TOPlist

Jak „opravit“ škrábance a rýhy v displeji a těle mobilu? Zkuste DIY řešení

rozbitý displej

Poškrábaný displej nevypadá hezky a navíc snižuje hodnotu telefonu v případě, kdy jej chcete prodat. Řada uživatelů opatruje smartphone jako oko v hlavě, přesto se může stát, že se nějaký ten škrábanec objeví. Ať už na displeji nebo na těle. Ale jak se jich zbavit? Některé škrábance a rýhy lze opravit pomocí „domácích“ postupů. Ne všechny jsou 100% účinné a ne vždy zamaskují každý šrám, přinejmenším ho to ale zmenší.

Jak opravit škrábance a rýhy v displeji? Hlavně opatrně

Na internetu je spousta rad a videí, jak škrábance odstranit. Některé fungují, jiné ne, další napůl. Hned zkraje se vyvarujte jakýmkoliv mastným prostředkům (olej, sádlo, vazelín, mast aj.), a stejně tak nepoužívejte práškové přípravky (prášek do pečiva, kukuřičný škrob, mouka, dětský pudr aj.). Někde jsem viděl, že displej dokonce přetírali banánovou šlupkou – ani to ovšem není dobré, a hlavně účinné – řešení.

Ani tvrzené sklo už nedrží...

Někteří se snaží zakrýt škrábance nalepením fólie nebo skla. Ano, je to možnost, ale funguje spíše u drobných škrábanců, ty větší obvykle nezakryje. Některé jsou pak vidět i pod tvrzeným sklem.

Pojďme si naopak zmínit pár způsobů, které fungují. Oprava škrábanců sice nebude nikdy „věčná“ ani 100% účinná, ale lze ji opakovat. Nejlépe se mi v tomto ohledu osvědčil retušovací fix, kterým se opravují škrábance v laku auta. Před jeho aplikací je potřeba displej řádně odmastit, třeba prostředkem IPA. Následně stačí po vlásečnicových škrábancích několikrát přejet a nechat zaschnout, měly by z displeje zmizet úplně nebo aspoň částečně. Způsoby samozřejmě fungují jak pro mobil, tak pro tablet, chytré hodinky apod.

Posloužit tu můžou i abrazivní leštidla (při aplikaci na displej opatrně, můžou poškodit oleofobní vrstvu) nebo „magická“ guma z melaminové pěny. Velmi lehce stačí přejíždět přes škrábance a rýhy, a jak se uvolňují miniaturní částečky, pomalu rýhy zaplňují, bohužel to ale nevypadá na dlouhodobé řešení. V závěru pak doporučuji přetřít retušovacím fixem. Vyhněte se ještě zubní pastě, je poměrně agresivní a v závěru užitek nepřinese – spousta uživatelů si stěžovala, že si tím displej akorát více poškrábali.

Škrábance a rýhy v těle vyžadují trochu zručnosti

Ačkoliv je displej citlivější, většinu řešení lze aplikovat „plošně“. Zato rýhy v těle telefonu je potřeba opravovat samostatně. Nejjednodušší to bude u černé barvy, kde stačí škrábance a rýhy zamaskovat černým fixem (třeba lihovým). Není to sice profesionální, ale když si dáte záležet, budou vidět jenom zblízka. U jiných barev může pomoci již zmíněný retušovací fix, záleží ovšem, jak hluboká rýha je.

Pokud je tělo mobilu odřené více, lze použít i jinou barvu fixu, případně lak na nehty nebo autolak. Doporučuji předem dvakrát odzkoušet odstín barvy, ať není ani moc světlý, ani tmavší. V případě, že máte celý mobil posetý vlásečnicovými nebo menšími škrábanci, pomůže vosk nebo abrazivní leštidlo, které se běžně používá na zakrytí škrábanců u auta.

Asi žádné ze zmíněných řešení není 100%, pokud ale nechcete měnit sklo displeje, displej samotný nebo tělo mobilu, určitě se hodí aspoň jako dočasné řešení. V každém případě postupujte v klidu, s rozvahou a nepřehánějte to. Jsou-li rýhy hlubší, aplikujte klidně několik vrstev a nechávejte je v průběhu zaschnout. Nikdy nepoužívejte lepidlo nebo podobný přípravek! A zrovna tak se nepokoušejte škrábance rozleštit, to funguje u auta, displej tím akorát více poškrábete.

Máte osvědčený způsob, jak škrábance opravit?

Zdroj: Vlastní, theverge, androidpolice

Lukáš Altman
O Autorovi - Lukáš Altman

Ahoj. Baví mě technologie a aplikace, které usnadňují každodenní život. Ve své tvorbě rád používám konstruktivní kritiku, fandím značkám jako Huawei, Honor nebo Xiaomi. více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (11)