Huawei Nova 3 recenze: Cenově dostupný velikán, který se vyrovná vlajkovým modelům
- Recenze
- Vašek Švec
- 13.12.2018
- 6
Solidně vybavený smartphone Huawei Nova 3 má nakročeno k tomu stát se bestsellerem. V první řadě nabídne stejný výkon jako mnohem dražší Huawei P20 Pro, osloví velkým displejem a fotoaparátem, který v dané cenové kategorii fotí opravdu dobře. Stačí to ale na úspěch a dokáže se telefon prosadit v nadupané střední třídě? To společně zjistíme v dnešní recenzi!
Obsah recenze telefonu Huawei Nova 3
- Balení Huawei Nova 3
- Vzhled a dílenské zpracování Nova 3
- Obraz a zvuk telefonu Huawei
- Hardware a displej Huawei Nova 3
- Konektivita telefonu
- Baterie a výdrž modelu Nova 3
- Systém a nadstavba EMUI
- Jak fotí Huawei Nova 3?
- Závěr recenze Huawei Nova 3
Obsah balení s malým bonusem
Vedle telefonu samotného nám v balení dorazila také rychlonabíječka společně s USB-C kabelem, sponou na vytažení šuplíčku na karty a peckovými sluchátky, která se hodí spíše jako handsfree než na poslech hudby – tedy standardní obsah jaký vídáme nejen u Huawei zcela běžně. Například oproti levnějšímu Huawei P20 Lite pak s Novou 3 dostanete také TPU obal, který vám pomůže ochránit zejména skleněná záda přístroje.
Design Huawei Nova 3 poplatný nejen době
Huawei Nova 3 svou příslušnost ke stáji čínského giganta rozhodně nezapře. Již na první pohled je na smartphonu znát designový směr telefonů Huawei / Honor poslední doby. A to včetně skleněných zad. Měnící se odlesky jsou pro tentokrát trochu upozaděný a ke slovu přichází dvoubarevná kombinace kdy fialová ve spodních částech telefonu postupně přechází do světle modré. Záda námi testované varianty jsou tedy hlavním poznávacím znamením Novy 3, v jiných barevných verzích je však telefon vcelku snadno zaměnitelný s Huawei P20 – hlavními rozdíly jsou velikost a logo Huawei pod displejem.
Vedle neobvyklé barevné kombinace poutají záda telefonu pozornost ještě čtečkou otisků prstů a modulem duálního fotoaparátu. Výrobce se pak nezapomněl pochlubit využitím umělé inteligence v aplikaci fotoaparátu a nadprůměrnou světelností objektivů. Boky telefonu jsou tvořeny hliníkem s lesklou povrchovou úpravou. Přechod mezi nimi a zadní stranou je v dlani lehce cítit, není však vyloženě rušivý. Kvalitně je zpracováno také odstínění antén po bocích, kdy jsou jednotlivé přechody hmatem takřka neodhalitelné. Kolébka hlasitosti společně s tlačítkem napájení jsou umístěny tradičně na pravém boku, přičemž tlačítko napájení je ještě hmatově odlišeno jemným vroubkováním.
Vzhled přední strany telefonu Huawei Nova 3 je pro dnešní dobu vcelku typický a někdo méně pozorný by si telefon mohl snadno splést nejen s jinými přístroji Huawei a Honor ale klidně třeba s takovým LG G7 ThinQ, které jsme pro vás recenzovali nedávno. Většinu, v tomto případě kontrétně 84%, čelní plochy zde zabírá displej, který má v sobě výřez. Ten obsahuje nejen telefonní sluchátko a senzory, ale také dvojici předních fotoaparátů. Telefon i přes velkou úhlopříčku displeje padne dobře do rukou a řada uživatelů si s většinou úkonů s ním poradí jednou rukou. Uživatelský komfort nepatrně snižuje snad jen sklo na zádech.
Skvělou čtečku otisků doplňuje skenování obličeje
Huawei patřil mezi první první výrobce, kteří do svých implementovali skutečně použitelnou čtečku otisků prstů (vzpomeňme třeba na skvělý Ascend Mate 7). Možná i to stojí za faktem, že ve všech lépe vybavených telefonech této značky nalezneme prakticky vždy kvalitní a dobře použitelnou čtečku otisků prstů. Nejinak je tomu i v případě Huawei Nova 3. Zde se kulatá čtečka usadila na zádech přístroje a při uchopení telefonu na ni přirozeně spočine ukazováček, přičemž rychlost i přesnost čtení jsou na velmi dobré úrovni.
Vedle čtečky otisků prstů však máte ještě další možnost odemknutí telefonu. A to díky dvojici kamerek na přední straně. Telefon můžete odemykat také pomocí 3D skenování obličeje. Tato možnost je sice nepatrně pomalejší než čtečka otisků, ale i tak nás mile překvapilo jak rychle a spolehlivě dokážeme telefon odemknout pouhým namířením na obličej. Co nás však mile překvapilo ještě víc byla dobrá funkčnost i v noci, odemknutí pochopitelně trvalo ještě o malou chvilku déle než ve dne, v 90% případů se nám však podařilo telefon odemknout hned napoprvé.
Barevné varianty telefonu Huawei Nova 3
Huawei Nova 3 se na našem trhu prodává ve třech barevných variantách, ze kterých si vybere asi většina uživatelů. Pro ty, co touží po co nejodvážnější a nejméně otřelé barevné kombinaci je připravena námi testovaná fialovo-modrá barevná verze. Dále je v prodeji trochu usedlejší světle modrá, která na náš trh dorazila nedávno. Třetí a poslední variantou je pak Huawei Nova 3 v černém provedení, které budou pravděpodobně volit uživatelé preferující spíše nepříliš nápadné telefony. V zahraničí je telefon dostupný také ještě ve žluto-zlaté verzi, ta se u nás momentálně neprodává, není však vyloučeno, že by mohla dorazit později – podobně jako světle modrá.
Zajímavé příslušenství pro Huawei Nova 3
Vzhledem k tomu, že je Huawei na našem trhu velmi dobře zabydlenou značkou a právě faktu, že Nova 3 patří mezi oblíbené modely, není problém i u nás sehnat řadu zajímavých krytů, pouzder a temperovaných skel. Za zmínku stojí zejména originální flipové pouzdro s částečně průhlednou přední stranou, kde telefon zobrazuje aktuální čas a notifikace. Vzhledem k absenci zvýšené odolnosti se pak může hodit třeba 360° obal. Další příslušenství můžete nalézt na naší speciální stránce, kde se věnujeme slevám a akcím.
Velký displej s výřezem
Huawei Nova 3 disponuje IPS displejem o úhlopříčce 6,3″ a rozlišení 2340 x 1028 px, které mu zaručuje jemnost obrazu dostatečných 409 ppi. Jak je některým z vás již jasné z údaje o rozlišení, displej nemá úplně typický poměr stran – ten zde dosahuje 19,5:9. Nějakých komplikací s tím spojených se však obávat nemusíte. Odklon od standardních 18:9 je zde sice ještě o něco větší než například u telefonu Samsung Galaxy A6+, ani zde jsme však nepozorovali žádný rozdíl oproti telefonům s, dnes již klasickým, poměrem stran. Nechybí ani výřez na senzory a přední duální kameru, s tím si Huawei Nova 3 poradil o něco lépe než námi nedávno recenzované LG G7 ThinQ. Během testování jsme se skrytým výřezem neměli téměř žádné problémy a vše se zobrazovalo, jak mělo – tradičně s výjimkou aplikace Messenger, která chce zobrazovat informace o online uživatelích v horní systémové liště.
Zpět ale ke kvalitám displeje samotného. Ten lze jednoduše shrnout jako průměr dané cenové kategorie. Barevné podání je na dobré úrovni, byť trochu inklinuje k sytějším tónům, naprosto bezproblémové jsou pak pozorovací úhly. Displej by si zasloužil trochu lepší kontrast. I mezi IPS panely rozhodně naleznete lepší podání černé, než je tomu v případě Huawei Nova 3 – například displej telefonu Nokia 7 Plus, který se pohybuje v podobné cenové relaci, je na tom v tomto ohledu o kus lépe. Také bychom ocenili maličko vyšší jas, který by pomohl lepší čitelnosti na slunci. Ta je však i v současném stavu stále ještě dostatečná.
Zvuk z Huawei Nova 3 nezklame
Huawei Nova 3 využívá pouze jeden hlasitý reproduktor jehož výstup se nalézá na pravé spodní hraně. Při sledování videí či hraní her si tak ně něj budete muset dát pozor, po chvíli se však naučíte telefon uchopit tak, abyste jeho zvukový projev netlumili. Hlasitost reproduktoru je na dobré úrovni a nemusíte se bát, že byste například v hlučnějším prostředí přeslechli vyzvánění. Kvalita reprodukce je průměrná, výšky a středy jsou na tom dobře, naznačena je i basová složka. Při vyšších hlasitostech je však již znát výraznější zkreslení zvuku. Sluchátka k telefonu připojíte prostřednictvím 3,5mm jack konektoru. Kvalita zvuku, který telefon posílá do sluchátek je na slušné úrovni a pro občasný poslech postačí i náročnějšímu uživateli. Kladně hodnotíme také přítomný systémový ekvalizér s řadou nastavení.
Hardware loňských vlajkových lodí Huawei
Uvnitř telefonu Huawei Nova 3 tepe již dobře známý čipset z vlastní dílny – HiSilicon Kirin 970. Ten se v telefonech Huawei objevuje již téměř rok, konkrétně od uvedení modelu Huawei Mate 10 Pro a pohání také další vlajkový model a sice Huawei P20 Pro. Vzhledem k tomu, že nový Huawei Mate 20 Pro s čipsetem Kirin 980 má být teprve představen se tak stále jedná o nejvýkonnější čipset, jaký Huawei aktuálně nabízí. O svůj čipset se však Huawei stará a proti zastarávání bojuje i prostřednictvím aktualizací – konkrétně míříme na již dobře známou funkci GPU Turbo, jejíž přínos jsme v redakci již testovali.
Je tedy vcelku logické, že výkon telefonu rozhodně scházet nebude a hravě si tak poradí i s těmi nejnáročnějšími tituly jakými jsou například Shadowgun: Legends či PUBG Mobile. Menším zádrhelem může být snad jen optimalizace jednotlivých her pro tento čipset. Konkrétně je řeč o hře Marvel Champions. Ne, že by hra na telefonu neběžela hladce – právě naopak, s plynulostí nebyl absolutně problém. Ale při hraní na nás pocitově působila, že buďto běží v nižším rozlišení, nebo zde nefunguje vyhlazování. Tento náš pocit podpořilo i přímé srovnání se stejnou hrou spuštěnou na telefonu ZTE Axon 7 se Snapdragonem 820, kde byla grafika jednoduše lepší.
Specifikace telefonu
[aps_product_sz id=”502933″]
Podporuje Huawei Nova 3 Dual-SIM?
Výkon čipsetu Kirin 970 dodává osmijádrový procesor spoléhající na architekturu big.LITTLE a 10nm výrobní proces, přičemž výkonnější jádra Cortex-A73 pracují na frekvenci až 2,4 GHz. O grafický výkon se zde zase stará dvanáctijádrový čip Mali-G72. Tomu všemu pak sekundují 4 GB operační paměti a pro uživatelská data společně s aplikacemi je připraveno 128GB úložiště. Slušně si telefon vede i po stránce konektivity. Dle očekávání je přítomna rychlá Wi-Fi 802.11ac s podporou 5GHz pásma, Bluetooth je sice “jen” ve verzi 4.2, telefon však není ochuzen o kodek AptX HD pro kvalitní přenos zvuku přes Bluetooth či NFC. Opomenout pak nesmíme ani podporu Dual-SIM řešenou přes hybridní slot stavící vás před volbu mezi druhou SIM a paměťovou kartou. Pro určení polohy je k dispozici jak velmi dobře a rychle fungující GPS ale také GLONASS. Zamrzí snad jen fakt, že k modernímu USB-C je připojen starší USB 2.0 řadič.
Celkově | CPU | GPU | UX | MEM | |
---|---|---|---|---|---|
Huawei Nova 3 | 223 621 bodů | 73 323 | 92 376 | 45 251 | 13 466 |
LG G7 ThinQ | 243 969 bodů | 78 929 | 104 696 | 52 539 | 7 805 |
Samsung Galaxy Note 9 | 239 634 bodů | 82 378 | 125 859 | 53 297 | 7 899 |
OnePlus 6 | 285 552 bodů | 91 476 | 125 859 | 58 072 | 10 145 |
Honor 10 | 204 196 bodů | 69 733 | 75 746 | 45 251 | 13 466 |
Nokia 7 Plus | 141 037 bodů | 64 759 | 29 876 | 38 959 | 7 443 |
Výdrž baterie je jedním z trumfů Huawei Nova 3
Disciplínou, ve které Huawei Nova 3 k našemu překvapení boduje, je výdrž na jedno nabití. Telefon sice disponuje baterií o nadprůměrné kapacitě 3750 mAh, vzhledem k solidní výbavě jsme však v této oblasti žádné ohromující výsledky nečekali. Opak je pravdou a Huawei opět dokázal, že telefony s čipsety Kirin dokáže velmi dobře optimalizovat a dosáhnout tak solidních hodnot nejen v oblasti výkonu ale právě i výdrže baterie.
I během náročnějšího pracovního vytížení, kdy byla obrazovka telefonu aktivní více než 4 hodiny denně, telefon byl neustále online a posloužil nejen k solidní řádce telefonátů, komunikaci přes instant messengery, vyřizování mailů či chvilkovému večernímu odreagování u hry z baterie neubylo více než 50% energie. V praxi jsme tak neměli žádný problém s telefonem vydržet dva pracovní dny. Při méně náročném využití jsme se dokonce hravě dostali na 3 dny na jedno nabití. Pokud budete potřebovat z telefonu dostat ještě lepší výsledek, bude se vám hodit správce napájení a jeho funkce snižující spotřebu energie. Škoda jen, že telefon nepodporuje bezdrátové nabíjení a nabití pomocí dodávaného adaptéru z 15 na 100 % trvá poměrně dlouho – 1 hodinu 48 minut.
Huawei Nova 3 a aktualizace na Android 9 Pie
Huawei tradičně využívá vlastní nadstavbu EMUI, která dorazila i na Novu 3 a to konkrétně ve verzi 8.2. Pod touto rozsáhlou nadstavbou se pak ukrývá Android 8.1 Oreo. Na telefon by měl dorazit také Android 9 Pie společně s novým EMUI 9, jak se nedávno stalo u modelů P20 a Mate 10. Termín aktualizace zatím oficiálně potvrzený nemáme, spekuluje se však, že by se tomu tak mělo stát ještě před koncem tohoto roku.
Prostředí EMUI je velmi dobře známé všem uživatelům telefonů Huawei a i současní majitelé, kteří na Huawei Nova 3 přejdou ze staršího modelu se zde budou cítit jako doma. EMUI poměrně pečlivě překrývá každý kousek systému Android, ale jeho funkčnost nijak zásadně neovlivňuje, a naopak přidává funkce navíc. Uživatel má například na výběr, zda zvolí klasická softwarová navigační tlačítka, raději dá přednost navigaci za pomoci jednoho tlačítka a gest či bude využívat jedno plovoucí navigační tlačítko. Oceňujeme také funkci chytrého otáčení obrazovky, kdy se telefon nerozhoduje o otočení obrazu jen na základě své polohy, ale také sleduje obličej uživatele aby nedocházelo k nežádoucímu překlápění obrazu. Musíme sice uznat, že HTC má tuto funkci lépe odladěnou, pořád se však jedná o krok kupředu ve srovnání s klasickým překlápěním obrazu.
Pochvalu si zaslouží zdařilá optimalizace, díky které je systém telefonu velmi svižný a stabilní. Během testu jsme se v tomto ohledu nesetkali s jediným pádem aplikace či zpomalením systému. Škoda jen, že se Huawei stále nezbavil poměrně velkého množství předinstalovaných aplikací. Ty od samotného Googlu či Huawei jsou sice veskrze užitečné, bez předinstalovaného instagramu bychom se však určitě obešli.
Duální fotoaparát Huawei Nova 3 ostudu určitě neudělá
Huawei Nova 3 disponuje duálním fotoaparátem složeným z 16MPx barevného snímače a 24MPx monochromatického snímače, v obou případech je snímač spárován s objektivem o světelnosti f/1.8. Na přední straně se pak nalézá rovněž duální fotoaparát, tentokrát s primárním 24MPx a sekundárním 2MPx snímačem. K lepším výsledkům by měla uživateli dopomoci umělá inteligence, která identifikuje focenou scénu a předměty.
