TOPlist

Jak fotí Samsung Galaxy Note7 v rukách profesionála?

Sdílejte:
Jan Dolejš
Jan Dolejš
23.9.2016 16:00 (23.9.2016 16:02)
Ikona komentáře 38
Jak fotí Samsung Galaxy Note7
Reklama

V recenzi telefonu Galaxy Note7 jsme fotoaparát chválili, testovali jsme jej ale jako běžní uživatelé, tedy především na všední fotografie a s automatickým režimem. Dnes se ale podíváme, jak fotí Samsung Galaxy Note7 v rukách profesionála. Překvapí?

Stejný fotoaparát jako v Galaxy S7. Sázka na jistotu?

Samsung Galaxy Note7 přišel jen o pár měsíců později než Galaxy S7, a přestože se zde několik změn v hardwaru odehrálo, fotoaparát zůstal totožný. V obou recenzích přístrojů ale zaznělo, že se jedná o jeden z nejlepších fotoaparátů na trhu, a v tomto verdiktu s námi souhlasí téměř všechny zahraniční redakce. Pojďme si parametry fotoaparátu v kostce připomenout:
  • 12MPx DualPixel snímač, velikost pixelu 1,4 µm,
  • světelnost f1.7, fázová detekce obrazu (DualPixel),
  • ostření pomocí 100 % pixelů,
  • podpora 4K videa, auto HDR, Panorama, RAW,
  • optická stabilizace obrazu.
[aps_product_sz id=“405047″] samsung-galaxy-note-7-camera

Jak jsme fotili a co jsme použili za vybavení?

Abychom vám ukázali, jak fotí Samsung Galaxy Note7 v rukách profesionála, museli jsme logicky použít i nějaké další vybavení. Portréty byly pořízeny v ateliéru s profesionálním světelným vybavením i za pomoci stativu v případě autoportrétu. Ke tvorbě maker jsme sáhli po přídavné makro čočce a při tvorbě nočních záběrů (light painting) bychom se bez kvalitního stativu rovněž neobešli, přestože optická stabilizace telefonu je na velmi dobré úrovni. Veškeré fotografie byly snímány v oficiální aplikaci a ukládány do RAWu pro pozdější postprodukci. Pochválit můžeme hned na začátek manuální režim, který dovolí nastavit důležité aspekty fotografie (ISO, clonu, uzávěrku, vyvážení bílé…).

Tři prostředí, tři různé typy fotografií

Samsung Galaxy Note7 jsme prověřili ve 3 různých situacích. V první řadě jsme se pokusili o tvorbu profesionálních portrétů ve vybaveném ateliéru. Přestože je tvorba těchto fotografií telefonem velmi nezvyklá, nakonec jsme byli mile překvapeni nejen výsledky, ale i průběhem snímání. Díky velkému displeji a možnostem nastavení aplikace byla tvorba snímků pohodlná. V případě autoportrétu bylo možné ovládat telefon na dálku pomocí tlačítek na sluchátkách. Velice oblíbené jsou tzv. makrofotografie, tedy snímky s větším přiblížením a detaily, než rozpozná lidské oko. Protože vyměnit objektiv u telefonu nelze, sáhli jsme po makročočce, která se klipem přidělá dočasně k telefonu. Focení makrosnímků zabralo poměrně hodně času, sáhli jsme proto po stativu, abychom kvalitu fotografií nezničily únavou ruky při focení (vlivem třesu). Kvůli pohybujícím se objektům (berušce) jsme použili i manuální ostření. Kreslení světlem je oblíbenou disciplínou a stále častěji se používají i mobilní telefony. Protože nabízí objektiv výbornou světelnost f1.7, nebylo možné používat v noci delší čas uzávěrky než 1-2 sekundy, přestože aplikace umožní až 10 sekund. Snímek by byl totiž přesvícený (na čip by se dostalo moc světla). Výsledné fotografie jsme proto skládali ze 3-10 snímků s kratším časem uzávěrky, aby výsledný efekt stál za to.

Výsledné fotografie nás mile překvapily

Dále vás již napínat nebudeme a pojďme si ukázat, jak fotí Samsung Galaxy Note7 se správným vybavením a nastavením. Výsledek posuďte sami. Doporučujeme fotografie zvětšit (stačí na ně kliknout). Fotografie v originálním rozlišení. [alert-note-svetandroida title=“Poznámka“]Je jasné, že telefon v rukách profesionála zvládne mnohem více, tohle bylo pouze malé ochutnání a inspirace. Naším cílem bylo vyzkoušet, zdali už i dnešní telefony mohou produkovat kvalitní fotografie, za které se nemusí stydět ani profesionál. Je vidět, že rozdíly mezi profi fotoaparáty a smartphony, jsou rok od roku menší.[/alert-note-svetandroida]

Závěr – kvalitní fotoaparát pro běžné i vážnější focení

Výsledné snímky hovoří samy za sebe a jistě si každý udělal svůj názor. Na závěr se ještě podělíme o naše poznatky z používání fotoaparátu. V první řadě chválíme velmi rychlé a přesné ostření – zejména při makrosnímcích jsme byli mile překvapeni, jak rychle a přesně dokázal fotoaparát zaměřit snímané objekty, které se pohybovaly. U některých jiných telefonů jsme měli problém s rychlostí ukládání fotografií do RAWu, kdy se po vyfocení 2-3 rychle po sobě jdoucích snímků fotoaparát zastavil a museli jsme čekat na uložení. To se u Galaxy Note7 nestávalo, což je pozitivní. Asi by nás nenapadlo použít mobilní telefon v ateliéru při tvorbě portrétů, ale nakonec nás Note7 překvapil – hlavně pak zachycenými detaily. Co se nám naopak nelíbilo? I přesto, kolik detailů fotografie mají, si nelze nevšimnout šumu a občasných artefaktů. Snímač je přeci jen stále docela malý a člověk, který běžně fotí „dospělou zrcadlovkou“, si toho všimne. Faktem ale zůstává, že si fotografii musíte zvětšit na velikost 1:1, abyste nedokonalosti malého snímače mobilního fotoaparátu zaznamenali.

Líbí se vám, jak fotí Samsung Galaxy Note7?

O autorovi

Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… Více o autorovi

Jan Dolejš
Sdílejte: