TOPlist

Huawei P9: špičkový telefon, co má styl (recenze)

Sdílejte:
Vašek Švec
Vašek Švec
27.4.2016 12:00 (5.5.2016 14:15)
Ikona komentáře 21
Huawei P9 titul
Reklama

Huawei P9 představuje zbrusu novou vlajkovou loď známého čínského výrobce. Novinka se nese v duchu svých předchůdců a nabídne tak kvalitní dílenské zpracování spolu se stylovým designem. Nově pak přichází například se čtečkou otisků prstů, větší baterií nebo duálním fotoaparátem od legendární německé značky Leica. Budou tyto novinky na konkurenci z nejvyšší třídy stačit?

Obsah recenze

Balení bez překvapení

Huawei P9 jsme obdrželi zabalený v elegantním obalu, kde vedle názvu samotného telefonu poutal pozornost ještě nápis „dual camera“ spolu s logem Leica. Již z obalu je tedy jasně patrné, jak moc Huawei fotoaparátu v nové P9 věří. Obsah balení již tolik honosný nebyl a vedle telefonu zahrnoval ještě nabíječku, kabel s USB-C na jednom konci a pecková sluchátka. Ta sice nehrají vyloženě špatně, kvůli své konstrukci však příliš dobře nedrží v uších a izolace okolního ruchu u nich prakticky neexistuje. Samozřejmostí je klíček na vytažení šuplíku s microSD a SIM kartou. Zde je vhodné doplnit, že jsme pro test měli k dispozici novinářský kus a finální prodejní balení se tak může v některých ohledech lišit. Huawei P9 obsah balení

Styl a kvalitní materiály

Modelová řada P u Huaweie reprezentuje nejen telefony se špičkovou výbavou, ale především designové kousky, které potěší oko nejednoho náročného uživatele. Možná i proto nový Huawei P9 bezprostředně po svém představení vyvolal vlnu rozporuplných reakcí. Ne že by se již nejednalo o krásný a stylový model, designově nesmírně povedenému předchůdci se však, minimálně v našich očích, novinka nevyrovná.
Huawei P9 barevné varianty

Barevné varianty telefonu Huawei P9

Začneme trochu netypicky zády telefonu, kde se odehrály nejvýraznější změny. Huawei P9 po vzoru ostatních modelů tohoto čínského výrobce nabídne čtečku otisků prstů. Jedním z kritizovaných designových prvků na novince byla dvojice fotoaparátů pod pásem krycího skla se zaoblenými hranami. Musíme však konstatovat, že minimálně u námi testované černo-šedé varianty to nebyl prakticky žádný problém. Dvojice fotoaparátů na sebe mnohem více upozorňuje u světlých variant.

Huawei P9 zadní strana

Zatímco záda telefonu tvoří hliníková vana, na přední straně naleznete tvrzené krycí sklo Corning Gorilla Glass 4 se zakulacenými hranami. Zatímco boční rámečky okolo displeje jsou velmi tenké, okraje pod a nad displejem bychom si však dokázali představit menší. Černý podklad krycího skla na přední straně i na zádech telefonu trochu oživují velmi jemné stříbrné linky. U námi testované varianty je poměrně snadno přehlédnete, v případě světlejších verzí Huawei P9 jsou však výraznější. Pochvalu si výrobce zaslouží za tloušťku telefonu pouhých 7 mm a fotoaparát nevystupující nad povrch zad. Huawei P9 čelní strana Kvůli rovným zádům bez jakéhokoli zaoblení si někteří uživatelé možná budou muset na uchopení telefonu chvíli zvykat, na druhou stranu, zakulacené hrany a poměrně kompaktní rozměry manipulaci s telefonem ovlivňují pozitivně. Kov dodává konstrukci velmi dobrou pevnost a všechny části telefonu jsou kvalitně zpracované a bezchybně lícují. Huawei P9 fotoaparát a čtečka

Čtečka na zádech nesmí chybět

Jak padlo již výše, jednou z velmi vítaných novinek telefonu Huawei P9 je čtečka otisků prstů na zádech. Ta si dokáže zapamatovat až 5 otisků prstů. Reakce čtečky po přiložení prstů jsou téměř okamžité a v naprosté většině případů i přesné. Vedle odemykání telefonu však lze čtečku využít také k následujícím činnostem:
  • Přístup k souborům v „sejfu“.
  • Přístup k uzamčeným aplikacím.
  • Pořízení fotografie/videa.
  • Zastavit alarm.
  • Přijmout hovor.
  • Zobrazit oznamovací panel vertikálním gestem.
  • Posouvat fotografie horizontálním gestem.

Výborný obraz i zvuk

Stejně jako námi již recenzovaný Huawei Mate 8, také jeho menší příbuzný nabídne IPS-NEO displej o FullHD rozlišení, díky úhlopříčce 5,2″ v tomto případě počítejte se špičkovou jemností obrazu 423 ppi. Zejména díky vysokému maximálnímu jasu je displej dobře čitelný i na přímém slunci. Barvy jsou zde laděny trochu více do studena, komu by to však nevyhovovalo, může si nastavení podání barev upravit k obrazu svému. Displej telefonu obsahuje také režim pro ovládání v rukavicích, bohužel se Huawei rozhodl neimplementovat funkci zapnutí displeje poklepáním.

Huawei P9 displej

Na velmi dobré úrovni jsou rovněž zvukové schopnosti Huawei P9. Hlasitý reproduktor nabízí dostatečně vysokou maximální hlasitost a v rámci možností je jím reprodukovaný zvuk čistý a dokonce i s náznakem basů. Příliš se nám však nelíbí umístění reproduktoru na spodní hranu telefonu, kde jej uživatel bude při hraní her a prohlížení videí často zakrývat rukou. Kvalitní je rovněž zvukový výstup přes 3,5mm jack konektor. Maximální hlasitost je i s kvalitnějšími náhlavními sluchátky více než dostatečná a rovněž kvalita zvukového výstupu je na velmi vysoké úrovni, na etalony jako Sony Xperia Z5 a Lenovo Vibe X3 však nestačí. Přítomen je i režim DTS, který zvuku dodává lepší prokreslenost, lze však pouze zapnout/vypnout, podrobnější nastavení od něj tedy nečekejte.

Hardwarem jen kousek za těmi nejlepšími

Huawei P9 nabízí na první pohled více než obstojný hardware, kterému však na naprostou špičku mezi současnými telefony ještě kousek chybí. V první řadě zde máme chipset z vlastní dílny – HiSilicon Kirin 955. Procesor tohoto chipsetu využívá architekturu big.LITTLE a disponuje 4 úspornými jádry Cortex-A53 na 1,8 GHz a 4 výkonnými jádry Cortex-A72 o frekvenci 2,5 GHz. O grafický výkon se zde stará čip Mali-T880 se čtyřmi grafickými jádry. Tento chipset je až na vyšší maximální takt identický s Kirinem 950 použitým v Huawei Mate 8. Telefon nabízí 3 GB RAM a 32GB interní úložiště, z nějž je dostupných necelých 27 GB. Existuje také varianta se 4 GB RAM a 64GB interním úložištěm, ta se k nám však přinejmenším v dohledné době dovážet nebude. V populárním benchmarku AnTuTu daná kombinace hardwaru získává skóre těsně pod 100 tisíc bodů.

Specifikace telefonu Huawei P9

[aps_product_sz id=“389439″]

Herní výkon

I přes použití grafického čipu Mali-T880 pouze se čtyřmi jádry se o herní výkon telefonu Huawei P9 rozhodně obávat nemusíte. Zařízení v současnosti dostačuje na hraní libovolného titulu z Obchodu Play. My jsme si na něm zkusili zahrát například závodní hru Real Racing 3, strategii This War of Mine nebo novou akční pecku Warhammer 40k Freeblade. Všechny zmíněné tituly fungovaly na telefonu Huawei P9 naprosto plynule a bez jakéhokoli zaváhání.

Huawei P9 Real Racing 3

Příkladná konektivita

Huawei P9 z pohledu konektivity nabídne téměř vše, na co si vzpomenete. Jediné, co by mohlo někomu chybět, je infraport pro ovládání elektroniky. Jinak zde ale nalezneme například LTE na všech tuzemských frekvencích, rychlou, dvoupásmovou Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac spolu s Bluetooth 4.2 a NFC. U nás se bude prodávat také verze telefonu podporu dvou SIM karet  s označením EVA-L19. Jeden slot je zde však hybridní a uživatel si tak bude muset vybrat mezi druhou SIM a rozšířením úložiště o microSD kartu. Další kaňkou na Dual-SIM variantě je chybějící podpora LTE pásma 900 MHz (hojně využívaného Vodafonem) a NFC. Určování polohy zde obstarává GPS s podporou A-GPS spolu se systémem GLONASS. Příznivce geocachingu zase potěší přítomnost digitálního kompasu. Potěšila nás také přítomnost USB-C konektoru.

Huawei P9 USB

Další jednodenní stylovka?

Baterie v telefonu Huawei P9 disponuje kapacitou 3 000 mAh. To na jednu stranu není nijak omračující hodnota, na stranu druhou je daná kapacita vzhledem k velmi malé tloušťce telefonu slušná. Vzhledem k použitému hardwaru v podobě chipsetu z vlastní stáje a displeje s rozumným rozlišením jsme pak očekávali nadprůměrnou výdrž na poměry dané kategorie. Tato naše očekávání však byla naplněna pouze z části. První dny testování v nás Huawei P9 svou výdrží vzbudil nemalé obavy, jelikož jsme s ním vždy jen tak tak přežili do večera. Výdrž se naštěstí po týdnu používání výrazně zlepšila. Telefon jsme používali pro intenzivní komunikaci nejen prostřednictvím běžných hovorů a SMS, ale také e-mailů a různých IM klientů, dále jsme pak baterii drancovali neustálým připojením na internet a s tím spojenými úkony a příležitostným hraním. Při tomto režimu zbývalo telefonuujc večer okolo 20 % energie. Pokud však patříte k uživatelům, kteří svůj smartphone využívají o něco střídměji než my, můžete se dostat až na dvoudenní výdrž. Ve finále nás Huawei P9 v tomto ohledu nenadchnul. Na poměry tenkých a stylových smartphonů je jeho výdrž rozhodně nadprůměrná, na většinu konkurence z nejvyšší třídy však trochu ztrácí. Výdrž baterie by však v budoucnu mohla prodloužit i některá aktualizace. Integrovaný správce napájení obsahuje 3 základní režimy spotřeby a upozorňuje také na aplikace nadměrně využívající baterii. Vedle toho zde naleznete také aktuální spotřebu telefonu a můžete také vybrat aplikace, kterým chcete umožnit běžet na pozadí i při vypnuté obrazovce. Velmi zajímavou funkcí pro úsporu baterie je snížení rozlišení z původních 1920 x 1080 px na 1280 x 720 px. Takto snížené rozlišení poznáte po bližším prozkoumání displeje, při běžné práci s telefonem však velmi rychle nižší jemnost displeje přestanete vnímat. Originální nabíječce trvalo nabití baterie z 15 na 100% 1 hodinu a 20 minut.

EMUI v hlavní roli

Předinstalovaný operační systém Android 6.0 Marshmallow je zde kompletně překryt nadstavbou EMUI 4.1, která se ze všeho nejvíc podobá známé, mnohými oblíbené, jinými zatracované, nadstavbě MIUI od Xiaomi. Například zde nenalezneme nabídku aplikací, celé prostředí je poměrně hodně barevné a napříč systémem můžeme narazit na celou řadu doplňkových funkcí, se kterými se v čistém Androidu nesetkáme. Jak je již zvykem u většiny propracovanějších nadstaveb, ani zde nechybí možnost upravit si vzhled systému pomocí témat. Několik je jich přitom předinstalováno již z výroby a další si můžete zdarma stáhnout v příslušné aplikaci. Běh systému byl po celou dobu našeho testu naprosto hladký, nesetkali jsme se s žádnými záseky, zpomalením či dokonce pády aplikací. Za optimalizaci si tedy Huawei zaslouží pochvalu. Jednou z novinek EMUI 4 je komplexní fitness aplikace Zdraví, která zaznamenává vaše aktivity jako chůze, běh či jízda na kole, nastavit si zde můžete také cíl jednotlivých fitness aktivit. Velmi dobře je zpracována aplikace Počasí, která zobrazuje také informace o vlhkosti ovzduší, UV index nebo třeba rychlost a směr větru a navíc nabízí i povedený widget s hodinami. Zapomenout zmínit rozhodně nesmíme ani Správce telefonu, prostřednictvím kterého můžete snadno odstranit nepotřebná data či rychle přistupovat k systémovým součástím EMUI, jakou je například povedená správa datového provozu, filtr obtěžování nebo správce vyskakovacích oken. Mezi užitečné funkce nadstavby EMUI 4.1 patří například:
  • ruční kalibrace barev displeje
  • správa datového provozu aplikací
  • správce oznámení
  • plovoucí tlačítko pro ovládání jednou rukou
  • zmenšení obrazu pro ovládání jednou rukou
  • přijmutí hovoru zvednutím telefonu k uchu
  • plánované zapnutí a vypnutí
  • zkratky pro diktafon, kalkulačku, svítilnu a fotoaparát na zamykací obrazovce

Fotoaparát s dvojicí očí

Jedním z největších lákadel nového Huawei P9 je bezesporu jeho duální fotoaparát  s rozlišením 12 MPx, na jehož vývoji Huawei spolupracoval s německou fotolegendou Leica. Jeden snímač je přitom pouze monochromatický a zachytí tak pouze černobílou fotografii,  druhý snímač pak snímku dodá barvy. Díky této metodě by měl Huawei P9 nabídnout, na poměry fotomobilů, velmi dobrou hloubku ostrosti. K hrátkám s hloubkou ostrosti slouží speciální režim, díky kterému můžete změnit hloubku fotografie i po jejím zachycení. Změny hloubky ostrosti se dosahuje změnou velikosti clony, přičemž Huawei P9 dokáže softwarově dopočítat clonu v rozmezí F 0.95 až F 16. Světelnost objektivů je v tomto případě f/2.2 a v zaostření fotoaparátům pomáhá fázová detekce obrazu spolu s laserovým ostřením. Přítomno je také dvoutónové LED přisvícení, obejít se naopak musíme bez optické stabilizace obrazu. Telefon Huawei P9 bezesporu patří mezi nejlepší fotomobily současnosti, což ostatně dokazuje také náš podrobný fototest, ve kterém jsme jej postavili proti Samsungu Galaxy S7. Ve fototestu naleznete ještě více fotografií z tohoto telefonu a to včetně detailní hodnocení fotoaparátu. Největší slabinu fotoaparátu představuje natáčené video. Oželet budete muset vysoké 4K rozlišení, namísto toho vám musí stačit maximálně FullHD rozlišení a snímkovací frekvence 60 FPS. Videozáznam navíc poměrně citelně trpí absencí optické stabilizace a je roztřepaný.

Fotoaplikace plná funkcí

Jako povedenou musíme ohodnotit také fotoaplikaci s celou řadou funkcí. Velmi se nám líbil manuální režim, do kterého se snadno přepnete pomocí posuvníku vedle spouště fotoaparátu. Samostatnou ikonu má i výše popsaný režim malé hloubky ostrosti. Z aplikace a vlastně celého chování fotoaparátu je však cítit cílení na zkušenější uživatele, kteří si s fotoaparátem Huawei P9 dokáží vyhrát a ocení surovější fotky s menším množstvím příkras. Ve fotoaplikaci naleznete také dva režimy přímo od Leicy – živé a hladké barvy. Pokud  Aplikaci můžeme vytknout jen jediné a to občas špatně reagující ovládací prvky, to však přičítáme ještě ne zcela finálnímu softwaru a doufáme, že výrobce tento problém brzy napraví.

Fotografie

Video

https://www.youtube.com/watch?v=e-U9NJIAyG4 Fotografie v plném rozlišení si můžete stáhnout v jednom archivu.

Závěr

Telefon Huawei P9 si momentálně můžete předobjednat za 14 990 Kč a pokud tak učiníte, dostanete navíc zdarma fitness náramek zkřížený s Bluetooth sluchátkem Huawei TalkBand B2 v hodnotě 4 590 Kč. Tato nabídka je, i s přihlédnutím k adekvátní konkurenci, více než zajímavá.

Novinka si nás získala zejména svými fotografickými schopnostmi, ale to není zdaleka vše, co potenciálnímu kupci dokáže nabídnout. Telefon by mohl upoutat pozornost všech, kteří prahnou po stylovém, ale přesto dobře vybaveném a výkonném telefonu. Huawei si zaslouží pochvalu za použití kvalitních materiálů, zpracování na vysoké úrovni nebo tenkou konstrukci se zachováním baterie o přijatelné kapacitě. Velmi se nám líbila také výborně fungující čtečka otisků prstů podporující gesta, displej s dobrou čitelností na slunci a plynulý systém s propracovanou nadstavbou EMUI 4.1. Naopak pokárat by si v Huawei zasloužili za možnost pořizovat video maximálně ve FullHD rozlišení, což je v dnešní době na danou cenovou kategorii jednoznačný podprůměr. Také kvalita pořizovaného videa bohužel zůstala za naším očekáváním. Zklamáním pro nás byla také výdrž na baterii, a to i přes její poměrně slibnou kapacitu. Některým uživatelům by pak mohl vadit také hybridní slot na microSD, respektive SIM kartu. Finální verdikt: Huawei P9 je velmi povedený telefon, který nevsází vše pouze na stylový vzhled a myslí také na další podstatné aspekty. Hledáte stylový telefon s kompaktními rozměry, velmi kvalitním fotoaparátem a dostatkem výkonu i s výhledem do budoucna? Pak nezapomeňte zařadit Huawei P9 do seznamu kandidátů. [one_half]

Klady

+ Výborný fotoaparát. + Kvalitní materiály i zpracování. + Vysoký výkon. + Displej dobře čitelný na slunci. + Dobře fungující čtečka otisků prstů. + Android 6.0 a EMUI 4.1 + Výborná optimalizace systému. + Kvalitní zvukový výstup. + Příkladná konektivita včetně USB-C. [/one_half] [one_half_last]

Zápory

– Podprůměrné video, navíc jen ve FullHD. – Hybridní slot na microSD/nanoSIM. – V rámci TOP modelů slabší GPU. – Slabší výdrž na baterii. – Chybí zapnutí displeje poklepáním. [/one_half_last] Za zapůjčení děkujeme společnosti Huawei.

O autorovi

Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… Více o autorovi

Vašek Švec
Sdílejte: