Inteligentní žárovka LIFX ovládaná mobilem podbarví váš domov i kancelář [recenze]
- Recenze
- Karel Kilián
- 4.1.2015
- 23
LIFX je vícebarevná, energeticky úsporná LED žárovka s Wi-Fi konektivitou, kterou můžete ovládat pomocí smartphonu s operačním systémem Android či iOS. Její autoři nasadili laťku opravdu vysoko, ale podařilo se jim jí překonat? To se dozvíte z našeho podrobného testu.
Začněme trochou historie: LIFX je “dítětem” investorského webu Kickstarter, skrze který chtěli autoři získat cílovou částku ve výši 100 000 dolarů. Projekt chytré žárovky, ovládané přes Wi-Fi, ale zaujal natolik, že se nakonec podařilo vybrat 1 314 542 dolarů (v přepočtu bezmála 26 milionů korun).
Další vývoj popisuje náš čtenář David, který dvě žárovky zapůjčil k redakčnímu testu: “Žárovky jsem si na Kickstarteru “objednal” dne 18. září 2012 a 30. 1. 2014 mi byly první doručeny… (další jsem objednával v rámci BATCH 2). Takže dodací lhůta byla celých krásných 499 dní :). Původní odhad termínu dodání byl květen 2013, ale vše se nějak protáhlo… Naštěstí tvůrci alespoň “investory” pravidelně informovali o celém procesu (více informací zde). O tom, jak byl projekt úspěšný ve svých začátcích, vypovídá částka, kterou se podařilo pro rozjezd posbírat (místo 100,000 dolarů vybráno 1,314,542 dolarů). Pokud se objednávalo v rámci Kickstarteru, tak například dvě žárovky vyšly v případě akce early bird na 99 dolarů (+10 poštovné mimo US) a v mém případě stály 119 dolarů (+10 poštovné).”
Obsah recenze
- Obsah balení
- Instalace
- Ovládání žárovky z Androidu oficiální aplikací LIFX
- Ovládání žárovky z Androidu oficiální aplikací Simple LIFX Free
- Ovládání žárovky z počítače aplikací LIFXtend
- Technické parametry
- Pohled očima ženy
- Kdy, kde a za kolik?
- Resumé
Obsah balení
Žárovku výrobce balí do kartónové krabičky. Na horní straně jsou technické údaje o typu (A21), závitu (E27) a barvě (bílá, jinak je k dispozici šest barev). Na spodní straně je čárový kód a informace o patentové ochraně. Na bocích je:
- Vyobrazení žárovky.
- Technické parametry (viz níže).
- Informace o energetické třídě (A) a další instrukce.
- Návod k instalaci a zprovoznění (zašroubovat do patice, zapnout vypínač, stáhnout aplikaci do mobilu).
V krabičce jsme kromě samotné žárovky našli ještě poděkování (jak už víte, testovali jsme verzi pro investory z Kickstarteru) a maličkou knížku s bezpečnostními instrukcemi a návodem k instalaci.
Samotná žárovka trochu překvapila svou velikostí, kterou překonala i největší nám známé “úsporky”. Je to daň za hardware, který se skrývá v jejím těle – uvnitř tělesa je nejen několik barevných LED, ale také bezdrátový adaptér, který přijímá pokyny z aplikace v mobilním telefonu či tabletu a další nezbytné komponenty.
Instalace
Zašroubovat žárovku do závitu asi umí každý, stejně jako stisknout spínač na zdi či přívodní šňůře. Nejspíš nepřekvapí, že žárovka se ve výchozím stavu rozzáří jasným bílým světlem. Limitujícím faktorem může být velikost žárovky – s rozměry 135 mm do délky a 65 milimetry tloušťky se nemusí vejít do každé lampy či lustru, na což je dobré myslet ještě před objednáním.
Následná instalace aplikace do mobilu je taktéž pro každého, kdo někdy nainstaloval alespoň Angry Birds, hračkou. Potěší fakt, že jediná oprávnění, která obslužný program vyžaduje, jsou k síťové komunikaci, což je pochopitelně nezbytné k ovládání žárovky.
Po spuštění aplikace přivítá uživatele úvodní obrazovkou s jediným tlačítkem Set up my LIFX. Po klepnutí dojde nejprve k ukončení aktivního bezdrátového připojení a telefon se pokusí spojit přímo se žárovkou. V dalším kroku poté zvolíte Wi-Fi síť, do které má být žárovka připojena (tj. přes kterou bude komunikovat) a zadáte přístupové heslo. Pokud vše “klapne”, objeví se na displeji hláška LIFX Connected Successfully. Nám se úspěšně podařilo na první pokus připojit do bezdrátové sítě standardu 802.11 b/g/n se zabezpečením WPA2-PSK a šifrováním AES, nicméně někteří uživatelé hlásí, že se jim povedlo připojit až po přepnutí routeru na standard 802.11 b/g.
V praxi tedy žárovka nejprve běží v režimu přístupového bodu (žárovka má vestavěný Wi-Fi čip, který může komunikovat se směrovačem nebo jiným zařízením), telefon se k ní připojí a uživatel zadá přístupové údaje k domácí Wi-Fi, načež žárovka si tyto informace uloží. Poté se žárovka i mobil připojí do bezdrátové sítě a od toho okamžiku spolu komunikují skrze ní. V případě, že se něco nepovede, je vrácení žárovky do výchozího továrního nastavení velice jednoduchou záležitostí – stačí desetkrát vypnout a zapnout vypínač spotřebiče, v němž je žárovka nainstalována (jedná se ale patrně o neoficiální řešení).
Žárovku lze samozřejmě ovládat i standardním způsobem skrze vypínač. V takovém případě svítí po zapnutí vždy bílým světlem. Patrně nemusíme sáhodlouze vysvětlovat, že pokud vypínač zůstane v poloze “vypnuto”, nebude fungovat ovládání z chytrého telefonu.
Ovládání žárovky z Androidu oficiální aplikací LIFX
Na základní obrazovce programu LIFX je kruhový ovladač, jehož “otáčením” nastavíte požadovanou barvu světla. Kolečkem uprostřed můžete ovlivňovat poměr barvy a bílého světla (respektive jas), čímž se počet dostupných odstínů významně rozšiřuje. Spínač v dolní části slouží k dálkovému zapínání a vypínání (původní vypínač pochopitelně musí zůstat permanentně v zapnutém stavu). Reakce změnu provedenou v aplikaci je téměř okamžitá – žárovka reaguje v rámci zlomků sekundy.
Tlačítky v dolní části Colors a Whites můžete přepínat mezi dvěma režimy:
- Colors – kompletní barevné spektrum.
- Whites – různé teploty bílé barvy.
Přes postranní nabídku lze zapínat a vypínat všechna propojená světla buď každé zvlášť, nebo všechna najednou. Toto menu také slouží k přepínání mezi jednotlivými žárovkami, přičemž každou lze pojmenovat, což přispívá k větší přehlednosti (aplikace ale v tuto chvíli nepodporuje všechny české znaky, takže doporučujeme zadávat “bez hacku a carek”).
Pokud vlastníte více žárovek, je možné je sdružovat do skupin a ovládat společně.
Praktická je také možnost uložit si často používaná nastavení do paměti pro pozdější rychlé vyvolání – v aplikaci najdete tuto volbu pod tlačítkem s kouzelnou hůlkou, kde si nastavení pojmenujete a vyberete žárovky, kterých se má týkat. Podobnou cestou pak nastavení znovu vyvoláte klepnutím na položku scény. Pokud tedy najdete své oblíbené barvy pro různé nálady, je přepnutí světel na odpovídající odstín otázkou okamžiku.
Oficiální aplikace LIFX prozatím zaznamenala něco přes pět tisíc stažení a její průměrná známka je pouhých 2,7 z 5 možných. 1,4 MB velký balíček můžete instalovat na telefony a tablety s Androidem 4.0 a novějším.
Reakce uživatelů jsou, jak ostatně vyplývá z uživatelského hodnocení, značně rozpačité. Na jedné straně tu máme skupinu, která dává nejvyšší možné hodnocení, ovšem jedním dechem dodává, že se těší na nové funkce nebo SDK a otevření API, což se nakonec tento týden také stalo. Zástupcem “pozitivní vlny” je například Anders Leander, který ke svému hodnocení napsal: “Aplikace funguje v pohodě a já neměl jsem s ní žádné problémy. Další softwarové funkce budou jen bonusem navíc, neboť už teď mohu dělat přesně to, co jsem chtěl – ovládat své lampy pomocí aplikace a nastavit barvu jejich světla.”
Kritika se snáší především na:
- Absenci widgetů na plochu pro rychlé ovládání základních funkcí.
- Problémy s úvodním připojením k LIFX.
- Chybějící “režim párty” (vizualizace přehrávané hudby), který je prezentován v oficiálním videu.
- K dispozici není ani možnost, kdy se světla automaticky zapnou v okamžiku, kdy se telefon majitele připojí k domácí bezdrátové síti.
- Užitečná by také byla možnost nastavení zapínání a vypínání v zadané časy, nebo po vypršení nastaveného limitu.
- Chybí v propagačním videu deklarovaná funkce notifikací upozornění například na přijetí SMS blikáním světla nebo změnou barvy), stejně jako probouzení pomalu se rozsvěcujícím světlem.
- Nelze ovládat žárovku, pokud není s telefonem ve stejné síti (komunikace přes Internet by se jistě v určitých situacích hodila).
Sliby a realita
Podíváme-li se na to, co autoři slibovali na Kickstarteru, pak z pohledu uživatele Androidu vypadají sliby a realita následovně:
Co mohu dělat se žárovkou LIFX v mém domě?
- Ovládejte světla odkudkoli – platí pouze omezeně, neboť ovládat světla lze pouze přes Wi-Fi.
- Vyberte si jakýkoli jas pro konkrétní žárovky, místnosti nebo v celém domě – ano, tato možnost funguje.
- Nastavte barvy, aby vyhovovaly vaší náladě – ano, nastavení barev z mobilní aplikace funguje dobře, byť žárovka nepokryje celé barevné spektrum.
- Nechte se upozornit na události, jsou nové statusy na Twitteru, Facebooku, textové zprávy a další – ne, touto funkcí zatím aplikace nedisponuje.
- Snižte spotřebu energie a ušetřete peníze – díky použité technologii LED je to pravda.
- Vizualizujte hudbu barevnými animacemi – tato funkce je zatím dostupná jen pro iOS.
- Udělejte dojem na vašem příštím večírku – ano, pokud pořádáte párty pro geeky, dojem určitě uděláte.
- Buďte kreativní s barvami a efekty – možnosti nastavení barev jsou dostatečně široké, efekty ale mobilní aplikace nenabízí.
- Zapněte noční světlo pro vaše děti – budeme-li vycházet z předpokladu, že pro usínání je vhodné modré světlo, pak s tímto bodem souhlasíme.
- Režim zabezpečení, když jste na dovolené – ne, aplikace neumí ani vzdáleně zapnout osvětlení, pokud jste mimo síť, ani zapínat/vypínat světlo v určený čas.
Ostatně podívejte se sami na oficiální video, prezentující většinu výše uvedených vlastností a funkcí.
LIFX The light bulb reinvented
Nutno konstatovat, že proti původním plánům je ještě hodně co vylepšovat a přidávat zejména z hlediska slibovaných funkcí. V tomto směru je o něco dál aplikace pro iOS, která již například zvládá změnu světla podle přehrávané hudby.
Možnosti nastavení
V možnostech nastavení aplikace jsou jen tři položky:
- Help – odkaz na nápovědu na webu.
- Feedback – odeslání zpětné vazby.
- Rebuild light list
Podívejte se na naši praktickou ukázku ovládání žárovky z Androidu oficiální aplikací LIFX.
Inteligentní žárovka LIFX ovládaná mobilem
Ovládání žárovky z Androidu neoficiální aplikací Simple LIFX Free
V Obchodě Play je aktuálně k dispozici jediná neoficiální aplikace Simple LIFX Free jejíž autor ale vývoj přerušil a nehodlá v něm pokračovat, dokud LIFX nevydá dokumentaci komunikačního protokolu nebo SDK. Je možná poněkud paradoxní, že tento program má lepší známku než oficiální – konkrétně 3,7, což ale stále není “žádná hitparáda”.
Simple LIFX Free je, jak už název napovídá, jednoduchou alternativou k oficiální aplikaci. Uživatelské rozhraní odpovídá nejnovějším standardům Holo UI s postranní navigací a nabídkou v pravém horním rohu. Přepnutím do sekce Bulb List dojde k prohledání sítě a nalezení všech kompatibilních žárovek. Klepnutím zvolenou žárovku zapnete a vypnete, dlouhým podržením se dostanete k podrobnějšímu nastavení.
I v tomto případě lze velmi jednoduše měnit barvu světla jejím výběrem na obrazovce telefonu, případně nechat žárovku svítit bílým světlem zvolené teploty. Na poslední záložce Info by měly být k dispozici následující údaje:
- Verze firmware žárovky.
- Verze firmware Wi-Fi.
- Síla signálu Wi-Fi.
- IP adresa žárovky.
- Celkový čas zapnutí.
- Celkový čas, po který byla žárovka vypnutá.
Bohužel tato sekce je ještě očividně nedokončená, proto ani jeden z údajů není dostupný. K dispozici je také tlačítko Edit Name, kterým můžete změnit jméno žárovky, nicméně ani to nefungovalo.
Aplikaci Simple LIFX Free si zatím stáhlo přes 500 uživatelů, kteří udělili, jak již zaznělo, známku 3,7. Instalační balíček o velikosti 1,8 MB lze použít na zařízeních s Androidem 3.0 a vyšším.
Ovládání žárovky z počítače aplikací LIFXtend
Překvapilo nás, že přes poměrně široké spektrum barev, kterými byla žárovka schopna svítit, jsme nedosáhli některých kýžených odstínů – například tmavě červenou barvu se nám “vyrobit” nepovedlo. Nakonec se ale ukázalo, že do značné míry je toto omezení dáno samotnou aplikací pro Android, která ještě ani zdaleka neposkytuje všechny deklarované funkce. Na doporučení čtenáře, který nám žárovku zapůjčil k testu, jsme vyzkoušeli také desktopový program pro Windows LIFXtend, umožňující nastavení téměř jakékoli barvy. I v tomto případě byla spolupráce se žárovkou téměř okamžitá, pouze úvodní vyhledání dostupných žárovek trvalo řádově několik minut.
Před instalací LIFXtend je nejprve nutné nainstalovat open source framework SlimDX, jehož instalační soubor naleznete na oficiálním webu. Teprve poté je možné spustit 5,5 MB velkou instalačku LIFXtend.
Uživatelské rozhraní aplikace sice vypadá trochu jako z minulého století, nicméně po krátkém rozkoukání je pochopitelné a intuitivní. Při prvním spuštění je nejprve nutné stisknout tlačítko Discover a aplikace skrze síť následně vyhledá všechny dostupné žárovky LIFX, které vypíše do seznamu v sekci Bulbs. Toto je, bohužel, nutné opakovat při každém spuštění.
Označením zvolíte žárovku, následně v sekci Color Picker vyberete barvu a její teplotu. V dalším okně lze sledovat výsledek ve formě náhledu. Podobně funguje také nabídka White, kde nastavíte požadovanou barevnou teplotu (“teplotu chromatičnosti”) bílého světla. LIFX aktuálně podporuje teploty mezi 3000 a 8000 K, pokud žárovku používáte v blízkosti monitoru počítače, doporučuje autor nastavit 6500 K.
Tlačítkem Edit Label lze měnit název označené žárovky, další tlačítko Details pak zobrazí informace o názvu, MAC adrese a IP adrese.
Za nejzásadnější “vychytávku” autor považuje funkci LIFXshows, který vám umožní realizovat pomocí svítidla (aktuálně s až stovkou žárovek) “světelné šou”, spočívající v provádění předdefinované sekvence změny barev. Bohužel vytvoření sekvence pro LIFXshownení právě uživatelsky přívětivé, nicméně pro začátek jsou připraveny dva příklady, které najdete ve složce, z níž jste aplikaci instalovali.
Výsledná realizace je pak poměrně jednoduchá: v sekci Shows zvolíte požadovanou sekvenci, v nabídce Bulbs vyberete žárovky a nakonec klepnete na tlačítko Start. Provádění lze zastavit, pozastavit, znovu spustit a opakovat dokola.
Technické parametry
- Příkon: 17 W při plném jasu
- Světelný tok: 1017 lumenů
- Průměr: 65 mm
- Výška: 135 mm
- Hmotnost: 288 g
- Certifikace: UL, FCC, CE, C-Tick
- Vyzařovací úhel: 130 stupňů
- Teplota barev 2700 – 8000 K
- Možnost stmívání
- Očekávaná životnost: LED 40 tisíc hodin (27 let při svícení 4 hodiny denně), 12 500 zapnutí a vypnutí
- Rozsah napětí: AC 100 – 240V 50/60Hz
- Není vhodná pro použití venku
- Podporované operační systémy: Android 4.0 a vyšší, iOS 6
- WiFi Kompatibilita 802.11 b/g/n
- Záruka: 2 roky
Pro srovnání: konkurenční žárovky Philips Hue mají světelný tok 600 lumenů a příkon 8,5 W.
Pohled očima ženy
Protože žárovka LIFX je nesporně nejen technickou hračkou pro geeky, ale i dekorativním a funkčním prvkem domácnosti, požádali jsme o názor zástupkyni něžnější poloviny lidstva Valérii Kiliánovou. Zde je její “ženský pohled”:
“Většina “krámů”, které manžel přinese domů JEN proto, že mají něco společného s Androidem, mě nechá zcela klidnou. Tentokrát ale přinesl něco, co zaujalo i mne :) Žárovka je skvělým zpestřením každého interiéru, aniž byste museli investovat do drahých obrazů a jiného umění. Aniž by byla jakkoliv nápadná, každá návštěva si všimne v místnosti právě jí. Dokáže nejen “oživit” každý prostor, ale také navodit perfektní atmosféru… Color therapy není žádná novinka a s touhle žárovkou můžete doma kouzlit, jak se vám zachce. Intimní osvětlení, nebo pestré barvičky při párty s přáteli… Lepší by jistě mohla být oficiální aplikace, která neumí základní věci, které od takovéto žárovky očekávám – pozvolné stmívání a rozsvěcování všech barev, nebo jen určité škály, případně pouze vybrané barvy točit stále dokola s nastavitelnou intenzitou, dobou atd. Za mne ale rozhodně ano!”
Kdy, kde a za kolik?
Žárovky LIFX lze pořídit na oficiálních stránkách v sekci Shop, kde jsou k dispozici tři varianty, lišící se paticí. Zatímco pro české a slovenské uživatele bude zajímavá především verze se závitem E27, k dispozici je ještě s bajonetovým uchycením (B22) a paticí GU10. Jedna žárovka přijde na 99 dolarů, což je v přepočtu bez daně a cla 1 950 Kč. Při nákupu většího počtu lze ušetřit – při objednávce 4 až 9 kusů přijde jeden na 95 dolarů (1 875 Kč) a nad 10 kousků zaplatíte za jeden 91 dolarů (1 800 Kč). Poštovné je v ceně, a to i k nám či na Slovensko.
Čtenář, který si objednal dvě žárovky, zaplatil za clo skrze poštu 800 Kč.
Na českém trhu zatím tyto žárovky žádný prodejce ani e-shop nenabízí.
Resumé
Žárovka LIFX je nesporně velmi zajímavým zařízením, které oživí prostory a navodí atmosféru vaší domácnosti, firmy i podniku. Proti původním záměrům a vlastnostem, deklarovaným například v oficiálním videu, ale přeci jen zatím chybí drtivá většina slibovaných funkcí. S aplikacemi pro Android tak zatím můžete “jen” ovlivnit barvu světla, žárovku vzdáleně rozsvítit a zhasnout, případně aktivovat uložené nastavení. Pokud ale budou autoři dále na mobilní aplikaci pracovat, nebo alespoň otevřou API či poskytnou SDK, jistě je zde poměrně široký prostor k dalším zajímavým funkcím a vylepšením. Doplněno: tento týden byla zveřejněna oficiální LIFX API a nástroje SDK, takže se vývojáři mohou konečně činit.
Ocenit musíme dobře promyšlenou a jednoduchou instalaci, která neklade vysoké nároky na uživatele. Jsme přesvědčeni o tom, že s oficiální aplikací bude zprovoznění LIFX hračkou i pro začátečníky.
Polemickou otázkou je cena – přeci jen bezmála dva tisíce korun nejsou za žárovku právě málo, a to ani tehdy, vezmeme-li v úvahu její dlouhou životnost. Zejména budete-li chtít takto osadit více svítidel, může se konečná částka vyšplhat až do řádu desetitisíců. Pro nadšence moderních technologií ale jistě nebude vyšší cenovka zásadní překážkou.
Je také vhodné brát v úvahu ne právě malé rozměry žárovky, která se do některých osvětlovacích těles jednoduše nevejde, stejně jako omezení na závit E27.
Subjektivně můžeme konstatovat, že světlo odpovídající barvy skutečně může navodit či podpořit požadovanou náladu – zatímco například modrá uklidňuje a pomalu směruje ke spánku, červená doslova “nakopává” (ovšem je vhodné ji “ředit” běžným osvětlením). Rozsvěcení a zhasínání na dálku je také pěkně návyková záležitost, což oceníte především tehdy, ležíte-li v posteli a nechce se vám vstávat jen proto, abyste zhasli světlo. Ocenili bychom širší barevné spektrum, neboť některých odstínů prostě s tímto tělesem nedosáhnete (například tmavě zelené či “krvavě” červené barvy), nicméně v tomto bodě je nutné brát ohled na možnosti použité technologie.
Celkově vzato: pro geeky je žárovka LIFX jednoznačně záležitostí, kterou musí mít. Běžný uživatel ale bude stát především před otázkou, zda jsou dva tisíce korun za dálkové ovládání a možnost nastavení barvy světla odpovídající protihodnotou. Po rozšíření nabízených funkcí například o automatické rozsvěcení při příchodu domů a zhasnutí po odchodu, nebo probouzení světlem či notifikací blikáním bude argumentů pro nákup podstatně více.
Pokud by vás žárovky LIFX zajímaly více, doporučujeme:
Velké poděkování patří závěrem našemu čtenáři Davidovi, který dva kusy LIFX zapůjčil naší redakci k testování.
Foto: Valérie Kiliánová.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (23)
Přidat komentář