Apple začal v pátek 17. dubna prodávat po celém světě dlouho očekávaný telefon iPhone SE 2020. Jedná se vůbec o první iPhone v historii, který cílí na vyšší střední třídu. Nabízí totiž špičkový výkon, ale zároveň také zajímavou cenu. Obstojí tedy před Android konkurencí?
O Apple je známo několik věcí. Schválně, co vás první napadne, když někdo vysloví tuto značku? Vlastní ekosystém? Kvalita? Nebo cena? Ano, cena. Jablečná společnost je známá především tím, že si své produkty umí skutečně ocenit, a nedává vám žádnou alternativu. “Máte peníze? Kupte si náš produkt. Nemáte? No tak sáhněte po jiném, nám to nevadí. Cena je daná a my slevy neposkytujeme.” Počítače a laptopy stojí ve vyšších výbavách přes sto tisíc a když se představí nový iPhone, rozhodně jej nelze považovat za levný. Proto celý svět tak trochu šokovalo vydání iPhone SE 2020, respektive jeho ceny.
Ten totiž nový stojí 12 990 korun, což je na iPhone vskutku zajímavá částka. Apple se rozhodl zacílit na majitele starších iPhonů a představil jim ten stejný telefon s lepším fotoaparátem a brutálním výkonem. To, že se bude jednat o staré tělo s novými střevy se vědělo už dávno předtím, než byl telefon představen. Každý však potichu doufal, že zde budou menší rámečky, lepší displej nebo alespoň nějaká drobná změna, která by šest let starý design oprášila. To se však nestalo. Stojí tu tedy otázka – koupit či nekoupit nový iPhone SE? Na to se podíváme v dnešní recenzi.
Pro mě jakožto člověka, co rozbaloval troufám si říct desítky iPhonů se zde nenachází žádné překvapení. Kromě telefonu se zde nachází pomalá 5W nabíječka, o které si myslím, že měla být vyměněna už před několika lety. To, že se Apple rozhodl dávat rychlonabíječku pouze k iPhonům 11 Pro je doslova tristní. Pokud o ní máte zájem, můžete si ji dokoupit. Vyjde na nekřesťanských 1 480 korun. Dále zde nalezneme USB kabel a EarPods sluchátka. Samozřejmostí jsou pak brožurky a jednoduchý návod. Konkrétně tato barevná varianta Product (RED) má ještě poděkování, kde se dovíte, na co jste přispěli. Aktuálně přispíváte hlavně o boj proti AIDS a nově také koronaviru. Na nějaké pouzdro, redukci či dokonce ochrannou fólii můžete zapomenout. Nachází se zde pouze to nejnutnější a nic navíc.
Koupí Product (RED) verze přispějete na AIDS i koronavirus
Apple je známý tím, že ve svých barevných variantách nabízí poměrně pravidelně Product (RED) verzi. Ne každý však ví, jaký význam toto označení nese. Tyto produkty zachraňují životy a bojují proti AIDS a HIV nemocem v subsaharské Africe. Když si koupíte produkt s tímto označením, váš nákup ovlivní několik milionů lidí. Nově Apple přispívá také na boj s koronavirem v těch nejpostiženějších oblastech.
Zpracování a vzhled iPhone SE 2020
V podstatě jsem to nastínil již ve třetím odstavci. iPhone SE 2020 se svým designem absolutně neliší od staršího iPhone 8 a přední strana dokonce vypadá totožně, jako u iPhone 6. To je telefon, který byl představen v roce 2014, tedy skoro před šesti lety. Dovedete si představit, jaký výsměch by dostal takový Samsung, kdyby představil Galaxy S5 se Snapdragonem 865 a lepším fotoaparátem s jednou čočkou? Já ne. Apple si však takový krok může dovolit a lidé mu za něj dokonce tleskají.
Pokud se budete na telefon dívat jako technologický nadšenec, který od telefonu vyšší střední třídy očekává bezrámečkový vzhled, křišťálově jemný displej a třeba čtečku otisků prstů v displeji, bude vám připadat vyloženě směšný. Pokud se na něj však podíváte okem běžného uživatele, smích vás přejde. Telefon padne skvěle do ruky a navíc ho pohodlně budete moci ovládat jednou rukou.
To je v době, kdy píšeme o mobilech s 5,5″ displejem jako o kompaktních skvělá zpráva pro všechny. Některým lidem prostě iPhony nové generace (X a novější) nepadly do oka. Nelíbí se jim nové ovládání a mají rádi to, na co jsou zvyklí. Já osobně jsem si musel na absenci některých gest (od spoda) zvykat, ale nakonec to není žádná tragédie. Naopak výměnu za moje primární zařízení, kterým je iPhone 11 Pro Max ocenily nejen mé kapsy u kalhot, které nepraskaly ve švech, ale také mé ruce. Telefon totiž váží 148 gramů, což je o 78 gramů méně, než 11 Pro Max.
Displej iPhone SE 2020
Nejprve se pojďme podívat na parametry a následně si k displeji něco řekneme. iPhone SE disponuje 4,7″ Retina HD displejem s rozlišením 1334 x 750 pixelů. To nám dává jemnost 326 pixelů na palec. Jedná se o klasické LCD s IPS technologií. Maximální jas činí průměrných 625 nitů a nechybí ani nová technologie Haptic Touch či True Tone. Jde o stejný displej, jako můžeme nalézt v iPhonu 7 a 8.
Zprvu pro mne byl přechod na takto malý telefon trochu šok, ale zvykl jsem si celkem rychle. A světe div se, kvalita displeje je to poslední, na co bych si mohl stěžovat. Přestože nemá telefon ani Full HD rozlišení, které má kdejaký telefon za 5 tisíc, je displej “stejně dobrý” jako před lety. Má výborné pozorovací úhly a stále patří ke špičce co se týče LCD displejů. Jedna věc mě zde však štvala. Co se stane, když dvakrát poklepáte na displej svého telefonu? Ano, rozsvítí se a vy si tak můžete zkontrolovat čas či notifikace bez toho, aniž byste ho museli vzít do ruky. To však v tomto telefonu chybí a až s absencí této funkce jsem si uvědomil, jak moc ji používám.
V novém iPhone SE tiká čipset Apple A13 Bionic, který je nám dobře znám z iPhone 11 a 11 Pro. Pokud bychom měli brát čistý výkon, jedná se o jeden z nejvýkonnějších čipsetů na trhu a to i přesto, že je v tomto modelu lehce podtaktován. Výkonem sice překonává iPhone Xs/Xs Max, ale na modely 11 nestačí. Sekunduje mu taktéž pouze 3 GB RAM, namísto 4 GB u vlajkových lodí. Těžko říct, proč se Apple k takovému kroku rozhodl. Jako nejpravděpodobnější scénář se zdá být zlepšení výdrže baterie. Kdyby jel totiž čip na stejných frekvencích, jako u vlajkových lodí, na výdrži by se to jistě negativně podepsalo.
Tím rozhodně nechci říct, že by byl iPhone v nějakém ohledu pomalejší. Troufám si říct, že jen mizivé procento uživatelů skutečně využije výkon, který mu tento telefon poskytuje. Zkusil jsem se zamyslet nad otázkou, proč dal vůbec Apple tomuto telefonu svůj nejvýkonnější mobilní čipset. Kvůli střihu 4K videa? Nebo snad hraní nejnáročnějších her, jako Call Of Duty: Mobile? Možná. Klíčový je zde však fakt, že jablečná společnost rozlišuje podporu nových systémů dle čipsetů. A právě zde bude nový iPhone excelovat v poměru cena/výkon. Pokud si ho totiž koupíte, s jistotou mohu říct, že vám vydrží dalších 5 let a poběží na aktuálním operačním systému. Ročně vás tak tento telefon vyjde na nějakých 2 600 korun. A to je na tomto telefonu nejzajímavější.
Jak již bylo zmíněno, Apple A13 Bionic udělá v novém iPhone SE svou práci na jedničku. Výjimkou není ani hraní her. Na telefonu jsem vyzkoušel náročné hry jako je Call of Duty: Mobile, Fortnite, PUBG Mobile, Asphalt 9 či Shadowgun: Legends. Co se týče samotného výkonu, zde telefon naprosto exceluje. V podstatě nemáte šanci setkat se s jakýmkoliv zásekem a vše běží naprosto plynule a to navíc s tím nejhezčím grafickým nastavením. Telefon zkrátka nemáte šanci zaskočit s jakoukoliv hrou.
