Místo Huawei P9 fotili zrcadlovkou. Mystifikace, nebo omyl?
- Články
- Karel Kilián
- 5.7.2016
- 9
Před několika dny publikoval čínský výrobce Huawei na sociální síti Google+ nesmělou propagační fotku. Vše působilo dojmem, že má jít o snímek pořízený fotoaparátem chytrého telefonu Huawei P9. Osoba, která fotografii zveřejnila, však patrně netušila, že Google+, stejně jako některé další online služby (například Flickr), zachovává v každém obrázku metadata EXIF. Podívejme se nejprve na inkriminovaný obrázek.
Je to nesporně zajímavá fotka atraktivní mladé ženy, byť odraz světla v objektivu nemusí vyhovovat každému. Překvapí však detaily vlasů s dopadajícím sluncem, které na jednotlivých pramenech rozehrává hru barev. Na fotku pořízenou mobilem by to byl nesporně impozantní výsledek. Překvapivý je také chybějící šum, vyvážení světla a úroveň detailů.
Dobrá? Až příliš dobrá!
Na fotku z mobilu by to prostě byl vynikající výsledek. Tedy možná až příliš vynikající. Pravdu o tom, čím byl snímek pořízen, prozradila metadata EXIF. EXIF (zkratka z anglického Exchangeable image file format) je specifikace pro formát metadat, vkládaných do souborů digitálními fotoaparáty. Informace se vkládají do existujících souborových formátů (zdroj: Wikipedia). Kromě dalších údajů mohou obsahovat informace o značce a modelu fotoaparátu, nastavení expozice, údaje o místu pořízení a další.
V případě inkriminovaného snímku byly v EXIF následující informace:
- Camera: Canon EOS 5D Mark III
- Lens: EF70-200mm f/2.8L IS II USM
- Focal Length: 135mm
- Exposure: 1/800
- F Number: f/4
- ISO: 500
- Camera make: Canon
- Flash: Not used
- Exposure Bias: -1 EV
Pojďme si to stručně rozebrat. Tělo fotoaparátu Canon EOS 5D Mark III seženete v českých e-shopech za přibližně 70 000 Kč. Teleobjektiv EF70-200 f/2.8L IS II USM pak pořídíte kolem 60 000 korun. Snímek byl tedy pořízen výbavičkou za cca 130 000 Kč
Ještě předtím, než se k fotce vyjádřil Huawei, předpovídal redaktor serveru Android Police David Ruddock reakci ve stylu: “Doprovodný text na sociálních sítích nikde výslovně neříká, že tento snímek byl pořízen s P9.” Nutno konstatovat, že to ale tak mohlo vypadat, tedy s ohledem na formulaci tak do značné míry vypadalo.
“Podařilo se nám zachytit krásný východ slunce s Deliciously Ellou. Duální fotoaparáty Leica telefonu #HuaweiP9 zvládají focení za zhoršených světelných podmínek, jako jsou tyto, s radostí. Objevte znovu fotografování mobilem a sdílejte s námi své snímky svítání. #OO”
Výrobce tedy skutečně nikde netvrdí, že obrázek byl pořízen telefonem Huawei P9. Text však spojuje duální foťák Leica s uvedeným snímkem a jeho pořízením v náročnějších světelných podmínkách. David Ruddock skepticky konstatuje, že když se spojí výrobce telefonů s nějakou renomovanou značkou, aby mohl prodat něco s jejím jménem, je dobré být ve střehu.
Ne, nechtěli jsme tvrdit, že to fotil Huawei P9!
Huawei následně inkriminovanou fotku smazal ze sociálních sítí a pro server Android Police vydal oficiální prohlášení:
“Nedávno se objevilo tvrzení, že obrázek vystavený na našich sociálních sítích nebyl pořízen telefonem Huawei P9. Fotografie byla vyfocena profesionálem v době natáčení reklamy na tento telefon jako inspirace pro naši komunitu. Uvědomujeme si však, že jsme pro tento snímek měli použít jasnější titulek. Nikdy nebylo naším záměrem uvést kohokoli v omyl. Omlouváme se za to a snímek jsme odstranili.”
Stručně řečeno: podle tvrzení společnosti Huawei se nejednalo o záměrnou manipulaci, ale pouhé nedorozumění. Celé dění však do značné míry připomíná kauzu, kolem telefonu Nokia Lumia 920 a její optické stabilizace obrazu při natáčení videa, kde se byla v odrazu v okně místo mobilního vidět profesionální kamera.
https://www.youtube.com/watch?v=PbF7TgX9gy8
Zdroj: androidpolice.com.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (9)
Přidat komentář