TOPlist

Huawei Mate X2 recenze: nejlepší ohebný telefon na trhu

huawei mate x2

Společnost Huawei představila v únoru ohebný telefon Huawei Mate X2, který se však nikdy na náš trh nedostal. Nám se však podařilo jej exkluzivně získat na dlouhodobější testování, s telefonem žijeme přibližně dva týdny a tak máme poměrně dobrou představu o tom, co od něj očekávat. Telefon se snaží konkurovat Galaxy Z Fold 2, který jsme u nás také recenzovali. Hned na úvod je potřeba říct, že v době vydání stál v Číně telefon přes 60 000 Kč a tak jsme měli vysoká očekávání. To, zda se je podařilo naplnit si povíme v dnešní recenzi.

Obsah recenze Huawei Mate X2

Obsah balení

Telefon Huawei Mate X2 vám přijde ve vzhledné papírové krabičce, po jejíž otevření na vás vykoukne samotný telefon. O něm si ale povíme až později. Po odklopení horního víka s telefonem na nás čekají další dvě krabičky. V jedné se nachází sluchátka, nabíjecí kabel a adaptér, v té druhé pak sponka na vysunutí SIM karty a také obal. Ten má hlavní výhodu v tom, že má malou nožičku, díky které si lze telefon položit třeba na stůl a sledovat video. Balení v nás vzbudilo perfektní první dojem. Kdyby se však Huawei vyšvihnul a v balení telefonu za takovou částku nabízel namísto drátových sluchátek některá ze svých FreeBuds, byla by to naprostá pecka. Škoda.

  • Huawei Mate X2
  • sluchátka
  • nabíjecí kabel + adaptér
  • sponka na vysunutí SIM karty
  • obal

Kvalita zpracování a ohebný mechanismus

Design Huawei Mate X2 je něco, co je potřeba podrobněji probrat. Tento model totiž nejen dle našeho názoru posouvá éru ohebných telefonů opět o krok dál. Jedním z největších neduhů ohebných telefonů (třeba právě u Samsungu) je mezera mezi displejem v zavřeném stavu. To se však podařilo čínskému gigantovi vyřešit tak, že tam není. Ne, ani milimetr. Prostě neexistuje. Firma navíc tvrdí, že je konstrukce 2x odolnější než tomu bylo u modelu Mate Xs.

To sice potvrdit nemůžeme, ale telefon působí velmi kvalitně. Pant se ohýbá jistě, nikde nic nevrže a nedochází k prohýbání. Displeje se k sobě přichycují magnety, díky čemuž telefon zaklepnete velmi jistě, ale zase není tak jednoduché jej otevřít jednou rukou. To ale asi není tak velký problém. Co se týče pak použitých materiálů, tak ty jsou samozřejmě prémiové s ničím jiným než s kovem a sklem se zde nesetkáte. To se však projevilo také na váze. Telefon totiž váží 295 gramů, což je na telefon opravdu hodně. Musíte si tak uvědomit, že pokud nad podobným zařízením vůbec přemýšlíte, v kapse jej prostě pocítíte a často ho tam vůbec nestrčíte. Huawei Mate X2 je však určen pro ty, kteří jsou schopni využít jej na maximum.

Pokud máte v plánu jej mít přes den zavřený, večer sebou fláknout do postele a koukat na něm na Netflix tak je to sice fajn bonus, ale z váhy a celkových rozměrů mobilu budete na nervy. To si radši kupte normální telefon a nějaký levnější tablet. Naopak pokud denně potřebujete velkou obrazovku a neustále s telefonem nějakým způsobem pracujete, ukazujete různé prezentace či dokumenty, mohla by to být zajímavá volba. Přiznáme se, že ani my nemáme pocit že jsme potenciál displeje využili na maximum a přibližně polovinu dne jsme jej používali v zavřeném stavu. Bylo to prostě pohodlnější a na odepisování, přijímání hovorů, focení nebo procházení webu nám malý displej stačil. Telefon se pak odemyká buď boční čtečkou otisků prstů, která funguje velmi rychle nebo přes rozpoznávání obličeje pomocí selfie kamerky.

Displeje

Displeje jsou jednoznačně hlavním lákadlem celého telefonu. Přední stranu pokrývá tedy 6,45″ OLED displej s 90Hz obnovovací frekvencí, rozlišením 2700 x 1160 pixelů a 240Hz samplovací frekvencí. Strávili jsme na něm asi 50 % času a v podstatě mu není co vytknout. Má dostatečný maximální jas (až 600 nitů) a sice se odráží trochu více než bychom očekávali ale stále je dostatečně čitelný a to i na přímém slunci. Narušuje jej pilulkový průstřel, kde se nachází 16MPx selfie kamerka se světelností f/2,2. Pro normální selfies je naprosto dostačující, ovšem hlavní zábava přichází při focení selfies zadním fotoaparátem. O tom ale až později.

Po otevření telefonu na vás zazáří 8″ OLED panel, rovněž s 90Hz obnovovací frekvencí, rozlišením 2480 x 2200 pixelů a samplovací frekvencí 180 Hz. To je sice o něco menší hodnota než na předním displeji, ovšem žádné výraznější změny jsme za celou dobu testování nezaznamenali. Displej je i přes nižší samplovací frekvenci rychlý a responzivní. Co nás samozřejmě kromě ohebného mechanismu na telefonu zaujalo v podstatě po pár hodinách používání je fakt, že je displej opravdu plochý a pokud přejedete prstem uprostřed displeje, kde se nachází pant, musíte se opravdu snažit abyste zaregistrovali menší hrbol.

Při běžném užívání to v podstatě nemáte šanci pocítit a opravdu máte pocit, že držíte v rukou tablet. Za zmínku určitě stojí povrchová úprava, kterou sice Huawei nijak nepopisuje, ale prst po displeji klouže opravdu perfektně. Jedinou nevýhodou může být větší zachytávání otisků, takže budete displej často leštit.

Hardware a výkon

O výkon se v telefonu stará čipset Kirin 9000 5G, což je zatím nejvýkonnější čipset od Huawei, který byl použitý například i v modelu Huawei Mate 40 Pro. Je vyráběn pomocí 5nm procesu a osm jader procesoru doplňuje grafický čip Mali-G78 MP24. Sekunduje mu v našem případě 8GB operační paměti RAM a úložiště s kapacitou 256 GB. Dle výsledků testů v benchmarku Geekbench 5 si telefon vysloužil 947 bodů v testu na jedno jádro, 3431 bodů pak v multijádrovém testování. Překonává tak svým výkonem třeba Galaxy S21 Ultra 5G s čipsetem Exynos 2100.

Redaktoři ze serveru GSMArena dokonce vypozorovali, že se výkon telefonu liší v závislosti na tom, který displej zrovna používáte. Některé hry, jako třeba Genshin Imapct jsou na velkém displeji rozmazané a zrovna tento titul se poměrně dost sekal. Dle našeho odhadu běžel maximálně při 30 FPS, spíše méně. Některé hry s displejem problém nemají, třeba PUBG Mobile běželo naprosto bez problémů. Když už hra funguje dobře, je hraní na velkém displeji prostě skvělé. Jen je třeba počítat s tím, že některé tituly mohou zlobit

Uživatelské prostředí

Systémem v Huawei Mate X2 je EMUI 11 postavené na Androidu 10 a samozřejmě nelze počítat s Google službami. Ohebný telefon od čínského giganta bude navíc jedním z prvních modelů, které dostanou Harmony OS 2.0. Pokud jste tedy v poslední době používali nějaký Huawei mobil, budete se zde cítit jako doma. Potěší spousta možností přizpůsobení od Always-On přes ikony až po celé motivy, kterých je na výběr skutečně velké množství.

Přepínání mezi vnitřním a venkovním displejem probíhá v 99 % případů naprosto bez problémů a aplikace nebo web se vám téměř okamžitě přizpůsobí. Možná vás trochu překvapí absence šuplíku aplikací, který si není možné v telefonu aktivovat. Díky tomu že je telefon dostupný pouze na domácím trhu v Číně dostanete spoustu předinstalovaných aplikací, kterým nerozumíte a tu a tam se v systému objeví nějaký čínský znak, nemluvě o klávesnici kterou jsme si museli stáhnout, abychom byli schopni telefon vůbec nějak používat.

Výdrž baterie

Huawei Mate X2 disponuje baterií o kapacitě 4 500 mAh, což se může zdát pro uživení tak velkého displeje málo, naštěstí to ale tak špatné není. Nedělali jsme žádné složité testy, kdy jsme telefon používali na jedno nabití pouze v zavřeném a potom zase v rozloženém stavu. Obnovovací frekvenci jsme měli neustále na hodnotě 90 Hz a displeje používali přibližně rovnoměrně. Na telefonování, odepisování a další jednoduché úkony jsme měli telefon zavřený, naopak při procházení webu, prohlížení videí nebo hraní her jsme telefon otevřeli.

Výsledek je lepší, než jsme čekali. Telefon vydrží bez problémů jeden celý den s tím, že se večer ještě podíváte v posteli na Netflix a poté jej píchnete na nabíječku, přičemž vám zbývá ještě přes 20 % baterie. A to jsme telefon nijak nešetřili a často s ním fotili, hráli hry a večer koukali na videa. Z 0 na 80 % přitom telefon dobijete za pouhých 30 minut, do 100 % pak asi za hodinku. Pokud vám tedy během dne náhodou dojde šťáva, nebude to v případě že máte u sebe nabíječku žádný velký problém.

Fotoaparáty

Fotoaparáty Huawei Mate X2 jsou rozhodně další silnou stránkou telefonu. Hlavním snímač Sony IMX700 s rozlišením 50 MPx a světelností f/1,9 můžeme nalézt třeba také v telefonech Huawei P40 a Huawei Mate 40, což jsou obecně jedny z nejlépe fotících telefonů na trhu. Téměř celá soustava fotoaparátů je identická právě s Huawei Mate 40 Pro+, takže můžeme počítat také s 12MPx teleobjektivem se světelností f/2,4 a až 3x optickým zoomem, periskopový fotoaparát, který má až 10x optický zoom a také ultraširoký objektiv s rozlišením 16MPx a světelností f/2,2.

Co se týče hlavního fotoaparátu, ten se nám osvědčil už u testování Huawei P40 Pro, kde jsme jej označili za jednu z nejsilnějších stránek telefonu a jeden z vůbec nejlépe fotících mobilů na trhu a to platí i pro Huawei Mate X2. Za denního světla jsou snímky krásně ostré, mají dostatek detailů a poměrně věrné barevné podání. Nechybí režim HDR a při výchozím nastavení dochází k pixel binningu, takže výsledná fotografie má rozlišení 12 MPx. Je zde však režim Pro, u kterého můžete aktivovat 50 MPx fotografie.

Dobře fungují také ostatní snímače, ultraširoký by mohl být o něco lepší ale stále musíme myslet na to, že jde o ohebný telefon a nacpat do něj už tak skvělé fotoaparáty není určitě jednoduchý úkol. Telefon pak doslova kouzlí při zoomu, kdy do akce přichází 10x periskopový objektiv. I při přiblížení vypadají fotografie výborně, mají dostatek ostrosti a detailů. Pokud byste chtěli scénu přiblížit ještě více, přichází na řadu až 100x digitální zoom, který je použitelný někde do 40x, poté už se obraz opravdu hodně třese (pokud nemáte stativ) a fotografie jsou spíše nouzovka.

Cena a dostupnost

Telefon Huawei Mate X2 je dostupný pouze v Číně, přičemž jeho cena v přepočtu vychází asi 60 500 Kč v případě 8/256 GB varianty, pokud byste chtěli 512GB úložiště, připlatíte si další 4 000 Kč.

Resumé

Ohebný Huawei Mate X2 jsme si opravdu užili a tak se dostáváme k otázce, zda takový telefon dává smysl. Jednoduchá odpověď zní ne. Pokud potřebujete velký displej, kupte si telefon a k tomu nějaký tablet. Ušetříte přes 50 % pořizovací ceny tohoto modelu a tablet bude zřejmě lepší. Huawei Mate X2 svou sílu ukazuje jako celek. V podstatě nemá žádné slabé místo. Můžete se spolehnout na parádní a rychlé displeje, špičkovou konstrukci a zpracování a nebo výborné fotoaparáty, které patří k tomu nejlepšímu co je aktuálně na trhu. Připočítejte nekompromisní výkon a slušnou výdrž baterie. Jedinou nevýhodou je absence Google služeb, které pro svou práci prostě potřebujeme. Alternativou může být tak Galaxy Z Fold 2, který je vzhledem k blížícímu se představení Galaxy Z Fold 3 za zajímavé peníze.

Klady

+ precizní zpracování a konstrukce
+ 90Hz OLED displeje
+ skvělý výkon
+ rychlá čtečka otisků prstů
+ fenomenální fotoaparáty

+ dobře přizpůsobený systém
+ kvalitní reproduktory

Zápory

– neprodává se u nás
– stojí jako ojetá Fabia druhé generace
– bez Google služeb
– vyšší hmotnost

Jak se vám líbí Huawei Mate X2?

Jakub Kárník
O Autorovi - Jakub Kárník

Jakub je znám svou nekonečnou zvědavostí a vášní pro nejnovější technologie. Jeho láska k mobilním telefonům začala s iPhonem 3G, ale dnes se spoléhá na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)