Jak omezit dětem stahování aplikací z Obchodu Play?
Reklama
Pokud pořídíte dítěti chytrý telefon s Androidem, patrně by vás mohlo zajímat, jaké programy a hry si bude moci nainstalovat. Ukážeme vám, jak omezit dětem stahování aplikací z Obchodu Play.
Obsah článku
- Na Google Family Link zatím nespoléhejte
- Návod, jak omezit stahování her a aplikací
- Co znamená hodnocení PEGI?
- Resumé
Na Google Family Link zatím nespoléhejte
Poměrně zajímavě vypadá z pohledu rodičovské správy dětského telefonu služba Google Family Link, o které jsme informovali již před více než rokem. Základní popis říká: „Když vaše dítě začne používat své první zařízení Android, aplikace Family Link od Googlu vám může pomoci nastavit určitá základní pravidla. Můžete dítěti vytvořit účet Google podobný tomu vašemu a spravovat jeho aplikace, dohlížet na čas strávený na zařízení, nastavit na jeho zařízení večerku a podobně.“ Zní to dobře a rodičům, kterým není lhostejné, co jejich potomek s mobilem dělá, bude tento program jistě užitečným pomocníkem. Proč o Google Family Link mluvíme v budoucím čase? Jednoduše proto, že v Česku zatím není tato služba dostupná. Používat ji mohou uživatelé jen v jedenácti zemích: Argentině, Austrálii, Brazílii, Kanadě, Chile, Irsku, Japonsku, Mexiku, Novém Zélandu, Spojeném království a USA. O termínu možné dostupnosti na našem území zatím nejsou žádné zprávy.Jak omezit dětem stahování aplikací?
Naštěstí už nyní existuje celkem jednoduchá cesta, jak omezit dětem stahování aplikací z oficiálního repozitáře, tedy z Obchodu Play. Jak tedy na to?- Otevřete na telefonu Obchod Play.
- Otevřete postranní nabídku, do které se dostanete tlačítkem se třemi čárkami.
- Jděte do sekce Nastavení.
- Otevřete položku Rodičovská kontrola.
- Aktivujte přepínač u první položky Rodičovská kontrola je vypnutá.
- Zadejte a potvrďte PIN k obsahu. Bude sloužit k tomu, aby se váš potomek nedostal do tohoto nastavení bez jeho znalosti.
- Nyní vás bude zajímat sekce Aplikace a hry, kde máte na výběr z několika možností. Výchozí volba je Povolit vše, dále jsou možnosti odstupňované dle hodnocení PEGI (vysvětlíme níže).
- Zvolte požadovaný stupeň hodnocení a potvrďte ho tlačítkem Uložit.
- Kromě toho lze v sekci Hudba omezit hudbu, kterou poskytovatelé obsahu označili jako explicitní.
Co bude výsledkem vašeho opatření?
Po opuštění sekce Rodičovská kontrola se nebudou ve výpisech ani výsledcích vyhledávání v Obchodě Play objevovat aplikace a hry, které nesplňují zadané hodnocení, jakož i programy označené atributem Dohled rodičů. Potomek si tak nebude moci instalovat třeba Facebook či násilné hry. Ve výpisech se však budou zobrazovat aplikace a hry, které byly v zařízení nainstalovány dříve, než jste rodičovskou kontrolu nastavili, a to i v případě, že nesplňují nastavení filtru. V oficiální nápovědě jsou na toto téma ještě následující důležité poznámky:- Rodičovská kontrola se vztahuje pouze na zařízení Android, kde jste ji nastavili. Chcete-li ji přidat do jiného zařízení, zopakujte v něm výše uvedené kroky.
- Pokud zařízení používá více uživatelů, můžete rodičovskou kontrolu nastavit pro každého zvlášť.
- Uživatel, který rodičovskou kontrolu nastaví, vytvoří kód PIN, který bude třeba zadat při pokusu o změnu nebo odstranění rodičovské kontroly.
Co znamená hodnocení PEGI?
PEGI je zkratka pro „Pan European Game Information“. Jedná se o systém hodnocení her a aplikací, který v dubnu roku 2003 nahradil několik podobně založených systémů. Systém PEGI se nyní používá ve více než třiceti zemích a je založen na kodexu chování a souboru pravidel, ke kterému se smluvně zavazuje každý vydavatel, využívající tento systém. Skóre je označeno číslem a barvou: zelená 3 a 7, oranžová 12 a 16 a červená 18. Číslo přitom určuje minimální věkovou hranici dítěte, pro kterou je daný titul vhodný.Hodnocení dle PEGI
- PEGI 3 (vhodné pro děti od 3 let). Obsah her s hodnocením PEGI 3 je považován za vhodný pro všechny věkové skupiny. Hra by neměla obsahovat žádné zvuky nebo obrázky, které by mohly děti děsit. Akceptována je jen velmi mírná forma násilí (v komickém nebo dětském prostředí). Použitý jazyk by neměl obsahovat žádné vulgární výrazy.
- PEGI 7 (vhodné pro děti od 7 let). V této kategorii se mohou objevit hry se scénami nebo zvuky, které mohou malé děti vystrašit. Přijatelné jsou velmi mírné formy násilí (implikované, nepodstatné nebo nerealistické).
- PEGI 12 (vhodné pro děti od 12 let). V těchto hrách se může objevit graficky vyjádřené násilí vůči fantazijním postavám nebo nerealistické násilí vůči lidským postavám. Může se objevit náznak nahoty, případný vulgární jazyk v této kategorii však musí být mírný. Mohou se zde objevit hazardní hry v prostředích jako jsou kasina nebo herny (např. karetní hry, které by se v reálném životě hrály za peníze).
- PEGI 16 (vhodné pro děti od 16 let). Hry s tímto hodnocením mohou zobrazovat násilí (nebo sexuální aktivity) v míře a provedení, jako by se dalo očekávat v reálném životě. Ve hře se může objevit vulgárnější mluva, hazardní hry, požívání tabáku, alkoholu nebo nelegálních drog.
- PEGI 18 (vhodné od 18 let). Do této kategorie spadají hry pro dospělé, tudíž mohou zobrazovat hrubé násilí, zabití bez zjevného motivů nebo násilí vůči bezbranným postavám. Součástí může být i pozitivní prezentace užívání nelegálních drog a explicitní sexuální aktivity.
Resumé
Ačkoli zatím není v Česku dostupná slibně vypadající aplikace Google Family Link, která umožní poměrně pokročilou správu mobilního telefonu dítěte, existuje poměrně jednoduchý způsob, jak omezit dětem stahování aplikací z Obchodu Play na ty, které jsou pro ně s ohledem na věk vhodné.Hodláte svým dětem omezit dětem stahování aplikací z Obchodu Play?
O autorovi
Karel Kilián
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… Více o autorovi