Fotografie z Huawei Nova 3
Výsledné fotografie jsou na velmi dobré úrovni a Huawei Nova 3 v tomto ohledu snese srovnání s veškerou konkurencí v podobné cenové hladině a ostudu si neudělá ani při srovnání s přístroji o kategorii dražšími. Za dobrých světelných podmínek umí Huawei Nova 3 vykouzlit opravdu povedené snímky, kterým nechybí jak barevná věrnost, tak ostrost spolu s velkým množstvím detailů. Paradoxně méně spokojeni jsme s fotografiemi byli spokojeni s aktivní umělou inteligencí. Ta je kazí výrazným postprocesingem a především velmi sytými a nepříliš věrnými barvami.
Videa z Huawei Nova 3
Videozáznam dokáže Huawei Nova 3 pořizovat až ve 4K při 30 FPS. Pro příznivce vyšší snímkovací frekvence je pak podporován také záznam ve FullHD a 60 FPS. Bohužel, ani v jednom případě není k dispozici stabilizace, byť alespoň ta softwarová, což se na kvalitě videozáznamu projevuje.
Huawei Nova 3 – ukázka videa (FullHD, 60 FPS)
Huawei Nova 3 – ukázka videa (4K, 30 FPS)
Fotografie i video v plném rozlišení si můžete stáhnout ZDE
Fotoaplikace Huawei
Aplikace fotoaparátu telefonu Huawei Nova 3 nabízí celou řadu funkcí a fotorežimů. Ty jsou bohužel trochu nelogicky uspořádané a práci s fotoaparátem zbytečně brzdí. Alespoň, že výrobce nezapomněl na ruční režim a také nabízí řadu dalších fotografických režimů, které lze ještě rozšířit o další, stažitelné. Ve fotoaplikaci nalezneme také funkci rozšířené reality. A to včetně takzvaných “Qmoji” neboli 3D avatarů, kteří napodobují pohyb vašeho obličeje.
Cena Huawei Nova 3 a konkurence
Telefon Huawei Nova 3 se na našem trhu prodává za doporučenou maloobchodní cenu 10 990 Kč s DPH. Za cenu o 1000 Kč nižší se na našem trhu prodává i velký konkurent z vlastních řad – Honor 10. Jedná se o takřka totožné telefony, za zmíněnou tisícovku navíc však Huawei Nova 3 nabízí 6,3″ displej oproti 5,84″ u Honoru, lepší využití čelní plochy a také o 350 mAh větší baterii.
Dalším potenciálním konkurentem pro Novu 3 je povedené LG G7 ThinQ. To lze na našem trhu v oficiální distribuci sehnat od 12 990 Kč s DPH. Za příplatek 2 tisíce korun získáte telefon s o něco vyšším výkonem a fotoaparátem. Hlavními trumfy LG jsou však zvýšená odolnost, díky kterým plní standardy IP68 i MIL-STD 810G a podpora bezdrátového nabíjení. Vedle ceny pak Huawei boduje lepší výdrží na baterii.
Závěr recenze Huawei Nova 3
Jak po přečtení recenze jistě tušíte, Huawei Nova 3 patří mezi současné bestsellery trhu s chytrými telefony naprosto oprávněně. Jedná se velmi povedený, a především dobře vyvážený smartphone. Za danou cenu boduje hned v několika oblastech. Uživatele může oslovit například velký displej či solidní výkon ve spojení s dobrou optimalizací. Ostudu rozhodně neudělal ani fotoaparát, výrobce by však měl ještě zapracovat na umělé inteligenci, která je zde momentálně spíše na obtíž. Silnou zbraní pro boj s konkurencí je pak nadstandardní výdrž. Škoda jen o něco pomalejšího nabíjení, které na konkurenci ztrácí. Vedle rychlejšího nabíjení bychom pak ještě ocenili i přítomnost bezdrátového nabíjení. K dokonalosti by pak už chyběla snad jen zvýšená odolnost proti vodě a prachu.
Klady
+ výdrž na baterii
+ cena
+ fotoaparát
+ bleskurychlé EMUI 8.2
+ celkový výkon
+ velký displej s malými okraji
Zápory
– chybí voděodolnost
– nemá bezdrátové nabíjení
– pomalejší standardní nabíjení
– nevyužitá AI fotoaparátu
Za zapůjčení děkujeme společnosti Huawei.
Jak se vám líbí telefon Huawei Nova 3?
Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi
Komentáře (6)
Přidat komentář