TOPlist

Jak vybrat mobilní telefon #5: Konstrukce (rady pro začátečníky)

Sdílejte:
Vašek Švec
Vašek Švec
29.2.2016 12:00 (29.2.2016 20:58)
Ikona komentáře 13
Jak vybrat mobilní telefon 5
V dnešním díle seriálu Jak vybrat mobilní telefon poněkud odbočíme od všech technických parametrů a měřitelných vlastností současných smartphonů a zaměříme se na další důležitý aspekt, a tím je konstrukce. Spousta uživatelů sice vybírá telefon dle vzhledu, opomíjí u toho však základní konstrukční prvky, které zásadně ovlivňují, jak dobře se nám bude s telefonem pracovat.

Plast, sklo nebo kov?

Dávno pryč jsou doby, kdy telefonům vládly plasty. V současnosti má každý velký výrobce ve své nabídce alespoň pár modelů, jejichž konstrukci tvoří kov. Zejména nejrůznější slitiny hliníku si v telefonech našly své místo. Často se tak setkáme například s takzvanou kovovou unibody konstrukcí – to znamená, že je tělo telefonu z většiny tvořeno jedním kusem kovu, do kterého jsou následně zasazeny jednotlivé komponenty. Tento typ konstrukce je uživatelsky nerozebíratelný a tím pádem nenabídne vyměnitelnou baterii. SIM, respektive microSD karta se do telefonu strká prostřednictvím různých šuplíčků nebo dvířek. Nejspíš jedinou výjimku v tomto případě představuje nově představená modulární vlajková loď v podobě telefonu LG G5 – to nabízí „unibody“ konstrukci, ale díky odnímatelné bradě je uživateli dovoleno vyměnit baterii. S celoplastovými telefony se však stále setkáváme hojně a na škodu to také vůbec není. Plasty jsou totiž levné a pokud se nejedná o jejich nejnižší cenovou kategorii, jsou také příjemné na držení a relativně odolné.
Honor 7 nabídne povedenou unibody konstrukci

Honor 7 nabídne povedenou unibody konstrukci

Další hodně rozšířený typ konstrukce využívá kombinaci více materiálů. Zatímco rám je pro větší pevnost a prémiovější vzhled tvořen kovem, přední strana je tradičně překryta tvrzeným sklem a na zádech se pak obvykle nachází plast, sklo, nebo ve výjimečných případech keramika. Zatímco plast má výhodu v tom, že může mít celou řadu povrchových úprav, díky čemuž může být mnohem příjemnější do ruky než kov či sklo. Další výhodou plastu je jeho odolnost jak vůči pádu, tak poškrábání. Dobře vyřešenou konstrukci, kombinující kov a plast má například Lenovo Vibe X3 či LG V10. Zejména u telefonů s kovovým rámem je však třeba dát si pozor, aby vás neřezal do rukou, při delším používání to může být opravdu nepříjemné.
Záda telefonu LG V10

Záda telefonu LG V10

Oproti tomu sklo na zádech telefonu vypadá hodnotněji, ale zase je více náchylné na poškrábání či prasknutí, nemluvě o přitahování otisků. S otisky prstů na zádech šalamounsky zatočilo Sony, které u své poslední generace vlajkových lodí Sony Xperia Z5 a Z5 Compact použilo takzvané „frozen glass“ neboli sklo s matným povrchem. Nejvybavenější Xperia Z5 Premium však opět nabízí záda z lesklého skla, oproti běžným Xperiím však nabídne namísto hliníku ocel. Další speciality z pohledu použitých materiálů představují telefony OnePlus X nebo nedávno představené Xiaomi Mi5. Oba tyto modely totiž ve svých vrcholných variantách nabídnou keramická záda. Keramika je oproti sklu mnohem odolnější a vypadá na zádech telefonu velmi dobře, je však poměrně drahá, a proto se příliš nepoužívá.

Odolná konstrukce není na škodu

Telefony den co den čelí celé řadě nástrah a nemusíte se s nimi zrovna potápět nebo lézt po Himalájích, aby se vám hodil některý z vyšších stupňů krytí, který se u elektroniky používá. Tím nejznámějším a zároveň nejrozšířenějším standardem zvýšené ochrany je u mobilů IP68. První číslice zde označuje odolnost vůči prachu a druhá vůči vodě. Standard IP68 by měl telefonu propůjčit úplnou odolnost vůči vniknutí prachu a částečnou odolnost vůči vniknutí vody. Definice standardu hovoří o odolnosti „proti potopení do vody za podmínek určených výrobcem“, v praxi to obvykle znamená dobu ponoru 30 minut a hloubku 1,5 metru.
V reklamě sice s telefonem pod vodou fotí, vy to ale nedělejte

V reklamě sice s telefonem pod vodou fotí, vy to ale nedělejte

Co znamenají jednotlivé číslice ve značení IPxx krytí si můžete přečíst v následujících tabulkách (zdroj).

První číslice

Stupeň Před vniknutím vody
IP x0 Bez ochrany
IP x1 Chráněno proti kapající vodě 1+0,5 mm za minutu.
IP x2 Chráněno proti kapající vodě 3+0,5 mm za minutu.
IP x3 Chráněno proto vodní tříští ve vertikálním úhlu a ve množství 10 litrů za minutu.
IP x4 Chráněno proti stříkající vodě ve všech úhlech při množství 10 litrů za minutu.
IP x5 Chráněno proti stříkající vodě ve všech úhlech při průtoku 12,5 litrů za minutu.
IP x6 Chráněno proti vlnobití ve všech úhlech při průtoku 100 litrů za minutu.
IP x7 Chráněno proti ponoření do vody po dobu 30 minut do hloubky 1 metru.
IP x8 Chráněno proti potopení do vody za podmínek určených výrobcem.
IP x9 Chráněno proti tlakové vodě (WAP)

Druhá číslice

Stupeň Před nebezpečným dotykem Před vniknutím cizích těles
IP 0x Bez ochrany Bez ochrany
IP 1x Dlaní Velkých
IP 2x (IPxxB) Prstem Malých
IP 3x Nástrojem větším než 2,5 mm Drobných
IP 4x (IPxxD) Nástrojem, drátem vetším než 1mm Velmi drobných
IP 5x Libovolnou pomůckou Částečně proti prachu
IP 6x Libovolnou pomůckou Úplně proti prachu
Že telefon nabízí certifikaci IP68 však zdaleka neznamená, že jej můžete používat pod vodou, své o tom ostatně vědí majitelé voděodolných Xperií. Jedná se pouze o laboratorní údaj a v praxi stačí i rychlejší ponor do mnohem menší hloubky, aby se do telefonu voda dostala. Dalším, nicméně podstatně méně rozšířeným odolnostním standardem, je MIL-STD810. Vojenský standard MIL-STD-810 obsahuje širokou škálu testovacích procedur odolnosti vůči: vystavení vysokým a nízkým teplotám a teplotním šokům, dešti, vlhkosti, plísním, solné mlze pro testování odolnosti vůči rzi, vystavení písčitému a prašnému, výbušné atmosféře, rázům a vibracím při přepravě, vibracím při střelbě a náhodným vibracím. Jedním z telefonů, které prošly některými testy MIL-STD810, je například Motorola Moto X Force, která přežije například pád ze 300 metrů.
konstrukce

Motorola X Force něco vydrží

Aby dobře padl do ruky

Aby se telefon dobře používal, musí dobře padnou do ruky. V současnosti většina, zejména vybavenějších telefonů, disponuje displejem o úhlopříčce 5″ a víc, což některé uživatele odrazuje od koupě toho či jiného přístroje. Důvodem je, že se řada uživatelů jednoduše bojí, že se jim telefon nevejde do dlaně a bude se jim špatně používat. Nad čím však řada uživatelů příliš nepřemýšlí je šířka rámečků okolo displeje či tvar konstrukce daného telefonu. Jako příklad můžeme uvést telefony Huawei Mate 7 a HTC One E9+. Zatímco Huawei disponuje obřím displejem o úhlopříčce 6″, HTC nabídne podstatně menší, 5,5″ displej. Co se však fyzických rozměrů telefonů týče, Huawei je pouze o půl milimetru na výšku a 4 mm na šířku větší než HTC. Důvod je jednoduchý, u Huawei Mate 7 totiž displej zabírá 77,6 % plochy telefonu samotného a u HTC One E9+ je to pouze 69,7 %. I tak se ovšem dá říct, že jsme si průběhem času obecně vzato polepšili. Vzpomínáte na Nexus One? U něj displej zabíral jen necelých 55 % plochy těla. Důležitý je pak i tvar telefonu, obecně totiž platí, že telefony využívající zakulacené tvary se v ruce drží mnohem lépe než telefony s hranatým designem. Mezi v tomto ohledu dosud nepřekonané telefony patří například LG G2, se kterým jihokorejský výrobce slavil jeden úspěch za druhým. Mohla za to kombinace hned několika faktorů. Vedle zmíněných kulatých tvarů a velmi tenkých okrajů okolo displeje měly na pohodlném používání lví podíl také tlačítka umístěná na zádech telefonu. Škoda, že se LG od tohoto konceptu po letech odklonilo.

Jaké konstrukci dáváte přednost vy?

Předešlé díly

Jak vybrat mobilní telefon #2: Grafický čip (rady pro začátečníky) Jak vybrat mobilní telefon #3: Paměť (rady pro začátečníky) Jak vybrat mobilní telefon #4: Displej (rady pro začátečníky)

Všechny díly seriálu „Jak vybrat mobilní telefon“

O autorovi

Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… Více o autorovi

Vašek Švec
Sdílejte: