TOPlist

9 nových funkcí iOS 9, které pro Android nejsou žádnou novinkou

Sdílejte:
Vašek Švec
Vašek Švec
12.6.2015 12:00 (14.12.2022 01:23)
Ikona komentáře 26
iOS 9 vs Android
Reklama

Inspirování se funkcemi konkurenčních platforem není v odvětví mobilních operačních systémů žádnou novinkou. Při každém představení další verze operačních systémů Android, iOS, Windows Phone či BlackBerry tak obvykle můžeme zaznamenat nějakou tu funkci, kterou prezentující uvádí jako převratnou novinku, a přesto jsme ji již dříve mohli spatřit u konkurence. Jako příklad může posloužit třeba vylepšená správa oprávnění jednotlivých aplikací, kterou disponuje iOS již delší dobu, ale Android ji získá teprve ve své nejnovější verzi s prozatímním označením Android M. Inspiraci konkurenčními platformami, v drtivé většině však právě Androidem, se však nevyhnula ani nejnovější verze operačního systému od Applu – iOS 9. Ta byla představena na výroční konferenci WWDC 2015, která se odehrála teprve před několika málo dny. Redaktoři serveru PhoneArena.com beta verzi nového iOS 9 prozkoumali pod drobnohledem a popsali hned deset „nových“ funkcí tohoto operačního systému, se kterými jsme se mohli setkat již dříve, přičemž rovnou s devíti z oněch deseti funkcí se můžeme setkat také u Androidu.

1. Hlášení o dopravě

Poměrně významných změn se dočkaly Apple Mapy, které s příchodem iOS 9 získávají hned tři nové funkce. První z nich jsou hlášení o dopravě, které poskytují aktuální informace například o hustotě provozu či nehodách. Kvalitní informace o dopravě byly pro Google také hlavním důvodem stojícím za nákupem populární navigace Waze, kde dopravní zpravodajství tvoří sami uživatelé této aplikace.

iOS vs. Android Mapy

2. Informace o veřejné dopravě

Další, poměrně výraznou, novinkou v Apple Mapách je zobrazení informací o spojích veřejné dopravy. V tomto ohledu má však Google značný náskok, jelikož za dobu, po kterou tuto službu poskytuje, do ní stačil zahrnout stovky měst z celého světa. Google však není zdaleka jediný, kdo tyto informace ve svých mapách zobrazuje – pro příklad zmiňme třeba populární mapy HERE, za kterými stojí finská Nokia.

iOS vs. Android Mapy 2

3. Body zájmu

Třetí a poslední novinkou v Apple Mapách jsou vylepšené body zájmu – POI, chcete-li. Ty totiž nově umožní také vyhledávání blízkých bodů zájmu, a to prakticky identickým způsobem, jaký byl představen zároveň s Androidem M, kde se body zájmu dočkaly oproti dřívějšku několika vylepšení, souvisejících s jejich zobrazením.

iOS vs. Android Mapy 3

4. Rychlé vyhledávání v Siri

Novinek se dočkala i osobní asistentka Siri. Jednou z nich je schopnost zodpovědět celou řadu dotazů přímo ve vyhledávacím rozhraní. Stejně jako v případě Google Now se tak ihned dozvíte například kurzy měn a přepočty zadaných částek na jinou měnu či informace o počasí a jiné. V předešlé verzi vás Siri na váš dotaz nechala procházet mezi výsledky hledání na webu.

iOS 9 vs Android Siri

5. Siri v rámci aplikací

A máme zde další novinku související s hlasovou asistentkou Siri. Ta nově zvládá porozumět obsahu zobrazovaném v aplikacích. Například pokud budete procházet nějaký web či pročítat e-mail a budete nuceni z nějakého důvodu tuto činnost přerušit, můžete Siri požádat, aby vám ji připomněla dokončit později. Na podobném principu funguje i další novinka u Androidu M nazvaná Now on Tap. Ta má však trochu odlišné využití než nově objevená funkcionalita Siri. Now on Tap sice umí rovněž „číst“ z vašeho displeje, této schopnosti však využívá například pro vyhledávání informací o názvech zmíněných ve zprávě, místech, na kterých byly pořízeny fotografie, nebo informací o přehrávané hudbě. Všechny tyto akce jsou pak provázány také s nainstalovanými aplikacemi.

6. Hlasové vyhledávání

Vylepšení doznalo také hlasové vyhledávání, které se svým fungováním přiblížilo právě Androidu. To bylo na zařízeních s iOS doposud možné vyvolat pouze zavoláním Siri. Zatímco u Androidu jste mohli prakticky odjakživa téměř na každém kroku narazit na vyhledávací lištu s ikonou mikrofonu. Zároveň lze také vyhledávat pomocí hlasových příkazů v aplikacích, jako například Google Chrome či YouTube.

iOS 9 vs Android hlasové vyhledávání

7. Apple Music

Apple Music je nová služba, jejíž spuštění je naplánováno na konec měsíce června. Hlavní podstatou této služby je pak umožnit přístup k milionům skladeb za předpokladu, že budete pravidelně platit předplatné. Krom toho vám bude Apple Music, na základě toho, co posloucháte, navrhovat další skladby, které by se vám mohly líbit. Na prakticky identickém principu pak funguje také Hudba Play od Googlu, ten však není ani zdaleka jediný, kdo s podobnou službou přišel. Zmínit můžeme například Spotify či Deezer.

iOS 9 vs Android hudba

8. Multitasking

Jednou z nejvýraznějších novinek v novém iOS 9 je přepracovaný multitasking, jehož možnosti výrazně rozšiřují funkce Split View a Picture in Picture. I s těmito funkcemi jsme se již mohli u Androidu setkat, a to již poměrně dávno. Oproti předchozím zmíněným funkcím za jejich implementací do Androidu nestojí Google, nýbrž samotní výrobci. S rozdělenou obrazovkou jsme se mohli setkat například u Samsungu s LG či později také u Lenova, zatímco „plovoucí“ miniaplikace využívá také třeba Sony. Vývojářský náhled na nejnovější Android M s sebou však přináší jisté indície, že bychom se mohli rozdělené obrazovky dočkat i u Androidu v jeho nejčistší podobě. Ze zařízení běžících na iOS 9 bude rozdělenou obrazovkou disponovat pouze aktuální iPad.

iOS 9 vs Android multitasking

9. Úsporný režim

Devátým a tedy posledním bodem na seznamu je úsporný režim, který Apple do iOS 9 nově implementoval. Jedná se o energii šetřící funkci, po jejíž aktivaci se sníží jas obrazovky a výkon celého zařízení. Dále se také omezí provoz skrze bezdrátové sítě a v případě, že se zařízení nachází v režimu spánku, se také ukončí nepotřebné aplikace běžící na pozadí.

iOS 9 vs Android low power mode

(10.) Klávesnice s funkcí touchpadu

Poslední z funkcí, u kterých se nejspíš nechal Apple lehce inspirovat konkurenční platformou, (zatím?) nenalezneme ani u Androidu. Jedná se o softwarovou klávesnici, jejíž plocha může sloužit také jako touchpad. S touto vychytávkou původně přišlo BlackBerry u svého modelu Passport s tím rozdílem, že zde se nejedná o softwarovou, nýbrž klasickou tlačítkovou klávesnici. Zdroj: PhoneArena.com.

O autorovi

Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… Více o autorovi

Vašek Švec
Sdílejte: