníte offline mapové podklady. Zatímco jedna aplikace vám umožní nastavit si na domovské obrazovce údaje dle vašich preferencí, druhá to neumí, ale zato nabídne výběr z několika tras, neomezený počet zastávek či jiné funkce, bez kterých si neumíte představit fungování za volantem. Nelze tedy tvrdit, že by jedna aplikace byla lepší než druhá, a už vůbec nemůžeme říci, že by kterákoli aplikace byla jednoznačně nejlepší.

S jakou navigací pojedete na dovolenou?

Dostáváme se k anketní otázce pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze. Ta zní: s jakou navigací pojedete na dovolenou? V případě, že používáte více aplikaci, hlasujte pro tu, kterou máte nejvíc oblíbenou. [gravityform id=“190″ title=“true“ description=“true“] V diskuzi pod článkem pak můžete rozebrat důvody, proč jste hlasovali právě pro tu či onu aplikaci. Budeme rádi, když přidáte hlavní důvody, pro které jste se rozhodli pro konkrétní navigaci.

Výsledky

S jakou navigací pojedete na dovolenou? (stav k 11. dubnu 12:54)

S jakou navigací pojedete na dovolenou? (stav k 11. dubnu 12:54)

Hlasovačka z minulého týdne

Minulý týden jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze zabývali chytrou domácností. Konkrétně jsme ptali, jaká zařízení vlastníte. Protože jsme nenabídli možnost „žádné“, zúčastnili se ankety pouze čtenáři, kteří mají alespoň jedno zařízení, které se dá označit jako „chytré“. Nakonec jsme nasbírali 122 hlasů, přičemž jednoznačně dominovaly chytré televize, pro které hlasovalo 68 % respondentů. Na druhém místě skončily se 38 % chytré žárovky, následované lampičkami a zásuvkami, jež získaly shodně po 18 %. Překvapilo umístění chytrých asistentů, kteří s 16 % skončili na pěkném pátém místě.
Výsledky Hlasovačky z minulého týdne

Výsledky Hlasovačky z minulého týdne

O autorovi

Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… Více o autorovi

Karel Kilián
Sdílejte: