TOPlist

Recenze Huawei Watch GT 3: Líbivá klasika s novou korunkou

hodinky Huawei Watch GT 3 recenze

Letošní “nadílka” chytrých hodinek značky Huawei se nesla po dlouhé době v netradičním duchu, kdy nejprve v létě dorazila našlapaná série Watch 3 (verzi Pro jsme testovali) a až později modelový pokračovatel trochu rozšířenější GT řady. Nové Watch GT 3 stojí po stránce parametrů trochu ve stínu svého letošního sourozence, ale stále slibují hodně muziky za rozumné peníze. Daří se jim to stejně dobře jako předchůdcům? Mrkněte do recenze…

Recenze Huawei Watch GT 3 (Elite – Stainless)

Balení a design

Krabička nejnovějších Huawei Watch je přesně taková, na jakou jsou zákazníci z posledních let zvyklí. Ani její obsah v základní kombinaci hodinky + nabíječka + rychlý návod extra nepřekvapí, i když v tomto případě v ní najdeme přece jen jeden prvek navíc. U varianty Elite s kovovým řemínkem jsou k dispozici čtyři připínací segmenty jeho pro prodloužení. Nabíječka je bez konektorů, jelikož hodinky zvládají bezdrátové Qi nabíjení.

Když si odmyslím nově zaváděnou ovládací korunku (přišla s ní letos právě série Watch 3), které se budu věnovat v samostatné kapitole, dočkali jsme se znovu již tradičního vzhledu Huawei hodinek. Obří displej se zkosenými hranami, číslicemi a čárkami po obvodu (bavíme se o 46mm variantě, ale i ta menší je stejná), masivně působící kovové pouzdro a přitom velmi příjemná tloušťka pouhých 11 milimetrů. To jsou fyzické atributy, ze kterých Huawei nechce a ani nemusí ustupovat.

Vůbec poprvé, a vlastně i trochu s obavami, jsem měl na testování hodinky s kovovým řemínkem, který jsem z dřívějška považoval za sice prestižní, ale nepohodlím vykoupený prvek. Byl jsem ale příjemně vyveden z omylu a minimálně v tomto případě je nošení kovového řemínku naprosto pohodlné. I dlouhodobě. Oceňuji také velmi jednoduchou možnost přidat či ubrat segmenty, pokud by majiteli neseděla délka. Jediný důvod, proč jsem nakonec “oblékl” silikonovou 22mm alternativu, je fakt, že s hodinkami dost často sportuji.

Základní hardwarové parametry (46mm verze Elite)

  • rozměry těla 45,9 x 45,9 x 11 mm
  • hmotnost bez řemínku cca 42,6 g
  • 1,43″ AMOLED displej
  • ocelové pouzdro, plastová záda, ochrana 5ATM
  • 32MB RAM / 4GB úložiště
  • spodní tlačítko s volitelnou funkcí
  • horní tlačítko s otočnou korunkou
  • Bluetooth, GPS, mikrofon, reproduktor
  • procesor ARM Cortex-M (blíže nespecifikovaný)
  • bezdrátové Qi nabíjení

Ovládání korunkou chce ještě péči

Od vydání předchozích Watch 3 se v této oblasti v podstatě nic nezměnilo. Co to znamená? Hodinky sice mají o jednu možnost interakce se systémem víc, ale ovládání skrze otáčení stále není úplně vyladěné. Zejména haptická odezva si dělá skoro co chce a hodinky velmi často vibrují nezávisle na rolujících položkách na displeji. Lepší dojem jsem paradoxně z korunky měl, když jsem haptickou odezvu vypnul.

Bohužel zatím nedošlo ani k tomu, že by horní tlačítko při procházení položkami fungovalo jako potvrzovací, resp. otevírací pro danou dlaždici. Namísto toho funguje jako “zpět”, takže chtě nechtě musíte po případném použití korunky stejně sáhnout v dalších krocích na displej. Škoda. Přitom by asi šlo vymyslet nějaké řešení s dlouhým stiskem pro “zpět” či něco podobného. Stejně jako u druhé letošní série nefunguje rozsvícení displeje poklepáním, ale na druhou stranu probouzení otočením zápěstí reaguje skvěle.

Pokusy s otevřenějším systémem

Watch GT 3 reprezentují v pořadí druhou sérii Huawei hodinek, které jsou celosvětově dostupné se systémem HarmonyOS. Kromě mřížkové nabídky aplikací nebo celkově svižnějšího chodu byste si toho ale asi nevšimli, pokud se nezajímáte o hlubší pozadí softwarové výbavy. Huawei v posledních měsících u hodinek znatelně pracuje na dostupnosti aplikací třetích stran a je někde na půli cesty. Skutečně instalovat jdou, ale nabídka je zatím dost úzká. Nicméně pár her nebo fitness nástrojů, ze kterých si na zadek asi nesednete, v listopadu doplnil “G Maps Viewer“, což je velmi povedená navigační a mapová aplikace vycházející z dat pro Google Maps.

Huawei Health
Huawei Health

Trochu nepochopitelně ve Watch GT 3 chybí funkce, se kterými Watch 3 Pro se stejným systémem před pár měsíci přišly. Nerozumím třeba tomu, proč v novince znovu není možné (Watch 3 Pro jsem za změnu k lepšímu chválil) procházet komplet všechny kontakty. Jsme opět ve stavu, kdy si musíte buď skrze aplikaci vybrané kontakty do hodinek nahrát, nebo vám musí nejprve někdo zavolat, aby se jeho údaje na zápěstí objevily. Doufám, že jde jen o dočasný stav, který vyřeší aktualizace.

Nějaký budoucí update snad do Watch GT 3 dopraví také možnost interakce na zprávy, což je také věc, kterou některé minulé modely zvládají a ten nejnovější paradoxně ne. Na zprávy z online kecálků nebo mailového klienta se nedá reagovat vůbec a výjimku tvoří SMSky. U Messengeru, WhatsAppu a dalších se ani nepodíváte na kompletní znění textu a nefunguje ani zobrazení obrázků či smajlíků. Velké mínus, na kterém snad už vývojáři pracují. Přijde mi, jako by na každých hodinkách pracoval jiný softwarový tým.

V systému a aplikaci je k nalezení také dlaždice “Peněženka”, která naznačuje možnost bezkontaktních plateb, ale v mobilu i v hodinkách je nefunkční. A chybová hláška dokonce špatně přeložená, takže tady si zatím moc velké naděje nedělejte, i když v telefonech Huawei už i v ČR funguje placení přes aplikaci a službu Curve, což je jakési dobré znamení. Uvidíme, zda a jak rychle se toto řešení přesune i do hodinek.

Díky reproduktoru a mikrofonu je možné přímo z hodinek (po připojení k telefonu přes Bluetooth) volat a zvuk je velmi kvalitní. Na straně nositele hodinek i na straně druhého účastníka hovoru.

Spěte, dýchejte, běhejte… a měřte to

Jestliže v běžných interakcích nejnovější Huawei smartwatch pokulhávají, u zdravotnických funkcí a měření aktivit je to jiný příběh. V tomto ohledu čínská firma drží standardy opravdu vysoko a ani v případě Watch GT 3 tomu není jinak. Například měření spánku má čínská firma možná nejlepší ze všech konkurentů. Nabídku navíc nedávno doplnilo třeba i celodenní měření SpO2 neboli okysličení krve, automatický test stresu, průběžné měření teploty kůže a objevil se také velmi zajímavý režim Zdravý životní styl, který nabízí a hlídá výzvy pro různé části dne.

Po stránce aktivit se můžete těšit na více než stovku různých režimů, mezi kterými ale opětovně chybí třeba fotbal. Netuším, co proti němu čínští vývojáři mají a proč je podle nich zajímavější třeba frisbee, pouštění draků nebo houpání (to si nevymýšlím, to v nabídce opravdu je). Například konkurenční Amazfit GT 3 Pro znají dokonce fotbal venkovní i halový. Ale to jenom takový osobní stesk.

Několik základních aktivit umí hodinky rozpoznat a začít analyzovat samy a funguje to celkem dobře. Pro běžce (to já nejsem) je k dispozici třeba i AI trenér a sportovní vychytávky doplňuje možnost navigování po trase zpět. Nejen sportovci ocení také přehrávání uložené hudby a pro fanoušky astrologie a planetárních cyklů je k dispozici ukazatel fáze měsíce, informace o přílivech a odlivech a také východu a západu slunce. Když jsem u cyklů, tak Watch GT 3 poslouží i ženám v otázce menstruací. Hardcore atleti uvítají možnost napojení na další sportovní pomůcky a analyzátory.

Velmi slušná výdrž

Tradiční dobrá vlastnost Huawei hodinek ani tady nezůstává pozadu. Nové Huawei Watch GT 3 (46mm verze) papírově zvládnou až 14denní používání na jedno nabití, i když je samozřejmě závislé na zapnutých funkcích a vytížení. Co říká přímo výrobce? Baterie může vydržet 14 dní v následujících situacích: 30 minut volání Bluetooth každý týden, 30 minut přehrávání hudby každý týden, sledování tepové frekvence povoleno, TruSleep povolen pro spánek, 90 minut cvičení každý týden (GPS povoleno), povolená upozornění na zprávy (50 SMS zpráv, 6 hovorů a 3 alarmy denně), obrazovka se zapne 200x denně.

Další ukázkovou hladinou je osmidenní výdrž. Ta má platit v následujících situacích: 30 minut volání přes Bluetooth každý týden, 30 minut přehrávání hudby každý týden, sledování tepové frekvence povoleno, TruSleep povolen pro spánek, 180 minut cvičení každý týden (GPS povoleno), povolená upozornění na zprávy (50 SMS zpráv, 6 hovorů a 3 alarmy denně), obrazovka je zapnutá 30 minut denně.

Úplně detailní analýzu výdrže po pár dnech testování nemám, ale obecně můžu říct, že pokud si nezapnete žrouta jménem Always-On-Display, tak se nějakou “střední cestou” zátěže v pohodě dostanete i přes hranici jednoho týdne. Na avizovaných 14 dní už byste museli z některých běžných nároků slevit. Tak či onak jde opětovně o parádní výdrž, kterou by mohli mnozí konkurenti závidět. Co se týká rychlosti nabíjení, tak na “puku” přibývá jedno procento zhruba za 40 sekund (testováno z hladiny 46 na 47 %). Bezdrátové nabíjení na zádech neHuawei telefonů podle oficiálního popisu nefunguje, ale u Galaxy S21 Ultra mi v pořádku naskočilo.

Cena a dostupnost

Konkrétně tuto variantu, tedy 46mm Elite – Stainless, pořídíte v oficiálním e-shopu za 8 299 Kč. Tento model je ovšem úplně nejdražší. Stejně velká, ale černá a silikonovým řemínkem vybavená verze Black vyjde na 6 899 Kč. Menší 42mm varianty Light Gold Milanese a White stojí 7 799, respektive 6 899 korun.

Závěrečné hodnocení

Nemůžu se zbavit pocitu, že Huawei Watch GT 3 jsou letos na trhu trochu zbytečně. Zájemci o pořádné “dělo” a současně fanoušci této čínské značky sáhnou asi spíš po verzi Watch 3, která má delší výdrž nebo napojení do sítě přes eSIM. Když si od hodinek tyto dvě vlastnosti odečtete a budete ingorovat systém HarmonyOS, nenajdete moc rozdílů mezi generacemi Watch GT 3 a Watch GT 2.

V novince se dokonce setkáte s několika porodními bolestmi, které už starší série s LiteOS vyřešila. Pokud chcete spolehlivé a skutečně interaktivní hodinky Huawei hned teď, asi bych spíš doporučil verzi GT 2 Pro. Jestli jste ale ochotní počkat, až se vývojáři postarají o obroušení nepříjemných hran a případně i trochu spadne cena, nákupem Watch GT 3 byste prohloupit neměli. I z toho důvodu, že vývoj HarmonyOS slibuje další pokroky. Přecházet z řady GT 2 na novou GT 3 v tuto chvíli asi moc smysl nedává.

Klady

+ Luxusní design
+ Dlouhá výdrž
+ Nová forma ovládání přes korunku
+ Kvalitní analýzy a měření
+ Režim Zdravý životní styl

Zápory

– Chudé možnosti interakce s notifikacemi
– Zatím slabá nabídka dalších aplikací

– Zbytečně složité nahrávání kontaktů

Hodnocení redakce: 90 / 100 %

Zajímá vás o Huawei Watch GT 3 ještě něco?

Za zapůjčení děkujeme české pobočce Huawei.

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)