Víte, proč a jak chránit chytrý telefon před mrazem?
- TOP
- Karel Kilián
- 18.11.2016
- 15
Ačkoli z astronomického hlediska zbývá do začátku zimy ještě více než měsíc, meteorologické podmínky se zejména v ranních hodinách blíží tomu, co bychom očekávali v zimním období. Teploty pod nulou elektronice rozhodně neprospívají. V Rusku je tento problém poměrně aktuální – ostatně slovní spojení “zima jako v Rusku” určitě znáte. Server Hi-Tech@mail.ru připravil několik tipů, jak chránit mobil před mrazem.
Slabinou dnešních telefonů jsou akumulátory. Rychle se vybíjejí a při rychlém nabíjení se pro změnu zahřívají. Negativní vliv na tento životadárný prvek mají také okolní teploty – bateriím neprospívají ani příliš vysoké, ani příliš nízké. Technologie se v tomto směru vyvíjí pomaleji než v jiných segmentech, takže nebudeme přehánět, když řekneme, že akumulátory jsou přinejmenším krůček za současným hardwarem.
Z chemického hlediska je jedním z klíčových prvků lithium, používané v elektrolytech. Při nabíjení se ionty lithia uloží do krystalové mřížky uhlíkového materiálu grafitové katody (záporná elektroda). Při vybíjení pak putují zpět k anodě (kladná elektroda). Nízké teploty mohou tento proces narušit. Nízké teploty totiž zpomalují procesy. Můžeme si to dokázat na praktickém příkladu: maso v mrazáku zůstává použitelné déle než v chladničce, protože bakterie v něm jsou méně aktivní. U baterií je to podobné, jen místo mikroorganismů mluvíme o iontech lithia.
Výhodu v mrazech mají levnější telefony
Zatímco levnější telefony bývají vyrobené z plastů, ty dražší mají často hliníkové tělo. Hliník má vysokou tepelnou vodivost, což je současně jeho kladem i záporem. Pozitivem je snadný a rychlý odvod tepla ze zahřívajících se komponent – například baterie či procesoru. Podobně ale pomáhá průniku chladu do útrob zařízení. Svou roli hraje také šířka – tenký telefon promrzne rychleji. Dobrým příkladem může být iPhone 6/6S, který je vyroben z hliníku a jeho tloušťka je kolem 7 milimetrů. Samotný výrobce uvádí v oficiální nápovědě: “iOS zařízení používejte v prostředí s teplotou od 0 do 35 °C. Při příliš nízkých nebo vysokých teplotách může zařízení v zájmu tepelné regulace změnit své chování. Pokud iOS zařízení používáte ve velké zimě mimo provozní rozsah, může se dočasně zkrátit výdrž baterie nebo se zařízení může vypnout. Jakmile zařízení znovu přinesete do prostředí s vyšší teplotou, výdrž baterie se vrátí do normálu.” Praktické testy ukázaly, že k problémům dochází při teplotách kolem -15 °C.
O něco lépe je na tom sklo, používané v prémiových modelech, jako je například Samsung Galaxy S7. Z hlediska provozních podmínek je na tom tento telefon podobně jako iPhone – měl by být používán jen při teplotách od 0 do 35 °C. Nejlepší jsou v tomto směru telefony s plastovým tělem – například Samsung Galaxy SII byl schopen pracovat při teplotě -35 °C, Nokia C1-01 dokonce v -40 °C. Výrobci dnešních chytrých telefonů zpravidla nedoporučují jejich používání při teplotách pod bodem mrazu.
Roli hraje typ akumulátoru
Baterie s lithiem obecně nemají rády mrazivé podmínky, proto není vhodné telefony s těmito akumulátory dlouhodobě vystavovat přílišnému chladu. Je ale rozdíl mezi lithium-iontovou a lithium-polymerovou baterií. Praktické laboratorní testy ukázaly, že lithium-polymerové akumulátory jsou schopné fungovat v teplotním rozsahu mezi -20 a 35 °C. Proti tomu lithium-iontové baterie mohou vykazovat problémy už při teplotách pod nulou. Jejich chemické složení je totiž citlivější na vliv teploty. Na lithium-polymerové akumulátory však narazíte v telefonech méně často, protože jsou dražší. Pokud ale plánujete s telefonem častěji pracovat v teplotách pod bodem mrazu, určitě bude dobrý nápad vsadit na lithium-polymerovou baterii, která je lépe snáší.
Chraňte telefon před mrazem – udržujte ho v teple!
Zde je několik tipů, jak chránit zařízení před mrazem:
- Pořiďte si obal, který sníží či zabrání průniku chladu do telefonu.
- Noste telefon ve vnitřní kapse co nejblíže tělu.
- Nevystavujte mobil chladu po dobu delší než deset minut.
- Při přechodu ze zimy do tepla se snažte, aby se telefon zahřál postupně. Příliš velké změny teplot mohou vyvolat kondenzaci vody.
- Máte-li možnost, pořiďte si mobil s vyměnitelnou baterií. Můžete ji vyndat a zahřát.
- Nenabíjejte telefon v příliš nízkých teplotách – může dojít k jeho poškození.
- Pokud se telefon vlivem mrazu vypne, umístěte ho do teplejšího prostředí – třeba do kabelky, kapsy a podobně. Do několika minut po zahřátí ho zkuste zapnout.
Jak chráníte telefon před mrazem vy? Zaznamenali jste někdy problémy se zařízením, způsobené příliš nízkými teplotami? Podělte se o své zkušenosti v diskuzi pod článkem!
Zdroj: hi-tech.mail.ru.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (15)
Přidat komentář