Jak najít ztracený nebo ukradený telefon (návod)?
- Návody
- Jan Dolejš
- 29.10.2013
- 35
Cena mobilních telefonů se dnes dokáže vyšplhat vysoko nad 10 tisíc a ztráta takového stroje určitě zamrzí. Může se jednat o krádež či naší nešikovnost, ale výsledkem je, že přístroj nesídlí v naší kapse a hrozí, že už jej nikdy nespatříme. V dnešním článku si ukážeme několik tipů, jak se proti tomu bránit a ztracený telefon lokalizovat.
Dá se ztracený telefon lokalizovat? Ano! Musíme jej ale připravit
Hlavní chybou spousty uživatelů je, že se po způsobu, jak najít ztrácený telefon, pátrají až po skutečné ztrátě přístroje. To už ovšem většinou bývá pozdě. Přístroj je totiž nutné připravit, dokud k němu máte přístup. Tento proces spočívá v několika krocích, je velmi snadný a dále již nemusíte nic řešit.
Jak to vlastně funguje?
Dnešní chytré telefony v sobě ukrývají mimo jiné GPS a dokážou svou mobilní polohu určovat rovněž díky Wi-Fi síti či GSM. Stejně tak jsou často připojeni k internetu nebo je v nich alespoň SIM karta, přes kterou lze posílat SMS. A právě tyto vlastnosti a um dnešních smartphonů zužitkujeme. Stačí do přístroje vpravit speciální aplikaci, která dokáže v případě ztráty rozesílat údaje o poloze telefonu a dokáže jej dokonce ovládat. Důležité je samozřejmě správné nastavení.
Pomůže i samotný Google, ovšem pouze omezeně
Mezi velké novinky patří služba Android Device Manager, která se potají vplížila do vašeho přístroje jako aktualizace a možná o ní ani nevíte. Google si nejspíše řekl, že ztracených telefonů je až příliš, a vybavil “sledovacím zařízením” každý přístroj s Androidem. Tato služba dokáže lokalizovat váš přístroj, rozeznít alarm či vymazat data (nutno aktivovat ve Správci zařízení). Navíc nemusíte nic instalovat, vše je připraveno přímo v systému. Zní to skvěle, že? Bohužel tato služba pracuje pouze omezeně:
- nutné je připojení k internetu
- neumí SMS příkazy
- nedokáže rozpoznat změnu SIM karty
- nedokáže ovládat mobilní přístroj (zapnout data, GPS, fotit…)
- nepřežije tovární reset
V případě, že telefon ztratíte a máte aktivní datové přenosy či narazíte na nezkušeného zloděje, je poměrně velká šance, že přístroj zaměříte a možná se k němu také dostanete. Většinou to ovšem tak snadné není.
O tomto nástroji se skvěle rozepsal Karel Kilián ve svém článku Jak najít ztracený či ukradený telefon s pomocí Google [návod]
Cerberus – pán vašeho zabezpečení
O poznání lepší aplikace pro ochranu vašeho telefonu nese název Cerberus. Jediná nevýhoda oproti řešení od Googlu je ta, že se tento nástroj do telefonu dostane až po vaší instalaci a nastavení. Je tedy nutné zabudovat tento “alarm” do přístroje ještě před tím, než bude ztracen či odcizen.
Než se pustíme do krátkého návodu, jak aplikaci nastavit, připomeňme si výhody ochrany Cerberem:
- přístroj je možné ovládat SMS příkazy (není tedy nutné internetové připojení)
- rozpozná změnu SIM karty a pošle na předvolené kontakty její číslo
- dokáže fotit a natáčet video
- dokáže ovládat přístroj (zapnout data, poslat zprávu, vytočit číslo, restartovat telefon…)
- přežije tovární restart (ROOT)
Jak aplikaci nastavit?
Začněme stažením a instalací z Google Play. Aplikace je ke stažení zdarma, ale předem upozorňujeme, že se jedná pouze o týdenní trial verzi. Po týdnu je potřeba zaplatit poplatek 3 eura (cca 80 Kč) pro aktivaci plné verze, která umožňuje nainstalovat až na 5 zařízení zároveň (seznam zařízení je možné dodatečně upravovat).
Jak zajistit, aby Cerberus přežil tovární restart (ROOT)?
Dostáváme se k velmi důležitému bodu, díky kterému se stává z Cerbera palice na zloděje. Pokud narazíte na běžného zlodějíčka, tak se možná ani nebude zabývat s továrním resetem a mazáním vašich pozůstatků. Pak ho se “standardním” Cerberem hravě dostihnete. Pokud se ovšem jedná o zkušenější svini, ihned po odcizení telefon vypne, vyndá SIM kartu a co nejdříve provede návrat do továrního nastavení. V tuto chvíli jste namydlení a telefon již zpátky v normálním případě nedostanete. Pokud ovšem máte ROOT, Cerberus vám předkládá nabídku, která se neodmítá – můžete jej začlenit mezi systémové aplikace, které přežijí tovární reset. Odstranit Cerbera je poté možné pouze manuálním odstraněním apk ze systémového oddílu či flashnutím jiné ROM. A přiznejme si, tolik zlodějů s takovými znalostmi není.
A jak tuto nadstandardní ochranu zajistit? Na oficiální stránce aplikace je ke stažení speciální archiv s aplikací, který je nutné flashnout přes Recovery. Již nyní jistě tušíte, že jsou k tomuto kroku potřebné určité znalosti, ale to holt k pokročilejším zásahům do systému patří. Návodů, jak do svého přístroje vpravit pokročilejší Recovery, jsou na internetu desítky.
Pokud se vše zdaří, Cerberus je nyní v telefonu skryt a maskován jako System Framework, čehož si většina uživatelů vůbec nevšímá. Tato aplikace přežije tovární reset a pokusí se obnovit vaše nastavení. Nejprve zapátrá do lokálního úložiště /system/etc, které by mohlo reset přežít. Pokud se zde data nenachází, použije údaje z databáze samotného Cerbera. Identifikace probíhá podle ID vašeho přístroje.
Pokud víte, že byl telefon odcizen, nesmíte se prozradit
V momentě, kdy pomocí výše zmíněných aplikací zjistíte, že je přístroj v pohybu, znamená to jediné – byl odcizen nějakou škodnou. V tomto případě platí jednoduché pravidlo – za žádnou cenu se nesmíte prozradit. Pokud totiž zloděj zjistí, že jej dokážete určitým způsobem monitorovat a znepříjemňovat mu požitek z lupu, provede opatření. Nejčastěji telefon rychle vypne, vyndá SIM kartu a nejspíše i provede tovární restart. Proto se ve vlastním zájmu vyvarujte upozorňujících SMS, že byl přístroj odcizen atp. V drtivé většině to totiž situaci zhorší.
Než se pustíte do jednání na vlastní pěst, informujte policii a poskytněte jim získaná data. Odlov pachatele by poté měl být o mnoho snazší.
Závěr
Možná jste po přečtení nadpisu přemýšleli, jaká kouzla a magie dokážou udržet váš přístroj v kapse a v bezpečí. V tomto směru vás ovšem musíme zklamat – článek slouží spíše jako prevence a příprava telefonu na tyto nepříjemné situace, které ale mohou potkat úplně každého. Jestliže vašeho telefonního miláčka vybavíte potřebným softwarem, šance na nalezení se exponenciálně zvyšují a pokud využijete nadstandardních funkcí například aplikace Cerberus, vysledujete svůj přístroj dokonce i po továrním restartu. V tomto případě jsou tedy šance na nalezení přístroje poměrně velké. Samozřejmě se stále může stát, že přístroj leží někde ztracený, vybitý, či bez signálu. Pak jsme bezbranní.
Chráníte svůj přístroj také?
Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi
Komentáře (35)
Přidat komentář