TOPlist

Huawei Pura 70 Pro recenze: Pro fajnšmekry, kteří se nebojí jít proti proudu

huawei pura 70 pro
  • Huawei se pokouší vrátit na evropský trh s řadou Huawei Pura 70
  • Huawei Pura 70 Pro je mobil s výborným hardware a odladěným software
  • Jeho použitelnost u nás snižuje absence služeb Google, které ale jdou částečně doinstalovat

Huawei Pura 70 Pro (51097VXN) je nejnovějším přírůstkem v rodině telefonů značky Huawei. Jedná se o druhý nejvyšší model, přičemž nejvyšší Ultra má navíc vlastně jen vysouvací modul objektivu, díky kterému je telefon tenčí. Telefon překvapil rychlostí a odladěností, naopak nepřekvapil komplikací v podobě absence Google služeb.

Obsah

Balení

Telefon je zabalený v krásné bílé krabičce, která působí prémiově. Stejně tak vnitřek nezklame. Balení je promyšleně poskládáno z papírových vrstev, nic v něm nechrastí a volně se nepohybuje. Zároveň se dá snadno dostat ke každé části obsahu.

V balení najdeme všechno, co můžeme potřebovat. Kromě telefonu, který má na displeji aplikovanou ochrannou fólii, zde najdeme i průhledný plastový kryt zadní strany. Dále je zde kabel USB-C – USB-C, jehla na vyjmutí SIM a nabíječka, schopná dodávat 100 W. Balení je tedy ve srovnání s vlajkami od Samsungu nebo Google velice štědré.

Vzhled a zpracování

Mobil působí na první pohled bytelně. Velice dobře se drží, čemuž napomáhá kromě tvaru také materiál. Jedná se o kombinaci kovu a skla. Neměl jsem odvahu zkoušet, jak dopadne po vystavení běžnému používání a raději jsem hned nasadil dodávaný zadní kryt. Ať už telefon držíte s krytem nebo bez něho, je držení pohodlné a telefon nemá tendenci ke klouzání. Nevím, jak na tom budou jiné barevné varianty, ale bílá, kterou jsem měl k dispozici, nijak zvlášť nepřitahuje otisky prstů.

Huawei Pura 70 Pro Huawei Pura 70 Pro

Když se vrátíme k úchopu, telefon těží z užšího provedení ve srovnání například s Pixely, takže se dobře drží, i když máte třeba menší dlaň. Telefon je také skvěle vyvážený a i přes výrazný modul fotoaparátů se nemá tendence převažovat.  Po položení na stůl se neviklá. Musím uznat, že po této stránce lze Huawei Pura 70 Pro jedině chválit.

Huawei Pura 70 Pro Huawei Pura 70 Pro

Přední straně vévodí displej, který má zaoblené rohy a lehce zakřivené okraje. Ani jedno nikterak nevadí v používání a naopak obojí přispívá k prémiovému dojmu. Na displej se skvěle dívá i za intenzivního slunečního svitu, viditelnosti nelze nic vytknout. Stejně tak ve tmě umí snížit jas na hodně nízkou úroveň a šetří tak oči. Podobně jako zadní část je odolný vůči otiskům prstů. Na displeji je nalepená fólie, její kvalitu jsem z pochopitelných důvodů nezkoušel. Pozitivní je, že neměla žádný negativní vliv na ovládání telefonu. Prst po ní klouže příjemně, displej reaguje na dotek a i čtení otisků prstů funguje na výbornou.

Výkon

Huawei Pura 70 Pro je postaven na procesoru Kirin 9010, který běží na frekvenci 2.3 GHz. Přestože při běžném používání jsem nenarazil na žádné problémy s výkonem, jako by snad bylo zadrhávání v prostředí systému nebo během focení či nahrávání videa, výsledek benchmarku AnTuTu je neúprosný. Na vlajkovou loď roku 2024 je pouhých 879 692 bodů opravdu málo. Zatímco v prostředí HarmonyOS si mohl Huawei pomoct optimalizacemi (a za to patří velká pochvala), ve hrách už bychom nízký výkon čipsetu poznali.

huawei pura 70 pro AnTuTu AnTuTu

Internet

Co se Wi-Fi týče, telefon nemá čím překvapit, podporuje běžné standardy. Problém ale nastává – alespoň teoreticky – u připojení přes mobilní data. Huawei Pura 70 Pro se totiž kvůli sankcím USA nemůže připojit k 5G, musí si vystačit s LTE. Jak moc velký problém to je? Provedl jsem několik měření rychlosti na mobilních datech; jako referenční mobil jsem použil Pixel 8 Pro. Oba telefony měly SIM T-Mobile. V Pixelu byla SIM spojená s tarifem s neomezenými daty (4XL), v Huawei Pura 70 Pro byla předplacenka, zahrnutá do skupiny Magenta, takže využívala sdílená data. Ani jeden telefon neměl jakkoliv omezenou rychlost.

První měření probíhalo v Brně – Líšni, kde telefon často přepíná mezi 5G a LTE. Ačkoliv byla Pura 70 Pro na LTE a Pixel na 5G, výsledek stahování byl téměř vyrovnaný, ale v rychlosti uploadu vyhrál Pixel na 5G.

Vzápětí skutečně Pixel přepnul na LTE, provedl jsem tedy měření znovu a byl jsem překvapen. Pixel se na LTE doslova belhal, zatímco Pura 70 Pro v druhém testu ještě zvýšila rychlost stahování.

Třetí test jsem provedl v nočních hodinách doma. Bydlíme kousek od vysílače a na balkóně mám plný signál, měly by tedy být eliminovány všechny rušivé vlivy. Pixel na 5G akceleroval v uploadu, ale rychlost stahování měl paradoxně nejnižší, zatímco Pura 70 Pro dokázala na LTE dosáhnout 2x vyšší rychlosti stahování než Pixel na 5G. Upload měla Pura 70 Pro o něco nižší, tam konzistentně vede Pixel.

Je to překvapující, možná si Pixel s českým 5G nerozumí tak dobře, jak by měl, ale výsledek testu je jednoznačný: absence 5G u tohoto telefonu není žádný reálný problém.

speedtest, pixel LTE speedtest, pixel LTE

Nedalo mi to a přepnul jsem Pixel natvrdo na LTE a ejhle, rychlosti vypadají hned jinak. Neumím posoudit, jestli je to problém 5G v Brně nebo kompatibility Pixelu, ale nic to nemění na závěru, že absence 5G neznamená pro Pura 70 Pro takový handicap, jak by to mohlo na první pohled vypadat.

Fotoaparát

Telefon je vybaven ultraširokým, širokým a teleobjektivem a samozřejmě selfie kamerkou. Ostření fotoaparátu je rychlé a přesné, podání barev věrné, dokud se nezapojí automatické AI režimy. Pak začíná telefon až zbytečně přesaturovávat. Není to ale nic vyloženě hrozného a na rozdíl od jiných telefonů je možné zásah AI snadno vypnout.

Portrét

V portrétním režimu Huawei Pura70 Pro exceluje. Práce s hloubkou ostrosti je velmi dobrá. Pokud se zaměříme na konečky vlasů, najdeme drobné chyby, ale zmiňuju to jen pro úplnost. Nedokonalosti musíme opravdu velice pozorně hledat a rozevláté vlasy ve větru jsou asi to nejtěžší, s čím se portrétní režim může setkat. Naopak rád pochválím výborné podání barev a kresby. Fotoaparát si nevymýšlí, nesnaží se nijak neúměrně retušovat a dcera si je na fotografiích podobná. Co velmi pomáhá, je rozumná ohnisková vzdálenost hlavního fotoaparátu (27 mm ekv), protože zde nedochází k deformování obličeje.

Selfie

V režimu selfie nabízí Huawei Pura 70 Pro tři úrovně přiblížení, resp. oddálení. Jako 1x je označen ekvivalent 27 mm pro fullframe, dále je zde 0.8x, který odpovídá 22 mm a nakonec režim W (wide – široký), ten odpovídá 18 mm. U selfie nefunguje oddělení od pozadí, ale jinak můžeme zopakovat, co jsme napsali u portrétního režimu. Kresba i barvy jsou v pořádku. Fotoaparát nabízí režim krásy, který ale neměl žádný viditelný efekt.

Makro a kytky

Při focení květin telefon detekoval scénu a zvýraznil barvy, zvláště žlutou. Výsledkem jsou mírně slité detaily. Na nejširším ohnisku se mně v mírném větru nepodařilo správně zaostřit, u hlavního objektivu už to bylo lepší. Nejlepších výsledků ale Huawei Pura 70 Pro dosáhl dle očekávání na nejdelších ohniscích, kdy dochází ke krásnému oddělení fotografovaného objektu od pozadí díky fyzice.

Noční foto

Noční foto předvede nejlépe, jak si vede software fotoaparátu. Huawei obstálo se ctí, kromě ultraširokoúhlého fotoaparátu jsou všechny fotografie víc než slušné. U ultraširoké fotografie byl expoziční čas významně delší, což se projevilo na ostrosti.

Galerie

Zde už bez přílišného třídění ukážu některé další fotografie, které jsem s Purou pořídil.

Pokus o focení architektury nedopadl vůbec špatně, i se západem slunce si fotoaparát dobře poradil.

Celkově bych chtěl opět vyzdvihnout velmi dobré podání barev. Telefon si na nic nehraje a ukládá scénu tak, jaká byla ve skutečnosti.

Video

Videu nelze nic moc vytknout, na ukázku zde máme krátké klipy ve FullHD na 30 a 60 snímcích za sekundu a 4K v 60 snímcích za sekundu. Vždy v závěru jsem přepnul na široké ohnisko. Huawei Pura 70 Pro nabízí stabilizaci videa, ale jen pro FullHD rozlišení. U 4K ji nelze aktivovat.

Huawei Pura 70 Pro, 1920x1080x30

Huawei Pura 70 Pro, 1920x1080x30

Huawei Pura 70 Pro, 1920x1080x60

Huawei Pura 70 Pro, 1920x1080x60

4K

4K

Baterie a nabíjení

Huawei Pura 70 Pro má baterii o kapacitě 5050 mAh, což je standardní hodnota. Co není standardní, je nabíjení výkonem až 100 W. Zajímavostí je také nabíječka, kterou najdeme v balení. Je možné do ní zapojit jak kabel s koncovkou USB-A, tak USB-C. Telefon má pak samozřejmě konektor USB-C. Dodávaný kabel má pak USB-C konektor na obou koncích. V tomto musíme Huawei pochválit, myslí na všechny eventuality.

Huawei Pura 70 nabíječka Huawei Pura 70 nabíječka

Software

Dostáváme se ke kontroverzní části recenze. První týden jsem telefon nebyl prakticky schopen používat. Chybějící služby Google se zdály nepřekonatelným problémem. Přece jen využívám Google prakticky ke všemu a zůstat od něho odříznutý znemožňovalo běžné používání mobilu. V AppGallery sice najdeme nějaké aplikace, ale není to ono. Jedná se většinou o aplikace vhodné pro Čínu, Gmail byste hledali marně.

HarmonyOS

HarmonyOS je odpovědí společnosti Huawei na americké sankce. V globální verzi se ale jedná pořád o starý známý Android, s důrazem na starý. Ačkoliv se systém tváří jako EMUI 14.2, což by mohlo asociovat Android 14, realitou je, že Pura 70 Pro jede na Androidu ve verzi 12. Protože se tím systém nikde moc nechlubí, pomohl jsem si příkazem ADB.

android 12 android 12

 

Nebudeme ale jen negativní, HarmonyOS má co nabídnout. Líbí se mně například práce s grafickým rozhraním. Hlavní obrazovka je uspořádána vizuálně přívětivě a až si na ni zvyknete, i prakticky.

Stejně tak příjemná je práce s widgety. Systém nabízí automaticky vytvoření widgetu, například, když jsem dostal první SMS, ale můžeme je samozřejmě možné přidat i ručně. Chvíli mně trvalo zjistit, jak na to. Musíte prsty potáhnout k sobě, tím zmenšíte plochu a zobrazí se nabídka. Widgety je možné seskupovat.

Když už jsme zmínili SMS, líbila se mně přehledná možnost odpovědět přímo z notifikačního panelu.

Přehledné je nastavení. Systém se uživateli snaží pomoct s orientací. Je možné vyhledávat soubory i aplikace. Jediná věc, která byla obtěžující, byla nutnost vždy po připojení kabelu přepnout na přenos souborů. Pokročilí uživatelé si to mohou přenastavit v nastavení pro vývojáře.

AppGallery

AppGallery navíc neobsahuje všechny aplikace, které v ní najdete, přímo, ale vyhledává aktivně v alternativních zdrojích jako je APK Monk a podobné. AppGallery zobrazí v takovém případě dialog, kde vás upozorňuje, že odcházíte z AppGallery, a že máte být opatrní. No a pak se nezřídka dostanete na neexistující stránku nebo na stránku se spoustou odkazů a reklamy a poraďte si, jak umíte.

Pokud se pokusím najít a nainstalovat Facebook, sice ho AppGallery najde kdoví kde a instalace probíhá formou aplikace třetí strany (APK), ale všechno pak funguje, jak jsme zvyklí.

Google Services

Podle návodu na videu níže se mně podařilo nainstalovat Google služby a dokonce přidat účet a rozběhat některé aplikace. Níže demonstrovaný proces do telefonu přidá služby Google a obchod Aurora Store, ze kterého se mně podařilo nainstalovat Gmail, Mapy od Seznamu, YouTube, WhatsApp a Disk Google. V Aurora Store jsem dokonce našel moji jedinou aplikaci, publikovanou v Obchodě Play, kterou jsem určitě nikam jinam nenahrával. Funguje, jak má. Jenže po chvíli obchod přestal fungovat, instalace se vždy zasekla na odhadu času ke stažení. Obchod se mně pak podařilo rozběhnout až obnovením nastavení všech aplikací. Potřebné aplikace stáhnete z webu MicroG.

Huawei EMUI 13 – Install Native Google Services

Huawei EMUI 13 - Install Native Google Services

Pokud jsem se pokusil stáhnout placenou aplikaci, stahování se zase zaseklo. Přidal jsem tedy přece jen účet, pod kterým mám aplikace nakoupené a pak se sice aplikace zobrazila jako nezakoupená, ale po stažení a instalaci fungovala. Testoval jsem to na aplikaci Tasker. Dokonce se pak bez problémů podařilo obnovit zálohu z Google Disku a po povolení všech oprávnění se zdá, že Tasker funguje, jak má. Řešením nákupu aplikací by tedy mohlo být je koupit a zaplatit na webu a až pak stáhnout, ale nezkoušel jsem, jak se chovají mikroplatby v aplikacích.

Dalo by se tedy říct, že se dá žít i takto, je tu ale jedno velké ALE. Kromě toho, že prostředí služeb Google není úplně jednoduché rozchodit, je to celé nestabilní a to, že to funguje dnes, neznamená, že to bude fungovat i zítra.

Voice Reader, chyba licence Voice Reader, chyba licence

Pokud jsem zkusil instalovat placenou aplikaci s anonymním přihlášením, obchod rovnou zobrazil chybovou hlášku. Když jsem stáhnul licenční aplikaci k mému oblíbenému předčítači knih, odmítnul ji akceptovat s tím, ať aplikaci instaluju ze stejného obchodu, v jakém jsem ji zakoupil. V tomto konkrétním případě vím, že je s vývojářem možná domluva, protože jsem podobnou situaci kdysi řešil ještě v době, kdy Windows 11 podporovaly Android aplikace, ale u jiných aplikací jsem narazil. Placené aplikace tedy představují komplikaci.

Placení telefonem

S placením přes Peněženku Google se ale rozlučte rovnou, instalovat sice šla, ale při pokusu o přidání platební karty ohlásila chybu. Podle starších zkušeností by mělo být možné platit aplikací Curve, ale protože Curve nemám, nevyzkoušel jsem to.

Curve - Your Global Wallet
Curve - Your Global Wallet
Peněženka Peněženka

Specifikace Huawei Pura 70 Pro

Specifikace Huawei Pura 70 Pro
Displej 6,8″ LTPO OLED, 2844 x 1260, 120Hz, 2500 nit (špička), Always-On-Display
Ochranné sklo Kunlun Glass 2
Rozměry a váha 162.6 x 75.1 x 8.4 mm, 220 gramů
Čipset HiSilicon Kirin 9010, 2,3 GHz
Paměť 12 GB LPDDR5X RAM, 512 GB UFS 4.0
Software EMUI 14.2
Baterie 5050mAh
Nabíjení 100W kabelové
80W bezdrátové
20W reverzní bezdrátové
18W reverzní kabelové
Hlavní kamera 50 MP, f/1.4-4.0, 25mm (wide), 1/1.3″, PDAF, Laser AF, OIS
48 MP, f/2.1, 93mm (telephoto), PDAF (5cm – ∞), OIS, 3.5x optical zoom
12.5 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide)
Selfie kamera 13 MP, f/2.4, (ultrawide), AF
Konektivita Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct
Bluetooth 5.2, A2DP, LE, L2HC
GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC
NFC
USB Type-C 3.1, OTG, DisplayPort 1.2
Tělo boční rám z hliníku, záda ze skla
Certifikace IP68
Cena 29 999 Kč

Cena a dostupnost

Telefon se dá objednat z českého eshopu Huawei za cenu 29 999 Kč. V současné době dostanete jako dárek sluchátka Huawei Freebuds Pro 3.

Cena: 29 999 Kč

Závěr

Huawei Pura 70 Pro mě příjemně překvapil. Balení obsahuje vše, co si jen můžete přát, telefon působí prémiově a hardware se dá označit na výborný, včetně fotoaparátu. Co se software týče, vše fungovalo, jak má. Telefon ale trpí absencí služeb Google, což lze částečně vyřešit instalací z alternativního zdroje. Nelze ale zaručit, že postup bude funkční napořád. Vzhledem k tomu je cena pro náš trh nasazená hodně vysoko.

Problémem hlavně do budoucna může být absence 5G, přestože podle testů není rozdíl v rychlosti ve srovnání s LTE jinak dramatický.

Klady

+ prémiový hardware
+ balení obsahuje kryt i nabíječku
+ výborný fotoaparát
+ skvělý displej
+ dobře se drží
+ nechytá otisky

+ vysoká rychlost připojení i na LTE
+ velmi rychlé nabíjení
+ nad očekávání dobré stereo reproduktory
+ rychlá čtečka otisků a bezpečné odemykání obličejem
+ šíleně dlouhá softwarová podpora

Zápory

– vyšší cena
– chybí služby Google
– nepodporuje 5G
– nejistá budoucnost

Hodnocení redakce: 75 / 100 %

Koupili byste si telefon bez Google?

Za zapůjčení telefonu děkujeme českému zastoupení společnosti Huawei.

Libor Foltýnek
O Autorovi - Libor Foltýnek

Libor Foltýnek je redaktor s rozsáhlými zkušenostmi v oblasti technologií a fotografie. Jeho práce je charakterizována důkladným výzkumem, poutavým vyprávěním a praktickými radami, které zpřístupňují… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)