TOPlist

Huawei přiznal, jak moc ho sankce ničí. Raketově se propadá a nemůže vyrábět

Sdílejte:
Lukáš Altman
Lukáš Altman
18.6.2019 19:00
Ikona komentáře 5
Huawei přiznal ničivé sankce - ztráta
Když americký prezident Donald Trump nedávno zahájil celní válku proti Huawei, tvrdil čínský gigant, že ho sankce v zásadě neomezí. Včera ale generální ředitel Huawei na konferenci přiznal, že americké zákazy ničí produkci telefonů i firmu samotnou. Uvedl pokles výroby o 40 % a ztrátu astronomické částky. Přesto se nevzdává a věří, že Huawei znovu povstane a vydobude si své postavení na celosvětovém trhu.

Ničivé sankce způsobí Huawei obrovskou ztrátu

Ještě před týdnem znělo z Huawei, že výrobu neomezuje, ale pouze hledá nové zákazníky. Chvíli se zdálo, že firma udala své mobily v Rusku, kde testuje operační systém Aurora. Ani takový zákazník ale nepokryje ztrátu na americkém trhu, což vedlo k poklesu výroby mobilních telefonů o 40 %, ale mluví se až o 60. V důsledku klesnou Huawei tržby na zhruba 100 miliard dolarů, tj. asi 2,3 bilionu Kč. Ještě před zákazem ze strany amerických úřadů byly přitom dohady pro letošek 125-130 miliard. Kvůli zbytečné obchodní válce tak technologický gigant ztratí přibližně 680 miliard Kč během tohoto roku. Žen Čeng-fej, CEO Huawei uvedl:
Kvůli americkým zákazům jsme ztratili přístup k dodávkám komponentů. Nemůžeme ani spolupracovat s mezinárodními organizacemi, univerzitami nebo nemocnicemi. Nesmíme používat cokoliv s americkými součástkami a dokonce ani navazovat spojení s těmi, kdo tyto součástky využívají.

Američtí výrobci žádají výjimky a Donald mlčí

Zpočátku to vypadalo jako dobrý plán. Vrátit výrobu zpět do Spojených států, podpořit prodeje místních značek a posílit tím domácí ekonomiku. Jenomže když Donald Trump uvalil sankce na Huawei, vyzval tím ve skutečnosti do boje celou Čínskou lidovou republiku, která už zasadila státům odvetný úder. Že to nebylo tak moudré rozhodnutí si uvědomily jako první americké úřady a odložily zákaz obchodování o 90 dní. Nedávno to docvaklo také Googlu, který nechce přijít o Android OS na telefonech Huawei a Honor, a později se přidali také výrobci komponentů jako Qualcomm nebo Intel. Huawei CEO přiznal ztrátu Své žádosti zdůvodňují tím, že jednotlivé komponenty nepředstavují takové bezpečnostní riziko jako třeba 5G sítě. V těch je mj. Huawei světovou jedničkou a má se podílet na jejich výstavbě po celé Evropě (původně i v USA). Úspěch Huawei je obrovský a společnost neustále rostla, předstihla dokonce americký Apple a stala se druhým největším výrobcem smartphonů na světě. Huawei - prodej telefonů - vývoj

Huawei věří, že povstane z popela jako Fénix

Přestože Huawei ztrátu přiznává a de facto s ní i počítá, věří, že ji ustojí. Aktuálně testuje několik operačních systémů, a to včetně svého Hongmeng OS (Oak OS pro globální využití). Ten prý zvládnou nasadit během 3/4 roku, experti ale věří, že mnohem dříve a dodávají, že podobná situace bude také s komponenty. Čína by měla být víceméně soběstačná, takže zvládne nahradit procesory i další komponenty. CEO Huawei uvedl, že i přes očekávanou ztrátu si firma během dvou let znovu získá své postavení. Čínský a americký prezident - jednání Doufejme, že se nakonec situace uklidní. Za pár týdnů se má sejít čínský prezident Si Ťin-pching s americkým protějškem Donaldem Trumpem na jednání v Japonsku. Tam budou projednávat nové obchodní vztahy mezi zeměmi, takže je naděje, že USA upustí od tak drastických omezení. Donald tomu nicméně nepomohl, když se nedávno nechal slyšet, že pokud jednání „nedopadne“, uvalí Spojené státy ničivé sankce na celou ČLR. Na to už Čína odpověděla blacklistem speciálně pro USA, na kterém se můžou ocitnout všechny americké firmy i úředníci, a Američané ztratí možnost v Číně pracovat i do ní cestovat.

Věříte, že Huawei ztrátu ustojí?

Zdroj: theverge

O autorovi

Lukáš Altman

Ahoj. Baví mě technologie a aplikace, které usnadňují každodenní život. Ve své tvorbě rád používám konstruktivní kritiku, fandím značkám jako Huawei, Honor nebo Xiaomi. Více o autorovi

Lukáš Altman
Sdílejte: