TOPlist

Recenze Huawei Mate Xs 2: Parádní zástupce opačného směru

Sdílejte:
Marek Houser
Marek Houser
6.7.2022 08:00
Ikona komentáře 0
Huawei Mate Xs 2 recenze
Ve světě ohebných mobilních telefonů v tuto chvíli existují tři hlavní konstrukční principy. První dva, které spoléhají na vertikální či horizontální zavírání flexibilního displeje dovnitř, již zevšedněly zejména díky společnosti Samsung a jeho sériím Galaxy Z Fold a Z Flip. Třetí, nejméně obvyklý a o poznání odvážnější princip s obtáčením obrazovky kolem pantu po vnější straně, je pak doménou hlavně čínského Huawei. Posledním výkřikem je přitom model Mate Xs 2, který jsme si na pár dní půjčili do redakce Světa Androida. A tady je recenze…

Recenze Huawei Mate Xs 2

Obsah balení

Mate Xs 2 je prémiový ohebný telefon značky Huawei, což z pohledu dodávaného vybavení neznamená nic jiného, než že se na ničem nešetřilo a balení obsahuje úplně vše, včetně třeba nabíječky. Ekologie neekologie (posouzení nechám na vás). V krabici je tedy kromě samotného mobilu k nalezení také adaptér s kabelem, obligátní kolík pro vysouvání SIM/microSD šuplíčku, základní manuál a navíc i velmi elegantní ochranný obal. Pokud se ptáte, jak vůbec může na takovém telefonu posloužit obal, čtěte dál.

Základní specifikace

  • Android 11 / EMUI 12.0.1
  • ohebný OLED displej s dynamickou frekvencí 120 Hz
    • 7,8″ (2 200 x 2 480 px) rozevřený
    • 6,5″ (1 176 x 2 480 px) zavřený
  • 8 GB RAM / 512 GB úložiště
  • čipset Qualcomm Snapdragon 888 4G
  • fotoaparáty
    • hlavní 50 MPx, f/1.8, PDAF, laserový AF
    • telefoto 8 MPx, f/2.4, 81mm, PDAF, OIS, 3x optický zoom
    • ultraširoký 13 MPx, f/2.2, 120˚
    • přední 10.7 MPx, f/2.2
  • baterie s kapacitou 4 600 mAh a podporou 66W nabíjení
  • USB-C 3.1, Bluetooth 5.2, Wi-Fi 6, microSD slot
Telefon měl v době svého vydání ten nejkvalitnější dostupný čipset a po stránce displeje disponuje 120Hz dynamickým panelem, což byla rovněž nejvyšší dosažitelná hranice. Například oproti Galaxy Z Fold3 se musí Huawei skládačka obejít bez podpory 5G sítí, ale naopak se může chlubit slotem na kartu nebo lepšími fotoaparáty (i když ten hlavní nemá optickou stabilizaci). Ve prospěch čínského telefonu hovoří také větší baterie a rychlé 66W nabíjení.

Design a konstrukce

Jak už bylo zmíněno, Huawei si hraje tak nějak stále svou vlastní písničku a snaží se veřejnost přesvědčit, že i rozevírání kompletně odhalené obrazovky dává smysl. Přiznám se, že zpočátku jsem byl k tomuto konstrukčnímu řešení dost skeptický. Svou roli v tom hrály zejména obavy z poškození a zbytečného špinění obrazovky. Současně jsem si říkal, že když přece budu chtít pracovat na klasickém displeji a přejít na větší, otevírání Z Foldu je právě z těchto hledisek praktičtější. Pak jsem ale musel uznat jednu věc. Hlavní kouzlo tohoto ohýbání tkví v tom, že když telefon držím v ruce a v jednu chvíli si usmyslím, že chci displej širší, nemusím složitě přehmatávat, přesouvat zrak na jinou plochu a ještě spoléhat na to, že se vše v pořádku překreslí a zobrazí. U Mate Xs 2 se obsah pouze elegantně roztáhne a jede se dál. V přiloženém videu si můžete všimnout, jak šikovně systém reaguje nejen na pozici pantu, ale chápe také směr jeho pohybu. Třešničkou na dortu jsou dynamické tapety, které se při otevírání či zavírání pohybují.

Inteligentní pant?

Pant mobilu se chová podobně jako ten u Huawei P50 Pocket a klade tak v různých situacích a směrech různý odpor. Zatímco ale u zmíněného „véčka“ mi to trochu vadilo, tady to vlastně dává smysl. Jako by pant chápal, kterým směrem s ním pohybuji a kde má tedy pružit nebo naopak držet pozici. Celkově pak tato vlastnost napomáhá tomu, že se telefon celkem snadno zavírá i jednou rukou. Otevírání, které bezpodmínečně vyžaduje obě ruce či jiný opěrný bod, je při vyrovnání displeje dokončeno lehkým zaklapnutím pantu do správné pozice. ohyb lano Když se ještě vrátím k ochraně displeje, tak tu mírní fakt, že Huawei má své ohebné obrazovky o poznání tvrdší a odolnější než právě Samsung. Ani klepnutí zaoblenou hranou třeba o roh stolu není žádná katastrofa. Při běžném položení na rovnou plochu displej chrání jemně vystouplý kovový rámeček, který současně drží ochrannou ruku i nad fotoaparáty. Ty jsou naprosto banálně a současně naprosto elegantně usazené v „bradě“ mobilu a nikde nevyčuhují. To mimo jiné znamená, že se telefon na stole nekýve. K dispozici je pak navíc i zmíněný kožený obal, který je schopný důmyslně ochránit boky i záda telefonu, přičemž nebrání ani rozevírání. Pravá strana telefonu je do něj pevně zafixovaná, zatímco ta levá se dá odepnout. Jinak bezpečně schovaná část displeje tak má volný prostor pro rozevření. Proces není s obalem tak plynulý jako bez něj, ale s přihlédnutím k péči o mobil je to snesitelný detail. Zmíním také zajímavé řešení reproduktorů. Při hlasitém poslechu hudby nebo hraní hry vychází zvuk ze tří míst. Dvě tvoří „grily“ na bocích, které jsou u zavřeného telefony klasicky na obou stranách v jedné ose, nicméně při rozevření mobilu jsou proti sobě umístěné přes úhlopříčku displeje. To pak vede například k tomu, že při hraní hry nebo sledování videa s držením mobilu v obou rukách jeden či druhý reproduktor často zakryjete. Řešení? Nejlepší je takto telefon držet bradou dolů, protože pravý vnější reproduktor dokáže zastoupit jeho „hovorový“ kolega ukrytý pod displejem.

Výkon, baterie a fotografování

Jak už bylo popsáno, Huawei při skládání svého Mate Xs 2 sáhl po tom nejlepším čipsetu, který byl v tu chvíli k dispozici. Se Snapdragonem 888 se tak telefon „nezadýchává“ ani při hraní nebo práci ve více oknech. Malou nevýhodou se zdá být tenčí tělo, které je náchylnější na přehřívání. Při dlouhém fotografování, hraní nebo multitaskingu je tedy možné, že uživatel pocítí teplo vycházející z „brady“ mobilu. Namátkou provedený benchmark u Geekbench okazuje o něco nižší hodnoty než u Galaxy Z Fold3. Připomínám, že ten je na rozdíl od čínského kolegy vybavený 5G modulem. Když už byla řeč o fotografování, tak v tomto ohledu se rozhodně Mate Xs 2 také nemá za co stydět. Hlavní 50MPx senzor je u Huawei telefonů velmi častý a evidentně není potřeba nic měnit. Jen u něj chybí optická stabilizace, kterou je vybaven pouze 8MPx teleskopický foťák s příjemným trojnásobným optickým zoomem. Trojici uzavírá 13Mpx ultraširoký fotoaparát, který dělá svou práci dobře, ale přece jen má trochu menší záběr než konkurent u Samsungu. Tradičně silnou doménou Huwaei telefonů zůstává i zde focení přední kamerou, která má v tomto případě rozlišení 10,7 MPx. nabíjení baterie Výdrž telefonu je s ohledem na velikost obrazovky velmi dobrá. Svůj part v tom hrají jak dynamická frekvence displeje, který neustále „nebliká“ na hladině 120 Hz, tak i baterie s kapacitou 4 600 mAh. Jde trochu větší článek než u Galaxy Z Fold3 a je to trochu znát. Mate Xs 2 má navíc podporu 66W nabíjení (takto silný adaptér je i v balení), což je velmi příjemný fakt.

Systém a ohebné vychytávky

Při prvním pohledu je prostředí EMUI 12 (v Číně telefon běží na HarmonyOS) úplně stejné jako v jiném Huawei telefonu. S ohledem na velikost rozložené obrazovky jsou ale k dispozici pokročilé funkce pro multitasking a využití celé té plochy. První viditelnou odlišností je automatické využívání postranního panelu v nastavení a na dalších místech v systému, kde dává smysl nadřazené položky ukazovat ve zvláštním sloupci. Se dvěma sloupci pracuje i multitaskingový režim Více oken, jehož zapínání je v nastavení trochu zvláštně umístěné v sekci Usnadnění. Každopádně umožňuje spustit dvě aplikace svisle vedle sebe a na ně ještě přihodit dvě další aplikace v oknech. Při spouštění dalších už dochází k zavírání předchozích. V případě Google aplikací a mobilních služeb stále platí, že částečným řešením může být poměrně šikovný GSpace, ale s nativní bezproblémovou podporou není možné počítat. Jde o nemalou komplikaci, která by velké množství zájemců odehnala do prodejen Samsungu, nicméně najdou se i tací, kterým by tento zádrhel vůbec vrásky nedělal.

Cena a (ne)dostupnost

Zatím nejnovější ohebný telefon od Huawei má sice již několik měsíců svou oficiální evropskou cenu 1 999 eur (bezmála 50 tisíc Kč), mimo Čínu se nicméně v tuto chvíli stále neprodává. Již zazněly zprávy, že se náš kontinent dočká během léta, Česká republika prý ale na seznamu vybraných trhů nebude. Pro vážné zájemce tak zůstává nadějí nějaká blízká zahraniční distribuce.

Závěrečné hodnocení

Mate Xs 2 se drží odvážného konstrukčního principu a dosahuje v něm v tuto chvíli maxima. Technické zpracování je téměř dokonalé, fotoaparáty patří k vlajkovému nadstandardu a systém myslí i na praktický multitasking. Kombinace velmi vysoké ceny a chybějícího obsahu od Googlu ale z Mate Xs 2 dělá mobil jen pro opravdové fajnšmekry, kteří prahnou přesně po tomto typu ohýbání. I z obchodních kroků firmy Huawei je ale patrné, že na prodejní trhák to zatím není. [one_half]

Klady

+ perfektní zpracování + kvalitní displej + výdrž baterie + svižný systém + fotoaparáty + design [/one_half] [one_half_last]

Zápory

– bez Google služeb a aplikací – vysoká cena – zranitelná konstrukce [/one_half_last]

Jak se vám líbí tento typ otevírání?

Za zapůjčení děkujeme české pobočce Huawei

O autorovi

Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… Více o autorovi

Marek Houser
Sdílejte: