9 funkcí iPhone 7 a Apple Watch 2, které si “půjčily” od Androidu
- Články
- Johanna Kovaczicz
- 8.9.2016
- 30
Každoroční zářijová Apple Keynote, která s sebou tradičně přináší nové iPhony i další zařízení, se dočkala velkých ovací. Loňské modely smartphonů se totiž příliš změn nedočkaly – to však neplatí o modelech iPhone 7 a rovněž o druhé generaci Apple Watch. Nám však neunikly bezprostřední hardwarové podobnosti s již vydanými Android telefony a hodinkami. Které vlastnosti si nejnovější prodejní tahouni Applu vypůjčili od společností prodávající Android telefony?
Inspirace iPhone 7 a Apple Watch 2 u Androidu
Před samotným seznamem je třeba dodat, že bez vzájemného odkoukávání, inspirace a nápadů by Android zařízení ani iPhony nebyly zdaleka na takové úrovni, na které se právě nacházejí. Patenty mohou být užitečným nástrojem ochrany technologií, často jsou však také viníkem v brždění pokroků a předražených výrobků. Je pravidlem, že společnosti o půjčování libovolných patentů komunikují a za poplatek je jim umožněno dané technologie využít. Nový iPhone 7 a iPhone 7 Plus má stejně jako jeho Androidí konkurence co nabídnout – neuškodí si ale připomenout, které “revoluční novinky” Applu jsou uživatelům přístrojů s Androidem starou známou.
1. Duální fotografický snímač na zádech iPhone 7 Plus
Pokud jste neprospali poslední dva roky, pravděpodobně vám na mysl vyvstane hned několik Android zařízení disponující právě duálními senzory. HTC One M8 celý fenomén započalo, model LG G5 posunul senzory o level výše a Huawei P9 v započatém trendu spolu s novinkou LG V20 obstojně pokračuje. Každý smartphone však využíval dvojici senzorů odlišně – to platí i pro nový iPhone. Jeden ze 12MPx snímačů se stará o optickou stabilizaci a klasický záběr fotografie – druhý nabídne širokoúhlý ohled. Dostane se vám tak optického přiblížení nebo vytváření fotografií s “rozmazaným” pozadí, neboli bokeh – což nás přivádí k dalšímu bodu.
2. Efekt rozostření pozadí “Bokeh”
Efekt rozostření bokeh možná nezní na první pohled tak zajímavě – funkce představená na Apple Keynote byla původně použita opět v HTC One M8 z roku 2014. Bokeh je fotografický termín, který označuje schopnost jemně a vkusně rozmazat pozadí foceného objektu. Efektu nebylo na smartphonech nijak jednoduché docílit a funkce se objevila i v aplikaci Google Camera – u spousty modelů nebyl výsledný obrázek vůbec špatný, průlom však přišel až s možností duálních fotoaparátů.
Nutno dodat, že dva roky starý pokus od HTC nebyl zrovna tím nejlepším a kýženého efektu bylo občas těžké dosáhnout, Huawei P9 však ve specifickém ostření obstál lépe. Zda skutečná kvalita snímačů iPhone 7 Plus překvapí nebo nikoliv – rozhodně se nejedná o revoluční průlom, který by před Keynote 2016 nespatřil světlo světa.
3. Odolnost proti prachu a vodě
Jak učinit poměrně křehké zařízení odolnějším vůči denním aktivitám je otázka, kterou si položilo už spoustu výrobců smartphonů se systémem Android. Kromě posledních a zároveň nejlépe provedených telefonů s certifikací IP68 Samsung Galaxy Note 7, S7, S7 Edge a samozřejmě řada Active, si voděodolnost a vodotěsnost tradičně podávají i modely Sony. Nezaostává ani spousta dalších čínských společností, i když se zde setkáme s designovým kompromisem.
Oproti rivalu Samsung má navíc iPhone 7 “pouze” IP67, jež dovoluje ponoření do hloubky jednoho metru na maximálně 30 minut – řadu Samsung Galaxy můžete nechat ve vodě o hloubce 1,5 metru po dobu až jedné hodiny.
4. Připojení se do “bezjackové” revoluce
O plánech pro odstranění klasického 3,5mm jacku pro sluchátka se s ohledem na nově vydané iPhony spekulovalo delší dobu. Přesto společnost předběhli jiní výrobci – konkrétně Motorola se svými zajímavými smartphony Moto Z a Moto Z Force s modulárními zády nebo populární čínský LeEco. Poslouchání hudby je vyřešeno přes redukci k USB-C a podobně je tomu i modelů iPhone 7 – pouze s tou změnou, že při používání sluchátek bez Bluetooth využijete Lightning konektor.
V obou případech je zanevření na speciální konektor nevítaným krokem ze strany koncových uživatelů, společnosti jako Intel či výrobci dalších komponentů si nemohou pomalé stranění 3,5mm jacku vynachválit. Ať už s přechodem na jeden jediný výstup na telefonu souhlasíte nebo ne, i v tomto bodě iPhone opět dotahuje skóre.
5. Stereo reproduktory po vzoru HTC a Googlu
Nové stereo reproduktory na iPhone 7 a 7 Plus mají velký potenciál – ostatně, s koupí společnosti Beats, která stojí za prvním obstojným externím audiem Boom sound u smartphonů v partnerství s HTC se ani není čemu divit. Princip fungování je podobný, jako je tomu u modelů Googlu nebo HTC 10 – reproduktor pro hovory v horní části zároveň sekunduje reproduktoru ve spodní části.
6. Čtyřjádrový procesor (ano, vážně)
Většina Android uživatelů se nad čtyřjádrem ani nepozastaví a věnuje pozornost spíše šestijádrům a osmijádrům. Ačkoli musíme uznat, že počet procesorů automaticky neurčuje schopnosti telefonu, velká Apple show točící se kolem představení čtyřjádra je zkrátka něco, nad čím androiďák točí hlavou. Vždyť čtyřjádro zvládnul už telefon HTC Edge v roce 2012?
[aps_product_sz id=”409366″]
[aps_product_sz id=”409372″]
7. Spolupráce více lidí iWork v reálném čase
Přesouváme se od samotného hardwaru iPhonů k dalším aktualizacím Apple služeb při včerejší prezentaci. Série Apple aplikací iWork obsahující Pages pro dokumenty, tabulky Numbers a Keynotes prezentace se dočkala nové funkce – která opět není tak úplně nová. Kolaborace více lidí v reálném čase na jednom dokumentu není službě Google Drive vůbec cizí. Ačkoli je umění vyzdvihnout dávno objevené a implementované schopnosti samo o sobě, Google Drive dostupný jak běžným uživatelům, tak hojně využíván v balíčku Google Work, využívá real-time spolupráce více uživatelů už celé čtyři roky.
Apple Watch 2 – o krok napřed i o krok pozadu
Apple si s výrobou hodinek počkal a zdá se, že se mu to vyplatilo. První hodinky představil teprve před rokem a i přes svou závratnou cenovku se setkaly s velkým úspěchem. Oproti hodinkám s Android Wear mají však nespornou výhodu – vyladěnější software. Vždy záleží na preferencích, přesto nelze zaslepeně tvrdit, že se Android Wear OS nepotýká se spoustou problémů. Současný stav je srovnatelný s beta stavem a odradil už spoustu uživatelů. Přesto co se týče designu, funkcí i cenovky si hodinky s Androidem ty Apple lehce podají. Funkcí však s novým, designově totožným modelem přibylo – a opět nejsou zrovna novinku.
8. Voděodolnost Apple Watch 2
Ačkoli původním Apple hodinkám nevadilo nějaké to šplouchnutí nebo pot, o pravé voděodolnosti se nedalo mluvit. U hodinek s cenou začínající na 8,5 tisících v edici Sport a dosahující až půl milionu (přičemž cena komponentů je pouhých 1 800 korun) bychom čekali snad samotný vodotrysk – bohužel, i ten by původní hodinky poničil. Nutno dodat, že hodinky Casio s Android Wear předběhly Apple s voděodolností opravdu za 5 minut 12. Další modely nevyužívající Android Wear, které se přesto soustředí na uživatele s Android telefonem, se s voděodolností chlubily už dávno.
9. Samostatná GPS v hodinkách
Samostatná GPS v hodinkách je pro sportování důležitým faktorem. Nechat telefon doma je nesporná výhoda, kterou si uživatelé původních Apple Watch užívat nemohli. Druhá generace, například po vzoru Moto 360 Sport už plnohodnotnou GPS obsahuje. O několik dnů si podal Apple i věčný rival Samsung, a to s modely představenými na IFA 2016 Samsung Gear S3.
Závěr
Ať už je váš názor na Apple produkty či výrobky s operačním systémem Android, přetahování se o nejinovativnější funkce a nezůstávat v konkurenčním boji pozadu už je v podstatě symbolikou Apple vs. Android. Sami jsme si iPhony nebo hodinky několikrát vyzkoušeli a pohledy androiďáků naleznete v následujících odkazech:
- Apple Watch – je co závidět? (recenze pohledem Androiďáka)
- Apple iPhone 6 – jablečný dravec očima androiďáka (recenze)
- Apple iPhone SE: Prcek z tábora konkurence (recenze z pohledu Androiďáka)
Zdroj: phanandroid.com.
Jak to vnímáte vy? Je Apple stále lídrem, nebo už jen dotahuje konkurenci?
Komentáře (30)
Přidat komentář