TOPlist

Jak nabíjíte telefon: kabelem, či bezdrátově? (Hlasovačka)

Sdílejte:
Karel Kilián
Karel Kilián
2.3.2019 06:06 (6.3.2019 12:50)
Ikona komentáře 16
bezdratove-nabijeni
Stále více telefonů nabízí možnost bezdrátového nabíjení. To je sice (zatím) pomalejší než nabíjení kabelem, ale má své nesporné výhody, spočívající zejména v pohodlí a snadné manipulaci. Jak jsou na tom naši čtenáři – nabíjíte telefon kabelem, či bezdrátově? Na to se budeme ptát v rámci této Víkendové hlasovačky a diskuze.

Obsah článku

Historie bezdrátového nabíjení

Ač by se bezdrátové nabíjení mohlo jevit jako aktuální novinka, opak je pravdou. K vysvětlení tohoto možná překvapivého faktu nejprve připomeňme, že tato technologie využívá elektromagnetické pole k přenosu energie mezi dvěma objekty pomocí elektromagnetické indukce. Přenos energie byl jedním z prvních pokusů o další využití rádiových vln. Už Nikola Tesla (1856-1943) věřil, že je možné bezdrátově přenášet energii. V roce 1900 se pustil do projektu tzv. Wardenclyffské věže, která měla umožňovat bezdrátovou distribuci elektřiny na velké vzdálenosti. S výstavbou 57 metrů vysoké budovy se začalo roku 1901, celý projekt však z finančních důvodů neskončil realizací.
Projekt Wardenclyffské věže

Projekt Wardenclyffské věže

Na použití mikrovln pro přenos energie se v šedesátých letech minulého století zaměřilo mnoho výzkumů. První úspěch v tomto směru pak zaznamenal W.C. Brown, který zkonstruoval přístroj, jež přijímal rádiové frekvence, které přeměnil na stejnosměrný proud. Zařízení sice mělo malou efektivitu, ale položilo základ technologie, používané dodnes.

Fyzikální základy bezdrátového nabíjení

Základním principem bezdrátového (nebo též indukčního) nabíjení jsou elektromagnetická pole, která přenášejí energii z jednoho místa na druhé. Tomuto jevu se říká elektromagnetická indukce.
Pincip indukčního nabíjení (zdroj Wikipedia)

Pincip indukčního nabíjení (zdroj Wikipedia)

V případě nabíjení mobilních telefonů je na jedné straně v nabíječce měděná cívka, vytvářející z dodané elektřiny oscilační magnetické pole. Na straně druhé je opět měděná cívka, instalovaná v zádech telefonu, která magnetické pole z nabíječky přeměňuje zpět na elektřinu. Tu pak využívá k nabíjení akumulátoru. V současnosti lze za hlavní standard pro nabíjení zařízení považovat Qi, který používá indukci pomocí malých cívek na krátké vzdálenosti. Za tímto standardem stojí konsorcium Wireless Consortium, do kterého se zapojilo více než 200 společností včetně Applu a Samsungu.

Chytřejší a výkonnější

Protože s ohledem na baterii není vhodné, aby proces nabíjení probíhal lineárně, komunikuje bezdrátová nabíječka s telefonem. Když je baterie téměř nabitá, sníží výkon, v případě úplného naplnění akumulátoru pak vypne dodávku energie. Chytřejší nabíječky také snižují odběr elektrické energie v případě, že není v dosahu žádné zařízení, které by mohly nabíjet.
Standardem je Qi

Standardem je Qi

V minulosti platilo, že bezdrátové nabíjení je pomalejší než při použití kabelu. I tento nedostatek se však postupně stírá. Například minulý týden Xiaomi představilo bezdrátovou nabíječku s výkonem 20 wattů, která dokáže nabít vlajkovou loď této značky Mi 9 z 0 na 100 % za pouhou jednu hodinu. Bezdrátové nabíječky se stávají stále běžnější součástí našich životů. Tuto metodu nabíjení již podporují některé powerbanky, v poslední době se také objevují jako součást palubní výbavy nových automobilů.

Výhody a nevýhody bezdrátového nabíjení

Nejzásadnější výhodou bezdrátového nabíjení je to, že nemusíte manipulovat s napájecím kabelem a trefovat se konektorem do zdířky. Přívodních šňůr se však – alespoň prozatím – nezbavíme, protože je stále potřeba nějak přivádět elektřinu do nabíječky.
Jak nabíjíte telefon: kabelem, či bezdrátově?

Jak nabíjíte telefon: kabelem, či bezdrátově?

Budoucnost v tomto směru však vypadá podstatně příznivěji a bude opravdu bez drátů. Jak jsme zmínili, bezdrátové nabíječky se stávají součástí interiérů aut. Integrovat je přímo do nábytku hodlá například největší firma v tomto oboru – švédská IKEA. Za nevýhodu můžeme kromě pomalejšího nabíjení považovat například fakt, že telefon musí ležet na nabíječce. Jakmile se vzdálí nad určitou vzdálenost (zpravidla v řádu milimetrů), nabíjení se přeruší. Zařízení tak, na rozdíl od použití kabelu, nelze během nabíjení používat.

Jak nabíjíte telefon: kabelem, či bezdrátově?

Dostáváme se k anketní otázce pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze. Ta zní prostě: jak nabíjíte telefon – kabelem, či bezdrátově? [gravityform id=“234″ title=“true“ description=“true“ ajax=“true“] V diskuzi pod článkem můžete uvést své důvody, proč používáte jednu, druhou, nebo obě metody nabíjení. Jaké vidíte hlavní klady a zápory obou způsobů?
Výsledky ankety: Jak nabíjíte telefon

Výsledky ankety: Jak nabíjíte telefon

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, zda platíte mobilem a pokud ano, jak. Anketa byla nakonec nejúspěšnější za poslední dva měsíce – do hlasování se zapojilo 137 čtenářů.
Výsledky ankety Platíte mobilem?

Výsledky ankety Platíte mobilem?

Začněme tentokrát od nejméně zastoupené skupiny: z výsledků plyne, že jen 24 % respondentů mobilním telefonem neplatí. Dalších 25 % platí a používá přitom aplikaci své banky a celých 45 % platí přes Google Pay. To máme 70 % čtenářů, kteří platí mobilem.

O autorovi

Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… Více o autorovi

Karel Kilián
Sdílejte: