TOPlist

Jak jste připraveni na ztrátu či krádež telefonu? (Víkendová hlasovačka)

Sdílejte:
Karel Kilián
Karel Kilián
6.10.2018 08:00 (11.10.2018 12:07)
Ikona komentáře 13
kradez-telefonu
Ztráta nebo krádež telefonu je nesporně nepříjemnou událostí. Kromě majetkové újmy přichází majitel také o svá data, která často mohou mít mnohem vyšší hodnotu než odcizené či ztracené zařízení. Jak jste připraveni na ztrátu či krádež telefonu? Na to se budeme ptát v rámci této Víkendové hlasovačky a diskuze.

Obsah článku

Prevence je základ!

Pokud se chcete vyvarovat ztrátě či odcizení telefonu, je základním pravidlem nespouštět ho z očí. Ani v zapnuté kabelce či batohu určitě není v bezpečí, jak by mohli potvrdit ti, kteří měli čest se osobně setkat s kapsářem. O něco bezpečnější je nošení na těle, kde telefon cítíte, nicméně pro zloděje s hbitými prsty nemusí být ani to problém. Poměrně hodně telefonů je odcizeno ze stolu v nějakém veřejně přístupném podniku. Určitě tedy není dobrý nápad nechávat mobil na stole s představou, že vám na něj spolusedící dohlédnou. Dalším místem, kde se telefony hodně kradou, jsou prostředky hromadné dopravy. V nich doporučujeme mít telefon nebo zavazadlo, ve kterém ho přepravujete, neustále pod dohledem.
Není dobrý nápad nechávat mobil na stole

Není dobrý nápad nechávat mobil na stole

V oblastech se zvýšenou kriminalitou doporučujeme telefon pokud možno vůbec nepoužívat. Vytrhnout mobil z dlaně je pro šikovného lapku otázka mžiku. Pak můžete jen doufat, že budete rychlejší, silnější a zloděje dopadnete a přemůžete. Pozor ale, abyste mu při pokusu o navrácení svého majetku moc neublížili – mohlo by se to otočit proti vám. Na ulici si dejte pozor na otázky typu „Nevíte, kolik je hodin?“ Zloději předpokládají, že většina lidí dnes již nenosí hodinky a kvůli odpovědi vytáhnou mobilní telefon z bezpečí. Využívají momentu překvapení, zařízení vám vytrhnou z ruky a dají se na útěk.

Chraňte svůj telefon

Do prevence můžeme zařadit také zabezpečení dat, ke kterým by se neměl dostat nikdo nepovolaný. V první řadě se v nastavení telefonu přesvědčte, zda máte šifrované úložiště. Dalším důležitým faktorem je zabezpečení odemykání telefonu – nejlépe otiskem prstu, obličejem či skenem duhovky, které vyžaduje vaši fyzickou přítomnost. Pokud zabezpečíte telefon gestem, heslem nebo PINem, volte takové, které se nedá snadno odhadnout či uhádnout. Častým argumentem proti zamykání telefonu je představa poctivého nálezce, který se do telefonu nedostane a nedokáže tak zjistit, komu ho má vrátit. U většiny telefonů to lze vyřešit snadno – na odemykací obrazovku můžete dát informaci pro takové případy. Android má v základu funkci Najdi moje zařízení. Ujistěte se v nastavení telefonu, že ji máte zapnutou. Dále si ověřte, že opravdu funguje – buď tak můžete učinit na stránce Najdi moje zařízení, nebo zadáním dotazu „kde je můj telefon“ do vyhledávače Google.
Web Najdi moje zařízení

Web Najdi moje zařízení

Můžete se také spolehnout na pokročilejší nástroje pro případ ztráty či odcizení telefonu. Ty dokážou zařízení nejen lokalizovat, ale třeba i vzdáleně ovládat. Například můžete pořizovat snímky z obou fotoaparátů či odposlouchávat, co se děje v okolí. Osvědčeným nástrojem je v tomto segmentu Cerberus, který je sice placený, ale s ohledem na hodnoty, které chrání, se vyplatí. Velmi vhodné je také myslet na zálohu dat dříve, než o telefon přijdete. Řadu věcí, jako jsou kontakty či kalendář, můžete zálohovat automaticky díky synchronizaci s účtem Google. Stejně tak fotky a videa lze automaticky i manuálně nahrávat do cloudu, takže o ně nepřijdete nejen při ztrátě a krádeži, ale ani při výměně, poruše či zničení telefonu.
Možnosti aplikace Cerberus

Možnosti aplikace Cerberus

Proč znát IMEI svého mobilu?

Určitě je dobré mít k zařízení co nejvíce informací. Své telefonní číslo pravděpodobně znáte, ale dokážete přesně říci značku a model? Pro případné nahlášení na policii je vhodné mít po ruce doklady, prokazující vaše vlastnictví – ideálně například záruční list, na kterém je uvedeno IMEI (viz níže). IMEI byste měli rozhodně znát! Jde o jedinečný kód, identifikující každé mobilní zařízení. Doporučujeme si ho hned teď zapsat a uschovat na bezpečném místě. Zjistíte ho, když na číselníku vyťukáte sekvenci *#06# (hvězdička – křížek – nula – šest – křížek). Na jeho základě je možné telefon lokalizovat v síti operátora, a to i v případě, kdy zloděj nebo nový majitel vymění SIM. Policie také může operátory požádat o zablokování přístroje – v takovém případě se jeho nový majitel nepřihlásí do žádné mobilní sítě. Podrobnosti o blokování ukradených stránkách najdete na oficiálních stránkách Policie ČR.

Co dělat v případě ztráty nebo krádeže?

Prvním krokem by mělo být zajištění všech dokladů, kterými můžete prokázat své vlastnictví daného zařízení. Následovat by mělo nahlášení na policii, která po vás bude požadovat doklad totožnosti a dokumenty, prokazující, že jste majitelem telefonu. Pokud zařízení nahlásíte jako odcizené, požádá policie do 24 hodin operátory o jeho zablokování.
Ztrátu byste měli nahlásit na policii

Ztrátu byste měli nahlásit na policii

Měli byste také kontaktovat svého operátora a nechat zablokovat SIM. Omezíte tím možnost, že někdo bude volat, psát SMSky a případně provádět další věci na váš účet. Operátor vám také může vydat novou SIM se stejným telefonním číslem. Jestliže telefon používáte k bezkontaktním platbám, zablokujte tuto možnost ve svém internetovém bankovnictví a kontaktujte svou banku. Jedině tak může být platební karta zablokována a případné nákupy nepůjdou na váš vrub.
Jak jste připraveni na ztrátu či krádež telefonu?

Jak jste připraveni na ztrátu či krádež telefonu?

Jestliže máte možnost zjistit polohu telefonu – ať už aplikací od Googlu, nebo třetí strany – pokuste se využít tuto funkci. Sami však určitě nic nepodnikejte a zjištěné informace předejte policii. Špatným nápadem určitě není změnit hesla ke všem službám, které z telefonu používáte – zejména těch, které obsahují osobní a citlivé informace či možnost nějakých plateb a nákupů.

Jak jste připraveni na ztrátu či krádež telefonu?

Dostáváme se k anketní otázce tohoto kola Víkendové hlasovačky a diskuze. Budeme se ptát, jak jste připraveni na ztrátu či krádež telefonu? Tentokrát můžete volit více možností současně. [gravityform id=“216″ title=“true“ description=“true“] V komentářích pod článkem se můžete podrobněji rozepsat o tom, jak jste připraveni na ztrátu či krádež telefonu. Pokud se vám něco takového přihodilo, budeme rádi, když se podělíte o své zkušenosti, včetně toho, jak nakonec celý případ dopadl.
Výsledky ankety

Výsledky ankety

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, zda máte v mobilu „lechtivé“ fotky. Ukázalo se, že pro drtivou většinu ze 154 respondentů je toto téma tabu – 69 % uvedlo, že v telefonu žádné fotografie tohoto typu nemají. Dalších 27 % v telefonu takové fotky má, přičemž drtivá většina z nich se nebojí, že by se dostaly do nepovolaných rukou.
Máte v telefonu lechtivé fotky?

Máte v telefonu lechtivé fotky?

O autorovi

Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… Více o autorovi

Karel Kilián
Sdílejte: