Povodně v Česku: Jak sledovat předpověď počasí a radar v mobilu?
- Návody
- Adam Kurfürst
- 11.9.2024
- 4
- Česko v druhé polovině týdne zasáhnou extrémní srážky
- Podle meteorologů hrozí povodně na velké části území
- Představíme vám několik aplikací, kterými můžete sledovat předpověď počasí ve své lokalitě
Česko se sotva vymanilo ze spárů vysokých teplot a meteorologové už začínají varovat před dalšími nepříznivými jevy. Od čtvrtka do neděle se očekává velice proměnlivá intenzita srážek, které mohou dosáhnout až několika desítek mm během pouhých pár hodin. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) tak hrozí na velké části území povodně.
Největší úhrny srážek meteorologové očekávají v oblasti Jeseníků, prý může být během čtyř dní překročena hranice 300 mm. Na jihovýchodě území a na horách na severu/severovýchodě Čech se pak počítá se 150–250 mm srážek. Na zbytku území kromě západu a severozápadu republiky se od pátečního poledne do půlnoci z neděle na pondělí očekává 100–150 mm srážek.
⚠️Výstraha ČHMÚ ℹ️ Během následujících dní, minimálně do neděle, bude počasí u nás ovlivňovat tlaková níže spojená s frontálním rozraním, které bude na většinu území přinášet výrazné srážkové úhrny, v jihovýchodní polovině Česka a místy i na návětří výše položených míst až… pic.twitter.com/4kDrbuQvqz
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) September 11, 2024
Jak získat přehled o počasí přímo z mobilu?
Pro získání přehledu o stavu počasí ve své současné lokalitě vám postačí když si nainstalujete nějakou z mobilních aplikací pro sledování počasí. Existuje jich hned několik a místy se od sebe odlišují, ve finále však většinou nabízí to samé – detailní předpověď a radar, popřípadě bonusové funkce jako widgety nebo upozornění na změny v reálném čase. Aktuální hydrologické informace pak můžete najít na hydro.chmi.cz.
Na Google Play byla v době psaní nejpopulárnější aplikace počasí24: Počasí a Radar, o níž jsme vás informovali začátkem května. Mezi Čechy je oblíbená a nabízí prakticky vše důležité, minusový bod bychom jí však udělili za poněkud zastarale působící rozhraní.
Pokud hledáte o něco moderněji zpracovanou appku, můžeme vás odkázat třeba na Počasí a radar Meteocentrum, která spoléhá na souhrny dat zhotovené umělou inteligencí na základě mnoha různých modelů počasí. Další celkově oblíbenou aplikací je Počasí & Radar: dešťový radar či Počasí & Radar – Meteored.
Naši čtenáři v minulosti doporučovali appku Klara, která pracuje s daty o počasí z Norského meteorologického institutu. Z Osla pochází také známá služba Yr, jejíž mobilní aplikace láká kupříkladu na grafy. Zapomenout pak nesmíme ani na aplikaci Windy.com, jež získala na popularitě zejména pro svůj radar.
Jak přes mobil sledovat bouřkový radar?
Mnohé ze zmíněných aplikací umožňují sledování bouřkového radaru. V červenci jsme se samostatně zabývali nejoblíbenějšími appkami mezi českými uživateli, které touto schopností disponují. Vypíchnout můžeme třeba Meteor Meteoradar, jenž nabízí čisté a přehledné rozhraní s řadou zajímavých funkcí.
Jakou aplikaci pro sledování počasí máte nejraději vy?
Zdroje: ČHMÚ/X, vlastní
Adam studuje na gymnáziu a technologické žurnalistice se věnuje od svých 14 let. Pakliže pomineme jeho vášeň pro chytré telefony, tablety a příslušenství, rád se… více o autorovi
Komentáře (4)
Přidat komentář