Huawei MediaPad T1: LTE tablet, ze kterého si i zavoláte (recenze)
- Recenze
- Vašek Švec
- 5.7.2015
- 16
Tablety, které lze používat i jako běžný mobil také pro telefonní hovory či posílání SMS nejsou zvlášť v Asii ničím vyjímečným, postupně však pronikají i na náš trh a zákazníci, kterým nevadí větší velikost zařízení a zároveň ocení, že s sebou nemusejí nosit dvě zařízení tak získávají poměrně zajímavé alternativy při výběru svého dalšího “telefonu”. V dnešní recenzi se podíváme na osmi palcový tablet Huawei MediaPad T1, který nezaujme pouze schopností fungovat jako běžný telefon ale také svou relativně nízkou cenou či podporou rychlých datových přenosů skrze mobilní LTE sítě.
Obsah recenze
- Obsah balení
- Vzhled a dílenské zpracování
- Hardware a displej
- Testy výkonu (benchmarky)
- Herní výkon
- Konektivita
- GPS
- Baterie a výdrž
- Uživatelské prostředí
- Fotoaparát a natáčení videa
- Kdy, kde a za kolik?
- Závěr
Obsah balení
Jako vždy naši recenzi zahájíme pohledem do prodejního balení. Pokud od společnosti Huawei očekáváte, že si pro nás překvapila nějaké překvapení v podobě nadstandardního příslušenství, budete pravděpodobně zklamaní. V krabičce, která svými rozměry jen o málo přesahuje rozměry samotného zařízení, se krom tabletu, nabíječky a USB kabelu již nic dalšího neukrývá. Výrobce nám tedy nepřibalil ani základní sluchátka. Na druhou stranu identický obsah balení nám u svých tabletů v současnosti nabízí naprostá většina výrobců.
Vzhled a dílenské zpracování
Tablet se svou čelní stranou drží zaběhnutého designu, který Huawei používá u svých levnějších modelů již delší dobu. Stejně jako v případě námi recenzovaných chytrých telefonů Huawei G620s a G630 tak po obvodu čelní strany nalezneme stříbrný pásek, nepatrně vystupující nad plochu displeje. Nad displejem pak nalezneme čočku 2 MPx fotoaparátu, senzor přiblížení a světlocitlivý senzor. Vzhledem k tomu, že tablet může sloužit jako klasický mobilní telefon i bez připojení příslušenství v podobě headsetu, nalézá se na čelní straně také mřížka telefonního reproduktoru, pod kterou se zároveň ukrývá také hlasitý reproduktor.
Vzhled zadní strany se pak výrobce rozhodl vylepšit použitím hliníkového plátu, který překrývá většinu zad. Použití hliníku vzhledu tabletu rozhodně pomohlo a uživatel má hned po prvním uchopení zařízení pocit, že v rukou drží kvalitně zpracované zařízení a že ne vše se podřídilo co nejnižším výrobním nákladům. Na zádech přístroje pak nalezneme už pouze čočku 5MPx fotoaparátu a sekundární mikrofon. Na pravém boku se nalézá tlačítko napájení spolu s kolébkou hlasitosti. O něco níž pak nalezneme krytku, pod kterou se ukrývají sloty na micro SIM kartu a microSD kartu. Na spodní hraně tabletu Huawei MediaPad T1 nalezneme microUSB konektor a telefonní mikrofon, 3,5mm jack se pak usídlil na horní hraně zařízení.
Co se týče dílenského zpracování, nemáme k tabletu Huawei MediaPad T1 zásadnější připomínky, jediná by mohla směřovat snad jen k hliníkovému plátu na zádech, respektive jeho zakončení na levém boku přístroje, které trochu škrábalo do rukou. Rozměry jsou na poměry 8″ tabletů v normě, okolo displeje se sice nalézá výrazný okraj, to ale v případě, že se jedná o tablet nemusí být nutně na škodu, jelikož přístroj se díky širším okrajům lépe drží. Kompaktnější rozměry ocení snad jen uživatelé, kteří by Huawei MediaPad T1 chtěli používat jako klasický mobil, troufáme si však tvrdit, že takových bude ale minimum.
Huawei MediaPad T1 – První pohled
Hardware a displej
Tablet svou hardwarovou výbavou nijak zvlášť nevyčnívá, přesto však dokáže v rámci své cenové kategorie zaujmout. Základní výkon zde obstarává 64 bitový chipset Qualcomm Snapdragon 410 se čtyřmi jádry Cortex A-53 o taktu 1,2 GHz. Grafický výkon zde obstarává čip Adreno 306. Jednou z hlavních slabin tabletu je pak osmi palcový IPS displej s nízkým HD (1280 x 800 px) rozlišením. Příliš neoslní ani operační paměť o kapacitě 1 GB, na druhou stranu se však v obou případech jedná o naprostý standard této cenové kategorie. Interní úložiště pak nabídne kapacitu 16 GB rozšířitelnou díky přítomnosti slotu na paměťové karty o dalších 32 GB. Hlavní zbraní pro boj s konkurencí je v tomto případě LTE konektivita. Hlavní fotoaparát na zádech nabídne rozlišení 5 MPx a bohužel není doplněn o přisvětlovací diodu, přední kamerka má pak 2MPx. Baterie má v tomto případě kapacitu 4800 mAh.
Huawei MediaPad T1 specifikace v bodech:
- displej: 8″, IPS, HD (1280 x 800 px)
- procesor: Qualcomm Snapdragon 410, 4 jádra Cortex-A53, 1,2 GHz
- GPU: Adreno 306
- RAM: 1 GB
- úložiště: 16 GB
- hlavní fotoaparát: 5 MPx, HD video
- přední fotoaparát: 2 MPx
- baterie: 4800 mAh Li-Pol
- konektivita: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/, Bluetooth 4.0, USB OTG, FDD-LTE (800/1800/2600 MHz), GPS
- OS: Android 4.4 Kitkat + EMUI 2.3
- rozměry: 210,6 × 127,7 × 7,9 mm
- hmotnost: 360 gramů
[aps_product_sz image=”https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png” title=”Katalog Android zařízení” subtitle=”Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…” desc=”Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.” button=”Zobrazit katalog”]
Displej
Jak jsme si již zmínili, tento osmi palcový tablet trochu trápí rozlišení displeje. Zmíněná úhlopříčka v kombinaci s HD (1280 x 800 px) rozlišením znamená jemnost pouhých 189 ppi (pixelů na palec) díky čemuž je pixelová mřížka jasně patrná i při běžném používání. Na druhou stranu v této cenové kategorii byste asi těžko hledali o citelně lepší rozlišení a také musíme přihlédnout k tomu, že tablet při používání držíme dál od očí než mobil, což nižší jemnost pomáhá částečně maskovat. Po pár dnech používání jsme si tak na rozlišení displeje zvykli. Ocenili bychom vyšší maximální jas, zvlášť za slunečného dne je při pobytu venku. Naopak pochválit můžeme barevné podání a obstojné pozorovací úhly displeje. Dobře funguje také automatická regulace jasu.
Zvukový výstup a reproduktor
Jelikož má Huawei MediaPad T1 pouze jediný reproduktor, žádné zázraky jsme od něj nečekali, o to příjemněji nás tento tablet v oblasti hlasité zvukové reprodukce překvapil. Maximální hlasitost je pro potřeby tabletu více než dostatečná a rovněž kvalita zvuku je na slušné úrovni. Výšky a středy dokáže tento malý reproduktor přednést čistě a jasně, pouze basy zde nejsou prakticky vůbec zastoupeny, což ale není u tabletů či mobilů nic neobvyklého. Platí tak zde ono obligátní – na shlédnutí dalšího dílu oblíbeného seriálu naprosto dostatečné, hudbu si však příliš neužijete. Zvukový výstup z 3,5 mm jacku spadá do naprostého průměru a ničím tak nepřekvapí ale na druhou stranu ani nezklame. Pochválit musíme také telefonní reproduktor, zvuk z něj je čistý a nadprůměrně hlasitý, takže si zatelefonujete i v hlučnějším prostředí.
Testy výkonu (benchmarky)
Výkon tabletu jsme otestovali i řadou benchmarků jejichž výsledky můžete vidět níže. Výkon tabletu nepřekvapil a výsledky se pohybují v mezích této cenové kategorie.
Herní výkon
Jak jste již patrně vytušili z hardwarových parametrů a výsledků benchmarků, Huawei MediaPad T1 rozhodně není herní zařízení. I přesto si na něm však nějakou tu hru zahrajete a příležitostné hráče by měl tento tablet vcelku bezproblému uspokojit. Grafickému čipu Adreno 306 totiž práci značně ulehčuje již zmíněné nízké rozlišení displeje. Díky tomu neměl tablet problém ani s graficky pokročilejšími hrami jako Real Racing 3 či Modern Combat 5. V případě závodů Real Racing 3 však počítejte s nižší úrovní detailů a občasným poklesem FPS. Akční pecka Modern Combat 5 běžela většinu času plynule, záseky jsme však pozorovali v náročnějších pasážích či při načítání nějaké rozsáhlejší scenérie. Na tabletu jsme otestovali také hororovou plošinovku Limbo, zde MediaPad T1 nezaváhal.
Konektivita
Z oblasti konektivity zajisté potěší přítomnost LTE na frekvencích 800 / 1800 / 2100 / 2600 MHz, spokojeni tak budou všichni uživatelé až na zákazníky operátora Vodafone, jím hojně využívané pásmo 900 MHz totiž mezi podporovanými LTE pásmy chybí. Vzhledem k tomu, že tablet může sloužit také jako mobilní telefon, chybět nesmí ani starších 2G a 3G sítí. K domácí bezdrátové síti se pak připojíte prostřednictvím Wi-Fi 802.11 a/b/g/n s podporou Wi-Fi Direct. Chybět nemůže ani Bluetooth ve verzi 4.0. Přítomna je rovněž podpora USB OTG, například pro připojení flash disku. NFC zde však nehledejte. V průběhu testování jsme v oblasti konektivity u tabletu Huawei MediaPad T1 nezaznamenali jediný problém a vše fungovalo jak mělo.
GPS
Tablet sice nepodporuje GLONASS, nicméně jako navigace i přes to poslouží velmi dobře díky rychlé a přesné GPS. Při navigaci v autě ani jednou nezaváhal a vždy nás spolehlivě dovedl k cíli. Jako navigaci jsme používali Google Mapy a Sygic. Huawei MediaPad T1 potěší i příznivce geocachingu a to díky přítomnosti digitálního kompasu.
Baterie a výdrž
Opomenout jsme pochopitelně nemohli ani test výdrže baterie. Úsporný hardware uvnitř tohoto tabletu dopomohl 4800mAh baterii k poměrně slušným výsledkům. Huawei MediaPad T1 jsme zkusili využívat i jako běžný mobil a ten při tomto použití vydržel na baterii velmi slušné 2 dny intenzivního používání. Troufáme si tak tvrdit, že při trochu střídmějším provozu by baterie zvládla tablet udržet v provozu i 3 pracovní dny. Huawei do svých zařízení instaluje také poměrně schopného správce napájení, jakožto součást nadstavby Emotion UI a nejinak je tomu i v tomto případě. Správce napájení obsahuje tři již dobře známé režimy – Normální, Inteligentní a Ultra úsporný. Tablet vás taky upozorní na aplikace, které na pozadí spotřebovávají hodně energie, nebo se často spouští.
Na tabletu jsme rovněž provedli řadu testů, simulujících výdrž baterie při různém použití. Při všech testech byl jas obrazovky na maximu a telefon měl zapnutou Wi-Fi
- Přehrávání videa – HD (720p) video vydržel tablet přehrávat přesně 10 hodin a 20 minut.
- Hraní her –Středně náročnou 3D hru si na tabletu Huawei MediaPad T1 zahrajete 5 hodin a 40 minut
- Prohlížení webu – při prohlížení webu s automatickou aktualizací stránky po 15 vteřinách se baterie odporoučela po 6 hodinách a 40 minutách.
Systém a uživatelské prostředí
Na tabletu Huawei MediaPad T1 běží již starší Android 4.4.4 Kitkat společně s již taky ne úplně nejnovějším prostředím EMUI 2.3 a na aktualizaci na Android 5.0 či EMUI 3.0 bychom také příliš nespoléhali. Na druhou stranu, většina uživatelů nebude mít důvod si na starší verzi operačního systému či jeho nadstavby stěžovat jelikož tablet i tak nabídne všechny podstatné funkce a i mnohem víc. Nadstavba EMUI je totiž poměrně hodně rozsáhlá a známky čistého Androidu Kitkat byste zde hledali jen s velkými obtížemi. Jak vzhledem, tak množstvím funkcí a nastavení připomíná tato nadstavba od Huaweie známé MIUI z dílny dalšího čínského draka – Xiaomi. V případě launcheru nepočítejte s nabídkou aplikací, všechny se řadí za sebe na domovské plochy, komu to nevyhovuje může si klidně stáhnout některý z tisíce a jednoho laucherů z Obchodu Play. Řada uživatelů jistě ocení také možnost přizpůsobit vzhled systému pomocí témat – ať už těch předinstalovaných, nebo stažitelných. V programové nabídce tabletu nechybí nic podstatné a nalezneme zde tak například balík kancelářských aplikací WPS Office, přívětivého Správce souborů či poněkud zbytečně komplikovaný hudební přehrávač. Mile nás překvapilo, že výrobce značně omezil množství zbytečných předinstalovaných aplikací a ty, které do tabletu nahrál by skutečně mohli najít své uplatnění. V našem případě se však jednalo o tablet určený pro operátora O2 a tak zde byla přítomna ještě sada O2 aplikací. Trochu rozpačití pak jsme z aplikace s názvem Správce souborů. Ta na jednu stranu dokáže být užitečným nástrojem, například při udělování práva aplikacím přistupovat na internet prostřednictvím Wi-Fi či mobilní datové sítě nebo při čištění cache a nepoužívaných souborů, poté vás ale dokáže namíchnout neustálými dotazy a notifikacemi týkajících se práv jiných aplikací zobrazovat notifikace nebo aplikací běžících na pozadí. Celkově však hodnotíme prostředí jako povedené, ikdyž místy zbytečně přeplácané.
Jak jsme již zmínili, tablet má pouze 1 GB RAM, což ve spojení s rozsáhlou a poměrně náročnou nadstavbou není vždy dostatečná hodnota. Dokud se pohybujete pouze v prostředí samotného systému a méně náročných aplikací, je vše rychlé a plynulé jak má, v momentě kdy ale spustíte prohlížeč ve kterém pracujete s více záložkami a třeba si k tomu pustíte ještě hudební přehrávač, tablet citelně přestane stíhat a začne ukončovat aplikace na pozadí a v některých případech dokonce i načtené stránky v prohlížeči. K pádům aplikací zde však nedocházelo.
Ukázka prostředí
Fotoaparát a natáčení videa
Focení s tablety sice zůstává nadále okrajovou disciplínou i tak ale může fotoaparát v tabletu čas od času nalézt své uplatnění, například pro zachycení nějaké momentky a proto také fotoaparát v současnosti nalezneme na zádech drtivé většiny tabletů. Nejinak tomu je i v případě Huawei MediaPad T1, který je vybaven 5 MPx zadním snímačem s automatickým ostřením. Ten však nepodává příliš přesvědčivé výsledky. Snímači dělalo v drtivé většině případů velké problémy už samotné ostření a dle toho vypadají i výsledné snímky. Pokud bychom měli něco pochválit, tak snad jen poměrně věrné barevné podání. Oslnivé výsledky tablet nepodává ani v oblasti natáčení videa, které je schopen pořizovat v rozlišení maximálně 1280 x 720 px. Přední 2MPx fotoaparát také není žádný ultimátní selfie nástroj, a vhodný je spíše pro videohovory. Na špatných výsledcích obou snímačů pak nic nezmění ani poměrně propracovaná fotoaplikace s řadou funkcí a filtrů.
Aplikace fotoaparátu
Testovací snímky
Přední fotoaparát
Testovací video
https://youtu.be/PbnPvwX5kBY
Kdy, kde a za kolik
Tablet Huawei MediaPad T1 dle serveru Heureka.cz zakoupíte na našem trhu za cenu v průměru 4 200 Kč.
Závěr
Tablet Huawei MediaPad T1 je poměrně zajímavým zařízením, které za svou cenu lehce nad 4 tisíce korun dokáže zaujmout hned několika svými vlastnostmi. V první řadě se jedná o stylový vzhled v kombinaci s kvalitní konstrukcí, která není pouze plastová ale své využití u ní našel i vhodně umístěný hliníkový plát. Většinu zájemců však pravděpodobně přiláká spíše podpora rychlých mobilních datových přenosů prostřednictvím LTE. Škoda jen chybějícího pásma 900 MHz. Naopak si nejsme jistí, kolik zákazníků skutečně využije možnost telefonních hovorů, byť věříme, že existuje řada specifických případů, ve kterých uživatel ocení 8″ tablet, který lze použít i jako běžný chytrý telefon. Za zmínku pak rozhodně stojí velmi slušná výdrž na jedno nabití.
Co se negativ týče, hlavní výtka směřuje k displeji s nízkým rozlišení, zde nám však nezbývá než pokrčit rameny a mávnout rukou, jelikož se skutečně jedná o naprostý standard v této cenové kategorii, alespoň barvy a pozorovací úhly jsou na slušné úrovni. Druhá, poměrně zásadní výtka pak směřuje k operační paměti a zbytečně rozsáhlé (byť v mnoha ohledech symapatické) nadstavbě EMUI 2.3, které použití tabletu občas zbytečně komplikují a znepříjemňují tím, že způsobují ukončování aplikací a zpomalení celého tabletu. Do třetice, v našem případě nikoli všeho dobrého nýbrž zlého, musíme zmínit fotoaparát, který je zde opravdu pouze dopočtu.
Celkově bychom pak tablet Huawei Mediapad T1 shrnuli jako vhodnou volbu pro méně náročné uživatelé, kteří za tablet nechtějí utratit mnoho peněz a přesto chtějí kvalitního společníka na cesty. Zde se totiž díky mobilní datové konektivitě, citlivé GPS a digitálnímu kompasu cítí Huawei MediaPad T1 jako ryba ve vodě.
Klady
+ Podpora LTE.
+ Schopnost telefonovat a posílat SMS.
+ Stylový vzhled a kvalitní konstrukce.
+ Citlivá GPS a digitální kompas.
+ Výdrž na jedno nabití.
+ Cena.
Zápory
– Nízké rozlišení displeje.
– Horší optimalizace.
– Slabý fotoaparát.
Za zapůjčení děkujeme společnosti Huawei.
Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi
Komentáře (16)
Přidat komentář