TOPlist

Jak vybrat telefon na Vánoce? Poradíme, na co si dát pozor před koupí

Sdílejte:
David Trlica
David Trlica
1.12.2017 22:19 (21.11.2018 21:57)
Ikona komentáře 17
Jak vybrat telefon na vanoce
Vybíráte na Vánoce nový telefon sobě nebo svým blízkým a ztrácíte se v nepřeberném množství parametrů a specifikací? Tak to jste na správném místě. V dnešním vánočním článku se blíže podíváme na to, jak vybrat telefon a na co si dávat pozor. Vybrali jsme přitom parametry, které se nejvíce objevují v krátkém popisku telefonů v letácích.

Vánoce jsou za rohem: Poradíme vám,  jak chytře nakoupit pod stromeček

Vánoční seriál, kde vám přinášíme tipy a triky nejen na nákup telefonů, běží i letošní rok. Těšit se můžete vždy na dva články týdně, ve kterých vám poradíme v různých kategoriích jako jsou mobilní telefony, chytrá elektronika, gadgety apod. Ukážeme na co si dát pozor před koupí a prozradíme i tipy na dárky na poslední chvíli. vanoce 2018 vanocni serial tipy svet androida

Nechtějí se vám řešit specifikace telefonů? Máme pro vás tipy na nejlepší zařízení

Smartphone v dnešní době už je mnohdy více než počítač. A to z pohledu doby použití, nejednomu uživatelovi slouží telefony od rána do večera. Zdaleka už to není jen o volání a posílání SMS. I proto doporučujeme si před výběrem nového mobilního telefonu udělat čas a projít si volně dostupné informace na internetu. Ve spodní části článku naleznete několik bodů, podle kterých si můžete vybrat telefon a pomůžou vám, abyste nenaletěli obchodníkům. Pokud ale na vlastní výběr telefonu nemáte času, nebo jej nechcete řešit. Připravili jsme pro vás speciální články, kde jsme přímo vybrali nejlepší telefony roku 2018, které můžete koupit. Seznam se bude brzy rozšiřovat o další telefony. Mezitím si můžete projít také sekci recenze, která je plná zajímavých telefonů.
jaky telefon vybrat otazky

Nevíte, jaký telefon vybrat? Zeptejte se nás v komentářích!

Jsme vám k dispozici v komentářích, kdy vám velmi rádi poradíme nejen o tom, jak vybrat telefon.

Kterým parametrům se vyhnout a nenapálit se?

Výkon telefonu ovlivňuje procesor. Jak se při výběru nespálit?

Mozek celého telefonu je čipset a přesněji procesor. V dnešní době už se nejedná o tak důležitou součástku, na kterou byste se měli zaměřovat. Důvod je jednoduchý, i levnější telefony jsou často vybaveny čipsetem, který zcela dostačuje na každodenní práci i náročnější 3D hry. A i když výrobci laťku výkonu stále posunují, tak pro mnohé už je u procesoru mnohem důležitější to, jak je úsporný. Od minulého roku také můžeme vídat integraci umělé inteligence, respektive přidání NPU, což je speciální čip pro strojové učení, který právě v těchto výpočtech funguje efektivněji než klasický čip. Momentálně se využívá hlavně k vylepšení chování telefonu, ale třeba také u rozpoznání scény u fotografování. Pokud se více zaměříme na to, jaké informace vidíme v letácích, tak je to hlavně počet jader procesorů. Obzvlášť pokud se jedná o desetijádrový procesor. To zní na první pohled hodně dobře, jako něco, co vám přinese hodně výkonu. Skutečnost je ale jiná. U většiny osmijádrových či desetijádrových procesorů se jádra dělí na výkonnější a úsporné. Výhoda je nižší spotřeba energie. Zároveň ale vysoký počet jader neznamená, že i výkon procesoru bude vysoký. Například desetijádrové Helio procesory ve výkonu značně zaostávají za konkurencí, která má méně jader. Obecně je dobré se dívat na telefony, které mají novější čipsety. Každým rokem se posunuje výkon, podporují se nové funkce, zlepšuje se softwarová podpora pro nové verze Androidu, čipsety jsou úspornější atd. Dobrou zprávou je to, že v poslední době se neobjevil vyloženě špatný čipset, který by se tak například přehříval apod. Naposledy se něco takového zaznamenalo u Snapdragonu 810, což už je čtyři roky starý čipset. qualcomm snapdragon procesor telefon

S jakými parametry telefonů a tabletů neuděláte v roce 2018 chybu?

Níže naleznete seznam čipsetů z poslední doby, které jsou aktuální v roce 2018. V seznamu se nachází i některé starší čipsety, které jsou kvalitní i po letech, na mysli máme hlavně legendární čipset Snapdragon 625, který se stále u mnoha telefonů využívá.

Čipsety pro nižší třídu

  • Qualcomm Snapdragon 636, Snapdragon 625, Snapdragon 450, Snapdragon 435, Snapdragon 430,
  • Samsung Exynos 7870, Exynos 7570
  • HiSilicon (Huawei) Kirin 659
  • MediaTek Helio P25/P22/P20, Helio A22, MT6580, MT6739

Procesory pro střední třídu

  • Qualcomm Snapdragon 835, Snapdragon 660, Snapdragon 636, Snapdragon 630
  • Samsung Exynos  8895, Exynos 7885, Exynos 7870
  • HiSilicon (Huawei) Kirin 970, Kirin 710, Kirin 659

TOP čipsety pro prémiové High End telefony

  • Qualcomm Snapdragon 835 nebo Snapdragon 845
  • Samsung Exynos  8895 nebo Exynos 9810
  • HiSilicon (Huawei) Kirin 970 nebo Kirin 980

Co je to RAM paměť a proč je potřeba?

Operační paměť RAM je zjednodušeně prostor, ve kterém se uchovávají spuštění aplikace a aktivní systémové procesy. Pozor na to, nejedná se o klasické úložiště, protože v paměti RAM se uchovávají informace pouze krátkodobě. Ještě v minulých letech byl u Androidu poměrně velký problém s nedostatkem RAM paměti, což se řešilo různými aplikacemi, které čistily poslední spuštěné aplikace a uvolňovali tím místo v RAM paměti. V dnešní době už jsou ale takové aplikace zbytečně a spíše škodí. Jednak mají telefony již dostatek paměti RAM a také samotný Android si dokáže mnohem lépe hlídat operační paměť a v případě, že je potřeba místo, si ho uvolní a v podstatě to jako uživatel ani nepoznáte. [alert-note-svetandroida title=“Pozor na rozdíl mezi pamětí RAM a interní pamětí (úložištěm)“ icon=“alert“]Často se zaměňuje paměť RAM a interní paměť telefonu. Přitom se jedná o odlišné paměti, které slouží k něčemu jinému. Jak už jsme říkali v článku, RAM paměť je určena pro právě aktivní aplikace a procesy, udržuje v sobě informace pouze na krátkou dobu a ovládá ji přímo systém. Interní paměť neboli úložiště slouží k uložení uživatelských dat, ať už to jsou data aplikací, fotografie, hudba apod. Do interního úložiště má přístup systém, aplikace, ale i samotný uživatel. [/alert-note-svetandroida] Tento rok už můžeme normálně trhu vídat telefony, které mají 8 GB RAM paměť, dokonce se představil telefon s 10GB RAM. Je to ale k něčemu, nebo se spíše jedná o marketingový trik, který má lákat? Jednoduše řečeno, pokud nepotřebujete vyšší úložiště, tak se připlácet pouze za větší počet RAM nevyplatí. Systém Android neustále vylepšuje chování aplikací v pozadí i správce paměti RAM. I proto přes stále se zvyšující náročnost aplikací a her není zapotřebí mít tak velké množství paměti RAM. Sice s 8GB RAM se jich může uchovat v paměti více, ale i v následujících letech se bude stále jednat o velké množství. Polovina paměti RAM, tedy 4GB vám bez problémů bude stačit. samsung memory A kolik by mělo být minimum? I když se Google stále snaží optimalizovat systém a připravil si i úspornou verzi Android GO, který je určen pro telefony v rozvojových zemích s 1GB RAM. Pokud nevíte jaký mobil koupit, doporučujeme alespoň takový, který má 3GB RAM. Pro většinu úkonů budou 3 GB stačit úplně bez problémů.

Jaké minimum paměti RAM koupit?

  • 1 až 2 GB paměti RAM: Pokud vybíráte telefon a má 1-2 GB paměti RAM, ujistěte se, že se jedná o Android GO zařízení, které je uzpůsobeno pro běh s malou RAM pamětí. Normálnímu systému Androiud už tak malé množství RAM nestačí, zasekává se a nestíhá. Z takového telefonu už byste v roce 2018 neměli dobrý zážitek.
  • 3 až 4 GB paměti RAM: Největší počet telefonů na trhu má momentálně 3 nebo 4 GB RAM, což je zcela dostačující hodnota na každodenní práci i náročnější 3D hry.
  • 6 až 10 GB paměti RAM: Zde spíše kupujete paměť do budoucnosti. Tyto hodnoty se nachází hlavně u výkonných a prémiových telefonů. Takže také při koupi záleží na tom, na jak dlouho si plánujete telefon ponechat.

Podle čeho vybrat displej a na co si dávat pozor

Momentálně se na trhu objevují hlavně dva typy displejů. A to IPS panely a OLED panely. Vidět ale můžete i různé variace jako třeba P-OLED, AMOLED, SuperAMOLED, LTPS atd. A jaké jsou mezi nimi rozdíly? Výhoda OLED displejů je v tom, že nabízí velmi živé barvy, které jsou pro někoho ale až příliš přesaturované. Nabízí také lepší podání černé, kdy v podstatě vypne diody a nejedná se o tmavý odstín jako v případě IPS. Mají také lepší pozorovací úhly. Obecně jsou považovány jako více prémiovější než IPS displeje. To znamená, že jsou dražší a pokud kupujete novinku, může se také stát, že budete hrát loterii o to, jestli obdržíte kvalitní OLED displej. A i když se rok od roku kvalita výroby zvyšuje, tak stále se objevují občasné problémy. Naposledy například u Huawei Mate 20 Pro. Samsung Galaxy Note 9 displej super amoled IPS displeje naopak najdeme ve většině telefonů, od těch levných, přes střední třídu ale také u některých prémiových telefonů. Jejich plusem je dobrý poměr ceny a kvality. Nabízejí věrnější zobrazení bílé, delší životnost. A u kvalitních IPS displejů je samozřejmostí také velmi věrné barevné podání a skvělé pozorovací úhly.

U displejů se zaměřte na hustotu pixelů a čitelnost na slunci

Každý rok se také zvyšuje nejen velikost displeje, ale i rozlišení. Důležitá ale není hodnota samotného rozlišení, ale hustota pixelů, která se určuje v ppi. Určuje množství pixelů v jednom palci úhlopříčky. Pokud nevíte přesně jaký telefon koupit, tak pro běžné použití zcela stačí zhruba 300 ppi, kdy si téměř nevšimnete pixelů na displeji. Vyšší rozlišení s 2K nebo 4K rozlišením se momentálně využije hlavně pro virtuální realitu. Pro klasické použití se ale jedná o zbytečně velké rozlišení, které navíc negativně ovlivňuje výdrž baterie Obrovsky důležitá věc je u displejů čitelnost na přímém slunci, protože když na displeji nic neuvidíte, tak vám i 4K rozlišení bude k ničemu. Na displejích se dá hodně šetřit a i když vás b ochodě uchlácholí skvělými parametry, ve výsledku se může stát, že telefon bude na slunci úplně nepoužitelný, protože zkrátka nic neuvidíte. Tyto informace se z letáků moc nedočtete, většinou musíte do recenzí telefonů.

Hodně megapixelů neznamená kvalitní fotky. Jak vybrat dobrý fotomobil?

Jeden z největších taháků na zákazníky je počet megapixelů u telefonů. Čím více megapixelů fotoaparát v telefonu má, tím je větší šance, že se to pak prezentuje v letácích. Megapixely nám o výsledné kvalitě fotoaparátu moc nepoví. Vysoký počet megapixelů může paradoxně kvalitu fotografií zhoršit. Stejně tak kvalitní fotografie nezajistí ani vyšší počet fotoaparátu, stačí se podívat na Google Pixel telefony, které mají jeden 12 MPx fotoaparát a přesto vždy patří k absolutní špičce fotomobilů. Jak vybrat telefon s dobrým fotoaparátem a nespálit se? huawei mate 20 pro tri fotoaparaty Kvůli tomu, že foto čipy v telefonech jsou menší než v klasických fotoaparátech. Jednotlivé pixely jsou tak více nahuštěny a do fotek proniká šum. Na kvalitu výsledných fotografií má vliv světelnost, velikost čipu, typ snímače, podpora OIS a v posledních letech také stále více a více software pro zpracování. Právě na tyto parametry byste se měli zaměřit. Pokud se nechcete zabývat parametry, tak doporučujeme využít recenze telefonů, které mnohokrát doporučují i to, jak vybrat telefon. V posledních dvou letech také pravidelně tvoříme fototesty. V našem rozcestníku najdete srovnání velkého množství telefonů včetně našich reálných fotografií.

Jaké příslušenství k novému telefonu koupit?

Pokud hledáte ideální pouzdro či krycí sklo, doporučujeme náš článek, kde vybíráme ideální obal a ochranu displeje. Nákup příslušenství se ale může vyšplhat na poměrně velkou částku. Přímo obchodníci se vám budou snažit prodat často příslušenství, které vůbec nepotřebujete. Důvod je jednoduchý, u samotných telefonů se nedá nasadit tak vysoká marže jako u příslušenství jako jsou obaly, krycí skla apod. U nich se celkem běžně stává, že rozdíl mezi prodejní a nákupní cenou je větší než 200 procent. Silikonové pouzdro na mobil To samozřejmě neznamená, že byste měli používat telefon bez obalu a krycího skla. Doporučujeme se ale spíše obrnit trpělivostí a případnou koupi pouzdra či krycího skla odmítnout, pokud se vám bude cena zdát vysoká. Podobné je to i u nabídek v některých online obchodech, které vám po vložení telefonu do košíku ihned nabídnou příslušenství za „bonusovou“ cenu. Zde máte naštěstí možnost si cenu zkontrolovat na internetu a zjistit si, jak výhodná je cena příslušenství doopravdy.

Vyplatí se pojištění telefonu a další služby?

U pojištění telefonu záleží hned na několika faktorech. V první řadě na tom, jak moc drahý telefon jste si pořídili, protože například u prémiových modelů je výměna prasklého displeje mnohem dražší než u levnějších modelů. Dále byste měli vzít v potaz vaši minulost z telefony, kolikrát se vám podařilo rozbít displej, kolikrát jste telefon ztratili apod. Pokud se podle těchto indícií rozhodnete, že do pojištění půjdete, tak zdaleka nejdůležitější je opravdu důkladně pročíst si smlouvu. Obzvlášť se zaměřte na části, které se týkají náhodného poškození a výjimek z pojištění, ať víte na jaké případy se pojištění telefonu nevztahuje. Některé obchody začaly nabízet také služby typu ořezání SIM karty pro nový telefon atd. Pokud si za to bude žádat peníze, rozhodně odmítněte. Jednak si SIM kartu můžete ořezat jednoduše sami, doporučujeme náš návod na ořezání nanoSIM. Pokud se ale na to necítíte, tak váš operátor vám na počkání SIM kartu ostřihne. A to zadarmo, stačí jen přijít na prodejnu. Další služby typu první nastavení, instalace aplikace už naštěstí z obchodů vymizely. Pokud jste si pořídili první chytrý telefon a ztrácíte se v nepřeberném množství pojmů. Doporučujeme článek „Jak začít s Androidem„.

Podle čeho vybíráte nový mobilní telefon vy?

O autorovi

David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… Více o autorovi

David Trlica
Sdílejte: