Huawei P20 Lite recenze: když je styl až na prvním místě
- Recenze
- Vašek Švec
- 10.7.2018
- 5
Smartphone Huawei P20 lite láká potenciální kupce především na stylový design společně se slibným fotoaparátem. Tento telefon patří do úspěšné řady levnějších variací na TOP modely značky Huawei. Podobné řady nabízejí i jiní výrobci, my si však troufáme tvrdit, že právě telefony Huawei a Honor s přídomkem “lite” patří mezi nejúspěšnější a to nejen u zákazníků, ale i v recenzích. Naváže na úspěšnou tradici také dnes recenzovaný Huawei P20 lite?
Obsah recenze telefonu Huawei P20 Lite
- Obsah balení Huawei P20 Lite
- Vzhled a zpracování telefonu
- Obraz a zvuk smartphonu
- Hardware P20 Lite
- Baterie a výdrž P20 Lite
- Systém a nadstavba EMUI
- Fotoaparát Huawei P20 Lite
- Závěr recenze Huawei P20 Lite
Obsah balení Huawei P20 Lite
Telefon nám dorazil v nenápadné bílé krabičce se zlatým nápisem Huawei P20 lite. V té se, krom telefonu samotného, ukrývá 9V/2A rychlonabíječka společně s USB-C kabelem a peckovými sluchátky. Ta si své uplatnění naleznou spíše jako úplná nouzovka nebo handsfree. Více nám toho v balení nedorazilo, standardně však nebudou chybět také “nutné” brožurky.
Design je oč tu běží
Huawei si dal záležet, aby ani nejlevnější přístroj z rodiny P20 po designové stránce nezaostával za svými vybavenějšími příbuznými. Už samotným vzhledem Huawei P20 lite více než připomíná modely P20 a P20 Pro. Jednou z mála výrazných odlišností je umístění čtečky otisků prstů z přední strany na záda telefonu. Díky tomu vznikl menší nevyužitý prostor pod displejem, který nás nutí přemýšlet nad tím, zda bylo skutečně nutné opatřit telefon výřezem, nebo se jedná jen o snahu využít současný – pro mnohé nepříliš pochopitelný – trend. Další, tentokrát již méně patrnou odlišností, je tloušťka okrajů okolo displeje, která je o něco větší než u dříve testovanéhoHuawei P20 Pro. To však není něco, za co bychom mohli nebo chtěli telefon s poloviční cenou kritizovat.
Naopak, i přes výše zmíněné připomínky zabírá displej přes 80% plochy přední strany, což je velmi pěkná hodnota a tělo přístroje díky tomu působí – i přes relativně velkou úhlopříčku displeje – pěkně kompaktně. Pro představu – 5,84″ Huawei P20 lite je ve srovnání s 5,15″ Honorem 9 jen o 1,3 mm vyšší a 0,3 mm širší. Za to však pochopitelně vděčí také displeji o poměru stran 19:9. Výrobce se snažil, aby z telefonu šel dojem zařízení o úroveň výš, než kam svou cenou spadá. To se mu podařilo, ovšem ne zcela.
Dojem maličko kazí odstínění antén v kovovém bočním rámečku, kdy plast citelně přesahuje povrch rámečku. Na první pohled jsme si toho ani nevšimli, k tomu došlo až nás něco začalo zlehka škrábat do dlaní. Nejedná se sice o neodpustitelnou vadu, zbytečně to však telefon sráží. Menším, ale o to častějším prohřeškem je vystouplý modul fotoaparátu dávající krycí sklo duálního fotoaparátu napospas jakémukoli povrchu, na který telefon položíte. Škoda, že výrobce nedal telefonu do vínku také voděodolnost.
Záda jako magnet na otisky
Vzhledem k tomu, že Huawei P20 lite používá lesklé plochy na obou stranách, budete jej muset čistit více než byste rádi. Výrobce nikde nezmiňuje, o jaký typ tvrzeného skla na displeji telefon využívá. Byť se záda na první pohled tváří jako sklo, s nejvyšší pravděpodobností se jedná o lesklý plast, který navíc postrádá jakoukoli oleofóbní vrstvu. Vede nás k tomu už jen fakt, že záda telefonu opravdu extrémně přitahují otisky, které z nich lze navíc obtížně dostat. Vzhledem k hladkému povrchu pak telefon v rukou hodně klouže a nepokládali bychom jej ani na sebemíň nakloněný povrch. Alespoň že kolébka hlasitosti je společně se zapínacím tlačítkem na pravé straně dobře dosažitelná a s telefonem nebudete muset žonglovat při pouhé změně hlasitosti. Lepšímu ovládání napomáhá také již zmíněný displej, který zasahuje až do okrajů telefonu.
Čtečka otisků prstů opět na zádech
U telefonů společnosti Huawei vznikl poměrně zajímavý zvyk, kdy dražší přístroje nabízejí čtečku otisků prstů usazenou v bradě pod displeje zatímco ty levnější ji mají na zádech. Jak jsme již zmínili v úvodu této kapitoly, nejinak je tomu i zde a jedná se o hlavní poznávací znamení telefonu Huawei P20 lite oproti vybavenějším sourozencům. Použitá čtečka otisků si od nás odnáší palec nahoru. V první řadě rozpozná otisk velmi rychle a za dobu testování se nám ani nestalo, že bychom museli prst přikládat více než jednou. V druhé řadě je do zad zasazena tak, že na ní při zvednutí telefonu intuitivně spočine prst. A do třetice všeho dobrého umí také gesta pro otevření notifikací a přepínačů spolu s procházením fotografií a přiložením prstu na čtečku lze také přijmout telefonát, pořídit fotografii či utišit budík. Uživatelům je k dispozici také odemčení pomocí obličeje.
Na výběr máte z několika barevných variant
Telefon Huawei P20 lite můžete na našem trhu sehnat ve třech barevných variantách. Vedle námi testované a zároveň nejméně výrazné černé varianty se telefon prodává také v o poznání zajímavější modré, která navíc láká na zajímavé odlesky na zádech. Něžné pohlaví pak může zaujmout jemně růžová verze telefonu.
Kryty a obaly, které můžete koupit na Huawei P20 Lite
Jak ukazují informace ze serveru Heureka, v českých obchodech jako je Alza už je k dispozici na tento model hodně pouzder. Přímo Huawei nabízí například kryt s názvem Folio, jde o klasické flipové pouzdro, jehož cena se pohybuje kolem částky 400 Kč. Pokud ale nechcete platit tak velké částky, čínské eshopy jako je Gearbest či Aliexpress jsou vaši nejlepší volbou. Na výběr je z několika desítek krytů, ale také třeba fólií a krycích skel.
Výborný displej (bohužel) s výřezem
Chloubou telefonu je 5,84″ LTPS IPS displej, a to hned ze dvou důvodů. V první řadě je to již zmíněný poměr mezi celkovou přední plochou a plochou na které se nalézá displej, díky čemuž si telefon zachoval vcelku kompaktní rozměry. Druhým důvodem je pak samotná kvalita obrazu. Ten má díky rozlišení 2280 x 1080 px jemnost pro běžné použití naprosto dostačujících 432 ppi. Barevné podání je méně syté, než jsme v poslední době zvyklí, rozhodně však nemůžeme tvrdit, že by byly barvy vybledlé. V nastavení si pak ještě můžete upravit teplotu barev a nechybí ani noční režim. Ocenili bychom o něco lepší čitelnost na slunci, v dané cenové kategorii se v tomto ohledu displej řadí přinejlepším k průměru.
Systém je na výřez připraven jen částečně
Podobně jako u jiných telefonů Huawei / Honor s výřezem v displeji, i zde jej lze “skrýt” vynucením černé notifikační lišty. To funguje v celku obstojně u AMOLED panelů, nicméně ne v případě LTPS IPS displeje, který má podsvícenou celou plochu. Při pohledu na displej pod úhlem, či při vyšší úrovni jasu je tak výřez stále více než zřetelný. S displejem splyne jen při nízké úrovni podsvícení. To však není výtka směrem k displeji samotnému, tato vlastnost je jednoduše dána zvolenou technologií. Naopak musíme pochválit na poměry IPS displejů nadstandardní černou i velmi dobrý kontrastní poměr.
Zpět ale k tolik diskutovanému výřezu a komplikacím s ním spjatým. Co se týče prostředí samotného systému a aplikací od Huawei, odvedl výrobce dobrou práci a výřez nijak nepřekáží, horší je to však s aplikacemi třetích stran, a i některými aplikacemi od samotného Googlu. Zde je vidět nepřipravenost Androidu na tento nový trend. Výřez mnohdy zakrývá část informací na displeji nebo se v některých aplikacích setkáváme s “poskakováním” obrazu kvůli tomu, že daná aplikace chce zobrazovat informace v oblasti notifikační lišty – typicky například Facebook Messenger.
Zvuk jediného hlasitého reproduktoru nijak nepřekvapí. Je dostatečně hlasitý, avšak tradičně plochý, alespoň se vyhnul “plechovému” zkreslení. Jak je dnes bohužel zvykem, výrobce přistoupil k usazení reproduktoru na spodní hranu. Při sledování videí nebo hraní her si tak budete muset dávat pozor, abyste mřížku reproduktoru nalevo od USB-C konektoru nezakrývali dlaní. Výstup skrze 3,5mm jack patří k naprostému průměru a nijak nás nezklamal ale na druhou stranu ani nijak pozitivně nepřekvapil. Pro běžného posluchače tedy naprosto dostatečný.
Výkon spíše zklame
Huawei P20 lite v sobě ukrývá čipset z domácí dílny HiSilicon Kirin 659. Z pohledu výkonu se jedná o takřka totožný chipset, který používají telefony střední třídy z dílen Huawei/Honor již někdy od roku 2016. Po tuto dobu zůstal zachován dvoujádrový grafický čip Mali-T830, menšího vylepšení se dočkal osmijádrový procesor, kde se zvýšil takt výkonnější čtveřice jader ze 2 na 2,36 GHz. To, že Huawei P20 lite po stránce výkonu rozhodně nepatří mezi nejvýkonnější dokazují i výsledky benchmarku AnTuTu. Výkon Kirinu 659 jsme se rozhodli porovnat s čipsety Snapdragon 630, 636 a 660 v telefonech Nokia 6.1, Xiaomi Redmi Note 5 a Nokia 7 Plus. Srovnání jasně ukazuje, že Huawei P20 lite pokulhává především v oblasti grafického výkonu.
Huawei P20 Lite vs Xiaomi Redmi Note 5 vs Nokia 6.1 vs Nokia 7 Plus AnTuTu
Telefon | Huawei P20 Lite | Xiaomi Redmi Note 5 | Nokia 6.1 | Nokia 7 Plus |
Čipset | Kirin 659 | Snapdragon 636 | Snapdragon 630 | Snapdragon 660 |
CPU | 41349 | 56381 | 39972 | 64759 |
GPU | 13067 | 20791 | 19604 | 29876 |
UX | 24353 | 31861 | 25343 | 38959 |
Paměť | 9619 | 5804 | 5723 | 7443 |
Celkem | 88388 | 114837 | 90642 | 141037 |
Specifikace telefonu
[aps_product_sz id=”488206″]
Nižší grafický výkon se pochopitelně projevil i ve hrách. Znát to bylo hned v několika hrách, které jsme v rámci recenze otestovali. Například v akční pecce Shadowgun Legends, která na Huawei P20 lite fungovala na střední detaily, ovšem i při těch jsme se občas setkali s menšími propady FPS. Na telefonu jsme rovněž otestovali střílečku Dead Effect 2, která fungovala plynule na druhé nejvyšší nastavení grafiky. S klasikou Real Racing 3 si pak telefon poradil dobře, ale rovněž byla znát nižší úroveň detailů. Jistého zlepšení v oblasti grafického výkonu by se však telefon mohl dočkat po obdržení aktualizace s funkcí GPU Turbo.
Byť si Kirin 659 po stránce výkonu oproti předchůdci příliš nepolepšil, v oblasti konektivity je již posun kupředu znát. V první řadě musíme ocenit rychlou Wi-Fi 802.11ac, telefonu pochopitelně nechybí Bluetooth, byť ve verzi 4.2 a výrobce nezapomněl ani na NFC. Samozřejmostí je podpora všech u nás potřebných LTE pásem. Samotný příjem signálu je také na dobré úrovni, a to i v hůře pokrytých oblastech. Pro určení polohy slouží GPS s podporou A-GPS a GLONASS. Fix polohy probíhá rychle a ani během používání navigace jsme žádný problém nezaznamenali.
Den bez nabíječky s přehledem, dva již s ústupky
Huawei P20 lite disponuje baterií o kapacitě 3000 mAh, která mu zrovna nepředurčuje řadit se mezi krále výdrže na jedno nabití, svou práci však odvede. S telefonem bude mít problém přežít bez nabíječky až do večera opravdu jen velmi náročný uživatel, který jej prakticky nepustí z rukou. Nám po dni provozu s čistou dobou používání mezi 3,5 – 4 hodinami večer pravidelně zůstávalo okolo 35% energie. Pokud tedy patříte mezi méně náročné uživatele, můžete se s telefonem dostat až na dvoudenní výdrž, jistotou však zůstane alespoň jeden den v provozu. S prodloužením této doby vám pak může pomoci v systému integrovaný správce napájení s úspornými režimy a možností optimalizace spotřeby.
Huawei u telefonů s vlastním chipsetem používá také vlastní verzi rychlonabíjení. K tomu u telefonu Huawei P20 lite slouží přibalená 18W nabíječka. Nutno podotknout, že se nejedná o nejrychlejší nabíječku, kterou Huawei ve svém portfoliu má. Top modely Huawei P20 Pro a P20 podporují nabíjení pomocí 22,5W originální nabíječky. I vzhledem k nižší kapacitě baterie je však nabíjení Huawei P20 lite se slabší nabíječkou téměř stejně rychlé jako u nejvybavenějšího modelu této řady. Z 15 na 100% se kapacita baterie dostane přibližně během 1 hodiny 20 minut.
Svižné EMUI
Telefon využívá Android 8.0 Oreo, nad kterým běží prostředí EMUI, taktéž ve verzi 8. Prostředí je prakticky identické jako ve všech současných telefonech Huawei a Honor. Stopy čistého Androidu byste zde hledali jen marně, vše je překryto nadstavbou výrobce, a i systémové aplikace byly nahrazeny těmi od Huawei. Mezi ty užitečnější můžeme zařadit například vcelku povedený hudební přehrávač, aplikaci zdraví, která představuje alternativu ke Google Fit, správce souborů či správce telefonu kde naleznete užitečné nástroje od správy napájení až po čištění úložiště a správu datových přenosů. Výrobce si bohužel neodpustil instalaci několika aplikací třetích stran.
S prostředím EMUI se i méně zdatný uživatel sžije během několika dní, tomu napomáhají i různé možnosti personifikace prostředí, ať už se jedná jen o vizuální stránku, kterou můžete upravit pomocí aplikace Motivy nebo o funkční záležitosti. Uživatel si například může zvolit v jakém pořadí mají být ovládací tlačítka na navigačním panelu. Zda preferuje launcher kde jsou všechny aplikace naskládány na jednotlivých plochách, nebo má radši klasické menu a na ploše si nechá jen nejpoužívanější aplikace. Ovládání zpříjemňuje i drobnost jako funkce, která udělá ze čtečky na zádech telefonu další ovládací prvek. Můžete tak pomocí ní například stáhnout notifikační lištu, procházet fotografie, přijmout hovor či utišit budík.
Rychlost a stabilita systému je na velmi dobré úrovni. jen ze začátku testu jsme se setkali s problémy s aplikací fotoaparátu. Ty však zmizely po nainstalování dostupného updatu. Až při zkoušce multitaskingu, kdy jsme pootvírali řadu aplikací a nahodile mezi nimi přepínali jsem zpozorovali nepatrné zpoždění animací, to však za velký problém nepovažujeme, s podobnými jevy se můžeme setkat i u mnohem výkonnějších zařízení. Celkově je tak odladěnost systému paradoxně lepší než u Huawei P20 Pro v době, kdy jsme jej měli na test.
Kvalitní fotografie potřebují světlo
Na zádech telefonu se nalézá duální fotoaparát, primární senzor má 16 MPx, velikost pixelů 1 µm, PDAF ostření a je s ním svázán objektiv o světelnosti f/2.2. Sekundární snímač nabízí 2 MPx a je zde pouze proto, aby dodal snímkům větší hloubku ostrosti. Za dobrých světelných podmínek funguje tato sestava velmi dobře a jste tak schopni pořídit solidní snímky. Těm nechybí detaily ani barevná věrnost. Zvlášť musíme ocenit dobře fungující HDR. Horší je to však s ubývajícím světlem – a to se nebavíme o focení v noci. Dokonce i za dne jsme při fotografování v méně prosvětlené místnosti měli problémy dostat kvalitní ostrý snímek bez šumu. Také portrétní režim, respektive práce s hloubkou ostrosti by mohl fungovat lépe. Fotoaparát telefonu okolo focených lidí či objektů buď vytváří “duchy” nebo rozmaže i okraje daného objektu, které by měly zůstat ostré.
Fotografie
Video
Video telefon zvládá maximálně ve FullHD při 30 FPS, což samo o sobě nevzbuzuje velká očekávání. Přesto je překvapivě poměrně kvalitní s dobrou plynulostí a zvukem na poměrně slušné úrovni. Největším nepřítelem je zde chybějící optická stabilizace. Také přeostřování by mohlo probíhat o něco rychleji – byť v této disciplíně si telefony mnohdy vedou ještě mnohem hůř.
Huawei P20 lite ukázka videa (1080p, 30FPS)
Fotografie i video v plném rozlišení si můžete stáhnout ZDE
Fotoaplikace
Aplikace fotoaparátu nabízí celou řadu funkcí a nastavení s čímž jde ruku v ruce i o něco složitější ovládání. Pokud se však s funkcemi nebudete chtít vyhrát, aplikace vás k nijak nenutí. Přítomno je několim různých filtrů, portrétní režim, nebo režim, ve kterém si můžete sami nastavit hloubku ostrosti. Nechybí ani manuální a noční režim, či u Huawei dobře známé malování světlem. Předinstalovaná aplikace zkrátka nabídne vše, co by mohl průměrný mobilní fotograf potřebovat.
Cena Huawei P20 Lite a konkurence
Telefon Huawei P20 lite na našem trhu seženete za 8 999 Kč s DPH. To je přinejmenším sebevědomá cena, vezmeme-li v úvahu daný hardware a konkurenci, která je v této cenové hladině nekompromisní. O to horší je, že se telefony Huawei dokonce kanibalizují samy mezi sebou. Například Huawei Mate 10 lite nabídne prakticky naprosto totožný hardware za cenu o 2 tisíce nižší. Pokud vám nevadí menší displej, tak za stejnou cenu jako P20 lite seženete loňský Honor 9. Za příplatek 2 tisíce můžete mít velmi povedený Honor 10, který spadá mezi to nejlepší, co Honor aktuálně nabízí.
Co se týče konkurence z jiných stájí, zmínit musíme Xiaomi Redmi Note 5, které bude vhodnou volbou pro ty, kteří chtějí za své peníze dostat maximum a design u nich nehraje až takovou roli. Xiaomi vedle ceny boduje také vyšším výkonem, lepší výdrží a nepatrně lepším fotoaparátem.
Dalším adeptem, může být už o poznání stylovější Nokia 7 Plus. Vedle velmi zajímavého designu, kvalitního fotoaparátu s optickým zoomem a solidního výkonu tento telefon boduje také členstvím v programu Android One. V případě, že byste byli ochotni připlatit 1000 Kč za Nokii, dostal by se do vašeho cenového limitu také povedený Asus Zenfone 5.
Finální verdikt
Pokud máte po přečtení recenze z telefonu smíšené dojmy, rozhodně nejste sami. Huawei P20 lite ale rozhodně není špatný smartphone, jen musíte spadat do jeho cílové skupiny. Tam rozhodně nespadají uživatelé, kteří chtějí za své peníze dostat od telefonu maximum. Huawei P20 lite ale naopak zaujme uživatele, kteří touží po stylovém telefonu, na první pohled budícího dojem dražšího zařízení. Hlavní výtku směřujeme, k již zastarávajícímu čipsetu, kvůli kterému Huawei P20 lite spadá mezi jedny z nejslabších telefonů na trhu v dané ceně. Uvítali bychom i lepší zpracování, které sráží povedený design. Nelíbí se nám především odstínění antén a materiál použitý na zádech přístroje. Naopak ocenit musíme vzhledem k velikosti displeje poměrně kompaktní rozměry přístroje a také kvalitu displeje samotného.
Klady
+ displej
+ (relativně) kompaktní rozměry
+ optimalizace systému
+ atraktivní design
+ USB-C
+ velké úložiště
+ Dual-SIM
Zápory
– cena
– slabý chipset
– fotografie za horšího světla
– záda jsou magnet na otisk
Za zapůjčení děkujeme společnosti Huawei
Co říkáte na testovaný Huawei P20 Lite?
Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi
Komentáře (5)
Přidat komentář