Internetová komunikace se již dnes stala nedílnou součástí našeho života a provází nás každý den. Kromě spousty různých protokolů (= možností komunikace) existuje mnoho programů, které se o komunikaci s ostatními lidmi starají. My si dnes představíme jednoduchého „kecálka“ imo instant messenger, který vynikne hlavně svou jednoduchostí a rychlostí.
IMO není žádné ořezávátko, a proto podporuje téměř všechny dnešní protokoly. Jmenovitě Facebook Chat, Google Talk, Skype, MSN, ICQ/AIM, Yahoo, Jabber, Myspace, Vkontakte.ru a Hyves. Pro většinu z nás budou bezesporu nejzajímavější účty ICQ, Facebook, Jabber, případně Skype, který zde ale umožňuje pouze textovou komunikaci.
Po prvním spuštění nás přivítá obrazovka s volbou pro vytvoření účtu. Po zadání patřičných údajů dojde k přidání a přihlášení na náš účet.
Okno program je rozděleno do tří záložek – Contacs, Chats a Accounts. První a výchozí obrazovka, Accounts, se stará, jak už název napovídá, o správu účtů. Můžeme se zde přihlašovat, odhlašovat, přidávat nebo mazat jednotlivé účty. V horní části obrazovky pak nalezneme nastavení avataru (ikonky účtů) a statusu. K odhlášení všech účtů a vypnutí programu slouží malá ikonka vypínáče, kterou známe například z TV ovladačů.
V záložce Contacs se nám již zobrazí online přátelé, kteří jsou přehledně rozděleni do skupin. V horní části pak najdeme možnost hledání mezi kontakty a tlačítko New pro přidání kontaktu, nebo vytvoření skupiny. Pro zobrazení více informaců o kontaktu stačí na daném kontaktu podržet prst, případně klepnout na ikonku postavy na konci řádku.
Prostým klepnutím na daný kontakt již můžeme zahájit konverzaci. Otevřeme-li více konverzací, jména účtů budou zobrazena v horní části programu a mezi jednotlivými okny lze snadno přesouvat prstem ze strany na stranu. Jednotlivé konverzace ukončíme volbou Close. Vrátíme-li se tlačítkem zpět, v záložce Chats se nám zobrazí jména uživatelů, se kterými právě komunikujeme.
Okno pro psaní zpráv je obdobné jiným komunikačním programům – příspěvky se řadí přehledně pod sebou, ke psaní pak slouží spodní část okna. Kromě okna pro text zprávy, tlačítka pro výběr smajlíků a odeslání zprávy, přibylo také tlačítko mikrofonu. To neslouží pro přímou hlasovou komunikaci, jak by se mohlo zdát, ale pro krátkou náhravku, která se pak automaticky odešle. Je-li na druhé straně uživatel se stejným klientem, může si zprávu přehrát přímo v imu. V opačném případě mu přijde odkaz a soubor si může jednoduše stáhnout a přehrát. Stejným způsobem funguje i odesílání obrázků, a to přes možnost Attach zpřístupněnou tlačítkem pro vyvolání nabídky.
Ve starších verzích trochu mrzela nemožnost zobrazení historie přímo v aplikaci, to již ale neplatí. Stále se však historie nachází na webu ima, takže nezabírá žádné místo v telefonu. Vyhledávat v historii lze v záložce Contacs a volbou Search History.
Zajímavou volbou je Shorcut v informacích u kontaktu, případně Add to home v okně konverzace. Ta totiž přidá vybraný kontakt přímo na plochu telefonu.
V nastavení jsou k dispozici pouze základní volby, jako například změny upozornění, ukládání hesel, historie, změna fontů atp.
Závěr
IMO je velmi jednoduchý a nenáročný, přesto však vydařený klient. K dispozici je zdarma a rozhodně stojí za vyzkoušení. Oproti jiným klientům je méně náročný na systémové prostředky, žádná důležitá funkce mu však nechybí.
Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi
Komentáře (20)
Přidat komentář