Na samotnou velikost jsem si však musel chvilku zvykat. Je něco jiného hrát hry na 5,5″ či větším displeji a na malé 4,7″ obrazovce. Paradoxně jsem zde však po nějaké době rámečky okolo displeje ocenil. Nedochází totiž k žádným nechtěným dotekům, jako tomu může být u bezrámečkových telefonů. A to ani nemluvím o tom, že jsem občas při rychlém pohybu prsty nechtěně vyvolal gesto pro vrácení se na domovskou obrazovku. Vzhledem k tomu, že na tomto modelu toho docílíte pouze stisknutím home buttonu se vám tato věc nestane.
Výdrž baterie iPhone SE 2020
Výdrž baterie byla hodně diskutovaným tématem. Nový iPhone SE disponuje baterií o kapacitě 1821 mAh, tedy naprosto stejnou, jako iPhone 8. A jelikož jsem druhý zmiňovaný telefon používal nějakou dobu v minulosti jako své “daily” zařízení, naskytla se zde zajímavá příležitost porovnat, jak si vede se svým o tři roky starším bratříčkem. Na rovinu je třeba říct, že má nové “eséčko” o poznání lepší výdrž, než iPhone 8. Oficiální jablečný web sice tvrdí, že je přibližně stejná, ale Apple A13 Bionic dělá svou práci perfektně a je mnohem úspornější. Baterie je lepší asi o 20 – 25 %.
Pokud bych měl výdrž srovnat s iPhonem 11 Pro Max, tak je samozřejmě o poznání horší. Na aktuální vlajkové lodi o baterii vůbec nevím a hlavně ji vůbec neřeším. Vím, že pokud mám 30 – 40 %, vydrží mi telefon v pohodě až do večera. Na tomto modelu budete procenta baterie řešit o poznání více. Pokud telefon vyndáte ráno z nabíječky a budete ho běžně používat, vydrží vám v pohodě až do večera s tím, že vám zůstane asi 25 – 30 % kapacity.
Pokud přecházíte ze staršího iPhonu, (6, 6s, SE, 7 či 8) bude pro vás baterie příjemným překvapením. Pokud přejdete z nějakého jiného modelu (k čemuž ale nevidíme důvod), budete spíše zklamaní. Hraním náročných 3D her, střihu videa či podobným vytěžujícím operacím telefon shodíte doslova za pár hodin (4-6, podle náročnosti). Pokud byste potřebovali dobít baterii rychleji, je možné využít rychlé nabíjení, které dobije 50 % baterie asi za 30 minut. Nechybí samozřejmě ani 5W bezdrátové nabíjení.
Uživatelské prostředí iPhone SE 2020
Nový iPhone SE běží už od vybalení z krabičky na systému iOS 13.4. Ten přináší kromě malých novinek hlavně mnoho odstraněných chyb a nové bezpečnostní záplaty. Pojďme se podívat tedy na iOS 13 jako takový. Systém je extrémně svižný a na nějaké záseky, náhodné restartování či podobné neduhy můžete rovnou zapomenout. Zejména od rok staré verze iOS 12 se zde odehrálo skutečně mnoho. Řeč je samozřejmě také o optimalizaci, jelikož Applu dalo poměrně dost zabrat vyladění systému.
Když totiž Apple představil iOS 11, jednalo se s přehledem o ten nejhorší iOS v dějinách Applu. Systém jako takový nebyl špatný, ale obsahoval velké množství chyb ať už bezpečnostních, či jiných. Jablečné telefony se přehřívaly a nebyl na ně spoleh, jako jsme u této značky zvyklí. Nevyřešilo to ani spoustu aktualizací a tak přišel na řadu iOS 12, který byl o poznání lepší, ale stále to nebylo ono. Až iOS 13 můžeme opět považovat za téměř bezchybný operační systém, který vás nenechá na holičkách a bude radost jej používat.
Jednou z největších novinek je tmavý režim, který ocení jak majitelé iPhonů s LCD displejem, tak hlavně ti s OLED panely. Dále stojí za zmínku zcela přepracovaná aplikace Soubory, která nyní podporuje připojení externích úložných zařízení. Jistě oceníte také možnost stáhnout si z internetu jakýkoliv soubor a to přímo v Safari, jelikož se zde vyskytuje správce stahování. Stažené soubory si později můžete spravovat právě v aplikaci Soubory.
Fotoaparát iPhone SE 2020
Fotoaparát je jednou z nejvíce záhadných věcí na novém iPhonu. Nikdo totiž neví, zda se jedná o ten stejný fotočip, který nalezneme ve vlajkových lodích, nebo pouze o vylepšený modul z iPhonu 8. Pojďme tedy toto porovnání rovnou přeskočit, protože to nejspíše stejně nezjistíme a mrkněme se nejdříve na technické specifikace.
12 megapixelový širokoúhlý objektiv se světelností f/1,8
5x digitální zoom
LED blesk
podpora portrétního režimu
automatické ostření
optická stabilizace obrazu
Řekli byste, že se v telefonu za 13 tisíc vyskytuje pouze jedna čočka? Obzvlášť v době, kdy kdejaký mobilní telefon v ceně do 5 tisíc má minimálně tři? Věřte, že vám to nebude vůbec vadit. Osobně nemám tyto honby stylu “čím více fotoaparátů, tím víc Adidas” rád. Podívejte se na Pixel 3a, má taky jen jednu čočku a svými snímky strčí do kapsy kdejaké monstrum se třemi, nebo čtyřmi objektivy. Jasně, druhá čočka zde mohla být ale to by se zase zcela jistě podepsalo na vyšší ceně, jelikož se stále jedná o recyklaci těla iPhone 8. A ruku na srdce – jak často používáte ostatní objektivy?
Pojďme se tedy podívat na samotnou kvalitu fotek. Ty mají skvělou ostrost, věrné podání barev a široký dynamický rozsah, který je mnohem lepší než u iPhone 8. Je však klíčové, abyste měli při focení dostatek světla. Pokud se totiž rozhodnete fotit za šera, nebo dokonce za úplné tmy, jsou fotky hodně podprůměrné. Hlavním viníkem je zde zřejmě samotný Apple, který se rozhodl nepřidat do nového iPhonu svůj skvělý noční režim. Fotky v plné kvalitě si můžete prohlédnout v Google Fotky. Co bych chtěl však obzvláště vyzdvihnout je natáčení videa. iPhone SE podporuje 4K video až při 60 fps a pravděpodobně se jedná o ten nejlepší video výstup, který dostanete v ceně do 15 tisíc korun.
iPhone SE je možné si objednat buď přímo na stránkách Applu, nebo u předních českých prodejců. Za základní 64 GB model zaplatíme 12 990 Kč, za 128 GB variantu pak 14 490 Kč a za nejvyšší 256 GB verzi 17 590 Kč. Co se týče barevných variant, můžeme si vybrat z černé, bílé a také červené Product (RED), jejíž koupí podpoříte boj proti zákeřným nemocem.
Android konkurence
Konkurencí pro nový iPhone SE může být paradoxně i iPhone 8, který se dá pořídit i o 5 tisíc levněji. Je však potřeba počítat s horším čipsetem a tím pádem kratší životností. Z Android konkurence jistě stojí za zmínku Google Pixel 3, který pořídíte o tisícovku levněji. Oproti iPhonu nabídne lepší displej s malými rámečky a kvalitnější fotoaparát. Výkonem však na nový iPhone ztrácí. Za zmínku stojí určitě také rodina Galaxy S10, Huawei P30 či Xiaomi Mi Note 10. Tyto telefony nabídnou více objektivů, větší a jemnější displej nebo lepší výdrž baterie. Výkonem ani životností se však jablíčku nevyrovnají. Záleží tedy, jaké máte preference.
Resumé
Po dočtení této recenze vás zřejmě napadla otázka – proč Apple tento iPhone vůbec představil? Existuje na to možná jednodušší odpověď, než se na první pohled zdá. Na celém světě je totiž aktivní asi jedna miliarda jablečných telefonů. Z toho je však více než 50 % starších, než 4 roky. To znamená, že větší polovina uživatelů používá iPhone 5, 5s, 6, 6 Plus, 6s, 6s Plus, 7 či 7 Plus. A právě těmto uživatelům nabídl Apple telefon se skvělým výkonem, výborným fotoaparátem, dlouhou podporou i zajímavou cenou.
Pokud tedy máte některý z výše uvedených iPhonů, stojí upgrade za zvážení. Může se taky jednat o zajímavou vstupenku do Apple světa pro Android uživatele, ovšem pokud máte nějaké novější zařízení, které má čtečku otisků v displeji, bezrámečkový design či skvělou výdrž baterie, může to pro vás být spíše zklamání.
Klady
+ kvalitní zpracování + špičkový výkon
+ rychlý a spolehlivý operační systém + záznam 4K videa při 60 fps + cena
Zápory
– zastaralý design – pouze průměrná výdrž baterie – absence nočního režimu
Komentáře (34)
Přidat komentář