Jak rozšířit WiFi signál snadno, rychle a za pár kaček?
- Návody
- Jan Dolejš
- 10.12.2018
- 21
Bezdrátové připojení WiFi je dnes standardem drtivé většiny domácností, hlavně kvůli mobilním zařízením. Často se však stává, že signál nedosáhne ideálně do všech zákoutí a připojení není 100% stabilní. Dnes vám ukážeme, jak rozšířit WiFi signál snadno, rychle a hlavně velice levně.
Kolik investovat? Vystačíme si s 250 korunami
Podle nadpisu se může zdát, že vám přineseme “zaručený” tip, jak upravit antény routeru či modemu, nasměrovat je a snažit se z nich vytáhnout maximum. Takových návodů jsou však na internetu desítky a ne vždy se setkají s úspěchem. My však pro vás máme tip na jednoduché zařízení, které funguje jako zesilovač WiFi signálu – nijak tedy nemění ani neovlivní původní vysílání. Tímto zařízením je Xiaomi Mi WiFi Amplifier 2, které připomíná větší flash disk a dokáže WiFi signál posílit.
Co budeme potřebovat a kolik to bude stát?
- Xiaomi Mi WiFi Amplifier 2 – 200 Kč (GearBest),
- běžná nabíječka – 50 Kč (GearBest),
- Oba produkty můžete najít i v našich Gearbest slevách, kde například Amplifier je za 176 Kč
- mobilní telefon s Androidem pro nastavení.
V případě nabíječky můžete použít libovolnou nabíječku k mobilnímu telefonu nebo klidně i powerbanku. Pokud budete zařízení instalovat do části domu permanentně, doporučujeme použít klidně dražší nabíječku – ne kvůli výkonu, ale spíše kvalitě. Na dočasné rozšíření signálu (třeba v létě při grilování na zahradu) postačí levnější nabíječky nebo powerbanky.
Jak to funguje?
Xiaomi Mi Wifi Amplifier není žádnou technologickou novinkou – zesilovačů WiFi signálů dnes existuje spousta. Nás však zařízení zaujalo zejména díky své nízké ceně, kompaktním rozměrům a možnosti napájení i z powerbanky. Funkce je pak jednoduchá – zařízení přijme WiFi signál (dostatečně silný), zesílí jej a samo se znovu stane všesměrným vysílačem. Mobilní zařízení se tedy mohou připojit k tomuto zařízení, pokud je původní signál slabší. Mi WiFi Amplifier 2 je vhodné strategicky umístit na přímce mezi vysílačem a místem, kde chceme chytat signál WiFi.
Jak Xiaomi Mi WiFi zapojit a nastavit?
Celý proces je velice jednoduchý a zabere jen pár minut, kde nejdelším krokem bude instalace a přihlášení se do aplikace. Po nastavení zařízení již vše pracuje automaticky bez nutnosti našeho zásahu či správy z mobilního telefonu. Zapojení je pak velice snadné a spočívá pouze v odendání krytky a zasunutí zařízení do zdroje napájení (nabíječka, powerbanka, notebook apod.). LED dioda zařízení začne blikat, což je signál, že je vše připraveno k nastavení.
Nastavení v aplikaci Mi Home
Jelikož Xiaomi Mi WiFi Amplifier 2 spadá do konceptu chytré domácnosti od Xiaomi, k jejímu nastavení je potřeba aplikace Mi Home. Tu naleznete zdarma na Google Play a po jejím spuštění je nutné se také přihlásit k Xiaomi účtu (případně jej vytvořit). Po přihlášení stačí v pravém horním rohu kliknout na ikonu + a vybrat Add device. Na následující stránce by se mělo zobrazit nové zařízení Mi WiFi Repeater (případně stiskněte ještě volbu Scan).
Klikněte na nové zařízení a vyberte síť, jíž WiFi signál budeme chtít zesílit. Samozřejmostí je také zadání hesla k síti. V dalším kroku již proběhne automatické nastavování zařízení, stačí jen vyčkat do 100 %. Následně stačí jen vybrat místnost a kliknout na Done. Tím je zařízení plně připraveno a nastaveno, což signalizuje mimo jiné i modrá LED dioda. V nabídce WiFi nám přibude síť se stejným názvem a s přídavkem _plus.
Sledování signálu a připojených zařízení
Po kliknutí na zařízení Xiaomi Mi Wi-Fi Amplifier 2 v aplikaci Mi Home se dostáváme do několika dalších voleb. V první řadě nám aplikace prozradí, jak dobrý je přijímaný signál a zda samotné zařízení také vysílá. V sekci Wi-Fi Settings je možné zvolit vlastní název sítě a vytvořit i vlastní heslo. Tím, že zařízení vytvoří druhou separátní síť, nemusí být nová síť vůbec v tomto ohledu závislá na původním signálu. V sekci Connected device info lze navíc sledovat, jaká zařízení jsou k nové síti připojena.
Funkčnost a výsledky v praxi
Pochvalu si zařízení zaslouží za velmi snadné zapojení i uvedení do praxe – stačilo se jen přihlásit v aplikaci, provést několik kliknutí, vybrat WiFi síť a vše ostatní se provedlo automaticky. Spokojeni jsme i s šířením signálu – anténa sice není nakonec tak výkonná jako u samotného modemu/routeru, stále ale postačí k tomu, abychom signál do značné míry zesílili. Zvláště, pokud novou anténu umístíme například v půli cesty mezi routerem a místností, kde je původní signál slabý. Povedlo se nám dokonce docílit stavu, kdy původní WiFi signál telefon již neviděl, ale byl bez problémů připojen k zesílené síti.
Největší nevýhodou je pro nás absence 5GHz pásma – zařízení vidí a je schopné rozšířit jen sítě s protokolem 802.11b/g/n, tedy jen na frekvenci 2,4 GHz. Jelikož se tyto sítě používají dnes zatím stále nejčastěji, nemusí to být problémem. Pomalu se ale protlačuje 5GHz síť, která je rychlejší, odolnější proti rušení, ale má kratší dosah. A právě s tím by mohlo toto zařízení pomoci. Možná se dočkáme u třetí generace.
Závěr – levně a snadno
Za dané peníze se jedná o snadný a elegantní způsob, jak rozšířit WiFi signál v domě i mimo něj. Podobných zařízení existuje více a fungují na podobném principu. Řešení od Xiaomi však oceňujeme díky nízké ceně, snadné instalaci, kompaktním rozměrům a faktu, že lze napájet i z powerbanky. To pro případ, kdy potřebujete rozšířit signál například na zahradu při grilování nebo práci z bazénu. :-)
Zaujal vás tento levný způsob, jak rozšířit WiFi signál?
Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi
Komentáře (21)
Přidat komentář