TOPlist

Jak poznat fake telefon a nenaletět na podvod? Na tohle si dávejte pozor

Sdílejte:
David Trlica
David Trlica
20.9.2018 07:18 (7.12.2018 19:56)
Ikona komentáře 6
jak poznat fake telefon
Reklama

S tím, jak se v posledních letech zjednodušil nákup z čínských eshopů, tak se zvyšuje i možnost toho, že uživatelé koupí falešný telefon v domnění, že dokázali sehnat originál za nízkou cenu. Na neoriginální telefony, které se na první pohled nedají rozeznat od pravých, se však dá narazit i v bazarech. Jejich kvalita se navíc neustále zvyšuje. Na co si dát pozor a jak poznat Fake telefon? To vám řekneme v dnešním článku.

Kopie telefonů se neustále vylepšují: Na co si musíte dát pozor?

Stačí chvilka brouzdání po internetu a velmi brzy můžete narazit na příběhy lidí, kteří si koupili výhodné telefony, které stály například o více než 50 procent méně, než je jejich normální cena. Na první pohled může vypadat úplně stejně jako například Samsung Galaxy S9, jenže uvnitř se nachází levné fotoaparáty, pomalý starý procesor a další levné komponenty, které se nedají vůbec srovnat s originálem. Samsung jsme nezmínili jen tak z nějakého důvodu. Právě kopírování korejské společnosti je velkým businessem. Data AnTuTu říkají, že rovných 36 procent padělaných telefonů, které se v minulém roce objevily na trhu a prošly benchmarkem, bylo 36 procent kopií Samsung telefonů. Jen pro srovnání, na falešné iPhony se dá narazit v 7,7 procentech případů a na falešné Huawei zařízení jen v 3,3 procentech. fake telefony antutu Celkově za rok 2017 prošlo benchmarkem 17,5 milionů falešných telefonů, které se na první pohled tváří, že jsou originál. Ve skutečnosti je výsledné číslo fake telefonů na trhu mnohem vyšší. Jenže se nedají tak jednoduše vystopovat a data z benchmarků jsou tak nejpřesnější informace, které jsou k dispozici. A jak tedy předejít tomu, že koupíte Fake telefon? V první řadě to začíná již u prodejce, nákup od ověřeného zdroje je vaší největší jistotou. Samozřejmě to ale nejde vždycky, obzvlášť se stále se rozšiřujícím trhem telefonů z druhé ruky, importovaných levných modelů atd. Pokud už ale máte nový telefon doma a máte podezření na to, že jde o kopii, níže vám poradíme, jak to poznat.

Nejprve si pořádně obhlédněte telefon – rozhodují detaily

Jestli už jste si telefon přinesli domů a máte pochyby, tak první věcí je obhlídka designu a samotného zpracování telefonu. Záleží na tom, jak velkou práci si společnost dala, aby telefon zkopírovala věrohodně. Většinou si ale můžete všimnout toho, že tlačítka telefonu nemusí být tak kvalitně připevněna, případně jsou na trochu jiném místě. Pokud kupujete telefon s minimálními rámečky. Fake verze má ve většině případů mnohem větší rámečky kolem displeje. Třetí hlavní věcí, kterou byste měli zkontrolovat, je objektiv fotoaparátu. Čočka může vystupovat mnohem více z těla, než je patrné z obrázků originálního modelu. Pokud jste ještě ve stádiu nákupu, tak první věcí je kontrola zapnutí telefonu. Pokud se domlouváte s prodejcem přes internet, nebojte se ho požádat o to, aby vám poslal fotografie spuštěného systému a případně i krátké video s tím, jak systém běží. Software Fake telefonů je většinou na první pohled identický, jakmile se ale dostanete trochu pod „kůži“ zjistíte, že chybí funkce, launcher telefonu je divný a nachází se v něm podivné předinstalované aplikace.
fake telefony samsung galaxy s9

Jeden z těchto telefonů je kopie, druhý originál: Dokážete je z fotky rozeznat?

Výkon telefonu je největším problémem, což je něco, co oběť podvodu pozná většinou až po koupi a prvním spuštění. Ve falešných telefonech se nachází ultra levné čipsety, které ani z daleka nedosahují výkonu klasických čipsetů v originálních přístrojích. Opět zde platí, že pokud máte pochyby ještě před koupí, tak byste si měli zkontrolovat, jak běží různé aplikace, případně požádat prodejce o krátké video. Obecně je video velmi dobrým důkazním materiálem, protože na rozdíl od fotografií se video nedá tak jednoduše upravit. Při koupi z druhé ruky je dobré také následovat základní kroky, jako platit přes oficiální platební bránu služby, kde zařízení nakupujete. V případě osobního předání se scházet na veřejných místech. Prodejci, kteří vám chtějí telefon prodat co nejrychleji a tlačí na vás, jsou v mnoha případech podvodníci, kteří se vás snaží obrat o peníze.

Jak rozeznat kvalitní padělky telefonů pomocí softwaru?

Existují už i fake výrobci, kteří tvoří tak kvalitní kopie známých telefonů, že na první pohled, ani po prozkoumání prvních funkcí, se nedá zcela říct, jestli jde o falešný telefon. Pokud máte pochyby, je dobré si srovnat hardware v telefonu a specifikace, které udává výrobce na svém webu. Naštěstí se to dá poměrně rychle poznat. Na Google Play se nachází několik aplikací, které dokáží z telefonu dostat informace o hardwaru a přehledně vám je srovnat do tabulky. Nemusíte nic rozebírat, abyste se dostali k požadovaným informacím. Doporučit můžeme například aplikaci CPU-Z, která vám prozradí všechny klíčové parametry, které se v telefonu nachází. Poté už je stačí srovnat se specifikacemi výrobce, který je většinou uvádí na svých stránkách. Případně můžete využít i náš katalog zařízení. Nejvíce vás zajímá záložka o čipsetu (CPU) a paměti RAM, z těchto dvou parametrů se dá velmi rychle zjistit, jestli máte Fake telefon nebo ne.
CPU-Z

CPU-Z

CPUID

Instalovat (Free)

Google Play

Vlastním Fake telefon, jak mám postupovat dále?

Pokud jste zjistili, že máte Fake telefon, tak ještě není všem dnům konec a existuje poměrně velká šance, že se vám peníze vrátí zpátky. Záleží samozřejmě kde jste telefon koupili a za jakých podmínek. Pokud jste využili obchody typu Aliexpress nebo aukce jako eBay či Aukro, tak jsou vaše šance na vrácení peněz nejvyšší. Společnostem musíte dodat dostatek důkazů o tom, že se jedná o kopii zařízení. Ve většině případů vám vyhoví. A to například podle informací, které jsme popsali výše. jak ziskat penize zpatky fake telefon Velmi dobou a bezpečnou volbou je platit přes PayPal, který nabízí právě ochranu spotřebitelů proti podobným podvodům. Opět musíte dodat potřebné důkazy o tom, že jste koupili Fake telefon. Obecně pokud jste platili přes internet, je jednodušší získat peníze zpět, než když jste platili reálnými penězi při osobním předání. Zde už je to získání peněz nazpět bohužel těžší.

Dostal se vám do rukou někdy Fake telefon? Jaký jste z něj měli pocit?

Zdroj: androidauthority.com

O autorovi

David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… Více o autorovi

David Trlica
Sdílejte: