TOPlist

Jak klonovat aplikace a používat více účtů v jednom telefonu?

Sdílejte:
Jan Dolejš
Jan Dolejš
19.7.2017 18:15 (13.2.2018 06:02)
Ikona komentáře 5
klonovat aplikace
Reklama

V mobilním telefonu dnes nosíme desítky aplikací a spousta z nich potřebuje ke svému běhu uživatelský účet. Mohou nastat situace, kdy by se nám hodilo používat jednu aplikaci s více účty – jeden třeba pro pracovní účely a druhý osobní. Dnes si ukážeme, jak klonovat aplikace a přesně takového efektu docílit.

Proč klonovat aplikace na Androidu?

Spoustu z vás možná napadá podobná otázka. Většině postačí aplikace do telefonu jen jedna. Mohou však nastat situace, kdy bychom rádi striktně rozdělili v aplikaci dva prostory a dvoje data. Zejména u aplikací, ve kterých sdílíme svá data či komunikujeme s více uživateli, se občas hodí používat dva účty. Ať už záměrně kvůli dvojí identitě a nebo zkrátka kvůli rozdělení pracovního a osobního života. Takovým příkladem mohou být všelijaké chatovací aplikace, sociální sítě nebo aplikace pro úkoly. Klonovat aplikace se hodí v případě, že nám samotná aplikace neumožní pracovat efektivně s více účty. Podobnou funkci mohou využít uživatelé, kteří chtějí testovat aplikace s různým nastavením a nechtějí si „rozbourat“ již osvědčené nastavení v původní aplikaci. I v momentě, kdy střídáme různé nastavení aplikací, může být rychlejší mít dvě verze aplikace s různými volbami. Mnohdy je to rychlejší než zdlouhavé nastavování. A do třetice – co když sdílíte při společné aktivitě jeden telefon, ale chtěli byste používat více účtů? Typickým příkladem může být Geocaching, kde klonováním aplikace c:geo můžete snadno logovat za dvě osoby.

Jak klonování aplikací funguje? Proč nelze použít vždy?

Některé mobilní telefony mají tuto funkci implementovanou jako součást systému, jmenovat můžeme například smartphony Xiaomi. Protože touto možností Android standardně neoplývá, můžeme si tradičně pomoci dalšími aplikacemi. Ty fungují na velmi jednoduchém principu – vytvoří kopii instalačního APK souboru původní aplikace, mírně jej pozmění a dovolí nám klon aplikace nainstalovat do telefonu. V praxi je potřeba pouze povolit instalaci z neznámých zdrojů. Je však důležité upozornit, že takový způsob nefunguje vždy. Takto vzniklé aplikace mohou mít problémy s pokročilejším ověřováním a neumožní vám se k účtu aplikace přihlásit. Autoři zároveň upozorňují, že ne všechny aplikace je možné klonovat. Protože dochází ke změně certifikátu, aplikace nemusí fungovat vůbec, což je případ většiny Google aplikací. Zároveň je vždy potřeba počítat s tím, že Klon nemusí fungovat na 100 % a mohou se objevit i některé chyby v aplikaci.

App Cloner – klonování aplikací několika kliknutími

Aplikací, které umožní klonovat aplikace, existuje celá řada. Jednou z nejznámějších je App Cloner, který to zvládne pomocí několika kliknutí. Po instalaci aplikace jsme ihned upozorněni, že ne všechny aplikace lze klonovat a že funkčnost nemusí být 100%. V záložce Apps se zobrazí všechny nainstalované aplikace, které ihned můžeme klonovat. K tomu postačí na danou aplikaci kliknout a poté na modrou ikonu fajfky. Ještě před tím je však dobré se věnovat několika málo nastavením.
App Cloner

App Cloner

AppListo

Instalovat (Free+)

Google Play

Jiný název, ikona a další

Pokud bychom naklonovali aplikaci 1:1, nebylo pro nás snadné se poté orientovat, která aplikace je původní. App Cloner proto umožňuje měnit název či alespoň ikonu samotné aplikace. To se hodí, protože po přidání takové ikony na plochu ihned poznáme, zda jde o klon či nikoliv. Kromě barvy ikony lze měnit rovněž rotace nebo přidat malý odznak s textem. Prémiová verze umožňuje dokonce vlastní ikonu. Takové změny pro základní odlišení a klonování postačí. Aplikace jde ale ještě dále. Jelikož App Cloner upravuje samotný instalační soubor, můžeme zacházet do podrobnějších změn. V první řadě jsou to barevné prvky aplikací, které si můžeme tak trochu doladit po svém. Lze ale také třeba zablokovat rotaci aplikace, měnit jazyk, předělat aplikaci na plovoucí okno, přidat podporu více oken, měnit velikost písmen, určovat oprávnění aplikace, nastavení úložiště a spoustu dalších možností. To vše je ovšem podmíněno nákupem plné verze. Ani tak nedoporučujeme tato nastavení měnit, protože mohou způsobit pády a neočekávané chování aplikací.

Facebook, Chrome, Dropbox, Gmail nebo třeba Twitter

Samotní autoři zobrazují slušný seznam odzkoušených aplikací, které je možné klonovat. Nechybí mezi nimi oblíbené sociální sítě či streamovací služby. Osobně jsme vyzkoušeli i další aplikace mimo seznam (C:Geo nebo třeba Trello apod.). Klonování se podařilo a aplikace fungovaly bez větších problémů. Existuje však celá řada známých aplikací, kde to tak snadné není. Uživatelé mohou bojovat například se službou WhatsApp či Messenger, které klonovat nelze. Tedy ne ve verzi zdarma. Pro jejich klonování musíte investovat do plné verze.

Závěr – šikovné, ale ne vždy funkční

Samotným uživatelům musí být jasné, že takové řešení není zrovna 100% korektní. S velkou paletou aplikací nebudete mít problémy a povede se vám je bez problémů naklonovat. Některé aplikace však nepůjde klonovat vůbec, jiné nebudou fungovat na 100 % a na ty známější potřebujete plnou verzi, která stojí 119 Kč. Příkladem je známý Messenger či WhatsApp, což jsou aplikace, kvůli kterým se klonování může vyplatit.

Potřebovali jste někdy využít klonování aplikací?

O autorovi

Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… Více o autorovi

Jan Dolejš
Sdílejte: