TOPlist

Jak odemykáte svůj telefon? (víkendová hlasovačka a diskuze)

jak_odemykate_ico

Jak odemykáte obrazovku svého telefonu? Gestem, PINem, obličejem, otiskem prstu, poklepáním, nebo nemáte žádný způsob zabezpečení? Pojďte se podělit o své zkušenosti a třeba i podívat na to, jak to mají ostatní čtenáři našeho portálu.

Když rozsvítíte displej chytrého telefonu, pak zpravidla první, co uvidíte, bude zamykací respektive odemykací obrazovka (v angličtině se používá spíše to „zamykací“ – „lock screen“). Má mnoho možných podob a funkcí. Podívejme se nejprve na to, k čemu taková obrazovka může sloužit:

  • K ochraně před nechtěnými akcemi (doteky, aktivací funkcí apod.).
  • K informačním účelům (zpravidla zobrazuje čas, datum, mnohdy ale i další doplňující informace a widgety).
  • K rychlému přístupu k vybraným funkcím (typické je například rychlé spouštění fotoaparátu).
  • K zabezpečení zařízení před zvědavci (v případě, že si uživatel nastavil nějaký způsob zabezpečeného odemykání).

V tomto kole cyklu Víkendová hlasovačka a diskuze se budeme věnovat poslední zmíněné funkci – tedy odemykací obrazovce coby způsobu zabezpečení.

Jak odemykáte svůj telefon? Jak odemykáte svůj telefon?

Zamykací/odemykací obrazovka – strážce vašeho telefonu

V průběhu let se možnosti a schopnosti zamykací/odemykací obrazovky výrazně rozšířily. Například v roce 2010 měl tehdejší prodejní šlágr Vodafone 845 s Androidem 2.1 Eclair jen dvě možnosti odemykání displeje: buď pomocí posuvníků, nebo bezpečnostním gestem.

V Androidu 2.2. Froyo pak přibyly další možnosti: odemykání PINem respektive heslem.

Android 2.2 přinesl odemykání heslem či PINem Android 2.2 přinesl odemykání heslem či PINem

Android 4.0 Ice Cream Sandwich nabídl další možnost odemknutí, při které využil skutečnosti, že skoro všechny telefony mají přední fotoaparát. Na scéně se objevilo odemykání na základě rozpoznání tváře. To fungovalo spolehlivě jen v dobrých světelných podmínkách, nicméně jeho největším mínusem byla skutečnost, že se dalo „oblafnout“ tím, že jste kamerce ukázali fotku majitele.

Android 4.0 přinesl odemykání obličejem Android 4.0 přinesl odemykání obličejem

Později bylo toto zabezpečení posíleno tím, že osoba před kamerou musela mrknout, nicméně ani tato metoda se neukázala jako 100% spolehlivá, jak můžete vidět třeba na následujícím videu.

Android 4.1 Jelly Bean Face Unlock tricked by blinking video

Android 4.1 Jelly Bean Face Unlock tricked by blinking video

S Androidem 5.0 Lollipop přišla další možnost: odemknutí pomocí funkce Smart Lock. Ta umí deaktivovat zabezpečení obrazovky několika způsoby: když je připojeno důvěryhodné zařízení Bluetooth či je v dosahu definovaný NFC štítek, na důvěryhodném místě nebo když zařízení máte u sebe.

Tak trochu svou cestou šel jihokorejský výrobce LG, který v roce 2013 u modelu G2 přišel s funkcí „KnockOn.“ Díky ní bylo možné probudit/zapnout telefon nejen tlačítkem napájení, ale též poklepáním na obrazovku a vypnout poklepáním na stavovém řádku nebo na prázdnou oblast na domovské obrazovce. Tuto funkci později převzali také další výrobci: například Sony nebo Huawei u modelu Nexus 6P (kde je ale nutné tuto možnost povolit příkazem), stala se i součástí OS Android 5.0 pod názvem „Tap-to-Wake.“

LG G2 byl průkopníkem v probouzení poklepáním LG G2 byl průkopníkem v probouzení poklepáním

O rok později šlo LG ale ještě dále a spolu s modelem G3 přineslo funkci „Knock Code.“ Ta v sobě kombinovala dosavadní jednoduchost KnockOn s bezpečností – zařízení se totiž odemklo jedině tehdy, když klepnutí proběhla v určeném vzoru.

https://www.youtube.com/watch?v=NNBG7D7yr90

Uvidíme, kam se odemykání telefonu posune dál. Po otiscích prstů bychom si vsadili na skenování sítnice, případně další biometrické metody.

Jak odemykáte obrazovku svého mobilu?

Je zjevné, že metod odemknutí chytrých telefonů s Androidem je poměrně mnoho. Jaká je ale nejčastější? Na tuto otázku se pokusíme získat odpověď anketou mezi našimi čtenáři. Tentokrát tedy chceme vědět, jakým způsobem odemykáte obrazovku svého mobilu.

[gravityform id=“47″ title=“false“ description=“true“ ajax=“true“]

Pro hlasování z aplikace použijte prosím odkaz v mobilním prohlížeči.

V diskuzi pod tímto článkem se můžete podělit například o to, proč preferujete právě vámi zvolenou metodu. Stejně tak můžete porovnat s ostatními způsoby, které jste zatím vyzkoušeli. Znáte nebo dokonce používáte metodu, kterou v anketě nenabízíme? Dejte nám o ní vědět!

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci víkendové hlasovačky a diskuze ptali, zda naši čtenáři mají tlačítko Zpět napravo, nebo nalevo. Ze dvou variant je častější umístění tlačítka Zpět doleva – zde ho najdete na 54 % telefonů našich čtenářů. Dvě třetiny z toho ho na této straně mají z výroby, jedna třetina si ho doleva nastavila sama.

Tlačítko Zpět na pravé straně je více než dvakrát méně obvyklé – z hlasujících ho na této straně má 25 %. Opět je to tak, že zhruba ze dvou třetin za to může výrobce, v jedné třetině si ho nastavil sám uživatel.

Zbývajících 21 % čtenářů má telefon s mechanickými či dotekovými tlačítky, kde jejich pořadí ovlivnit nelze.

Hlasovačka z minulého týdne Hlasovačka z minulého týdne

Vcelku jednoznačně tedy můžeme konstatovat, že dominující je v tomto případě tlačítko Zpět na levé straně, byť na nezanedbatelném počtu telefonů ho najdeme vpravo.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (46)