TOPlist

Jak účinně zabránit aplikacím ve sledování vaší polohy?

Sdílejte:
Karel Kilián
Karel Kilián
11.12.2018 15:04
Ikona komentáře 10
sledovani vasi polohy
Že jsou chytré telefony schopné relativně velmi přesně zjistit svou polohu, je čtenářům našeho portálu dozajista známo. Určitě to nevadí u navigací či aplikací, kde je geolokace podstatou jejich fungování. Jenže u řady programů je snaha o sledování vaší polohy přinejmenším polemická. Jak tomu zabránit?

Obsah článku

Proč se bát sledování vaší polohy?

Dnešní telefony jsou schopné zjišťovat aktuální pozici několika způsoby, s různou přesností. V praxi to znamená, že i když zakážete používání satelitních systémů (nejčastěji, ale dnes již zdaleka nejen, GPS), může zařízení s přesností až několika metrů detekovat polohu pomocí okolních Wi-Fi a/nebo základnových stanic mobilních sítí (BTS). Povolení služeb pro určování polohy má své nesporné výhody. Můžete díky tomu používat například navigační aplikace či vyhledat restaurace nebo jiné podniky v okolí. Otázkou ovšem je, co za tyto benefity zaplatíte. Americký deník New York Times tvrdí, že jen ve Spojených státech získává přinejmenším 75 různých firem anonymní, ale velice přesné údaje o poloze přibližně 200 milionů telefonů. Tato data mohou využívat například k analýze cest, a to až několik let zpětně.

Je to sice anonymní, ale ne tak úplně

Ačkoli samotné údaje o poloze jsou anonymní a nejsou svázány se jmény ani telefonními čísly, New York Times zjistil, že typické vzory chování uživatelů, například kde přespávají a seznam míst, která navštěvují, by mohly být použity při zjišťování jejich totožnosti. Deník otestoval dvacet aplikací a zjistil, že sedmnáct z nich odeslalo údaje o přesné poloze asi sedmdesáti firmám. Například na iPhonech populární meteorologický program WeatherBug předal tento údaj 40 různým subjektům. To je v ostrém kontrastu se stále rostoucími obavami o soukromí, které například v rámci EU řeší Obecné nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR). I v USA tak zaznívají hlasy, že by měla být ochrana osobních dat nějakým způsobem vymezena zákonem či nařízením.

Jak zabránit aplikacím ve sledování vaší polohy?

V podstatě se k problematice sledování vaší polohy dá přistupovat dvěma způsoby. Prvním zakážete tuto funkci globálně, druhým ji můžete zablokovat pouze u programů, u nichž jste přesvědčeni, že tento údaj nepotřebují ke své činnosti. „Plošný“ zákaz přístupu k poloze můžete najít v systémovém nastavení pod položkou, označenou nejčastěji jako Poloha. Zde pak lze stanovit, zda má zařízení využívat satelitní poziční systémy (obvykle je označováno jako Vysoká přesnost), nebo pouze bezdrátové technologie (zpravidla jako Úspora baterie). Přepínačem pak můžete přístup aplikací k poloze úplně vypnout. Jenže pokud snížíte přesnost, nebo dokonce přístup k poloze úplně zakážete, nebudou vám fungovat navigační aplikace, hry typu Pokémon Go, ani služby pro vyhledávání v okolí. I když přístup povolíte jen v případě potřeby, nemáte šanci ohlídat, aby to nějaký jiný program nezneužil ke sledování vaší polohy.

Jak zablokovat přístup k poloze konkrétním aplikacím?

Podstatně logičtější je tedy udělit povolení ke zjišťování polohy jen vybraným aplikacím a těm ostatním ho zakázat. Prvním úkolem bude zjistit, které programy vlastně toto právo mají. To zjistíte snadno a rychle, když v systémovém nastavení přejdete do sekce Aplikace-Oprávnění aplikací-Poloha. Možná i vás překvapí, jaké programy jsou na seznamu! U těch, u kterých jste přesvědčeni, že přístup k poloze nepotřebují, stačí přepnout přepínač do neaktivní polohy. Vždy se ale pečlivě zamyslete nad tím, zda skutečně neexistuje racionální důvod, proč by aplikace měla či neměla potřebovat informaci o tom, kde se právě nacházíte. Je možné, že některé programy přestanou po zákazu přístupu k poloze fungovat. V takovém případě doporučujeme kontaktovat vývojáře s dotazem, proč jeho aplikace bez tohoto oprávnění nefunguje. Pokud to nedokáže věrohodně vysvětlit, měli byste takový program odinstalovat.

Využijete náš návod?

O autorovi

Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… Více o autorovi

Karel Kilián
Sdílejte: