Když Google vydal Android 9 Pie, připravil tím uživatele mobilních telefonů o možnost nahrávání hovorů. Někomu to bylo jedno, pro jiné je funkce nepostradatelná. Přesto stále existuje několik možností, jak hovory na smartphonech s Android 9 Pie nahrávat. Některá řešení jsou jednoduchá, jiná vyžadují technické znalosti. Výjimkou nejsou ani nadstavby jednotlivých výrobců, v nichž nahrávání hovorů v Android 9 funguje i přes zákaz.
Google v Androidu 9 Pie zakázal nahrávání prostřednictvím rozhraní API, takže někdy není možné uložit nahrávku ani přes aplikaci třetí strany. V důsledku tedy nefunguje nahrávání vůbec,nebo se v nahrávce uloží pouze váš hlas, zatímco druhá strana nebude vůbec nahrána. To z důvodu, že je hlas druhé strany nahráván systémově, což blokuje právě zmíněné API. Google musel k takovému řešení přistoupit kvůli GDPR, tedy ochraně osobních údajů, protože spousta uživatelů hovory nahrávala, aniž by druhou stranu informovala. Zákon na druhou stranu nezakazuje nahrávku pořídit pro vlastní užití, ani to ale rozhodnutí EU nezměnilo.
Nahrávání hovorů se může oficiálně vrátit
Jelikož jsou nespokojených uživatelů miliony po celém světě, bombardují Google s žádostmi, aby nahrávání hovorů opět povolil. Nedávno vydala společnost prohlášení, že na vrácení této funkce do Androidu pracuje, ale dočkáme se pravděpodobně až v roce 2020. Mluví se o tom, že pokud bude chtít jedna strana tu druhou nahrávat, zazní hlasové upozornění a v průběhu hovoru bude každých 15 vteřin slyšet pípnutí, které upozorní na stále aktivní nahrávání hovoru.
Podobné aplikace můžou být opět plně funkční
Xiaomi umí nahrávat i přes zákaz Googlu
Asi nejlépe jsou na tom uživatelé mobilních telefonů Xiaomi, potažmo nadstavby MIUI. Spousta jich hlásí, že mohou hovory bez problémů nahrávat i poté, co upgradovali na Android 9 Pie. Kvůli GDPR by to sice v Evropě fungovat nemělo, ale chybička se vloudila. Funkční nahrávání hovorů hlásí také výjimky s mobily Samsung, Huawei apod.
Nahrávání hovorů je v Android 9 Pie možné přes mikrofon
Možností je nahrávat přes hlasitý odposlech, ale bude potřeba klidné prostředí. Nahrávka navíc nebude úplně čistá, uživatelé uvádí cca 50% slyšitelnost, ale i tak jsou nahrávky použitelné. Další z možností je nahrávat celý hovor – tedy sebe i druhou stranu – pomocí mikrofonu. S tím se ovšem pojí horší kvalita nahrávky (u druhé strany), které však můžete předejít, pokud budete v tichém a nerušeném prostředí. To sice bylo do jisté míry rovněž blokováno, ale některé aplikace už problém vyřešily a zákaz Googlu, potažmo EU, tak trochu obešly.
Nastavte ukládání zvuku z hovoru jiný zdroj a záznam
Tohle řešení poskytli vývojáři aplikace ACR, kteří na stránkách uvedli, že jisté řešení existuje. Ačkoliv není 100% funkční u všech telefonů, hlásí lidé vesměs pozitivní feedback. “Zkuste nastavit zdroj zvuku do formátu MIC a zdroj záznamu do formátu MP3, M4A (nikoli MP4), OGC nebo do FLAC a nastavit zisk na 10-14. To může pomoci se zachycením hlasů jiné strany na některých smartphonech jako je Huawei nebo Pixel, kde není algoritmus rušení ozvěny tak agresivní.”
Nahrávání hovorů v Androidu díky rootu
Pokud jste technicky zdatnější, můžete provést na svém smartphonu tzv. root Androidu. To vám jakožto uživateli umožní “překonat” omezení systému a ve výsledku mj. zpřístupnit nahrávání hovorů. Ačkoliv existuje několik aplikací, s nimiž zvládne provést root i méně znalý “androiďák”, měli by se do procesu pouštět spíše ti zkušenější. Dejte si pozor, že pokud máte telefon s ještě platnou zárukou, po provedení rootu o ni přijdete.
Vcelku jednoduché řešení nabízí také Skype, který přidal funkci nahrávání hovorů přímo do aplikace. Dříve k tomu sloužily programy třetích stran, ty už teď ovšem nejsou potřeba. V případě Skypu je druhá strana na nahrávání hovoru/videa upozorněna v momentě, kdy stisknete tlačítko “Nahrávat”. Záznam hovoru je možný mezi všemi velkými OS, včetně Androidu a iOS. Trochu nedořešené je ukládání nahrávek, protože i když vedete hlasový hovor, uloží se jako video v mp4. Všechny nahrávky jsou pak dostupné na cloudu po dobu 30 dní, během nichž si je můžete stáhnout.
Které aplikace využít k nahrávání hovorů na Android 9?
Jak jsem zmínil výše, vývojáři některých aplikací našli řešení, jak hovory na Android telefonech i nadále nahrávat. Obvykle to probíhá přes mikrofon nebo hlasitý odposlech, takže je kvalita zvukové záznamu horší, ale stále použitelná. Ještě přímo upozorním, že za nefunkčnost nahrávacích aplikací v Androidu 9 a výše nemůžou vývojáři, ale pouze a jedině Evropská unie se svým GPDR.
Nahrávání hovorů v Android 9: ACR
Jedna z nejoblíbenějších aplikací pro nahrávání hovorů pochází od vývojářů ACR. Mistři z XDA Developers uvedli, že je potřeba nastavit aplikaci na: zdroj zvuku do formátu MIC a zdroj záznamu do formátu MP3, M4A (nikoli MP4), OGC nebo do FLAC a nastavit zisk na 10-14. Někteří čeští uživatelé hlásí, že jim funguje nahrávání hovorů v Android 9 s tímto nastavením: MIC/mp3 a zesílení na 14 dB.
A druhá aplikace, s níž hlásí dost uživatelů pozitivní zkušenost i poté, co Google zablokoval nahrávání hovorů v Android 9 Pie. Nastavení je de facto stejné jako u výše zmíněné appky, měla by ale dobře nahrávat přes mikrofon bez dalšího nastavování. Vývojáři pak sami doporučují v některých případech udělat root – ale jak jsem zmínil výše, pouze na vlastní riziko.
Pokud vám nahrávání hovorů v Androidu 9 funguje, dejte nám vědět. Výše popsané postupy bohužel nefungují u všech telefonů, a zatímco na jednom funguje aplikace Boldbeast, na druhém zase ACR. Nejlépe jsou na tom uživatelé Xiaomi, u nichž by mělo nahrávání hovorů fungovat zcela bez problémů. V zákazu ale není Evropa sama, povoleno není třeba v Číně, kde dokonce nejde ani na Xiaomi.
Komentáře (33)
Přidat komentář