TOPlist

Huawei P20 Pro recenze: Tři zadní fotoaparáty mají význam

Sdílejte:
David Trlica
David Trlica
6.4.2018 18:05 (26.4.2018 20:53)
Ikona komentáře 7
huawei p20 pro recenze
Huawei P20 Pro chce jít na úplnou špičku trhu. Huawei už se s modelem Mate 10 Pro dotáhl na elitu. Nyní s novinkou chtějí jít pro první místo. Hodně se tento rok soustředila společnost na fotoaparát. Novinka má rovnou tři fotoaparáty na zadní straně. Přední strana má také novinku, i když na ni už nebyly tak kladné ohlasy. A to zářez v displeji. Jak je na tom ale telefon Huawei P20 Pro celkově? To si povíme v dnešní recenzi.

Obsah recenze Huawei P20 Pro

Obsah balení Huawei P20 Pro

Obsah balení patří spíše do standardu. Bílá krabička obsahuje samotný telefon, pak ale také příslušenství v podobě nabíječky a USB-C kabelu. Dále se objevují jednoduchá USB-C sluchátka. Na první pohled vypadají jako levná kopie Apple Earpod. Kvalita zvuku je ale dostatečná, větší problém je spíše s tím, že nepadnou ideálně do uší každému. Například ale na AKG sluchátka u Galaxy S9 kvalitou nedosahují. Potěší ale i to, že se v krabičce objevuje i redukce z 3,5mm jacku na USB-C. V balení se už pak nachází pouze manuály a sponka na vytažení šuplíků na simkarty. Huawei P20 Pro obsah baleni

Nový design inspirovaný iPhone X

Huawei P20 Pro prošel razantní změnou a vypadá úplně jinak než předchozí model Huawei P10. Nový design byl údajně i jeden z důvodů, proč se novinka nazývá P20 a ne P11. Design vychází z iPhone X, což můžeme vidět na přední straně s výřezem a také na zadní, kde jsou fotoaparáty umístěny úplně stejně. Nicméně Huawei přinesl i hodně vlastních designových prvků. Nejvíce se nám líbí speciální barevná kombinace, kde na zádech můžeme vidět zajímavý efekt, rovnou se třemi barvami. Zadní strana se leskne v barvách zelené, přechází do modré, která následně přechází ve fialovou. Pokud byste ale chtěli i klasický jednobarevný design, tak není problém. design huawei p20 pro

Připravte se na lapače otisků

Jenom chválit ale zadní stranu nemůžeme. Podobně jako třeba HTC U11 vypadá hodně dobře, ale vzhledem k použití tvrzeného skla se také hodně rychle zapatlá, jde o skvělý lapač otisků a šmouh. Obzvlášť u vystouplých objektivů fotoaparátů se pak nachází smítka prachu, špíny, které se špatně dostávají pryč. Vzhledem ke skleněným zádům také musíte počítat s tím, že je zadní strana náchylná na poškrábání. Ve výsledku tedy za skvělý design zadní strany musíte platit daň v podobě magnetu na otisky a poškrábání. Na druhou stranu potěší přítomnost zvýšené odolnosti vůči prachu a vodě garantované certifikací IP67. https://www.youtube.com/watch?v=R6e0zbPxac0 V recenzi na Huawei Mate 10 Pro jsme si také stěžovali, že telefon je hodně kluzký. Dobrou zprávou je, že i když má telefon stejné materiály a podobnou velikost, tak se P20 Pro drží v ruce opravdu dobře. Díky zaobleným hranám nikde telefon neřeže do ruky.

Na přední straně najdeme výřez v displeji

Huawei se u řady P20 rozhodl zvolit výřez v displeji. Je o trochu menší než v Apple iPhone X, nachází se v něm sluchátkový reproduktor, selfie kamera a také senzory. Mírně se pozměnil poměr stran na 18,7:9. V reálném použití ale nic nepoznáte, je to v podstatě stejný poměr, který využívá například i Samsung Galaxy Note 8 a Galaxy S9. Díky tomuto designu a minimálním rámečkům tak Huawei s úhlopříčkou 6,1 palců měří na šířku pouze 73,9 mm. Díky tomu se dá jakž takž ovládat i jednou rukou, i když samozřejmě nedosáhnete do všech koutů. Vzhledem k tomu, že displej není zaoblený, tak se dá říct, že ovládání jednou rukou je i lepší než Galaxy S9+, se kterým jsme měli zkušenost několik předchozích týdnů. Na přední straně se také nachází čtečka otisků prstů. Ta je umístěna ve spodním rámečku. Čtečka může sloužit i k navigaci systémem. Pomocí různých gest můžete nahradit tlačítko zpět, domů i nedávné úlohy. Tlačítko napájení a ovládání hlasitosti se nalézá na pravém boku přístroje. Na levé straně se pak nachází šuplík na SIM karty. Vrchní část nabízí infraport. Na spodní straně se pak nachází USB-C konektor a dvě mřížky. V jedné se nachází hlasitý reproduktor, ve druhé pak mikrofon. A to i když Huawei P20 Pro podporuje stereo. K němu ale využívá sluchátkový reproduktor ve výřezu.

Bleskurychlá čtečka, ještě rychlejší odemknutí obličejem

Čtečka otisků prstů je stále nejpoužívanějším způsobem zabezpečen, výjimkou je Apple iPhone X. I další telefony pak nabízí možnost vybrat si odemykání pomocí tváře nebo třeba pomoci skenování oční duhovky. Huawei telefony měly vždy perfektní čtečku otisků prstů, není se tak čemu divit, že i Huawei P20 Pro v tomto duchu pokračuje. Je rychlá a přesná, během testování jsme neměli vůbec problém s tím, že by otisk nerozeznala. Huawei P20 pro ctecka Musíme se ale přiznat, že jsme ji ani zdaleka nepoužívali tak často. Důvodem je odemykání telefonu obličejem, které je okamžité. A kdybychom jej měli srovnat například s Galaxy S9+, tak je až neuvěřitelně rychlejší. Hodně tomu pomáhá i možnost zapnout si v nastavení přímé odemknutí, kdy automaticky po zapnutí obrazovky telefon rozpozná tvář a telefon odemkne, aniž byste museli například odemčení potvrdit tažením prstem. Na druhou stranu tohle zabezpečení není tak vysoké jako například u Galaxy S9+, kde se může zapnout i skenování oční duhovky, nebo na Apple iPhone X, kde se skenuje obličej ve 3D. Zde jde hlavně o odemykání telefonu, například placení v telefonu nejde přes obličej potvrdit, zde budete muset využít stále čtečku otisků prstů.

AMOLED displej s dostatečným rozlišením

Huawei narozdíl od konkurence nepoužívá u svých telefonů vysoké rozlišení. Maximum u Huawei P20 Pro je 2240 x 1080 pixelů, pokud byste chtěli ale ušetřit baterii, můžete zapnout i HD+ rozlišení. Každopádně v reálném použití nebudete mít problém i s FullHD+. huawei p20 pro cz Jediné místo, kde byste mohli vidět konkurenci zářit, je u virtuální reality, kde se displeje s vysokým rozlišením hodí. Poměr stran je neobvyklý 18,7:9. Hustota pixelů je 408 ppi. Díky použití AMOLED panelu se můžete těšit na hodně živé barvy a také perfektní černou. Modrý nádech, který jsme v minulosti mohli vídat na některých OLED panelech, se zde nekoná. Jas je dostatečný, bez problémů je telefon čitelný i na přímém Slunci. Každopádně například na kvality Galaxy S9+ nedosahuje, korejská společnost opět jas v letošním modelu značně zvýšila.

Zářez v displeji jde schovat

Jak už jsme psali v samostatném článku, zářez u řady Huawei P20 jde elegantně schovat. Jejich zářez, jak zásek v displeji nazývají, jde jednoduše “vypnout”. Stačí si v nastavení vybrat to, že nechcete zářez telefonu a systém elegantně přebarví okolí do černé barvy. Tím se objeví po celé šíři displeje černá notifikační lišta. Díky tomu, že má AMOLED panel, tak černá je téměř stejná jako samotný výřez. Občas některé aplikace mají s tímto panelem problém a malá část informací se může zobrazit pod černou lištou. Během testování jsme ale narazili na dvě takové aplikace, navíc do budoucna se dá čekat, že podpora výřezu od vývojářů bude přibývat, už i samotný Android P s ním počítá.

Stereo reproduktory se vyrovnají konkurenci

O hlasitou reprodukci se stará reproduktor na spodní hraně telefonu. K němu pak sekunduje telefonní reproduktor, který byl značně vylepšen. Stejným způsobem má stereo reproduktory vyřešené například HTC U11, nebo Galaxy S9. Právě s tímto telefonem, a ještě s Pixel 2 jsm P20 Pro srovnali. Výsledný zvuk je kvalitativně ve všech třech telefonech srovnatelný, pokud ale dáme hlasitost úplně na maximum, tak si s ní nejlépe poradil Samsung. Pixel 2 i P20 Pro už začínají mírně zkreslovat. I tak jde ale o perfektní vylepšení. smartphone-HUAWEI-P20-Pro

Výkonný chipset Kirin 970

Huawei představuje nové procesory vždy v nových produktech řady Mate. I proto zde máme Kirin 970, který poprvé přišel v telefonu Huawei Mate 10 Pro, ten je osazený i NPU (neurální procesorovou jednotkou). NPU by se měl starat o procesy probíhající v telefonu a následně pak přizpůsobí schéma chování telefonu tak, aby bylo docíleno co nejrychlejší odezvy. Dále hodně pomáhá při automatickém nastavování fotoaparátů. Zajímavé na tomto strojovém učení je to, že probíhá přímo v telefonu, a ne v cloudu, jak je normálně zvykem. A i když už je to čipset z konce roku 2017, tak má stále výkonu na rozdávání. Až do února 2018 se vyhříval na prvním místě benchmarku AnTuTu. Poté už jej předběhl nový Snapdragon 845 i Exynos 9810. Čipset má čtyři jádra Cortex-A73 o taktu 2,4 GHz a čtyři jádra Cortex-A53 s taktem 1,8 GHz. Grafický výkon zde obstarává Mali-G72 MP12. Paměť RAM se zastavila na hodnotě 6 GB, to je zcela dostatečné. Interní úložiště má 128 GB a nelze rozšířit o paměťové karty. Níže můžete vidět, jak si testovaný model vedl v benchmarku. Konektivita je na tom dobře. Huawei P20 Pro má USB-C konektor, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac a také infraport. Bohužel se používá starší Bluetooth 4.2, nechybí ani NFC. Pochválit musíme bezproblémový příjem mobilního signálu. Zrovna tak určování polohy pomocí GPS je velmi rychlé a přesné. Problém jsme měli často s Wi-Fi signálem, který vypadával, nefungoval apod. Po dnu utrpení jsme ale objevily problém. Nazývá se Wi-Fi+ a má přinášet nejlepší možné připojení. A to například přepínáním Wi-Fi a mobilních dat, automatickým zapínáním/vypínáním Wi-Fi a jejich následným odkládáním. V reálném použití jsme ale byli častěji bez připojení k internetu, a to i když jsme byli pár metrů od zcela funkčního routeru. Doporučujeme se od této funkce držet dále.

Specifikace telefonu Huawei P20 Pro

[aps_product_sz id=“488685″]

Perfektní výdrž na jedno nabití

Po zklamání s baterií u Galaxy S9+, je Huawei P20 Pro příjemným překvapením. Kapacita má velmi slušných 4 000 mAh. Bez problémů vám telefon vydrží 1 a půl dne až dva dny na jedno nabití, záleží na tom, co budete dělat. Bez problémů se můžete dostat i na 7 hodin 30 minut SOT. Nabití baterie z 15 na 100 % zabere originálnímu adaptéru zhruba hodinu a půl. huawei P20 Pro cena V systému EMUI si můžete také nastavit přepnutí do černých barev, což přidá nějaké do procento do baterie, vzhledem k tomu, že telefon používá AMOLED panel. Jak jsme už řekli výše, můžete také snížit rozlišení displeje na HD+, to také přidá nemalé procento baterii. Pokud se trochu omezíte v používání, tak byste se měli dostat i na případné tři dny používání. Jde rozhodně o dobrou změnou po řadě vlajkových lodí, které jsou tzv. jednodenní. Jedinou výtku tak máme pouze v absenci bezdrátového nabíjení. Vzhledem k použití skleněných zad tomu nic nebrání.

Systém EMUI je největší mínus

Ihned na začátek dodáváme, že Huawei P20 Pro se začíná prodávat až za 10 dní. A i když to přímo v systému není napsané, je hodně pravděpodobné, že v testovaném telefonu se stále nachází nefinální software, naznačují to i někdy podivné překlady. To je naše jediné vysvětlení záseků, zpomalování, pádů aplikací atd. Po vydání telefonu na trh žádná aktualizace nepřišla, problémy tak stále zůstávají. Například velmi často nám padaly aplikace od společnosti Google jako jsou Fotky nebo Google Now. Zkoušeli jsme novější verze, starší verze a nic nepomohlo. Jedině restart telefonu to oddálil na pár hodin. Pak si také během používání můžete všímat toho, že celý systém není plynulý. Například při projíždění menu s aplikacemi si občas všimnete zadýchání. Takové chování v systému většinou tolerujete u nižší třídy, rozhodně se ale nedá tolerovat u vlajkového modelu. Rovnou z krabice má Huawei P20 Pro Android 8.1 Oreo nad kterým běží nadstavba EMUI 8.1. Prostředí je v podstatě téměř identické jako na starších telefonech Huawei či Honor.

Huawei to dokázal, fotoaparát patří ke špičce trhu

Očekávání ohledně fotoaparátu v Huawei P20 Pro jsou obrovská. Z velké části za to může hodnocení DxOMark, kde telefon dokázal zřetelně zničit všechnu konkurenci. Jak už jsme si ale ověřili v našem foto testu, tak Huawei P20 Pro nemá o tak moc lepší fotoaparát, jak ukazovaly první zprávy. I tak je ale fotoaparát hodně povedený. Huawei P20 Pro má rovnou tři hlavní fotoaparáty – 40 MPx RGB, 20 MPx monochromatický a 8 MPx senzor s teleobjektivem. Skvělé jsou také hodnoty světelnosti objektivů f/1.8, f/1.6 a f/2.4. Huawei P20 Pro nabízí objektiv Leica s trojnásobným optickým zoomem (až složený 5násobný hybridní zoom) a 1/1.7 optický snímač pro zachycení fotografií za nízké úrovně osvětlení až do citlivosti ISO 102400. Pro lepší a rychlejší ostření je pak připraveno fázové ostření i laserový autofocus. fotoaparat huawei p20 pro

Kvalita fotografií je na vysoké úrovní

Jak je to tedy s focením? Opravdu můžete fotit ve 40 MPx? V základním režimu funguje fotoaparát v 10 MPx, ve kterém můžete používat až 5x hybridní zoom. Pokud is přepnete na 40 MPx (v PRO módu podporuje dokonce 76.2MB DNG RAW) , tak přijdete o možnost zoomu. Většinou ale budete stejně fotit v 10 MPx, kdy jsou fotky i se zoomem ostřejší, než ty se 40 MPx. Ostatně i samotný Huawei spíše uživatele vede k tomu, aby používali 10 MPx. Oproti konkurenci se činí fotoaparáty hlavně ve špatných světelných, a to i když normálně vyšší MPx znamenají horší kvalitu v nočních snímcích. Důvodem je monochromatický fotoaparát, který si dokáže poradit se šumem, ale zároveň nabídne fotkám i dostatek detailů. S výslednými fotografiemi jsme hodně spokojení. Pochválit musíme ostrost s velkým množstvím detailů. Jak už jsme psali ve foto testu, Huawei P20 Pro dokázal mít u fotografií živější barvy, jsou na ideálním místě mezi Pixelem 2 a Galaxy S9. Dále má novinka 24MPx selfie fotoaparátem s funkcí vylepšení vzhledu pomocí umělé inteligence a 3D osvětlením. U videa už je to trochu horší, ale stále je telefon vysoko. Například chybí nahrávání ve 4K rozlišení a 60 FPS a také stabilizace videa jde nejvýš u FullHD rozlišení a 30 FPS. Konkurence už je dále. Podporuje i super zpomalená videa v 960 FPS, připravte si ale pevné nervy, protože něco správně zachytit je zde spíše o štěstí. Hodil by se nějaký inteligentní režim jako má Samsung, který automaticky dokáže rozpoznat rychlý pohyb. Každopádně v celkovém hodnocení je aplikace Huaweie povedená. Jednoduchá, přehledná a nabízí hodně funkcí.

Fotografie Huawei P20 Pro

Videa Huawei P20 Pro

Závěr recenze Huawei P20 Pro

Huawei P20 Pro vychází již 16. dubna, a to za částku 21 990 Kč s DPH. Nicméně Huawei se tímto modelem dokázal dostat na úplnou špičku vedle takový telefonů jako je Samsung Galaxy S9, Google Pixel 2, Apple iPhone X. A v rámci těchto TOP telefonů nejde o nějak zvlášť vysokou cenu. Reklamní materiály nelhaly, Huawei P20 Pro se může pochlubit opravdu perfektním fotoaparátem, momentálně na trhu není lepší fotomobil. Nicméně stále platí to, že rozdíly u TOP mobilů jsou velmi malé. Pokud tedy máte například vlajkovou loď z minulého roku, tak jen kvůli fotoaparátu měnit nemusíte. Dále potěší perfektní výdrž baterie, kdy jsme se dostávali bez problémů na dva dny na jedno nabití. V telefonu nechybí ani povedené stereo reproduktory, podpora dualSIM, podařený displej nebo rychlé odemykání telefonu, ať už pomocí čtečky otisků prstů nebo pomocí obličeje. Má ale i své mínusy, v době psaní recenze to je hlavně špatná optimalizace systému. Dále musíte počítat, že jde o lapač otisků prstů. Chybí nám také bezdrátové nabíjení. Ve výsledku ale můžeme Huawei P20 Pro určitě doporučit, s tímto modelem už se čínská společnost může hrdě rovnat s těmi nejlepšími. [one_half]

Klady Huawei P20 Pro

+ Perfektní fotoaparát + Kvalitní zpracování + Zvýšená odolnost proti vodě a prachu + Výborná výdrž baterie + Rychlé odemykání telefonu + Krásný displej [/one_half] [one_half_last]

Zápory Huawei P20 Pro

– Špatná odladěnost systému – Nefungující Wi-Fi+ – Chybějící bezdrátové nabíjení – Záda náchylná na zachytávání otisků – Vyšší cena [/one_half_last] Za zapůjčení děkujeme společnosti Huawei.

Jak se vám líbí telefon Huawei P20 Pro?

O autorovi

David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… Více o autorovi

David Trlica
Sdílejte: