Gspace: Jak lehce dostat Google aplikace do Huawei mobilu?
- Návody
- Marek Houser
- 21.7.2022
- 48
AKTUALIZOVÁNO
V průběhu posledních dvou let se několikrát změnily způsoby, jak do Huawei mobilu Google aplikace dostat. Článek po velké aktualizaci reflektuje dva uživatelsky nejpřívětivější postupy, které jsou naštěstí také nejefektivnější. Nahrazují některé starší, které zde byly dříve uvedeny.
Nejnovější telefony od Huawei v očích zákazníků stále znevažuje jedna veřejně známá věc. Kvůli neshodám mezi čínskou firmou a USA mimo jiné nemohou být v posledních přístrojích této značky přítomny a využívány Google Mobile Services (GMS) od amerického giganta. Ve zkratce jde o ekosystém plný aplikací (např. Gmail, YouTube, Chrome, Disk či Mapy), databází a dalších vzájemně propojených API přístupů. Součástí je přitom i samotný Obchod Play. Jak se ale dozvíte na dalších řádcích, rozhodně nejde o odříznutí, které se nedá celkem efektivně obejít.
Během posledních měsíců tohoto omezení se objevilo hned několik postupů, které různými způsoby zkoušely Google aplikace do Huawei (a dříve také Honor) mobilů dostat a poté je úspěšně spouštět. Z nich se nakonec vyprofilovaly dvě aplikace, které všechny předchozí způsoby kompletně nahrazují či překonávají. První z nich nese název Gspace, druhá se jmenuje Googlefier.
Gspace jako nejefektivnější cesta
Nástroj Gspace, který je na pár klepnutí volně ke stažení i v AppGallery, vytvoří v jakémkoli Huawei telefonu odříznutý “prostor” (space), ve kterém všem Google serverům, aplikacím i samotnému Obchod Play tvrdí, že používaným zařízením je starší telefon Huawei. V případě námi testovaného P50 Pocket to byl Nova 4e. Vývoj je hrazený ze zobrazování reklam, které můžete eliminovat přímým (za)placením cca 420 korun.
Ze základní nabídky můžete stáhnout třeba běžný Google vyhledávač, Gmail, Fotky či YouTube. Není ale problém stáhnout třeba i Keep, Home nebo další nástroje amerického giganta a vlastně jakékoli další aplikace jiných vývojářů. Po klepnutí na ikonku aplikace, která ještě není skrze Gspace nainstalovaná, se dá totiž klepnutím na horní šipku zpět dostat přímo do Obchodu Play, ačkoli to asi nebyl úmysl. Stáhnout tak můžete například aplikaci Zásilkovna, která má jinak mimo Gspace potíže v Huawei telefonu běžet.
U Google aplikací funguje běžné přihlášení do účtu a jakmile jste v nich, běží naprosto standardně. Když ale ze simulovaného prostředí Gspace vyskočíte, už to tak růžové není. Počítejte s tím, že přístup k internetu nebo úložišti sice aplikace mají, ale jinak nemají právo se jakkoli jinak v systému projevovat. To mimo jiné znamená, že oficiálně nefunguje automatická aktualizace obsahu a nechodí žádné notifikace. V posledních měsících se ovšem zdá, že i toto nějak začíná fungovat. I když spíše nahodile.
Jednou z posledních praktických novinek v nástroji Gspace je možnost umisťovat k aplikacím v tomto uzavřeném prostoru zástupce na plochu mobilu. Pro spuštění konkrétní aplikace pak není potřeba otevírat Gspace a hledat ji v seznamu, jelikož můžete její ikonku hodit klasicky na jednu z běžných ploch. U zástupce bude viditelná menší značka Gspace a v tomto prostoru se také bude nadále spouštět, budete k ní mít ale mnohem snazší přístup.
Alternativní varianta: Googlefier
Googlefier představuje původní a poměrně komplikovaný postup pro přímou instalaci GMS do Huawei mobilu, jen vmáčknutý do jednoduché aplikace s pár tlačítky. Autorem je uživatel bender_007 z komunity XDA Developers a jeho dílo je určeno náročnějším uživatelům, kteří nechtějí Google aplikace spouštět v simulovaném prostoru, ale rovnou natvrdo dostat do mobilu.
Tento na míru šitý nástroj má za úkol uživatele provést celým postupem jednoduchým klikáním na tlačítka jen s občasnou změnou mimo aplikaci. I nezkušené lidi tak dokáže dostat ke kýženému cíli. U všech kroků jsou velmi dobře zpracované vysvětlivky a uživatel ví, co přesně dalším kliknutím spustí a způsobí. Pro úspěšné spuštění Googlefieru je ovšem potřeba splnit několik podmínek. Patří mezi ně třeba i starší systém EMUI 10, což bude pro majitele novějších mobilů nepřekonatelná překážka. Více o tomto nástroji najdete v oficiálním vlákně.
Máte také vyzkoušeno? Jak se vám dařilo?
Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi
Komentáře (48)
Přidat komentář