Potřebujete odstranit zvuk z videa? Ukážeme, jak na to na Android zařízení
- Návody
- Barbora Koďousková
- 29.7.2019
- 2
Zvuková stopa bývá pro úspěch videa často zásadní. Může však nastat situace, kdy působí spíše rušivě a je proto třeba se jí zbavit. Ukážeme vám, jak zvuk z videa snadno a rychle odstranit jen s využitím vašeho Android zařízení. Princip je naprosto jednoduchý a funguje v podstatě stejně, jako byste tento krok chtěli učinit na počítači.
Jak odebrat zvuk z videa za méně, než dvě minuty
Pokud jste se někdy blíže dostali k práci s videem, tak jste se jistě setkali se situací, kdy bylo třeba vypnout jeho zvukovou stopu. Tato situace může nastat nejen během střihu, kdy chcete původní zvuk nahradit hudbou, případně upraveným zvukem, ale i v situaci, kdy vám jde pouze o zachycení obrazu, který by zvuk jen narušoval. Typickým příkladem může být zachycení některého postupu na obrazovce zařízení, nástroje, které pro tento účel slouží často zaznamenávají i zvuk, který však ve spoustě videí s obrazem nesouvisí. Způsob, jak odstranit zvuk z videa na Android zařízení se, tak v podstatě neliší od toho, jako byste jej chtěli provést na počítači.
Při odstranění zvuku z videa nepostupujete tak intuitivně, jak by se na první pohled mohlo zdát. První myšlenkou řady uživatelů je zvukovou stopu z multimédia prostě smazat. To ale není tak úplně jednoduché, jelikož je tato stopa z obrazovou svázána a při jejím odstranění byste smazali i původní video. Mnohem jednodušší způsob je zvuk ve videu prostě ztlumit. Na počítači můžete k odstranění zvuku z videa využít některý z video editorů, jako je například Sony Vegas, nebo Adobe Premiere, který tuto vlastnost nabízí také ve své mobilní variantě. Jak tedy odstranit zvuk z videa na Android telefonech a tabletech?
Video bez zvuku na Android zařízeních Samsung
Celou situaci svým uživatelům někdy usnadňují přímo výrobci mobilních zařízení. Například společnost Samsung do některých svých zařízení integruje nástroj, který odstranění zvuku z videa zvládá již v základu. Postup, jak odstranit zvuk z videa pak díky Android zařízení například řady Galaxy nezabere více jak několik minut. Když si video otevřete v galerii, uvidíte ve spodní části obrazovky ikonu tužky, která signalizuje úpravy. Po jejím kliknutí se otevře editor, kde typicky uvidíte čtyři základní nástroje. Patří mezi ně střih – tedy možnost zkrátit video a upravit jeho časovou osu tak, aby obsahovala pouze momenty, které potřebujete, dále filtry, jenž mají na starost barevnou stránku obrazu.
Často pak můžete do videa přidávat samolepky, emoji a další ilustrace. Poslední volbou pak bývá právě práce se zvukem. Když tuto položku otevřete, nabídne se vám možnost pro ztlumení zvuku ve videu. Pak už jen stačí zvuk stáhnout na minimum a výsledek uložit. To je celé. Můžete samozřejmě zvuk pouze ztišit, čímž také do jisté míry zabráníte tomu, aby ve videu rušil.
Jak odstranit zvuk z videa díky Android aplikacím
Pokud váš Android takový editor v základu nemá, je třeba využít některé z aplikací z Google Play, které slouží jako videoeditor. V obchodu jich můžete najít spoustu a jejich funkčnost se ve většině případů v podstatě neliší. Mají však různé možnosti pro výstup, ať už se jedná o možnosti týkající se rozlišení obrazu, nebo vkládání vodoznaku, jenž propaguje danou aplikaci. Následující odstavce popisují dvě z těchto aplikací, které nabízí přívětivé prostředí nejen pro odstranění zvuku z videa, ale i další práci s tímto multimédiem a zároveň výsledný výstup nijak nepoznamenají – nevkládají do obrazu zmíněný vodoznak.
Prvním z nich je jednoduchý nástroj YouCut. Po jeho zapnutí stačí kliknout na ikonu plus v dolní části obrazovky, vybrat video u kterého chcete zvukovou stopu vypnout a potvrdit šipkou v pravém dolním rohu. Editor nabízí opět možnosti pro střih videa, přidání filtru, emoji a vložení vlastního textu. Kromě toho můžete vložit vámi zvolenou hudbu, která zvládne původní zvukovou stopu nahradit. Můžete také využít obrazových efektů, jako je například prostřih, nebo rozostření obrazu. V nabídce je také úprava rychlosti, pozadí, nebo převrácení a ořez videa. Pod položkou „Volume“ se pak skrývá právě způsob, jak odstranit zvuk z videa jen za pomoci Android telefonů. Jejím rozkliknutím můžete sami zvolit úroveň zvukové stopy, a tedy ji i odstranit, respektive vypnout.
Jak odstranit zvuk z videa v Adobe Premiere pro Android
Oblíbeným nástrojem pro práci s videi obecně je produkt společnosti Adobe, v počítačových kruzích nazývaný jako Adobe Premiere Pro. V případě počítačové verze programu stačí kliknout na ikonu zvuku „mute“ a zvuk dané stopy se ztlumí. Podobně je tomu i v mobilní aplikaci, nazvanou Adobe Premiere Clip (Utility), která je vyvinuta stejnou společností, podobně jako například Adobe Photoshop, nebo Adobe Photoshop Lightroom. Její použití je zdarma, přičemž nabízí jednu obrovskou výhodu. Touto výhodou je propojení se zmíněnou desktopovou verzí. Můžete si tak projekt rozpracovat na svém mobilním zařízení a projekt dokončit v plnohodnotné verzi Premiere. Tuto vlastnost jistě ocení zejména lidé, kteří často tvoří na cestách. Na telefonu si pak můžete celkem snadno udělat hrubý střih jednotlivých záběrů a na počítači je pak jen doladit k dokonalosti. Stejně tak můžete využít Adobe Creative Cloud, nebo video rovnou sdílet na YouTube, či Twitter.
Řešení, jak zvuk u videa vypnout se pak příliš neliší od výše popsaných postupů v dalších Android aplikacích. Kliknutím na tlačítko s označením plus vyberete video (přičemž můžete čerpat i ze zmíněného Creative Cloudu), zvolíte možnost „Freeform“, která umožňuje manuální úpravy a můžete začít. V první obrazovce se pak zobrazí nástroj pro střih. Ikona clony umožňuje upravit expoziční hodnoty, nebo projasnit stíny. Ikona úprav pak umožňuje stopu duplikovat, nebo případně rozdělit do dvou nezávislých stop. Poslední ikona, označuje právě práci si zvukem. Stejně jako v předešlých případech můžete zvuk ve videu ztlumit, nebo jej úplně vypnout. Pak už jen stačí video exportovat, případně odeslat do zmíněné desktopové verze programu.
Kromě zmíněných variant existuje v obchodu Play celá řada dalších možností. Ty popsané jsou však uživatelsky skutečně přívětivé a nemusíte řešit platby za jejich použití. Použití Adobe Utility je pak skvělým způsobem, jak si ušetřit čas při práci na větších projektech, který jistě ocení řada uživatelů, jenž se multimediální tvorbě více věnují. Popsané postupy se pak dají globálně aplikovat na většinu aplikací, které toto řešení nabízejí.
Upravujete videa na telefonu? S jakou aplikací?
Už jako malá propadla kouzlu počítačů a probouzejících se technologií. Své nejnovější poznatky vždy nadšeně sdílela se svým okolím. Přes svůj první, tlačítkový telefon Ericsson… více o autorovi
Komentáře (2)
Přidat komentář