TOPlist

Jak se vrátit ke starší verzi aplikace? (návod pro začátečníky)

instalace starší verze aplikace

U jakékoli aplikace, která pochází z dílny velké korporace či nezávislého vývojáře, se může stát, že po aktualizaci začne zlobit. Něco se nepovede a uživatel je velmi rychle naštvaný, že se namísto nových funkcí dočkal zhoršení funkčnosti. Příkladů by se našly mraky. Co ale v takové situaci dělat? Jedním z nejefektivnějších řešení, pokud nehodláte čekat na opravu chyb dalším updatem, je instalace starší verze aplikace. Zkušenější uživatelé si hravě poradí, pro začátečníky pak máme tento návod. Obrázky a popisky v našem případě pocházejí ze systému One UI 2.1 od Samsungu a ve vašem telefonu se může trochu lišit například pojmenování jednotlivých položek nebo umístění tlačítek. I tak byste měli být schopní vše potřebné najít.

Nahlaste chyby vývojářům

Pokud jste v aplikaci narazili na něco, co se vám nelíbí nebo nefunguje, vývojářům to nezapomeňte nahlásit v komentářích v Obchodě Play. Třeba i díky vám se daný problém vyřeší rychleji,

Krok 1 – odinstalovat aktuální verzi

U klasických aplikací, které jste si do telefonu stáhli a nainstalovali sami, je tento proces v drtivé většině případů naprosto jednoduchý a existuje v několika podobách. Jde to mnohdy i přímo z plochy či nabídky aplikací. My půjdeme přes Nastavení a položku Aplikace. Tu totiž mají všechny verze Androidu a poskytuje perfektní přehled o nainstalovaných nástrojích. Pokud byste náhodou hledali aplikace systémové, tak ty můžete zobrazit prostřednictvím přepínače, který se ukrývá pod třemi tečkami vpravo nahoře. Na kartě konkrétní aplikace pak najdete mimo jiné právě tlačítko Odinstalovat a volbu typu „Vynutit ukončení“. Ve většině případů můžete přistoupit rovnou k odinstalaci, ale preventivním ukončením nikdy nic nezkazíte. Na tomto místě je určitě dobré si poznačit, jakou verzi z telefonu odstraňujete.

Jestliže vás zlobí nová verze aplikace, která byla součástí systému při nákupu telefonu, je potřeba postupovat trochu jinak. Existují způsoby, jak takový nástroj z telefonu dostat pryč úplně, ale to není pro naše účely nezbytné. Postačí nám volba „Odinstalovat aktualizace“, která vrátí aplikaci do verze, ve které byla v telefonu původně. Jestliže chcete ještě nižší, to už se musíte pustit do sofistikovanějšího procesu, který zde popisovat nebudeme.

Krok 2 – stažení a instalace starší verze aplikace

Jak asi tušíte, Obchod Play není pro nás v tomto případě správný zdroj. Oficiální databáze totiž nabízí ke stažení vždy tu nejaktuálnější verzi, což je momentálně ta, které se pokoušíme zbavit. Vydat se tedy musíme například na web APKMirror, jenž je studnicí .apk a dalších instalačních souborů, které se zde nacházejí v obrovském množství verzí sahajících hluboko do historie. Na stránce vyhledejte konkrétní aplikaci a vyberte si požadovanou verzi. Pokud jste si předtím poznačili označení té problémové, můžete postupovat v číselné řadě zpět. Při výběru konkrétní varianty pro instalaci budete muset znát architekturu vašeho telefonu (např. armeabi-v7a, arm64-v8a nebo x86_64) a případně i rozlišení, k čemuž vás dovede Google.

Jakmile budete mít instalační soubor v telefonu, stačí jej z notifikační lišty či ze složky se staženými položkami spustit. Pokud máte Android 8 a novější, instalaci z cizích zdrojů můžete povolit jednorázově. U starších androidů je potřeba povolit tento proces v Režimu pro vývojáře. Při stahování z APKMirror se můžete setkat i s pojmem „bundle“. Zjednodušeně řečeno jde o balíček obsahující jádro aplikace a související součástí, která každá patří do telefonu s jinou architekturou. V Obchodě Play se vám klasicky stáhnou ty součásti, které jsou pro váš mobil určeny.  V tomto případě ale stáhnete celý balík, ze kterého je potřeba patřičné soubory vyselektovat. K tomuto účelu server APKMirror vydal vlastní aplikaci Installer, která každý takový „bundle“ umí otevřít, prozkoumat a doporučit nejvhodnější součásti k instalaci.

APKMirror Installer (Official)
APKMirror Installer (Official)

Po stažení „bundle“ balíku jej můžete do aplikace APKMirror odeslat kliknutím v notifikačním řádku. Případně aplikaci otevřete manuálně a balík najděte v průzkumníkovi složek. Nástroji můžete důvěřovat, povolit mu přístupy a následně jej nechat doporučené součásti nainstalovat. Příkladem služby, která je na webu APKMirror ke stažení v podobě „bundle“, je Netflix.

Krok 3 – vypněte automatický update, ale kontrolujte další verze

I po provedení instalace starší verze aplikace z neoficiálních zdrojů je automaticky aktualizována z Obchodu Play (pokud se tam nachází). Z toho důvodu je potřeba zabránit opětovné instalaci námi nechtěné verze skrze automatický update. Ten se dá vypnout na kartě aplikace v Obchodě Play pod třemi tečkami vpravo nahoře.

Obchod Play zakázané automatické aktualizace

Myslete ovšem na to, že updaty aplikací často neřeší jen nové funkce nebo třeba design. Často v nich jde o bezpečnostní záplaty. Z toho důvodu není úplně dobré ponechávat v telefonu starší verze, pokud to není skutečně nutné. Když tedy spokojeně používáte manuálně doinstalovanou starší verzi, čas od času se podívejte, zda už náhodou není k dispozici nějaká další, která opravuje chyby, kvůli kterým jste celý proces absolvovali.

Aktualizace které aplikace vás naposledy zklamala?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (15)