TOPlist

Inbox by Gmail – inteligentní e-mailová schránka od tvůrců Gmailu

Inbox titul

O inteligentní e-mailové schránce Inbox, kterou Google představil v říjnu loňského roku jsme vás již informovali. Tehdy se však jednalo o poměrně omezenou službu, kterou jste si navíc mohli vyzkoušet pouze na pozvánku. Od svého představení prošel Inbox poměrně intenzivním vývojem a koncem letošního května začal být oficiálně dostupný pro všechny uživatele v podobě, ve které již představuje prakticky plnohodnotnou a moderní alternativu ke starému známému Gmailu. Nebo snad ne?

Obsah recenze

První spuštění

Aplikace Inbox by Gmail pracuje s vašim Google účtem, pokud k němu tedy jste ve svém telefonu přihlášeni, automaticky se s ním spojí. Pokud máte v telefonu více než jeden účet, vyzve vás aplikace ke zvolení výchozího účtu. Druhý účet však můžete s Inboxem také používat a mezi oběma účty následně přepínat v postranní nabídce, kterou naleznete v levé části obrazovky. Přidat lze pochopitelně i nový účet.

Uživatelské rozhraní a ovládání

Asi nikoho nepřekvapí, že se vzhled aplikace drží zavedených norem material designu. Celá aplikace tak využívá “plochý” vzhled v kombinaci s jasnými pastelovými barvami. Samozřejmostí je pak přítomnost postranní vysouvací nabídky a v pravém dolním rohu umístěného tlačítka, které se tentokrát dočkalo znaménka “+”. Po rozkliknutí tohoto tlačítka se nám zobrazí nejčastěji používané kontakty, možnost odeslat novou zprávu, pozvat dalšího uživatele do služby Inbox by Gmail a také vytvořit připomenutí. Takto vytvořená poznámka se nám pak může zobrazovat nad přehledem doručené pošty a zrovna tak u ní můžeme nastavit připomenutí. Inbox v porovnání s maximálně účelným a místy až strohým rozhraním Gmailu sází spíše na moderní a “vzdušně” působící grafické rozhraní. Jednotlivé náhledy zpráv mají na hlavní obrazovce více místa a dokonce se zde zobrazují také náhledy přiložených souborů. Pro lepší orientaci v přijatých e-mailech poslouží základní oddělení dle jejich stáří.

Jedním z největších rozdílů oproti Gmailu je inteligentní seskupování přijaté pošty. V Inboxu je předpřipraveno hned 7 různých kategorií, do kterých se přijatá pošta automaticky třídí. Jedná se o kategorie Cesty, Nákupy, Finance, Sociální sítě, Automatické, Fóra a Reklamy. Seskupování nově příchozí pošty do správných kategorií funguje hned od začátku velmi dobře, zařadí-li však Inbox zprávu od nějakého odesílatele špatně, lze ji vcelku snadno přesunout pod správnou kategorii. Pokud jste však spíše zastánci klasických štítků nezoufejte, i ty si svou cestu do Inboxu našly. Jednotlivé kategorie se mezi přijatými zprávami zobrazují podobně jako složky a po jejich rozkliknutí vidíte veškeré zprávy, které pod danou kategorii patří. Příjemnou novinkou týkající se základního ovládání je možnost zavírat jednotlivé zprávy či jejich seskupení pomocí tažení nahoru nebo dolů po obrazovce. Tažením náhledu zprávy doprava zprávu, v závislosti na nastavení, označíte buď jako vyřízenou či ji rovnou přesunete do koše. Takto lze najednou označit za vyřízené či smazat celé kategorie seskupených zpráv.

Mnohem zajímavější je však tažení prstem nalevo. Tímto totiž zprávu odložíte a můžete si vybrat, zda se vám má připomenout v určitý čas, či po příchodu na určité místo – například do práce. Dalším prvkem na který nejsou uživatelé Gmailu příliš zvyklí je absence oblíbených položek “S hvězdičkou”. Tato funkce byla nahrazena špendlíkem, kterým můžeme jednotlivé zprávy označit, avšak nově až po jejich otevření. Takto označené zprávy pak lze zobrazit pomocí posuvníku v horní liště aplikace.

