TOPlist

Huawei překvapuje! V Evropě pomáhá chránit přírodu a předcházet lesním požárům

Huawei ochrana přírody
  • Zařízení od Huawei jsou v mnoha zemích považována za bezpečnostní hrozbu
  • Málokdo ví, že čínská společnost se i s jejich pomocí snaží chránit přírodu
  • Její projekt oslavil už 5. výročí a pomáhá vědcům

Už 5 let provozuje čínská technologická firma platformu s názvem Tech4Fall. Jejím cílem je postavit digitální komunitu propojující různé technologie a podporující vznik inovativních aplikací. S jejich pomocí chce pomáhat zejména ve 4 hlavních oblastech – vzdělávání, zdraví, příroda a vývoj techniky.

Před pár dny představitelé Huawei ve Vídni představili výsledky svého dosavadního snažení. V nich mimo jiné vyniká jejich snaha o ochranu životního prostředí a zachování biodiverzity. Jeden projekt se uskutečnil u obrovského rakouského mokřadu, Neziderského jezera, kde jsou v ohrožení původní ptáci. Vídeňská univerzita společně s národním parkem Neusiedler See – Seewinkel proto v této oblasti už od roku 2021 monitoruje stav ptactva. A využívá k tomu speciální zvukové senzory AudioMoth od Huawei.

strážce parku se senzorem od Huawei

Tyto audio senzory správci parku rozmístili kolem jezera a s jejich pomocí získali už 2 miliony různorodých nahrávek. Ty byly analyzovány s pomocí umělé inteligence a ukázalo se, že se v nich ozývá 69 různých druhů ptáků. Což je pro ochránce přírody dobrá zpráva.

Prevence požárů i ochrana lososů

Podobných projektů se Huawei za posledních 5 let účastnil ve více než 50 lokalitách po celém světě. Svými technologiemi chce pomáhat ochráncům přírody zachovat větší biodiverzitu. V Rakousku k tomu například využil dva typy senzorů – jeden je čistě „fyzický“, není připojený k síti ani GPS a informace se z něj dají stahovat pouze „ručně“ na místě. Druhý typ nazvaný Guardian disponuje solárními panely a jeho nahrávací dosah je až několik set metrů.

ochrana lososů Huawei

V Řecku aktuálně Huawei spolupracuje například s tamním startupem Probotek, který se s pomocí jeho senzorů, dronů a především umělé inteligence chce pokusit vytvořit systém prevence před lesními požáry. V Norsku zase Huawei pomáhá monitorovat populaci ohroženého lososa obecného.

Ekologické snahy ovšem nic nemění na tom, že tento technologický gigant je u mnoha západních států včetně USA v nemilosti a je kvůli podezření na spolupráci s čínskými tajnými službami považován za bezpečnostní hrozbu.

Co soudíte o ekologických snahách společnosti Huawei?

Zdroj: Huawei

Jana Skálová
O Autorovi - Jana Skálová

Jana se psaním živí už dlouhé roky. Začínala ve zpravodajství a lifestylu, teď se věnuje spíš techničtějším tématům. Ráda píše o mobilech, zajímá se o… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)