Huawei testuje ruský operační systém Aurora. Vadil by vám na mobilu? (+screenshoty OS)
- Zprávičky
- Lukáš Altman
- 14.6.2019
- 36
Nedávno rozpoutaná obchodní válka mezi Čínou a U.S.A. dostala do úzkých technologického giganta Huawei, jehož nechal Donald Trump zapsat na černou listinu. To dostalo firmu do úzkých, řada amerických společností s ní totiž rozvázala spolupráci. Největší problém však představuje ztráta přístupu k OS Android, který plánuje Huawei nahradit vlastním OS Hongmeng (globálně Ark OS); nebo nově ruským systémem Aurora, který vychází z finského Sailfish OS.
OS Aurora je zatím pouze jedna z možností
Když ruský server the Bell informoval, že Huawei testuje OS Aurora ne několika ze svých zařízení, vzali to někteří jako hotovou věc. No, čínskému systému zatím mnozí fandí, má totiž reálnou šanci vytvořit silnou konkurenci Androidu i iOS. Ale ruský OS? Možná špatný vtip, který má reálnou šanci na úspěch. Huawei s ruským ministrem pro digitální rozvoj a komunikaci mj. projednávalo přesunutí části výroby právě do Ruska. O stejné otázce pak debatovaly hlavy obou států, tedy Vladimír Putin a Si Ťin-pching.
Vzhledem k postoji, jaký Rusko proti USA zaujímá, dává spolupráce mezi oběma velmocemi smysl. Rusko se nedá pokořit, vždyť před pár dny tam jeden z hledačů paroží zbil medvěda a ukousl mu jazyk. Čína má zase téměř neomezené prostředky, jelikož se vláda přímo angažuje v obchodní politice některých firem. Zatím ale není potvrzené, že a jestli vůbec se ruský operační systém Aurora na telefony a tablety Huawei dostane. Firma pouze testuje, jestli nebude systém lepším řešením pro globální použití.
Pokud by Huawei opravdu využil OS Aurora, mohly by Spojené státy a EU uvalit další sankce na Rusko a de facto u nás zakázat fungování Huawei? Poté, co Čína zasadila státům odvetný úder, může se do boje přidat i ruská republika. U Spojených států se každopádně nezdá, že by chtěly změnit postoj.
Huawei zvažuje i další operační systémy
Opravdu se jedná pouze o testování, takže nedělejme předčasné závěry. Huawei mimo to testuje i zmíněnou vlastní verzi OS Hongmeng, kterou chce představit letos na podzim. Ta má sloužit pouze pro čínský trh, a pro zbytek světa chystá obdobu jménem Ark OS. Mluví se i o další alternativě ve spojitosti s Android open source, která bude vypadat jako emulovaný Android bez služeb Googlu. Vedle toho jedná Huawei s Ruskem i o společné výrobě čipů, další podrobnosti nejsou známy.
A nakonec zmínil generální ředitel Huawei i možnost OS Sailfish, který poskytuje linuxové řešení pro mobilní telefony. Právě toho se chytil ruský Rostelecom a přetvořil ho na OS Aurora, který chce vláda do dvou let rozšířit mezi státní úředníky.
Původně vyostřenou situaci zmírnily americké úřady, když zákaz obchodování odložily o 90 dní. Donald Trump už si postěžoval, že ho úřady neposlouchají, a že budou Spojené státy i nadále vůči Čínské lidové republice zaujímat tvrdý postoj. Koncem června se mají zastupitelé obou států sejít na jednání v Japonsku. Americký prezident zdůraznil, že pokud by čínský prezident na setkání nedorazil, uvalí Spojené státy na Čínu ničivé sankce. Zároveň ale věří, že má spoustu důvodů se na setkání dostavit. Výsledkem může být nová obchodní dohoda, která zmírní nebo zcela anuluje všechna omezení. Donald ostatně dodal, že nemá zájem vyřadit Huawei z businessu.
Vadil by vám ruský OS Aurora nebo Sailfish?
Zdroj: southfront.com, thebell.io
Ahoj. Baví mě technologie a aplikace, které usnadňují každodenní život. Ve své tvorbě rád používám konstruktivní kritiku, fandím značkám jako Huawei, Honor nebo Xiaomi. více o autorovi
Komentáře (36)
Přidat komentář