TOPlist

Pokus o nové (ne)dokonalé "interaktivní recenze". Co si o tom myslíte?

Sdílejte:
Petr Mišák
Petr Mišák
3.11.2019 20:00 (14.12.2022 13:02)
Ikona komentáře 73
ne-dokonale-interaktivni-recenze-Svet-Androida-AI-and-Machine-Learning
Reklama

Že vám pojem „interaktivní recenze“ nic neříká? Nevěšte hlavu, je to tím, že zatím asi neexistuje. Je to nápad z redakce Svět Androida, jak změnit aktuální pohlížení na recenze. Doslova se jedná o experiment, který se zrodil při psaní recenze na telefon Google Pixel 4. A nakonec se z něj vyklubal tento článek. Snad nám odpustíte, že některé myšlenkové pochody jsou „neotesané“. Nápad je to velmi čerstvý, ale nechtěli jsme čekat, až ho vyladíme k dokonalosti. Proč vůbec recenze měnit? Už delší dobu nám vrtá v hlavě červík, jelikož nejsme spokojeni se současným stavem recenzí na českém internetu. Většinou jsou moc dlouhé, nezáživné a plné zbytečností. I ty naše. Ale věříme, že když spojí hlavy dohromady největší česká Android komunita, která se kolem Svět Androida již téměř 10 let sdružuje, tak společnými silami najdeme řešení.

Nápad vznikl při psaní recenze na Pixel 4

Stejně jako si Google na svých Pixelech testuje nejrůznější novinky, tak i my v redakci Svět Androida, bychom rádi udělali recenzi Pixelu 4 jinak. Trochu interaktivněji. Hned vysvětlíme proč. Obecně je v dnešní době na internetu velká spousta obsahu. Doslova jimi internet překypuje. Navíc žijeme v uspěchané době, kdy se na nás informace valí ze všech stran a nikdo nemá čas číst několikastránkové recenze. Operační systém Android už dospěl, stejně jako jeho výrobci natolik, že už není zdaleka tak propastných rozdílů v kvalitě a přidané hodnotě jako tomu bylo dříve. Máme namysli hlavně mezi telefony za cca 10 a 20 tis. Kč. Není tedy potřeba pokaždé dávat do recenze „každou píííp“ úplně vše. [alert-note-svetandroida title=““ icon=“star“]Jak dlouho zabere redaktorovi vytvořit jednu recenzi na telefon s Androidem? Někdy jsou to i desítky hodin a jen asi cca 10 % čtenářů si jí přečte opravdu celou.[/alert-note-svetandroida] Proto bychom rádi s vaší pomocí našli nový formát „recenzí telefonů“, který bude krátký, přehledný, čtivý, bude vás i nás bavit. Ale zároveň i obsahovat vše, co je pro vás před koupí samotného telefonu důležité. Napsat jednu recenzi včetně testování, zabere redaktorovi několik desítek hodin, takže i my v redakci jsme všemi deseti pro, zkrátit je. Psát jen to opravdu nejdůležitější a ušetřený čas, věnovat do zkvalitnění dalšího obsahu. Pomůžete nám společnými silami vytvořit nový „svěží“ a interaktivní formát recenzí na českém internetu?

„Interaktivní recenze“ – Jak by to celé mohlo probíhat?

Redaktor si (i s vaší pomocí) zjistí, co vás na telefonu nejvíce zajímá. Otestuje ho a napíše co zjistil. Ale nebude se věnovat tolik technickým parametrům (GPS, procesor …), jako tomu bylo doposud, ale spíše se zaměří na opravdovou přidanou hodnotu a zkušenosti. Jak se používal, co ho nadchlo, nebo naopak zklamalo, jak fotil, jak často musel nabíjet atd. Čili méně „technikálií“, kterých se stejně všude válí hromady a více vlastních zkušeností. A pokud něco v recenzi bude chybět, a že určitě bude, což je i tak trochu záměr, tak nám interaktivně napíšete do komentářů a my konkrétní věc dle vašeho přání dotestujeme a doplníme. Je to už moc troufalé? Nebo to naopak vítáte a líbí se vám interaktivní doplňování recenzí s komunitou, před prohrabováním se velkého množství někdy až příliš nudného a technického textu?

Proč si myslíme, že je čas na změnu?

Telefonů, je na trhu mnohonásobně více, než tomu bylo kdy jindy. Výběr je tedy obrovský. Možná až moc. A to ani nepočítáme běžnou „Čínu“ za pár kaček. Skoro každý měsíc výrobci představí hned několik nových telefonů a takto to jde dokola rok co rok. Což je na jednu stranu skvělé, alespoň je z čeho vybírat. Na druhou stranu, už to začíná být tak trochu jedno, rozdíly už nejsou tak markantní. Navíc, než v redakci stihneme jednu recenzi dopsat, už v řadě stojí další dva telefony, na které se prostě nedostane. Zvyšující se časová náročnost na přípravu jedné recenze a množství modelů na trhu, je jeden z aspektů proč jich v poslední době neděláme tolik. Jen pro zajímavost. Naše první recenze v roce 2010, kdy vznikl Svět Androida, měly průměrně délku 2000 slov a četly se měsíce. Dnes má recenze přibližně 3000 slov, ale čte se pouze týdny. Pak na sebe strhne pozornost jiný, novější model. Ale není to jen o počtu slov. [alert-note-svetandroida title=“Kolik slov má tento článek?“ icon=“star“]Pro lepší představu, tento článek má necelých 820 slov. A běžnému čtenáři zabere caa 4 minuty, než ho přečte úplně celý[/alert-note-svetandroida] Porovnejte sami, recenze LG Optimus Hub z roku 2011 a novějšího Samsung Galaxy S10 z letošního 2019. Energie, kterou je potřeba recenzím věnovat je mnohonásobně větší než kdy dříve, ale paradoxně, se čtou mnoho násobně méně. Nejenom u nás, ale obecně i na jiných webech. Navýšení počtů redaktorů píšící recenze, by tedy bohužel nebylo řešením. Proto si myslíme, že je čas na změnu. Jak to vidíte vy?

Obstojí (ne)dokonalé „interaktivní recenze?

Jsme nadšeni, když můžeme testovat nové Android zařízení a rádi bychom se s vámi podělili o co nejvíce telefonů a zkušeností. Teď už jen přijít na způsob jak. Hodně zde záleží ale i na vás čtenářích Svět Androida. Dokážete přijmout i „štíhlejší“ recenze, kde na chybějící části budete pohlížet jako na příležitost se interaktivně zapojit, a ne jako na negativní nedostatek? Protože jen tak mohou nové interaktivní recenze fungovat. Nebo dáváte raději přednost „dokonalým recenzím“ na pár vyvolených zařízení, kde ale naopak bude takřka vše? Možná i to co pro vás bude zbytečné. Dejte nám do komentářů vědět, rádi zvážíme i ty největší extrémy.

Jak dělat recenze lépe, zajímavěji a efektivněji?

O autorovi

Petr Mišák

Jak Petr Mišák poprvé spatřil informaci o systému Android, ještě netušil, že se mu stane osudným. V současné době je stav natolik vážný, že přestává… Více o autorovi

Petr Mišák
Sdílejte: