Zlobí vás rychlost internetu v mobilu? Poradíme, jak ji snadno zlepšit
- Návody
- Libor Foltýnek
- 16.6.2024
- 4
- Je možné, že nevyužíváte naplno potenciál vašeho připojení k internetu
- Na datech může být vina na straně nevhodného tarifu nebo problémové lokality
- U Wi-Fi je častou příčinou rušení jinými zdroji nebo elektrospotřebiči
Doba je rychlá a požadavky na rychlost internetu se neustále zvyšují. Mnohdy se stane, že je internet v mobilu pomalejší, než by mohl být, a to úplně zbytečně. Podíváme se tedy na nejčastější důvody, které omezují rychlost připojení a samozřejmě poradíme, jak se dostat zase na maximální rychlost.
Připojení
Mobil se k internetu připojuje typicky buď pomocí datového připojení přes operátora a nebo pomocí Wi-Fi. Každý způsob připojení má svá pro a proti. V tomto článku se zaměříme pouze na rychlost, ale mějte na paměti, že za ni zaplatíte vyšší spotřebou baterie nebo vyššími poplatky.
Mobilní data
Pomocí mobilních dat se telefon připojuje, když není k dispozici Wi-Fi. Připojení je možné přes 2G, 4G a 5G. Záleží samozřejmě na tom, co podporuje vaše zařízení. Na 3G se dnes už nepřipojíte, bylo postupně vypnuto. 2G oproti tomu zůstává v provozu, je totiž potřeba pro základní hlasové služby a SMS. 4G a 5G jsou nejmodernější možnosti připojení.
Možné důvody zpomalení rychlosti
Jste připojení k nižší verzi
Pokud se váš mobil připojí ke 4G místo 5G, může být výsledná rychlost internetu nižší. Zkontrolujte tedy, jaký typ připojení váš mobil používá. V případě, že se tvrdošíjně připojuje ke 4G, může být na vině nastavení u operátora. Někteří operátoři 5G neumí vůbec; s tím se setkáme u některých virtuálních operátorů. Ale i velcí operátoři mají připojení k 5G často nějak omezené. Pokud chcete dosáhnout nejvyšší rychlosti, vždy se snažte připojit na 5G. Tato technologie zajišťuje nejvyšší rychlosti, a to i ve srovnání s už tak rychlým 4G.
Srovnání rychlosti. Nejprve mobil připojený na 2.4 GHz Wi-Fi, pak mobil připojený na 5 GHz Wi-Fi a nakonec referenční měření na kabelu na PC.
Řešení: nastavte mobil tak, aby se připojoval pokud možno k 5G.
Rychlost je omezena operátorem
Zvláště zákeřná je praxe, kdy vám na displeji svítí 5G, ale rychlost je uměle omezena. Může to být dáno vaším tarifem, kdy operátor nabízí u tzn. neomezeného tarifu jen část dat plnou rychlostí a dále je rychlost omezena na 10-20 Mbit/s. T-Mobile nabízí balíček Vždy online, který po vyčerpání zaplacených dat sice udrží připojení k internetu, ale na rychlosti 256 kbit/s. Pokud tedy mobil ukazuje 5G, ale rychlost tomu neodpovídá, ověřte u operátora, jestli nejsou u vašeho čísla nějaká omezení. Nedávno jsme psali o operátorovi Firsty, který sice nabízí data zdarma, resp. za sledování reklam, ale rychlosti jsme naměřili jen kolem 0.08 Mbit/s.
Kromě plánovaného omezení operátorem může být na vině i SIM, ať už z důvodu nekompatibility nebo nějaké poruchy. Pokud to váš přístroj podporuje, můžete přejít na eSIM.
Řešení: oslovte operátora, zvyšte tarif, dokupte rychlá data. Přejděte na eSIM nebo požádejte o výměnu fyzické SIM
Špatné pokrytí
Pořád najdeme oblasti, kde není pokrytí signálem ideální. Může to být pohraničí, hory, hluboké lesy, samoty… Dále tímto trpí podzemní prostory, ať už garáže nebo bary. Signál umí utlumit i moderní železobetonové budovy. Velkým problémem jsou železniční koridory, kde sice pokrytí signálem je, ale nedostane se do odstíněných vagónů.
Srovnání vlivu polohy mobilu na rychlost. Obě měření byla na datech, 5G, ale první o okna a druhé uprostřed bytu. Snížení rychlosti je výrazné.
Řešení: zkuste změnit polohu mobilu, někdy stačí popojít pár metrů a signál se zlepší. Ověřte, jestli v dané lokalitě nemá lepší pokrytí jiný operátor, můžete zkusit oslovit svého operátora s požadavkem na lepší pokrytí. Pokud potřebujete připojení v budově, může být řešením Wi-Fi.
Wi-Fi
Stejně jako u mobilních dat, i u Wi-Fi se setkáme s různými verzemi, které se liší mimo jiné teoretickými rychlostmi. Typické připojení k Wi-Fi bude mít označení Wi-Fi 5, 6, 6E nebo 7. Čím vyšší číslo, tím rychlejší, pokud je to jednoduché. Komplikace mohou přijít s rušením. Zatímco mobilní data jsou provozována operátory, kteří si dávají pozor, aby se navzájem nerušili, Wi-Fi provozuje pomalu každý byt nejméně jednu a v bytovém domě může být výzva, najít nezarušené pásmo. K analýze stavu Wi-Fi můžete použít aplikaci WiFi Analyzer.
Podívejte se, které kanály Wi-Fi jsou ve vašem bytě volné a pokud máte potíže s rychlostí, nastavte je natvrdo ve vašem routeru. Ale pozor, situace se může měnit a co platilo dnes, nemusí platit zítra. Proto pokud je to jen trochu možné, ponechte raději nastavení na automatice. Kromě sousedů mohou být zdrojem rušení i domácí spotřebiče a zařízení vysílající na Bluetooth.
Dalším parametrem, ovlivňujícím rychlost, je frekvence. Čím vyšší, tím rychlejší.
Řešení: Pokud chcete dosáhnout maximální rychlosti, použijte kvalitní access point s co nejvyšším standardem Wi-Fi. A samozřejmě ten přístupový bod musí být připojený k lince, která vás nebude brzdit. Ve městech se dá za rozumný peníz pořídit gigabitová linka, ale lidé na venkově se musí často spokojit s řádově menšími rychlostmi. Dále si hlídejte rušení, ať už z okolních bytů, tak vašimi vlastními spotřebiči. Tip: pokud se potýkáte se slabým signálem v bytě či domě, můžete sáhnout po Wi-Fi opakovačích.
Jakou rychlost internetu na mobilu dosahujete?
Zdroj: vlastní
Libor Foltýnek je redaktor s rozsáhlými zkušenostmi v oblasti technologií a fotografie. Jeho práce je charakterizována důkladným výzkumem, poutavým vyprávěním a praktickými radami, které zpřístupňují… více o autorovi
Komentáře (4)
Přidat komentář