Jaká chytrá zařízení máte v domácnosti? (Hlasovačka)
- Články
- Karel Kilián
- 4.4.2018
- 23
Chytré už nejsou zdaleka jen telefony. Do domácností postupně pronikají chytré spotřebiče, které komunikují s Internetem a často i s aplikacemi v mobilních telefonech. Není tak problém například na dálku nastavit topení na chalupě, abyste po příjezdu měli příjemné teplo, nebo zkontrolovat stav myčky nádobí. Jak jsou na tom naši čtenáři? To se možná dozvíme v tomto kole Víkendové hlasovačky a diskuze, ve kterém se budeme ptát, jaká chytrá zařízení máte v domácnosti.
Obsah článku
Co je chytrá domácnost?
Svým způsobem je skoro až filozofickou otázkou, co počítat do vybavení “chytré domácnosti”. Je to třeba termostat, který automaticky reguluje topení podle teploty a případně i dne v týdnu a času, prvkem chytré domácnosti? A co žárovka, která se rozsvítí na základě pohybu? Hranice, co ještě je, a co už není “chytrý spotřebič”, je poměrně tenká. Proto si zkusme definovat, že v rámci hlasování budeme za “chytrá zařízení” považovat ta, která lze přes Internet či Bluetooth nastavovat a/nebo ovládat z aplikace v mobilním telefonu.
Asi nejčastějším prvkem chytré domácnosti jsou v současnosti žárovky. I na našem trhu je už dostupná celá řada modelů různých značek. Z chytrého telefonu je můžete rozsvěcet a zhasínat, nastavovat teplotu světla, měnit úroveň svitu, případně (u barevných) i barvu světla. Některé aplikace pak podporují i další funkce, jako jsou notifikace z telefonu či automatické nastavování “scény” dle zadaných podmínek. Na našich stránkách jsme v minulosti recenzovali například průkopníka v tomto segmentu LIFX, ale i stále aktuální žárovky Philips Hue či Xiaomi Yeelight. V osvětlení bojují o přízeň zákazníků také chytré lampičky nebo LED pásky.
Dalším prvkem, který se často objevuje v rámci chytré domácnosti, jsou chytré zásuvky. Ty zpravidla umožňují nastavit časy vypnutí a zapnutí připojených spotřebičů, ale také jejich vzdálené ovládání a kontrolu. Snadno například zjistíte, zda lednička na chatě dostává svou zaslouženou dávku elektrické energie. V minulosti jsme vám nejen představili zásuvku Belkin WeMo Switch, ale také ukázali, jaká kouzla s ní můžete provádět pomocí Taskeru.
Setkat se můžete také s chytrými televizemi, byť v mnoha domácnostech zůstává jejich potenciál nevyužit. Někdy prostě slouží jako obyčejné televizory, v lepším případě uživatelé využívají některé internetové služby. O možnosti propojit chytrou televizi s telefonem však často ani nevědí.
Když mluvíme o chytré domácnosti, neměli bychom zapomenout na stále aktuálnější hlasové asistenty, nejčastěji v podobě chytrých reproduktorů. Pro příznivce vyhledávacího giganta je asi nejzajímavější Google Home, ale nabídka se začíná pomalu rozšiřovat, takže kromě Alexy už na čínském bojuje například hlasový asistent Xiaomi.
Co může být chytré?
Populární robotické vysavače se ještě ani nestihly prosadit do všech domácností, a už dostaly do vínku celou řadu funkcí, díky kterým se z “prostého zametače” stala chytrá zařízení. Dnes můžete spustit úklid třeba ze zaměstnání nebo cestou domů. Do jisté míry podobně funguje také chytrá sekačka trávy, která se pochopitelně nepohybuje v rámci domácnosti, ale po zahradě. Nejen, že dokáže udržet trávník v požadovaném stavu, ale také ušetří nemálo času, jak jsme si potvrdili při recenzi sekačky Robomow.
Z dalších zajímavých produktů jmenujme chytrý termostat – například ten od Nestu se dokáže učit a nastavuje teplotu podle vašich zvyklostí. Možná o něco polemičtější jsou v současnosti chytré zámky, díky kterým můžete zapomenout na klíče. O úroveň výš můžete posunout svou domácnost z hlediska bezpečnosti instalací chytrých detektorů kouře a oxidu uhelnatého, které na hrozící problém upozorní nejen sirénou, ale také třeba upozorněním na mobilní telefon.
Hodně široký prostor nabízí kuchyň, kde se postupně prosazují chytré ledničky, hrnce, rychlovarné konvice, myčky nádobí a další spotřebiče. Když se podíváme s nadhledem, můžeme konstatovat, že “chytré” může být dnes už téměř cokoli – třeba i pastička na myši.
Jaká chytrá zařízení máte v domácnosti?
Dostáváme se k anketní otázce pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze. Ta zní prostě: jaká chytrá zařízení máte v domácnosti? Pochopitelně tentokrát můžete vybírat z více možností.
Pro jistotu zopakujme, že v rámci hlasování budeme za “chytrá zařízení” považovat ta, která lze přes Internet či Bluetooth nastavovat a/nebo ovládat z aplikace v mobilním telefonu.
[gravityform id=”189″ title=”true” description=”true”]
Pokud máte doma chytrá zařízení, která nejsou v seznamu, budeme rádi, když nám o nich napíšete do komentářů pod článkem. Stejně tak oceníme, když se v diskuzi podělíte o své zkušenosti a třeba i prozradíte, čím vám produkty chytré domácnosti usnadňují život.
Hlasovačka z minulého týdne
Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, zda máte v telefonu paměťovou kartu. Ukázalo se, že ačkoli se Google k externímu úložišti v telefonech nestaví právě příznivě, mezi uživateli je velice oblíbené. Celých 68 % respondentů z celkového počtu 285 v telefonu paměťovou kartu má. Dalších 18 % sice má v telefonu slot, ale nemá v něm paměťovou kartu, a ve 12 % mají hlasující telefon bez možnosti instalace microSD. Můžeme konstatovat, že 79 % těch, kteří mohou mít v mobilu nainstalovanou paměťovou kartu, tuto možnost využívá.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (23)
Přidat komentář