TOPlist

Jak dobrý máte sluch? Změřte si maximální frekvenci pomocí telefonu

sluch-frekvence-android

To, že náš sluch s věkem ztrácí své schopnosti, je bohužel známý fakt. U každého člověka se stářím snižuje frekvenční rozsah vnímání a zejména vysoké tóny přestáváme slyšet. No a jak jsou na tom vaše uši zrovna teď? Můžete si to pomocí jednoduché aplikace vyzkoušet.

Jak změřit nejvyšší a nejnižší frekvenci, kterou slyším?

Bohatě si vystačíme s generátorem sinusového signálu, u kterého můžeme měnit frekvenci. Snadno pak lze postupným zvyšováním či snižováním frekvence zkoumat, zda zvukový signál dokážeme ještě rozpoznat či nikoliv. Bývalí studenti průmyslových škol si jistě vzpomenou na hrátky s generátory signálů při laboratorních cvičeních. Nám pro tyto účely poslouží mobilní telefon. Jednoduchou formu generátoru přitom nalezneme přímo skrze webový prohlížeč (například tento online generátor) nebo můžeme nainstalovat jednoduchou aplikaci z Google Play.

V obou případech je generován sinusový signál, jehož frekvenci můžeme měnit. V případě webového generátoru je možné měnit i tvar průběhu. Nastavte hlasitost telefonu na maximum, spusťte aplikaci či tón v online generátoru a postupně zvyšujte frekvenci. Zkoumejte, na jaká čísla ještě váš sluch reaguje a kdy už neslyšíte zhola nic. Zlomová frekvence bude vaše maximální, která se s věkem bohužel snižuje. A kde byste s měli pohybovat? Lidský sluch se pohybuje v pásmu 16 Hz – 20 kHz. To ovšem v teoretické rovině, po uplynutí 25 let je běžné, že sluch končí okolo 16 či 17 kHz.

sluch-generator frekvenci online

Frequency Sound Generator
Frequency Sound Generator

Pozor na nekvalitní reproduktory telefonů

Výsledky měření mohou být ovlivněny i méně kvalitními reproduktory samotných telefonů. Frekvenční rozsah se u těchto reproduktorů většinou neuvádí, u sluchátek či kvalitnějších reproduktorů však ano (i když ne zrovna správně, viz níže). V našem případě jsme při použití aplikace a reproduktoru telefonu skončili u frekvence 16,5 kHz, po připojení ke kvalitnějším reproduktorům byl však zvuk slyšitelný i v 17 kHz. Doporučujeme proto využívat sluchátka nebo externí reproduktory.

Honor 6A-kontrukce-reproduktor

Je tedy frekvenční rozsah důležitý při výběru sluchátek?

Ano i ne. Výrobci i nejlevnějších sluchátek většinou uvádějí rozsahy, které jsou za hranicí vnímání lidského ucha. Znamená to tedy, že dokážou bez problémů reprodukovat zvuky na těchto frekvencích? Bohužel ne. Frekvenční rozsah by totiž správně měl být uváděn nejen jako krajní frekvence, ale i s útlumem v krajních pásmech. Ten se udává v decibelech (jednotka dB) a například hodnota 3 dB znamená, že jsou tóny reprodukovány s poloviční hlasitostí. To je ještě stále akceptovatelný údaj, který se však většinou uvádí jen u kvalitnějších sluchátek.

Daleko častěji výrobci uvádí frekvenční rozsah i pro útlumy 10 dB a vyšší, což znamená, že tóny na nejvyšších frekvencích sice sluchátka přehrají, ale nejsou téměř slyšet. A v praxi je tedy takový rozsah nepoužitelný. Bohužel se o údaji s útlumem nedočtete a frekvenční rozsah tak vypadá velmi dobře, je to ale bohužel jen marketingový trik.

sluchatka xiaomi piston iron pro copy

Na jaké frekvenci končí váš sluch? Podělte se s námi v komentářích

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (16)