TOPlist

Huawei Nova Plus: Slušný kovový telefon s velkou výdrží (recenze)

Huawei Nova Plus

Huawei patří mezi výrobce, kteří se nespokojí s pár telefony ročně, ale chrlí jich velké množství. Ukázali to například i při představení telefonů řady Nova. Právě na větší novinku Huawei Nova Plus se zaměříme v dnešní recenzi.

Obsah recenze

Huawei Nova Plus – první pohled

Huawei Nova Plus - první pohled

Obsah balení nepřekvapí

Krabička je v elegantní černé barvě, se zlatým nápisem Huawei Nova Plus. Kromě samotného telefonu, je v ní přibalena nabíječka, USB-C kabel na propojení s PC nebo k nabíjení. A sluchátka, které designově vypadají jako Apple EarPods. A nemůžeme zapomenout ani na manuály.

V balení si Huawei nepřipravil žádné překvapení. V balení si Huawei nepřipravil žádné překvapení.

Design na první pohled upoutá

Rozhodně patří k těm hezčím telefonům na trhu. Na první pohled může připomínat vzdáleného bratrance z řady Mate. Tělo telefonu je kovové, kromě dvou plastových částí na zádech telefonu, za kterými jsou ukryty antény. I když má telefon displej velikosti 5,5” palce a kovové tělo, jeho váha není zase tak velká. Váží 160 gramů, velikost zařízení je pak 151,8 x 75,7 x 7,3 mm.

Ve výsledku se ale s telefonem pracuje dobře. Pomoc druhé ruky s ovládáním u 5,5” displeje je samozřejmá. Konstrukčně je na tom telefon velmi dobře, nikde nic nevrže a vše velmi dobře do sebe pasuje. Škoda jen vystouplého fotoaparátu a umístění reproduktoru.

Konstrukce telefonu je velmi kvalitní

Na přední straně nenalezneme mnoho zajímavého, jedna z věcí je zakřivení skla displeje do oblíbeného 2,5D efektu. Vrchnímu a spodnímu rámečku by pomohla menší odtučňovací kůra, nicméně nejedná se o žádný extrém, jak jsme mohli vidět u konkurence. Horší už je to ale s černým proužkem kolem displeje, který je hodně tlustý a například u testované zlaté verze to nevypadalo moc pěkně. Na přední straně je pak ještě selfie kamerka, reproduktor, senzory a nezapomnělo se ani na malou LED diodu.

huawei-nova-plus-pruhy Černé tlusté rámečky kolem displeje nevypadají moc elegantně

Na zadní straně si na první pohled všimnete velkého fotoaparátu, který z těla telefonu vystupuje, možná až trochu moc. Pod ním se pak nachází čtečka otisku prstů, která používá 3D technologii snímání prstu. Používat v ní můžete gesta, například pro ovládání notifikační lišty. Rychlost a přesnost je perfektní, prst můžete mít natočený v jakémkoliv směru a pořád se telefon odemkne. Baterie pochopitelně není vyměnitelná, takže se záda telefonu nedají ani oddělat, karty se vkládají z boku.

Zadní strana telefonu nabídne fotoaparát a čtečku otisků Zadní strana telefonu nabídne fotoaparát a čtečku otisků

Rámeček telefonu je také kovový, akorát je oproti zbytku těla vyleštěn. Na levé straně se nachází už zmíněný slot pro dvě nano SIM karty, nebo jednu nano SIM kartu a paměťovou kartu. Pravá strana pak má tři tlačítka, kromě ovládání hlasitosti, to je ještě vypínací/zapínací tlačítko. Na vrchní straně je 3,5 mm audio jack a spodní strana má již USB-C konektor. Nachází se tam také dvě mřížky, což by na první pohled mohlo značit stereo reproduktory, není tomu tak, zvuk hraje pouze z jedné mřížky. Bohužel jeho umístění je poměrně nešikovné a často se nám stávalo, že jsme si rukou reproduktor zakrývali.

Obraz a zvuk

Huawei Nova Plus už podle názvu evokuje tím, že se jedná o větší telefon z řady Nova. Úhlopříčka displeje je 5,5” palce s IPS technologií a rozlišením 1080×1920 pixelů. Stejně jako u posledních Huawei telefonů, i zde díky čtečce otisků chybí možnost zapnout displej dvojitým poklepáním. To, jestli to chybí moc, nebo málo, je na samotném uživatelovi a jeho preferencích.

Barvy displeje si každý uživatel může nastavit podle sebe. Pozorovací úhly anebo čitelnost na slunci je velmi dobrá. Nastavení jasu je dostatečné, nicméně automatická regulace jasu se moc nepovedla. Častokrát se nám stálo, že telefon neodhadl nastavení jasu hlavně v normálních a horších světelných podmínkách, kdy se ztmavoval displej až moc. Nakonec většina testu proběhla na manuální nastavení.

Barvy displeje jsou věrohodné a případně se dají nastavit podle vlastních preferencí. Barvy displeje jsou věrohodné a případně se dají nastavit podle vlastních preferencí.

Zvukově na tom není telefon vůbec špatně, a to i přesto, že zvuk vychází pouze z jednoho reproduktoru. I na nejnižší hlasitost je telefon poměrně hodně slyšet a troufáme si říct, že by se hodila možnost ztišit zvuk ještě o jednu úroveň. Na nejvyšší hlasitost dokáže telefon udělat hodně velký randál, tedy pokud si reproduktor na spodní straně nepřikryjete rukou. V balení nalezneme také sluchátka, které nás ale zvukově ničím nezaujala a bude se tak jednat spíše o rezervní kus, pokud se vám rozbijí hlavní sluchátka.

Hardware si poradí téměř se vším

[aps_product_sz id=”409419″]

Nova Plus v sobě nemá Kirin procesor, ale Qualcomm Snapdragon 625, grafickým akcelerátorem je pak Adreno 506. K tomu pak bylo přibaleno 3 GB RAM a 32 GB vnitřní paměti. Výkonu má tedy dostatek, ani jednou jsme nezaznamenali, že by se telefon při nějaké práci nějak zadýchal, nebo sekal. Neměl problém ani s 3D hrami, například takový Dead Trigger 2 rozjel bez problémů bez sekání, s Real Racing 3 to bylo taky v pořádku, jen pokud se na obrazovce objevilo více aut, snímky se pohybovaly na úrovní plynulosti.

Zahřívání telefonu jsme téměř nezaznamenali, jen při hraní náročných her nebo měření v AnTuTu se mírně zahřál, ale nic drastického, a pokud bychom se na to nezaměřovali, tak při běžném používání bychom si toho téměř ani nevšimli. Když už jsme zmínili AnTuTu, tak v něm získal 65 111 bodů. Když ale telefon postavíte přímo vedle vlajkových lodí, tak hlavně v načítání jde vidět, že HW telefonu nepatří k absolutní špičce. Telefon jsme postavili proti iPhone 6S Plus a Samsungu Galaxy Note7.

Samsung Galaxy Note7 vs Huawei Nova Plus vs iPhone 6s Plus – Speed test

Samsung Galaxy Note7 vs Huawei Nova Plus vs iPhone 6s Plus - Speed test

Konektivita

Jedině, kde telefon v konektivitě zaostává, je v tom, že nepodporuje Wi-Fi sítě na 5 GHz frekvencích. Připojit jde přes 802.11a/b/g/n. Bluetooth je dostupný ve verzi 4.1. Telefon také podporuje NFC, GPS, a-GPS a GLONASS. GPS fungovala v testování bez problémů a proti konkurenci nějak zvlášť nevyčnívala, ať už v dobrém, nebo špatném světle.

Má také LTE v českých pásmech, k sítí se můžete připojit rovnou dvěma nano SIM kartami, pokud ale budete chtít použít paměťovou kartu, musíte se jednoho SIM slotu vzdát.

Výdrž na baterii je velká

Velikost baterie je 3340 mAh, která se nedá uživatelský vyměnit. Výdrž telefonu je ale vynikající. Při normálním užívání, které zahrnovalo i hraní her a sledování videí jsme se vždy dostali na dva dny. Při méně náročném užívání ke konci testování, jsme na konci druhého dne měli k dispozici ještě více než 20 procent baterie k dispozici.

Jak už jsme si mohli zvyknout z několika posledních Huawei telefonů, i zde je přítomen bohatý správce napájení, kde si můžete nastavit mnoho možností, jak si výdrž baterie vylepšit. Když baterie dojde, nabíjí se telefon přes USB-C s podporou Quick Charge.

Systém

Žádné překvapení se nekoná, v telefonu je Android ve verzi 6, který je rozšířen o nadstavbu EMUI 4.1. Tu můžeme znát například z Huaweie P9 anebo Honoru 8. I když se systém poměrně hodně mění oproti čistému, pořád se jedná o velmi oblíbenou nadstavbu. Všechny aplikace naleznete rovnou na hlavní obrazovce. Podporuje také různá gesta, která určitě využijete, ovládá se s nimi velký telefon mnohem lépe. Rychlost systému je ukázková, stejně tak i stabilita. Za dobu testování jsme nenarazili na žádný pád Huawei aplikace, nebo nějaký zásek.

Fotoaparát a natáčení videa

Papírově na tom není fotoaparát špatně. Má 16 MPx, světelnost f/2.0, duální blesk a také optickou stabilizaci. Samotná aplikace kromě automatického režimu nabízí také velmi bohatý manuální režim a X dalších módu, od automatického vyhlazování selfie fotek, přes focení jídel, až po speciální mód pro noční snímky.

Výsledné fotografie jsou velmi povedené, barvy věrohodné, šum byl nízký, jen občas ostrost nebyla u některých snímků nejlepší. Expozici si telefon umí nastavit velmi dobře. Na telefon ve střední třídě fotí chvalitebně.

Co se týče videí, tak telefon může natáčet až 4K video, výše zmíněná optická stabilizace funguje na Full HD záběrech. I s videem si Huawei Nova Plus poradí velmi dobře.

Fotografie

Video

https://www.youtube.com/watch?v=cPTtDOWHTzs

https://www.youtube.com/watch?v=5v4N37awkxY

https://www.youtube.com/watch?v=m5DZFOzKIpw

Závěr

Huawei Nova Plus je takovým ideálním modelem střední třídy. Všechno dělá hodně dobře, ale na vlajkové lodi téměř ve všem ztrácí. Což ale není špatně, hlavní je to, jak si stojí proti jiným telefonům střední třídy.

Po stránce designu je telefon rozhodně povedený, i co se týče konstrukce samotné. Kovové tělo nevypadá vůbec lacině, spíše naopak, evokuje prémiovým telefonem. Baterie s velkou výdrží také potěší. Fotky jsou také velmi povedené, takže kde je hlavní problém?

Jsou hlavně dva, ten hlavní je, že se možná ani na český trh oficiálně nepodívá. Nedávno byl oficiálně pro náš trh odhalen jeho menší bratr, jenže o Huawei Nova Plus nepadlo ani slovo. Případně druhým důvodem by mohla být cena, která se odhaduje na 12 tisíc korun, což pokud by se potvrdilo, není vůbec málo. Pro srovnání, oficiální doporučená cena pro Huawei Nova je deset tisíc korun. Pokud se tedy k Plus verzi připočítá nějaký ten tisíc, vychází již stejně jako například Honor 8 anebo OnePlus 3. Pokud by ale přišel s menší cenovkou, tak se bude jednat o velmi zajímavé zařízení.

Verdikt: Huawei Nova Plus je na jednu stranu pěkný kousek ze střední třídy. Bude to mít ale velmi těžké, v podobné cenové kategorii je velmi nabitá konkurence a prosadit se nebude vůbec jednoduché. Hlavními zbraněmi telefonu jsou pěkný design, kvalitní kovová konstrukce a velká výdrž baterie.

Klady

+ konstrukčně velmi povedený telefon
+ velká výdrž baterie
+ hliníkové unibody tělo
+ dobrá optimalizace systému

Zápory

– široký černý rámeček kolem displeje
– špatná automatická regulace jasu displeje
– špatně umístěný reproduktor, kde hrozí zakrytí rukou
– nepodporuje Wi-Fi na frekvenci 5 GHz
– vystouplá čočka fotoaparátu

Za zapůjčení děkujeme společnosti Huawei.

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)