Huawei TalkBand B1: Krokoměr a handsfree v jednom náramku (recenze)
- Recenze
- Jan Dolejš
- 14.12.2022
- 5
Chytré příslušenství se stává stále oblíbenějším doplňkem mobilních telefonů, velký “boom” zažívají především chytré krokoměry. Svou trochou do mlýna chce přispět i Huawei – dnes si představíme zajímavý koncept TalkBand B1, který v sobě ukrývá krokoměr a handsfree zároveň. Jak obstál v našem testu?
Obsah recenze
- Obsah balení
- Vzhled a dílenské zpracování
- Konektivita
- Přenos zvuku a volání
- Baterie a výdrž
- Aplikace
- Displej, záznam aktivit a spánku
- Kdy, kde a za kolik?
- Resumé
Obsah balení
Na poměry krokoměrů velká krabička v sobě kromě krokoměru Huawei TalkBand B1 ukrývala už jen manuál. Víc ale ani není potřeba.
Vzhled a dílenské zpracování
Huawei TalkBand B1 se od většiny krokoměrů liší již na první pohled – disponuje tělem s displejem, který výrazně vystupuje z pásku, navíc je celý náramek poměrně tlustý. Na boku nalezneme tlačítko pro rozsvícení displeje a přepínání mezi jednotlivými obrazovkami. Větší tlačítko nad displejem slouží k oddělení krokoměru od těla.
Pásek je vcelku pohodlný a zapínání drží velmi dobře – ani jednou se nám nestalo, že by náramek samovolně z ruky spadl. Dírek pro změnu velikosti ovšem příliš není a trochu se obáváme, že uživatelé s větší rukou budou mít problémy náramek na ruku vůbec dostat. Na trhu se ale podle všeho objeví více velikostí. V pásku se šikovně ukrývá také nabíječka, takže není potřeba žádný další kablík či kolébka. To Huawei vymyslel opravdu dobře.
Samotné jádro náramku Huawei TalkBand B1 slouží po vyndání jako handsfree, což je velmi šikovné. Po nasazení do ucha si sice říkáte, že vám musí brzy vypadnout, ale nakonec drží docela dobře. Na celodenní nošení to sice není, ale to ani nepotřebujeme – sluchátko se u tohoto náramku vyndává pouze v případě hovoru a poté se vrací do těla pásku.
Zajímavý koncept, který je potřeba dotáhnout
Konstrukce krokoměru spolu s handsfree a nabíječkou se nám moc líbila. Jediným, ale za to podstatným neduhem, je velikost celého krokoměru, jehož tělo je příliš široké. To nevypadá dobře, navíc se o krokoměr snadno zadrhává oblečení a překáží.
Konektivita
Huawei podporuje starší technologii Bluetooth 3.0, která sice není tak úsporná jako novější standardy, ale možná i díky tomu je možné propojit s náramkem libovolný smartphone s Androidem 4.0 a novějším. Neměli jsme tedy problém ani se starším telefonem s Androidem 4.2.2. Spotřeba telefonu sice mírně naroste, ale v praxi nám to nepřišlo nikterak znatelné. Spojení s telefonem bylo stabilní a s výpadky jsme se setkávali jen když jsme se vzdálili od telefonu. Po přiblížení se náramek opět automaticky připojil k telefonu. K rychlému spárování lze použít také NFC. Handsfree logicky bez stálého připojení k Bluetooth nefunguje, krokoměr je ovšem zcela samostatný a mobilní telefon potřebuje pouze při synchronizaci s mobilní aplikací, abyste měli přístup k vašim statistikám.
Přenos zvuku a volání
Po spojení náramku s telefonem se Huawei TalkBand B1 promění v handsfree a všechny příchozí i odchozí hovory jsou automaticky přesměrovány právě do tohoto handsfree. V případě, že vám někdo volá, se na displeji zobrazí číslo volajícího, což nás trochu zklamalo. Možná to bylo jen špatnou vzájemnou domluvou mezi naším telefonem a náramkem, ale jméno volajícího se zkrátka nezobrazilo.
Vytáhnout sluchátko a nandat do uší je otázkou vteřiny, v uchu se Huawei TalkBand B1 usídlí velmi dobře. Pro běžný hovor a pohyb držení v uchu naprosto dostačuje, při běhu bychom ovšem měli obavy, že vypadne. Přenos zvuku byl velmi dobrý – sluchátko je poměrně hlasité a ani druhá strana si nestěžovala, že by nás nějak špatně slyšela. Za nás tedy rozhodně pochvala.
Baterie a výdrž
Huawei TalkBand B1 ukrývá ve svém těle baterii s kapacitou 93 mAh, která dokáže náramek podle výrobce napájet až 14 dní (jedná se o dobu při odpojeném náramku od telefonu). V praxi jsou čísla samozřejmě úplně jiná a při běžném používání (tedy i jako handsfree) jsme se dostali na výdrž okolo 5 dnů, což ale není vůbec špatné. Tato doba samozřejmě závisí na vašem používání a době, po které jste připojeni k telefonu. Pokud budete využívat Huawei TalkBand B1 jen jako krokoměr, výdrž se znatelně prodlouží.
Nabíjení je řešeno velmi elegantně pomocí USB konektoru přímo v pásku. K nabíjení tedy nepotřebujete žádný další kabel či redukci a můžete celý pásek zasunout do USB portu počítače či nabíječky. Nabíjení trvá přibližně 45 minut.
Aplikace
Aplikace Huawei TalkBand nabídne moderní a svěží prostředí, které se nám hned od prvního pohledu líbilo. Úvodní spárování je velmi snadné, stačí jen nastavit své osobní míry a může se začít sportovat. Úvodní obrazovka nabízí rovnou přehled o ušlých krocích daný den a počet hodin spánku. Pod těmito údaji jsou ještě detailnější informace o počtu ušlých kilometrů, spálených kaloriích, čas aktivního pohybu, lehkého spánku, hlubokého spánku a usínání. Po rozkliknutí lze detailněji prohlížet statistiky z předešlých dní a podívat se i na týdenní či měsíční souhrn.
V nastavení lze definovat denní cíl, připomínač denní aktivity (náramek začne vibrovat po zvoleném intervalu “flákání”) či chytrý budík. Ten funguje tak, že náramek sleduje váš spánek a dokáže vás vzbudit v nastaveném rozmezí před určitým časem ve správný okamžik. Vibrace jsou ovšem slabé a příliš dlouho vibrovat nevydrží. Jako autor recenze se mohu přiznat, že mě mají problém vzbudit i jinak silně vibrující náramky, ale tento neměl žádnou šanci. Bohužel.
Displej, záznam aktivit a spánku
Displej na těle TalkBandu dokáže zobrazit 4 obrazovky s různými údaji. Úvodní obrazovka slouží jako hodinky a zároveň prozradí stav baterie, datum bohužel zobrazit neumí. Na dalších obrazovkách nalezneme údaje o počtu ušlých kroků (a graficky znázorněná vzdálenost do nastaveného cíle), spálených kalorií a počet hodin spánku z poslední noci. Mezi jednotlivými obrazovkami se přepínáme tlačítkem.
Displej lze rozsvítit zmíněným tlačítkem, ale údaje na displeji se nám občas povedlo zobrazit i švihem ruky. Zdaleka to ovšem nešlo pokaždé. Displej je ve tmavších prostorách skvěle čitelný, na slunci je to ovšem úplný opak. Na přímém slunci není vidět takřka nic, což je ovšem trochu problém.
Záznam spánku je poměrně přesný a zdálo se nám, že udávané hodiny sedí. Příjemné bylo, že náramek se do spánku přepne automaticky a nemusíme na to myslet. O něco horší už to bylo s počtem kroků, kterých bylo vždy o něco méně než u jiných krokoměrů, se kterými jsme porovnávali. Data tedy berte spíše orientačně, ale to většinou člověku stačí.
Kdy, kde a za kolik?
Prodej chytrého náramku Huawei TalkBand B1 v našich končinách teprve startuje, nabízí jej tedy pouze pár obchodů podle serveru Heureka. Cena se pohybuje mezi 3500 – 4000 Kč, což je na krokoměr a handsfree možná trochu více, než bychom čekali.
[aps_product_sz image=”https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png” title=”Katalog Android zařízení” subtitle=”Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…” desc=”Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.” button=”Zobrazit katalog”]
Resumé
Koncept krokoměru a handsfree v jednom těle, které nosíte na zápěstí, se nám velmi zamlouvá. Pohodlný způsob telefonování totiž nosíte stále na ruce, kde nepřekáží zdaleka tolik jako handsfree, které máte stále na uchu. K tomu si ještě připočtěte funkce krokoměru, chytrý budík a displej, který nám rychle zobrazí šikovné informace (například čas). Oceňujeme rovněž voděodolnou konstrukci s certifikací IP57, výborně vyřešené nabíjení v pásku, NFC či notifikace při příchozím hovoru. Špatná není ani výdrž, která se pohybovala okolo 5 dnů při běžném používání.
Nejvíce nás asi trápily rozměry celého zařízení, neboť na běžný krokoměr je Huawei TalkBand B1 trochu moc velký a občas překážel. Displej je sice šikovný a prozradí některé informace, ale na přímém slunci nejsou informace skoro vidět, což jeho použitelnost zásadně snižuje. Aplikace bohužel neumožňuje data nahrávat do cloudu a sdílet je i s jinými zařízeními nebo exportovat pro práci v jiných programech. Ocenili bychom také webové rozhraní.
Co říci závěrem? Huawei TalkBand B1 je tak trochu jediným svého druhu, ale za tento koncept musíme Huawei pochválit. Zařízení se nám v redakci velmi líbilo a moc se těšíme na druhou generaci, která by mohla vyřešit zmíněné nedostatky a stát se tak velmi atraktivním zbožím. Tím je ale s přimhouřením oka i první generace.
Klady
+ Povedený koncept krokoměru a handsfree v jednom
+ NFC
+ Povedené nabíjení skrze pásek
+ Slušná výdrž
+ Odolná konstrukce (IP57)
+ Notifikace volání
Zápory
– Větší rozměry
– Na přímém slunci není displej skoro vidět
– Vyšší cena
– Data nelze synchronizovat ani exportovat
Za zapůjčení děkujeme společnosti Huawei.
Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi
Komentáře (5)
Přidat komentář