TOPlist

Huawei Watch GT recenze: Chytré hodinky, kde je výdrž baterie na prvním místě

Sdílejte:
David Trlica
David Trlica
21.11.2018 12:00
Ikona komentáře 18
Huawei Watch GT recenze chytrých hodinek
Huawei Watch GT jsou nové chytré hodinky čínské společnosti. Jde o poměrně velký milník, protože jde o první hodinky, které běží na novém systému od Huaweie. Společnost se rozhodla opustit Wear OS a vydala se vlastní cestou. Jestli to byl dobrý krok si povíme níže v naší recenzi Watch GT. Kromě nového systému se hodinky prezentují také velkou výdrží na jedno nabití a kompletní výbavou včetně senzoru srdečního tepu nebo GPS.

Huawei Watch GT: Nový začátek ve světě chytrých hodinek

Obsah balení Huawei Watch GT

Samotné balení chytrých hodinek Huawei Watch GT moc nepřekvapí. Kromě samotných hodinek v krabičce najdeme magnetickou nabíjecí kolébku, USB kabel a manuály. Bohužel se nedostalo například na náhradní pásek v odlišné velikosti. Pokud vám dodávaný řemínek nebude velikostí vyhovovat, budete si muset náhradní koupit zvlášť.

Huawei Watch GT potěší zpracováním i nízkou váhou

Minulá verze chytrých hodinek Huawei Watch 2 neměla pro mnohé moc povedený design, minimálně oproti první generaci chytrých hodinek od Huaweie, které naopak bodovaly u designu. A jak jsou na tom nové hodinky Huawei Watch GT? Čínská společnost vytvořila takový mix obou předchozích generací, už se nejedná o striktně sportovní hodinky, díky imitaci kůže na řemínku a lesklému kovu jsou elegantní, ale zároveň můžeme vidět na lunetě prvky, které jsou známé ze sportovních hodinek. huawei watch gt design Samotné zpracování hodinek je perfektní. Využívá se kombinace kovu, plastu a keramiky. I díky tomu jsou hodně lehké, obzvlášť na svou velikost. Hodinky váží přibližné 46 gramů bez pásku. Přesně rozměry jsou 46,5 mm x 46,5 mm x 10,6 mm. Samotný pásek vypadá, že je kožený, ve skutečnosti z vnější strany se používá imitace kůže a z vnitřní strany se využívá silikon, takže se nemusíte bát, že by kůže praskala, nasála pot. Bez problémů můžete hodinky využívat i při sportovních aktivitách. Pásek, který je v balení, je určen pro zápěstí s obvodem 14 až 21 cm. huawei watch pasek Hodinky mají dvě tlačítka na pravé straně. Horní tlačítko je pro vstup do menu kde jsou aplikace a menu a spodní tlačítko je seznam sportovních aktivit, které můžeš zaznamenávat. Ovládání hodinek probíhá hlavně přes dotykový displej. Ten je poměrně dost velký a není tak moc zapuštěn dovnitř těla jako jsme mohli vidět u Huawei Watch 2. Chytré hodinky Huawei Watch GT splňují voděodolnost 5 ATM, takže hodinkám nevadí ani plavání v bazénu, což ostatně potvrzuje i speciální režim, který vám bude měřit plavání. Vybrat se dá ze dvou režimů, jeden je určen do krytého bazénu, druhý je určen pro venkovní plavání. Rozdíl je v tom, že venku se navíc využívá i GPS.

Displej Huawei Watch GT dokáže překvapit i zklamat zároveň

Hodinky Huawei Watch GT jsou osazeny velmi dobrým AMOLED displejem s velikostí 1,39 palce a rozlišením 454 x 454 pixelů. Displej vypadá opravdu skvěle, překvapilo nás určitě to, jak je displej na slunci dobře čitelný. Díky senzoru okolního osvětlení si hodinky podle potřeby nastavují jas displeje. Tato funkce funguje dobře. Displej se dá aktivovat tlačítkem anebo se dá zapnout v nastavení funkce, kdy se aktivuje otočením zápěstí. displej chytrych hodinek huwaei Dotykové ovládání je bezproblémové, i když animace systému nejsou tak plynulé jako třeba u Wear OS, takže se může zdát, že jsou reakce horší. Hlavní problém, který s hodinkami máme, je funkce Always On Display. Vzhledem k tomu, že se používá AMOLED panel, očekávali byste možnost neustálého zobrazení času. V nastavení hodinek se dá aktivovat zapnutí displeje na 5 minut, poté se displej zhasne. Popravdě nechápeme, k čemu přesně je určena, nebo proč neexistuje možnost zapnout na celou dobu. Z tohoto pohledu jde tak o zklamání, i když se chcete jen podívat na čas, tak musíte hodinky aktivovat. Vzhled ciferníků se dá měnit pouze přes hodinky, k dispozici je pouze 11 ciferníků. To je bohužel nevýhoda zcela nového systému. Komunita se navíc nemůže připojit a žádné ciferníky vytvořit, takže z tohoto pohledu značně zaostává za konkurencí.

Ve výbavě Huawei Watch GT se nachází GPS i Galileo

Na první pohled vypadá hardware hodinek Watch GT dobře, kvalitní displej už jsme zmínili výše, ale s dalšími hardwarovými parametry už se nedá tak moc dobře srovnávat s konkurencí. Nemyslíme tím čipset nebo 16 MB paměť RAM, které jsou výrazně horší, To ničemu nevadí, protože systém je na to uzpůsoben a bez problémů funguje. Kde už to trochu vadí, je uživatelská paměť. Zatímco většina hodinek ve stejné cenové kategorii má 4GB úložiště, tak Huawei Watch GT má pouze 128 MB. Z toho důvodu je jasné, že se do hodinek nemůžete nahrát hudbu pro poslech. hardware huawei watch gt Někomu by možná mohla chybět podpora Wi-Fi, což ale právě díky tomu, že se nepodporují přenosy písniček ani streamování hudby či jiných online služeb, tak není Wi-Fi potřeba. Jde o prodlouženou ruku telefonu a po stránce konektivity si tak musí uživatelé vystačit s Bluetooth 4.2. Vibrace jsou dostatečně silné na použití jako budík Bohužel se nedostalo ani na možnost placení přes hodinky. Hodinky Huawei Watch GT  sice mají NFC, ale podporuje se pouze Huawei Pay, který v Česku není podporován. Potěší alespoň velmi dobře fungující GPS, zaměření trvá cca 30 sekund a poté přesně funguje. Zajímavá je také podpora polohovací služby Galileo. Potěší také barometr, pomocí kterého měří hodinky velmi dobře převýšení. [aps_product_sz id=“506074″]

Hodinky Huawei Watch GT běží na zbrusu novém LiteOS

Už před samotným oznámením těchto hodinek se mluvilo o tom, že Huawei opustil Wear OS a soutředí se na vlastní systém LiteOS. Jestli to byl správný krok, si musíme ještě chvíli počkat. Prozatím ale už rovnou na začátku můžeme napsat, že se se systémem od Googlu nedá moc srovnávat. A i když můžeme vidět, že se Huawei v mnoha částech inspiroval u Wear OS, tak jde stále o hodně osekaný systém, kterému chybí funkce i aplikace. Pokud bychom si to měli srovnat s Fitbit Ionic, který také přišel s úplně novým systémem, tak Fitbit byl mnohem lépe připraven na start svého systému než nyní Huawei u LiteOS. Jak už jsme teda řekli, systém je proprietární. Inspirace u Wear OS jde vidět i například při výběru ciferníků, jen je škoda, že je k dispozici pouze 11 různých ciferníků. Prostředí je dostatečně plynulé, i když má pomalejší animace, což ve výsledku vypadá, že má systém pomalejší reakce. Hodinky mají několik sportovních režimů, kdy umí například počítat uplavanou vzdálenost, nebo klasicky běh pomocí měření kroků a GPS. Bohužel samotný systém nemá moc funkcí a nepomáhají tomu ani aplikace, které v podstatě neexistují a nedají se doinstalovat. Funkce jako zobrazení kompletních zpráv z messengerů, přepínání hudby, prohlížení e-mailů nebo třeba zábavu v podobě Flappy Bird tady nehledejte.

Systém LiteOS potřebuje výrazně vylepšit

Mínusem je i to, že se nedají instalovat aplikace třetích stran. Notifikace jsou udělané graficky hodně jednoduše, takže je občas problém rozpoznat, jestli vám píše někdo přes Facebook Messenger, Hangout nebo vám dorazila aktualizace počasí. Vše má stejnou ikonku a text. Na OnePlus 6, se kterým jsme hodinky měli propojené, se při příchozím hovoru nezobrazuje jméno volajícího. Nepomohl ani reset do továrního nastavení. Bohužel jde vidět, že systém je ve svých začátcích a oproti Wear OS modelům se nyní Huawei vrátil o několik let dozadu. Na závěr ještě dodáme, že systém hodinek je v angličtině, což může být pro mnoho lidí velkým mínusem. Čeština v systému úplně chybí. Po poslední aktualizaci se nám navíc občas hodinky z ničeho nic odpojí a znovu připojí k telefonu. Ke konci testování jsme se setkali s dalším otravným problémem. Vzhledem k tomu, že upozornění na počasí vám téměř nic neřekne, v podstatě se ukáže jen ikona a strohý text „oblačno“, „déšť“ apod. Upozornění jsme tak chtěli vypnout. V nastavení se ukazuje počasí jako vypnuté, ale i přesto notifikace neustále vesele chodí.

Co všechno senzory Huawei Watch GT měří?

Smartwatch Huawei Watch GT své majitele alespoň potěší pokud jde o senzory. Hodinky mají senzor pohybu, gyroskop, magnetometr, optický senzor tepu, senzor okolního světla a barometr. I když i zde má co dohánět oproti konkurenci, která už začala v nových modelech přidávat i Sp02 snímač, který umožní měřit kyslík v krvi, určený je to například k měření spánkové apnoe. Nic takového zde nenajdeme.

Chytré hodinky Huawei Watch GT zachraňuje výdrž baterie

Kapacitu baterie Huawei neuvádí, místo toho se rovnou chlubí životností baterie 14 dní pro typické používání. A k této hodnotě jsme se úplně bez problémů dostali. Hodinky mají i speciální režim, kdy je vypnutý monitoring tepu. V tomto režimu Huawei slibuje výdrž 30 dní. Pokud naopak budete sportovat se zapnutou GPS a monitoringem tepu, tak hodinky vydrží 22 hodin. Samotné nabíjení hodinek trvá cca dvě hodiny. Malým plusem je to, že nabíjecí kolébka je lehká, jednoduše přenosná a využívá USB-C konektor. huawei watch gt baterie vydrz nabijeni

K propojení s telefonem se používá Huawei Health. Potěší integrace Google Fit

Z textu výše jste si už určitě udělali obraz o tom, že tyto chytré hodinky bez telefonu jen tak nepoužijete. K propojení se používá aplikace Huawei Health, kterou můžeme znát i z Wear OS Huawei hodinek. Zajímavé je to, že aplikace je v češtině. V nastavení si můžete zapnout měření spánku, připomenutí aktivity, nepřetržité sledování tepu. Dále třeba můžete nastavit budík, povolit oznámení u aplikací, zprávách o počasí apod. V aplikaci si také můžete prohlédnout přehlednější statistiky ze spánku, můžete se podívat na poslední aktivity včetně mapy a dat z GPS, nechybí údaje o tepové frekvenci apod. Oproti systému v hodinkách zde můžeme vidět, že s mobilními aplikacemi má Huawei už přeci jen větší zkušenosti. Aplikace funguje dobře, je přehledné a potěší také možnost integrace Google Fit, pokud radši využíváte fitness službu od Googlu.
Huawei Health

Huawei Health

Huawei Internet Service

Instalovat (Free)

Google Play

Jaká je cena Huawei Watch GT? V jakých barvách se hodinky prodávají?

Tyto hodinky se již dají v České republice zakoupit v obchodech jako je Alza, CZC apod.  Dostupné jsou ve dvou verzích. Hodinky Huawei Watch GT ve verzi Sport jsou v Česku k dostání za 5 699 Kč a ve verzi Classic za 5 999 Kč, jak potvrzují i data serveru Heuréka. Rozdíl je v koženém a silikonovém pásku a také barvě těla hodinek. Classic má klasickou lesklou ocel, verze Sport používá černou ocel. huawei watch gt classic sport barvy

Závěr recenze Huawei Watch GT

Jsou to pěkné a stylové hodinky s luxusním designem, krásným displejem a funkcemi zaměřenými na sportovce. Chytrých funkcí hodinky moc nenabízí, všechny karty sází na skvělou výdrž baterie. Dva týdny na jedno nabití je určitě super hodnota. To je ale tak zhruba vše. Hodinky běží na novém systému LiteOS a jde to z toho poznat. Systému chybí funkce, ciferníky, aplikace, nemá češtinu atd. Tohle nejsou hodinky mířené na geeky. Hodinky ocení ti, kteří sportují a zároveň se chtějí s hodinkami prezentovat jako s módním doplňkem. Konkurence čínské společnosti utekla. A to, ať už je to Samsung Galaxy Watch, Fitbit Ionic nebo Wear OS hodinky. Huawei Watch GT nám v mnohém připomíná první generaci chytrých hodinek Xiaomi Amazfit, která měla z počátku mnoho podobných neduhů spojených hlavně s novým systémem. Snad je tedy Huawei v budoucích modelech vylepší a LiteOS začne být konkurence schopný systém. Prozatím je na úrovni chytrých náramků. [one_half]

Klady

+ Excelentní výdrž baterie + Skvělý displej hodinek + Dobré zpracování + Podpora plavání + Povedený design + GPS [/one_half] [one_half_last]

Zápory

Neexistující aplikace pro LiteOS – Chybí funkce a optimalizace systému – Nedodělky jako nepřehledné notifikace, Always on Display – Huawei Pay nefungující v Česku [/one_half_last] Za zapůjčení děkujeme společnosti Huawei.

Měl by se podle vás vrátit Huawei k systému Wear OS?

O autorovi

David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… Více o autorovi

David Trlica
Sdílejte: