Jak na mobilu poznat výpadek navigačního systému Galileo?
![galileo Jak na mobilu poznat výpadek navigačního systému Galileo?](https://www.svetandroida.cz/media/2019/07/galileo.jpg)
Reklama
Dnešní chytré telefony zpravidla umí využívat k určování polohy několik satelitních pozičních systémů. Výhodou je, že pokud některý z nich přestane fungovat, nepřijdete o možnosti plynoucí z určování přesné pozice – například automobilovou či pěší navigaci. Ukážeme vám, jak na můžete mobilu poznat výpadek navigačního systému Galileo (nebo kteréhokoli jiného)?
Obsah článku
- Satelitní systémy k určování polohy
- Jak poznat výpadek navigačního systému?
- Nastal výpadek navigačního systému?
Satelitní systémy k určování polohy
Patrně nejznámějším a nejpoužívanějším systémem je americký GPS (Global Positioning System), jehož zkratka je často nesprávně používána k souhrnnému označování těchto technologií. Globální družicový polohový systém provozovaný Ministerstvem obrany Spojených států amerických byl původně určen pro vojenské účely. Až v roce 2000 byla odstraněna selektivní přesnost a dostupnost signálu, což znamenalo jeho otevření pro civilní účely. Proč nestačí GPS, ale máme tu řadu dalších, víceméně podobných systémů, využívající družice k určování polohy? Z prostého důvodu: stejně, jako v roce 2000 USA GPS zpřístupnily, ji mohou zase vypnout nebo jiným způsobem omezit. Proto se další subjekty intenzivně snaží o vybudování alternativy. V současnosti jsou k dispozici čtyři globální satelitní poziční systémy, které jsou v různé fázi vývoje. Například zmiňované Galileo běží v tuto chvíli ve zkušebním provozu a s jeho ostrým spuštěním se počítá až v roce 2020. Proto je nedávný výpadek navigačního systému Galileo svým způsobem pochopitelný. Ostatně v úvodní fázi se s problémy potýkal i dnes stabilní GPS.Jak poznat výpadek navigačního systému Galileo?
Tuto kapitolu začněme stručným přehledem, jaké družicové systémy pro určování polohy vlastně současné telefony mohou podporovat:- GPS – americký systém, budovaný od roku 1980.
- GLONASS – ruský systém, který pokrývá celý svět od roku 2011.
- Galileo – evropský systém, který bude dokončen v roce 2020.
- BeiDou – čínský systém, který dosáhne plné operační schopnosti při kompletním systému všech družic v roce 2020.
- QZSS – japonský regionální systém, jehož signál u nás nezachytíte
GPSTest
Instalovat (Free)
Google Play
Nastal výpadek navigačního systému Galileo?
Aplikace GPSTest zobrazuje průběžně aktualizovaný přehled všech družic pozičních systémů, které váš telefon v daném místě a okamžiku „vidí“. Kromě otestování funkčnosti a schopností samotného přístroje můžete díky němu poznat výpadek navigačního systému Galileo či kteréhokoli jiného. GPSTest podporuje:- GPS (L1, L2, L3, L4, L5)
- Galileo (E1, E5, E5a, E5b, E6)
- GLONASS (L1, L2, L3, L5)
- QZSS (L1, L2, L5, L6)
- BeiDou/COMPASS (B1, B1-2, B2, B2a, B3)
- Je to výpadek navigačního systému Galileo?
- Výpadek navigačního systému Galileo se nekoná
- Jiný pohled na družice satelitních pozičních systémů
- ID – identifikační číslo satelitu.
- GNSS – identifikace globálního družicového polohového systému (vlajkou).
- CF – pásmo, na kterém telefon s družicí komunikuje.
- C/N0 – poměr výkonu signálu k spektrální výkonové hustotě šumu (slouží ke zjištění kvality přijatého signálu).
- Stav – zde můžete narazit na tři písmena. E indikuje, že přijímač získal efemeridy – údaje o predikované poloze družice na oběžné dráze. A znamená, že modul telefonu zná almanach, obsahující celou konstelaci satelitů. U značí, že daný satelit byl telefonem použit při výpočtu aktuální polohy.
- Elev – elevace neboli výška satelitu nad obzorem, udávaná ve stupních.
- Azim – azimut neboli směr, ve kterém se satelit nachází vůči směru na sever.
Zažili jste někdy výpadek navigačního systému?
O autorovi
Karel Kilián
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… Více o autorovi