Inbox by Gmail – videopohled

Inbox by Gmail - videopohled

Nastavení aplikace

Pokud s Inboxem používáte více než jeden účet, dostanete možnost upravit si nastavení u každého účtu zvlášť. U každého tak máte možnost použít rozdílný podpis či použít jiné nastavení oznámení. V nastavení aplikace dále můžete definovat přednastavené časy odložení zpráv, nastavit oznámení včetně vibrací, indikace prostřednictvím LED diody či oznamovací tón. Dále zde nalezneme nastavení jednotlivých štítků seskupených a neseskupených zpráv. U seskupených kategorií můžeme nastavit zobrazení seskupené složky se zprávami a zobrazování oznámení. Nastavit lze také aby se nám seskupené zprávy z vybrané kategorie zobrazovali vždy pouze jednou za čas. U neseskupených štítků můžeme upravovat název štítku a adresy zařazené pod tento štítek.

Webové rozhraní

Inbox však není pouhou aplikací pro Android, ale zahrnuje také webové rozhraní pro prohlížeče počítačů. Jakmile se seznámíte s možnostmi aplikace pro Android, budete se zde cítit jako doma, jelikož webové rozhraní i aplikace ze sebe navzájem vycházejí. Navíc zde však naleznete přístup ke komunikační službě Hangouts a podporu klávesových zkratek. Oproti webu Gmailu jsou však možnosti nastavení poměrně značně omezené. Jedním z největších nešvarů webového rozhraní Inboxu je však chybějící podpora pro .ics soubory ve webovém rozhraní. Ty v sobě nesou například informace o událostech a vedle Google Kalendáře jej podporuje například i konkurenční řešení od Microsoftu. Pokud tedy využíváte Inbox i na PC, musíte k potvrzení takovéto pozvánky přejít zpět do Gmailu. Naštěstí, podpora těchto souborů v Aplikaci pro Android nedávno přibyla, občas se sice v mobilu můžete setkat s nekompatibilitou s kalendářem od výrobce či třetí strany, ale s aplikací Google kalendáře již pracuje tato možnost dobře.

Inbox by Gmail PC

Stažení

Aplikaci Inbox by Gmail si můžete stáhnout z Google Play zdarma a to na zažízení s Androidem 4.1 a novějším. Aplikaci zde zatím ohodnotilo více než 266 tisíc uživatelů a z jejich hodnocení si odnesla průměrnou známku 4,2 hvězdy.

Inbox by Gmail
Inbox by Gmail

Zhodnocení aplikace Inbox by Gmail

Aplikace Inbox by Gmail představuje povedenou alternativu ke klasickému Gmailu. Kloubí v sobě moderní vzhled, intuitivní ovládání a celou řadu užitečných funkcí. Mile nás překvapilo velmi dobře fungující inteligentní třídění přijaté pošty, které se v praxi ukázalo i praktické. Zvlášť vyzdvihnout musíme také odložení přijatých zpráv nejen na určený čas, ale také místo, v kombinaci s možností vytvářet připomenutí se z Inboxu stává zajímavý nástroj využitelný i pro seriózní práci. Aplikaci Inbox by Gmail nechybí žádná zásadní funkce, kterou by měl pořádný e-mailový klient disponovat, přesto u něj lze najít pár drobných nedostatků.

Inbox by Gmail je sice povedená aplikace, ale pro pracovní použití se stále jeví jako lepší varianta původní Gmail s maximálně praktickým rozhraním a celou řadou funkcí a nastavení. Oproti Gmailu může Inbox také na některé uživatele působit mírně chaotickým a méně uceleným dojmem. Řadu uživatelů se starším telefonem pak může od Inboxu odradit v porovnání s Gmailem vyšší náročnost na systémové prostředky. Inbox by Gmail sice aktuálně nepředstavuje plnohodnotnou náhradu Gmailu, ale pro uživatele s více než jedním e-mailovým účtem může představovat zajímavou možnost jak oddělit například pracovní a soukromou elektronickou poštu aniž by museli přepínat v jedné aplikaci mezi více účty. Jednou z největších slabin Inboxu je však webové rozhraní, které aktuálně působí nedokončeným dojmem.

Klady

+ Povedené rozhraní.
+ Možnosti odložení zpráv.
+ Inteligentně seskupování pošty.

+ Připomenutí.

Zápory

– Webové rozhraní.
– Náročnější na systémové prostředky.
– Pro někoho méně přehledný než Gmail.

Ukaž ostatním uživatelům jak dostat ze svého Androida maximum (třeba prostřednictvím e-mailového klienta) a vyhraj Nexus 6! Více o akci #MobileMaster ZDE

logo-mobile-master-04

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (12)