TOPlist

IP Tools: prozkoumejte Wi-Fi síť z mobilu

IP-Tools-prozkoumejte-Wi-Fi

Chcete vědět, jaká zařízení jsou připojena do vaší bezdrátové sítě? Řešíte problémy s pomalým či nestabilním připojením? Se sadou nástrojů IP Tools: Network utilities zjistíte o bezdrátové síti vše, co potřebujete vědět. V tomto článku vám ukážeme, co tento balík, který ocení nejen správci sítě, vlastně umí.

Co IP Tools: Network utilities slibuje?

IP Tools je sada výkonných nástrojů pro analýzu a nastavení sítě. Umožňuje rychlé zjištění problémů a jejich následné vyřešení. Balík obsahuje sadu nejoblíbenějších síťových nástrojů, které najdete v operačních systémech Windows a Linux. Aplikace má jednoduché a intuitivní rozhraní, ve kterém můžete během několika sekund získat kompletní informace o síti, zjistit interní nebo externí IP adresu, SSID, BSSID, bránu, síťovou masku, zemi, region, město, a další základní informace.

Součástí sady jsou následující nástroje:

  • Ping
  • Síťový skener
  • DNS lookup
  • Skenování portů
  • Whois – poskytuje informace o webu a jeho majiteli
  • Nastavení vybraných routerů přímo z telefonu
  • Traceroute – popis síťové cesty
  • Informace o síťovém protokolu
  • IP kalkulačka
  • A řada dalších

Tyto nástroje vám pomohou získat úplný a jasný obraz o stavu vaší sítě.

Jak funguje IP Tools: Network utilities v praxi?

Aplikaci ve verzi 7.6 jsme nainstalovali na redakční telefon OnePlus 5. Po spuštění se bez dlouhého zdržování ocitli na úvodní obrazovce, kde jsme mohli vidět “venkovní” IP adresu našeho poskytovatele. Lokalizace sice nebyla úplně přesná – místo Ostravy nás program detekoval v Havířově, leč to přičítáme spíše nějaké databázi než aplikaci jako takové. Níže jsme pak našli základní informace o bezdrátové síti, do které je telefon připojen, jako jsou název, MAC adresa, maska, výchozí brána, DNS a další údaje. Tlačítky v horní části okna lze vybrané údaje sdílet, znovu načíst informace, otevřít webovou administraci Wi-Fi routeru či probudit počítač pomocí funkce Wake ON LAN.

Další funkce najdete v pravé postranní nabídce. Je zde například položka Whois, která vám prozradí, komu patří zvolené doménové jméno. Pomocí funkce Ping pak můžete zjišťovat dostupnost serveru či jiného síťového prostředku. Z časů odezvy a případných výpadků v odpovědích lze dedukovat problémy s připojením. Zajímavá je i funkce Traceroute, která vám ukáže “cestu”, kterou musí urazit síťové pakety na trase mezi vámi a zadaným serverem (například webem). Pokud byste se chtěli podívat, kudy komunikace fyzicky probíhá, můžete si doinstalovat aplikaci Intrace: Visual Traceroute.

Z dalších funkcí jmenujme například Skenování portů, která zobrazí otevřené síťové porty na zvoleném síťovém prvku (počítači, serveru, routeru, diskovém poli, …). Wi-Fi explorer vypíše všechny okolní bezdrátové sítě s řadou podrobností, Skenování LAN pak zobrazí všechna aktivní zařízení ve vybrané síti. K dispozici je dále DNS vyhledávání, IP kalkulátor a Převodník IP & Hostname.

Resumé

IP Tools: Network utilities je skutečně ucelená sada síťových nástrojů, kterou můžete použít pro kontrolu lokální sítě. Nechybí v ní prakticky nic, co byste mohli potřebovat. Možná by se hodil ještě nějaký nástroj pro zobrazení stavu Wi-Fi v kontextu s okolními bezdrátovými sítěmi, k čemuž například poslouží nedávno recenzovaná aplikace Wifi Analyzer. Pochvalu si zaslouží téměř kompletní lokalizace do češtiny a možnost volby mezi světlým a tmavým uživatelským rozhraním.

Tuto sadu nástrojů si stáhlo již více než pět milionů uživatelů a její průměrná známka je 4,5. Jen 3,5 MB velký instalační balíček můžete použít na Androidu 4.0 a vyšším.

IP Tools: WiFi Analyzer
IP Tools: WiFi Analyzer

Využíváte na Androidu nějaké síťové nástroje?

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)